Navigace na motorku

Používání navigace není v dnešní době nic neobvyklého. Navigace je důležitá nejen pro motoristy, ale jejich služeb využívá stále více cyklistů. V dnešní době můžete k navigování použít nejen navigaci v podobě samostatného zařízení, ale spolehnout se můžete i na svůj chytrý telefon. Navigace se postará o to, abyste na svých cestách zbytečně nebloudili, ochrání vás před dlouhým čekáním v kolonách, najde nejkratší i nejrychlejší cestu a upozorní vás i na mnohé komplikace na silnicích.

Navigace na motorku se od klasické navigace do auta vzhledem nijak zvlášť neliší, a některé navigace do auta je možné nainstalovat i na motorku. Avšak na rozdíl od auto navigace musí být moto navigace mnohem odolnější. Odolat musí totiž nejen různým rozmarům počasí, ale i různě silným otřesům. Konstrukce navigace tak musí být mnohem bytelnější a pevnější.

Při výběru moto navigace pak budete postupovat stejně jako u výběru jakékoliv jiné navigace. I v tomto případě je nejdůležitější velikost a čitelnost displeje a také její jednoduché ovládání. Praktické jsou navigace s velikostí displeje okolo 5“, taková navigace bude dostatečně přehledná a nebude vám příliš překážet ve výhledu.

Zatímco někteří si vystačí s levnější základní navigací, jiní rádi využijí možnost k navigaci připojit interkom. Důležité budou i různé funkce, které jsou u jednotlivých přístrojů poměrně běžné. U navigace je nejdůležitější funkcí pravidelná aktualizace map, o tu postará zejména spolehlivý výrobce.

Porovnat ceny navigací

Typy

Způsobů navigace je více typů. V dnešní době mnoho řidičů i jezdců využívá navigace, které si mohou stáhnout do svého mobilního telefonu. Druhou možností je pořízení samostatného přístroje. Obě varianty mají své výhody a nevýhody, a to, jaké podobě dáte nakonec přednost, určuje především četnost jejího využívání.

Navigace v mobilu

Instalovat navigaci do chytrého telefonu není nijak složité a samotná navigace vás navíc nebude nic stát. Mnohé aplikace lze stáhnout zcela zadarmo a navíc se můžete spolehnout na její 100% funkčnost. V současné době patří mezi nejoblíbenější Google mapy, Waze a Apple maps. Jediné, co tak budete muset koupit je kvalitní držák, do kterého budete moci telefon umístit.

Používání mobilního telefonu jako navigace má však svoje úskalí. Telefon není odolný vůči povětrnostním vlivům. O jeho funkčnost se sice postaráte nákupem speciálního pouzdra, který umožní mobil používat i v dešti, avšak vyřešit budete moci i odolnost vůči nárazům. Nevýhodou tohoto řešení je pak prakticky nemožné ovládání. Během jízdy se vám navíc bude telefon vybíjet a vyřešit musíte i způsob jeho opětovného nabití.

Navigace na motorku

Moto navigace jsou dostatečně odolné vůči vibracím i vodě. Jejich součástí bývá standardně pogumovaný kryt vyrobený z odolného plastu. Navigace na motorku musí mít především displej s vysokým jasem, který vám zajistí dobrou čitelnost i během slunečních dní.

Přístroje vám rovněž umožní jednoduché ovládání levou rukou, displej reaguje i na dotyk ruky v motorkářské rukavici. Využít pak můžete i hlasový výstup, přes něj můžete využít sluchátko umístěné v helmě.

Velikost displeje

Nejdůležitější částí navigace je pochopitelně displej. V jeho případě vás bude nejvíce zajímat velikost. Navigace na motorku bývají menší, aby vám při jízdě nijak nepřekážely ani vás za jízdy neomezovaly. Drtivá většina navigací má velikost 4,3“, což je necelých 11 cm.

V menším počtu jsou k dostání navigace s velikostí displeje 5,5“, úhlopříčka má v tomto případě velikost okolo 14 cm. V tomto případě úplně neplatí pravidlo čím větší, tím lepší a odborníci doporučují volit navigaci s velikostí displeje do 5“. Co se týká rozlišení, v tomto případě není moc na výběr, každá kvalitní navigace poskytuje rozlišení v HD kvalitě, avšak mnohé navigace alespoň umožňují regulovat kontrast a jas.

Mapy

Jednotlivé navigace zobrazují podrobné mapy České republiky, zemí EU i mapy celého světa. To, co vše navigace nabídne, určuje především její pořizovací cena, proto dobře zvažte, kde všude budete chtít navigaci používat. Možnosti jednotlivých přístrojů si ověřte ještě před nákupem.

Stejně důležité jako mapy samotné je i jejich aktualizace. O pravidelnou aktualizaci by se měl postarat samotný výrobce. Mnozí dokonce garantují doživotní aktualizace, které jsou navíc zcela zdarma. Jednotlivé aktualizace pak probíhají několikrát za rok.

Funkce

Z uživatelského hlediska jsou rovněž důležité užitečné funkce. Ty vás na vašich cestách upozorní na výskyt možných kompilacích. Upozorněni můžete být na nehody, uzavírky, kolony i policejní radary.

 • Jazyk – ne každá navigace může informace poskytovat v českém jazyce, standardem je jazyk anglický. Avšak velké množství navigace český jazyk podporuje, pro jistotu si tak tuto informaci před nákupem raději ověřte.
 • Bluetooth, Wi-Fi – každá navigace umožňuje přenos prostřednictvím bluetooth. Některé navigace rovněž umožňují využívat k přenosu dat wifi.
 • Paměťová karta – součástí navigace je různě velká vnitřní paměť. Některé z navigací umožňují paměť rozšířit prostřednictvím paměťové karty.
 • RDS-TMC – v případě této funkce můžete využívat rádiový přenos v reálném čase.
 • Hlasové ovládání – za jízdy budete moci navigaci ovládat hlasem.
 • Plánování trasy – jedná se o základní funkci, kterou nabízí každá navigace.
 • Asistent jízdních pruhů – i tato funkce by měla být součástí každé navigace.
 • Body zájmu – na mapě si budete moci zobrazit mnohá důležitá místa. Jednat se může o památky, ale i parkoviště, restaurace, obchody atd.
 • Noční režim – navigace vám umožní ztlumit kontrast i jas a rovněž změnit pozadí.

Značka

Výrobců navigací je poměrně velké množství. V současné době patří k těm nejoblíbenějším navigace značky Garmin. Od tohoto výrobce koupíte navigaci v každé cenové skupině a na své si tak přijde běžný uživatel i skutečný motocyklový nadšenec. Na druhém místě pak najdete navigace značky Navitel. Nejlepší navigací v poměru cena – výkon jsou navigace značky TomTom.

Cena

Před nákupen navigace na motorku si ujasněte, co přesně od tohoto zařízení očekáváte. Z vašimi zvyšujícími se nároky se totiž bude zvedat i pořizovací cena navigace. Nejméně nároční si mohou vystačit s navigací s pořizovací cenou méně než 3 000 Kč. Její slabinou je nižší odolnost i výbava. Ti nejnáročnější pak mohou za navigaci utratit více než 10 000 Kč.

Vysoce odolná navigace ustojí každý terén i povětrnostní podmínky a nabídne řadu nadstandardních funkcí. Běžní jezdci si pak obvykle vystačí s navigací s cenou okolo 5 000 Kč. Tyto navigace jsou dostatečně odolné a nabízí všechny základní a žádané funkce.

Porovnat ceny navigací

Otázky a odpovědi

Jaké výhody má přenosná autonavigace?

Tuto navigaci můžete používat v automobilu a poté ji pomocí stojánku připevnit i na motorku. Přenosnou navigaci tak budete moci používat po celý rok. Pokud budete navigaci používat v autě i na motorce, zaměřte se více na velikost displeje.

V autě jsou oblíbené spíše větší navigace, avšak při jízdě na motorce by měla být navigace spíše menší. Proto v tomto případě upřednostněte navigace s menším displejem.

Jsou navigace na motorku dostatečně čitelné?

Ačkoliv mají moto navigace menší displej, nemusíte se obávat, že zobrazované informace nebudou dostatečně čitelné. Výrobci při jejich výrobě pochopitelně myslí na požadavky uživatelů a zobrazené informace jsou tak jasně viditelné. Prakticky všechny kvalitní navigace rovněž zobrazují ve 3D.

Jakou má navigace na motorku výdrž?

Výdrž navigace je rovněž velmi důležitá. Obvykle s pohybuje mezi 2 – 6 hodinami, ale dražší navigace mohou vydržet ještě déle. Výdrž tedy volte s ohledem na délku vašich výjezdů. Navigaci pak můžete opětovně nabít pomocí USB kabelu. Lepší spolehlivost nabídne navigace, kterou můžete zapojit prostřednictvím adaptéru do moto zásuvky.

Závěr

Při jízdě na motorce můžete využívat navigaci na svém mobilním telefonu, nebo zakoupit odolnou moto navigaci. Při výběru je nutné zvolit správnou velikost displeje, za nejvíce praktické jsou považovány navigace s velikostí do 5“. Displej bude dostatečně velký a samotná navigace vám nebude při jízdě nijak překážet.

Navigace se liší svým rozlišením, volba rozlišení je čistě otázkou preferencí každého, přičemž ale platí, čím je rozlišení větší, tím jsou informace na mapách detailnější. O pravidelnou aktualizaci map se postará prověřený výrobce, v jeho případě není dosud nutné za aktualizace připlácet. Před nákupem rovněž zvažte, které integrované funkce pro vás budou užitečné. Základem je bezdrátové připojení, možnost využívat wifi a chybět by neměl ani asistent.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (46 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. V navigacích se nevyznám ani pro své vlastní auto, natož pro motorku, ale přítel si jí moc přál, ta k jsem se dala do hledání a nekonečného googlování. Během tohoto pátrání jsem narazila na váš článek, který mi s výběrem toho správného produktu velmi pomohl a jsem za to moc ráda. Objednala jsem TomTom Rider 550 Premium Pack za cenu přes deset tisíc korun, která je sice podle Heureky TOP pětkou, ale měla velmi pěkné recenze a slušné hodnocení.

 2. Tak najít pořádnou navigaci na motorku, to byl super tvrdý ořech. Prolezl jsem snad úplně všechno, abych zjistil, který model bude nejlepší a nemusel si na něj brát lupu. Nakonec jsem přece jen dal na většinu a pořídil navigaci od značky Garmin, na kterou je skutečné spolehnutí, protože mě zatím vždy navedla na tu správnou cestu.

 3. Je možné koupit displej s držákem na motorku, který bude spojen s navigací v telefonu pomocí Bluetooth?Testuji po Evropě navigaci za 15 000 a nejsem spokojen jedu dál na telefon. Děkuji Radek

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo