Malířské stojany

Malířský stojan je důležitý pro všechny, kteří propadli malování a hodlají tento koníček nadále provozovat. Malovat můžete pochopitelně na stole či jakékoliv tvrdé ploše, avšak stojan na malování dá této zálibě nový rozměr. Stojan na kreslení nabídne potřebné pohodlí i komfort. Se stojanem můžete pracovat doma i venku, ideální je při malování staveb či krajinek.

Před výběrem stojanu nejprve zvažte, kde budete stojan používat. Na trhu najdete stojany různých velikostí, které se liší výrobním materiálem i tvarem a stabilitou. Nejméně stabilní jsou tzv. trojnožky, největší stabilitu nabídne stojan typu H. Ti, kteří budou stojan častěji přenášet, ocení možnost jeho složení.

Porovnat ceny malířských stojanů

Nejlepší malířské stojany

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. JK STYL Dali 20 polní dřevěný 100 %  520 Kč Zobrazit Remauh.cz
2. Kids World 45 x 33 x 13,5 cm, SM-4533 92 % 999 Kč Zobrazit Mall.cz
3. ISO 533 Hliníkový 160 cm 86 % 303 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Stojan na plátno lze rozdělit podle toho, kde bude používán. Vybírat můžete mezi ateliérovými, plenérovými nebo malými stojany.

Ateliérový stojan

Tyto stojany se vyznačují velkými rozměry, ateliérový stojan tedy není určen k přenášení z místa na místo. Na ateliérový stojan budete moci umístit různě velká plátna, je vhodný i na plátno velkých rozměrů. Tyto stojany lze různě nastavovat a počítat můžete i s jeho velkou stabilitou. Ateliérové stojany na obraz splní očekávání i skutečně náročných umělců, kteří plánují malovat primárně na jednom místě.

Plenérový stojan

Jako plenérové jsou označovány stojany, které se hodí na malování v terénu. Stojany jsou uzpůsobeny k častému přenášení, jejich předností je vysoká skladnost i nízká pořizovací cena. Nevýhodou plenérových malířských stojanů je však nižší stabilita a méně komfortní používání.

Malé stojany

Malý stojan je stojan, jehož výška bude okolo 1 metru. Tyto stojany mohou být dobrou volbou pro děti, ale využívají se i jako stojany dekorační. Mezi malé patří i stojany, které můžete při malování umístit na stůl. Na malém stojanu budete moci malovat pouze malé obrazy a malby.

Konstrukce

Klasické stojany na malování mají několik typů konstrukce.

Typ A

Stále nejoblíbenější a nejvíce používaný je stojan typu A. K nákupu Áčka vás pravděpodobně naláká příznivá pořizovací cena, která je odvozena od menšího množství výrobního materiálu. Tyto stojany jsou díky tomu lehčí a vyznačují se i menšími rozměry a tím i vyšší skladností. Používat je lze na plátna klasického rozměru. Nevýhodou stojanu je o něco nižší stabilita. Z hlediska designu mít moc práce nebudete, protože vzhled jednotlivých stojanů je takřka totožný.

Typ H

Druhou možností jsou stojany typu H, které jsou mnohem kvalitnější. Díky většímu množství materiálu, který se používá na výrobu konstrukce, jsou tyto stojany dražší, těžší a mnohem stabilnější. Stojan typu H je vhodný zejména při malování rozměrnějších obrazů. Díky robustnosti konstrukce a vysoké hmotnosti však nebude snadné stojan přemísťovat.

Materiál

Stojany na malování se vyrábí z kvalitních dřevin, nejčastěji se používá dřevo bukové. Konstrukce stojanu pak bývá ošetřena povrchovými nátěry na olejové bázi. Povrchová úprava se postará o delší životnost a je důležitá zejména u venkovních stojanů.

  • Buk – tento materiál se používá na výrobu opravdu velmi kvalitních stojanů. Bukový malířský stojan bude dostatečně pevný a vyznačuje se i dlouhou životností. Bukový stojan ocení zejména profesionálové, kterým nebude vadit jeho vyšší hmotnost a pořizovací cena.
  • Smrk – na výrobu se používá i smrkové dřevo nebo jiné středně tvrdé dřeviny. Stojan vyrobený z těchto dřevin lze považovat za zlatou střední cestu. Za poměrně příznivou cenu dostanete dostatečně stabilní stojan. Smrkový stojan je tedy dobrou volbou pro méně náročné profesionály nebo amatéry, kteří se chtějí malování věnovat dlouhodobě a pravidelně.
  • Měkké dřeviny – nejlevnější stojany budou vyrobeny z méně kvalitních měkkých dřevin. Tyto stojany nejsou příliš kvalitní a ani jejich životnost není nijak oslnivá. Postačí tak pouze těm, kteří budou stojan k malování používat spíše příležitostně. Obecně doporučovány jsou pouze v případě plenérových neboli venkovních stojanů. Tyto méně kvalitní stojany poznáte zejména podle nízké pořizovací ceny. K nákupu by vás nemělo zlákat ani tvrzení, že je stojan vyroben z odlehčeného bukového dřeva.
  • Hliník – v minimálním počtu jsou na trhu zastoupeny stojany s hliníkovou konstrukcí. Hliník se vyznačuje velmi dobrou pevností a stabilitou, ale také nízkou hmotností. Ne každému však bude netradiční vzhled hliníkového stojanu vyhovovat. Nečekanou nevýhodou těchto stojanů je nižší odolnost. Z tohoto důvodu je stojan vhodný spíše pro používání v terénu, kdy oceníte jeho nižší hmotnost.

Značka

Malířský stojan musí mít kvalitní konstrukci, kterou bude snadné nastavovat. Nastavování vám umožní měnit rozměry plátna. Při nákupu je vhodné manipulaci, způsob a rozsah stojanu vyzkoušet. Z tohoto důvodu se vyplatí stojan na kreslení kupovat přímo ve specializovaných prodejnách. Zde při nákupu narazíte na stojany značky Drewmax, Koh-i-noor, JK Styl, Creatoys, Leonardo, ISO nebo třeba Nevrlka.

Cena

Cenu malířského stojanu určuje především způsob používání. Stojan pro amatéry koupíte již za méně než 250 Kč, obvyklá cena je od 300 – 600 Kč. Vybírat můžete mezi stolními dekorativními stojany, které vám umožní malovat pouze opravdu malé malby, nebo stojan využijete jako podstavec na obrázek či fotografii. Za cenu do 600 Kč lze koupit i stojany typu A vyrobené z méně kvalitních dřevin nebo hliníku.

Mnohem více možností nabízí stojan na obraz za cenu od 700 – 1 500 Kč. Zde koupíte kvalitnější dřevěné i hliníkové stojany stolních typů, typu A i H. Stojany splní nároky na kvalitu a stabilitu běžným uživatelům. Profesionálové za malířský stojan zaplatí od 1 500 – 3 000 Kč.

Porovnat ceny malířských stojanů

Otázky a odpovědi

Jaký malířský stojan pro děti?

Dětem můžete pořídit klasický dřevěný stojan, ale mnohem oblíbenější jsou oboustranné tabule, na které lze malovat fixy, křídami nebo klasickými barvami. Dvojité stojany jsou dostatečně stabilní a jejich součástí bývá i větší polička, do které dáte vše potřebné k malování. Starší děti potěší i stojan na stůl.

Co je kufříkový stojan?

Kufříkové stojany jsou vhodné spíše pro náruživé amatérské malíře nebo profesionály, kteří stojan často přemísťují. Kufříkový stojan lze snadno složit a rozložit. Součástí stojanu jsou přihrádky na malířské potřeby a o snadnější přenášení se postará ramenní popruh. Součástí stojanu bude také dřevěná paleta.

Ovlivňuje nákup stojanu technika kreslení?

Do jisté míry ano. Pokud například preferujete práci s vodovými barvami, budou pro vás vhodné horizontální stojany. Ti, kteří používají akvarelové barvy, ocení možnost nastavovat úhel sklonu. Tato funkce umožní nechávat stékat pramínky barvy. Malíři, kteří preferují pastel, upřednostní stojan umístěný ve vertikální poloze nebo mírně nakloněný stojan. Ke skicování jsou ideální kufříkové stojany.

Závěr

Před výběrem malířského stojanu dobře zvažte, k čemu přesně budete stojan potřebovat a kde ho budete používat. Od toho se odvíjí nejen typ, ale do jisté míry i cena stojanu. Stolní stojany vám umožní malovat pouze malé obrazy. Stojany typu A jsou vhodné pro malování malých a středně velkých pláten. Na stojan typu H budete moci umístit i plátno velkých rozměrů. Do terénu můžete vyrazit s méně stabilním, ale lehkým plenérovým nebo stabilnějším, ale dražším kufříkovým stojanem.


Zdroje: www.malirske-platno.cz, www.artikon.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (41 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Manželka se rozhodla, že chce začít malovat, což byl také důvod, proč jsem jí objednal akademický stojan Ekonomy za necelou tisícovku. Měla z něj obrovskou radost, protože je nejen kvalitní, ale hlavně stabilní. Rozhodně mohu doporučit, zvlášť pokud chcete překvapit někoho blízkého.

Přidat komentář

Recenzer
Logo