NFC

NFC je zkratkou anglických slov Near Field Communicationa jedná se o vysokofrekvenční bezdrátovou komunikaci. Ta umožňuje vyměňovat informace na krátké vzdálenosti, zejména pak prostřednictvím chytrého telefonu nebo třeba i tabletu.

Co je NFC?

Když definici této zkratky hodně zjednodušíme, je to vlastně vaše peněženka převedená do chytrého telefonu, ze kterého bude ještě větší chytrolín než předtím.

Rozhodně to není jen o platební kartě, naopak si můžete uložit všechny věrnostní karty z vašich oblíbených obchodů, jízdenky na MHD, ale také občanský a řidičský průkaz. V neposlední řadě rovněž průkazku do práce nebo školy.

Technologie NFC nahradí i klíče, a to nejen fyzické, co jsou k vašemu vozidlu, domu, bytu, garáži, ale i klíče potřebné k přihlášení do počítače, pracovního systému atd.

Navíc v případě, že například skončí platnost vaší platební karty a dojde k její expiraci, nebude nutné utíkat hned do banky zařídit novou, ale s NFC si jí hravě stáhnete rovnou přes internet.

zpět k obsahu ↑

NFC platby

Laicky řečeno, je to dlouhá ruka nahrazující vaši platební kartu. Stačí si jen do svého chytrého telefonu nahrát svou platební kartu, kterou běžně používáte ke svému účtu a své nákupy, ať už potravin, služeb atd., platit prostřednictvím telefonu všude tam, kde jsou k dispozici bezkontaktní terminály.

Tento způsob placení je maximálně bezpečný, zejména z toho důvodu, že jakmile načtete kartu do telefonu, její číslo ani PIN se nikam neukládá. Nikdo tak nemá přístup k žádným informacím, které s vaší kartou, jakkoliv souvisí.

Můžete si dokonce nastavit peněžní limit, díky kterému lze platit i bez toho, že by se odemykal telefon. Jakmile jsou to však vyšší částky, je nutné použít některý z bezpečnostních prvků. Tímto prvkem může být heslo, sken duhovky či otisk prstu.

zpět k obsahu ↑

Jak lze NFC používat?

Kromě již zmiňovaného chytrého telefonu, který má v kapse či spíš v ruce vlastně každý, jsou to také hodinky s NFC.

Ty disponují speciálním čipem umožňujícím rychlou bezdrátovou komunikace na krátkou vzdálenost mezi různými zařízeními. Bez problémů tak s nimi zvládnete bezkontaktní platby, aniž by bylo nutné vytahovat mobilní telefon.

NFC v mobilu je v podstatě už běžná záležitost. Tato technologie je už téměř samozřejmostí u vlajkových lodí jednotlivých výrobců mobilních telefonů, ale narazíte na ni i u telefonů střední třídy. Jestli mobil tuto vychytávku podporuje můžete snadno zjistit v technických specifikacích každého mobilu, případně hledejte i v návodu.

V neposlední řadě je potřeba NFC čtečka s jejíž pomocí se vlastně všechny bezkontaktní platby provádí. Dnes už touto čtečkou disponuje většina velkých i menších obchodníků, díky čemuž je možné technologii NFC a platby bez potřeby platební karty provádět na řadě míst.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

      Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


    Komentáře / diskuse / hodnocení

    GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz