Navigace do auta

Navigace do auta je v dnešní době na cestách nenahraditelná. Jestliže pořizujete nové auto, může být autonavigace přímo jeho součástí. Tento prvek za zabudovaný v dotykovém panelu společně s autorádiem. Navigací však můžete vybavit jak nové, tak starší osobní i nákladní vozy.

GPS navigace vás dovede na místo bez zbytečného bloudění, dopředu vás upozorní na uzavírky, dopravní nehody, kolony i policejní kontroly. Podobné funkce však nabízí i navigace, které si můžete stáhnout do mobilního telefonu. Obě varianty mají své příznivce i odpůrce a každá varianta pak i svoje výhody a nevýhody.

Jestliže preferujete pořízení GPS autonavigace, měli byste věnovat pozornost několika parametrům. Díky správnému výběru bude navigace fungovat spolehlivě a na cestách vás doma ani v cizině vás nic nepřekvapí. První na co byste se měli při výběru navigace zaměřit, jsou kvalitní mapové podklady.

Důležité je, aby se mapové podklady pravidelně aktualizovaly. Pravidelnou aktualizaci nabízí především největší a nejoblíbenější výrobci. Zajímat byste se měli i na samotnou kvalitu podkladů, ne každý výrobce může mít mapy dostatečně přehledné. Na druhou stranu však můžete koupit navigace s 3D zobrazením. O pohodlí se postará dostatečně velký displej a oceníte i další funkce. Velmi praktická je zejména hlasová navigace.

Porovnat ceny navigací

Nejlepší navigace do auta

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. TomTom GO Classic 5˝ 97 % 2 490 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Navitel E505 Magnetic 88 % 1 592 Kč Zobrazit Allegro.cz
3. Navitel E700 Lifetime 79 % 2 054 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Navitel MS700 76 % 2 341 Kč Zobrazit Expert.cz
5. TomTom GO Classic 6˝ 74 % 3 590 Kč Zobrazit Allegro.cz
6. Garmin DriveSmart 76 MT-S EU 70 % 6 361 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Autonavigace se obecně dělí na 2 typy. Koupit můžete navigaci zabudovanou nebo přenosnou.

Zabudovaná navigace do auta- tento typ navigace je běžný u nových vozů. Autonavigace je zabudovaná přímo v palubní desce. Součástí těchto navigací je i přehrávač médií a rádio. Navigaci můžete nechat zabudovat i do starších vozů. Toto řešení však není tolik populární. Nevýhodou dodatečně zabudovaných navigací je složitější ovládání.

Přenosná navigace do auta – tuto navigaci můžete připevnit na palubní desku nebo přední sklo vozidla. Přenosné navigace jsou kompatibilní s každým typem vozu a nabízí prakticky ty stejné funkce jako navigace přenosná. Součástí navigace však nejsou další média.

Druhy

Autonavigace nabízí několik funkcí. Někteří výrobci navigace dělí do skupin právě podle toho, jaké funkce nabízí. Zájem je především o nadstandardní funkce, protože ty základní jsou pro většinu navigací společné.

 • Navigace s kamerou – navigace vám nejen ukáže cestu, ale rovněž bude natáčet průběh cesty před vámi. Díky kameře můžete zaznamenat možnou dopravní nehodu, ale upozorní vás i na další situace, které můžete během jízdy řešit. U těchto kamer věnujte pozornost kvalitě záběru i velikosti úložiště.
 • Doživotní aktualizace map – tato funkce se hodí všem a bývá součástí navigací předních výrobců. Za doživotní dobu se většinou považuje 10 let používání navigace. Každý výrobce má však trochu jiné parametry.
 • Navigace s 3D zobrazením – tyto navigace nabízí inovativní a nejmodernější mapy. Na navigaci se budou ve 3D zobrazení ukazovat ty nejoblíbenější body zájmů, tedy významné budovy, ale i turistické cíle nebo křižovatky.
 • Navigace s českým menu – ne každá navigace nabízí menu v češtině. Pokud neovládáte cizí jazyky, měli byste se zaměřit především na tuto funkci. Všechny kvalitní navigace umožňují přepínat mezi několika světovými jazyky.

Velikost displeje

Navigaci můžete ovládat pomocí dotykového displeje. Velikost displejů bývá v rozmezí 4,3 – 8“. Zde se vyplatí připlatit za navigaci s větším displejem, která bude přehlednější a bude se vám snáze ovládat. Na druhou stranu však záleží i na tom, kde bude navigace umístěna. V žádném případě by vám neměla nijak bránit ve výhledu. Pokud tedy bude navigace umístěna na okně, měli byste jít cestou kompromisu. Mezi nejoblíbenější patří navigace s displejem o velikosti 5 nebo 6“.

Rozlišení

Kvalitu obrazu udává z velké části právě velikost displeje. Rozlišení je vyjadřováno v pixelech a i zde platí, že čím je hodnota pixel vyšší, tím kvalitnější bude i obraz.

Napájení

Autonavigace jsou napájeny prostřednictvím kabelu ze zásuvky autozapalovače. K dostání jsou navigace s napájením 12 i 24 V. Součástí GPS navigací je baterie. Zde je nutné vědět, jak dlouho je autonavigace na jedno nabití schopná fungovat. Běžná výdrž je od 60 – 180 minut, ale dražší navigace jsou schopny vydržet ještě delší dobu.

Další vlastnosti navigace

Kromě výše zmíněných nadstandardních funkcí, jsou navigace doplněny o mnoho dalších funkcí. Jedná se především o aktuální informace o dopravě. Navigace vás může informovat o dopravních nehodách, zácpách, opravách na silnicích, uzavírkách a varovat vás může dokonce i o nepříznivém počasí. Tyto informace můžete získat třemi způsoby.

 • WiFi/Bluetooth – informace budete dostávat po připojení chytrého telefonu.
 • SIM karta – součástí navigace je SIM karta, právě na ni se budou informace zaznamenávat.
 • RDS-TMC – informace jsou přenášeny pomocí FM rádiového signálu.

Funkce

Autonavigace mají mnoho funkcí. Kromě již zmíněného budete moci využívat další funkce. Mezi ty nejběžnější patří:

 • Parkovací asistent – pomůže vám najít vhodné místo k parkování
 • Asistent řazení – pomůže vám s bezpečným řazením do pruhu
 • Vyhledávání bodů zájmu – pomocí této funkce budete vědět o každé benzínce, obchodě, restauraci, parkovišti nebo místu k přespání
 • Antireflexní displej – na navigaci bude dobře vidět i při svitu slunce
 • Multimediální zařízení – navigace bude schopna přehrát hudbu
 • Ukazatel rychlosti – zobrazuje povolenou rychlost a může vás ochránit před pokutou
 • Eko cesta – naplánuje úspornou trasu s ohledem na životní prostředí i úsporu paliva

Značka

Co se týká výrobců, jsou jednoznačnými jedničkami na trhu autonavigace značek Garmin a TomTom. Tito výrobci nabízí velké množství modelů a spolehnout se můžete na pravidelnou aktualizaci map. V jejich případě budete mít veškeré aktualizace doživotně zdarma.

Levnější navigace nabízí značka Navitel. Navigace tohoto výrobce jsou považovány za jedny z nejlepších, co se poměru výkon/cena týká. I v tomto případě budete mít k dispozici doživotní aktualizaci mnoha evropských zemí. Menší výběr nabídnou navigace Naitech nebo Modecom.

Cena

Pořizovací cenu určuje především počet funkcí. Nejméně vybavené navigace lze pořídit za cenu od 2 000 Kč. Spokojit se musíte i s menším displejem. Mezi oblíbené patří navigace s cenou od 3 – 5 000 Kč. V jejich případě jsou možnosti větší a cenu lze stále považovat za příznivou. Nejnáročnější mohou za navigaci zaplatit i více než 5 000 Kč.

Porovnat ceny navigací

Otázky a odpovědi

Jaké výhody nabízí autonavigace?

Autonaviace nahradily tradiční papírové mapy. Ne každý je však fanouškem techniky a najdou se i tací, kteří i dnes dávají papírovým mapám přednost. Autonavigace má však řadu výhod. Především jí můžete bezpečně používat za jízdy a do díky velmi podrobnému hlasovému komentáři, který vás nenechá zabloudit.

Na rozdíl od papírové mapy se navigace do auta pravidelně aktualizuje. Nemusíte se obávat, že navigace ve starších vozech nebude fungovat. Tyto přístroje jsou kompatibilní s každým vozem. Kromě toho můžete využívat různé praktické funkce.

V čem je rozdílná navigace pro kamiony?

Obecně jsou navigace pro kamiony větší a nabízí i odlišné funkce. V navigaci můžete nastavit hmotnost nákladu i jeho rozměry. Podle těchto informací navigace vyhodnotí tu nejlepší trasu a najde vám i vyhrazené parkoviště k přenocování.

Na co ještě nezapomenout?

Nejdůležitější jsou pochopitelně samotné mapy. Zaměřte se především na konkrétní pokrytí, které navigace nabízí. Před koupí tak musíte vědět, kde všude budete chtít navigaci používat. Samozřejmostí je kompletní pokrytí České republiky. Navigace se však liší v nabídce evropských zemí. Některé navigace pak umožňují dokoupit mapy dalších oblastí.

Závěr

Autonavigace je praktická věc, která se vyplatí každému řidiči. V dnešní době mnozí apelují tím, že není nutné za autonavigaci utrácet a raději používají navigace v chytrém telefonu. Toto řešení má však i svoje nevýhody. Především budete více zatěžovat baterii telefonu, která se bude zbytečně přehřívat a ve starších vozech, které neumožňují dobíjení i vybíjet.

Mobilní telefon se může hůře ovládat a mnohým nemusí vyhovovat ani velikost displeje. Proto se investice do autonavigace stále vyplatí. Při výběru tohoto zařízení jsou tím nejdůležitějším funkce a možnosti. Zvážit musíte i způsob upevnění nebo velikost displeje.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroj: www.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (62 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Vzhledem k tomu, že jsem schopná zabloudit i ve vlastní ulici, kde bydlím, pořídila jsem si navigaci od značky Garmin. Kupodivu jsem zvládla nastavení i vše kolem, no a teď už jezdím jedině s její pomocí, ať jedu kamkoliv. Funguje opravdu moc dobře, ukazuje, jak má a zatím jsem s ní vždy dorazila na to správné místo.

Přidat komentář

Recenzer
Logo