NFC je zkratkou anglických slov Near Field Communicationa jedná se o vysokofrekvenční bezdrátovou komunikaci. Ta umožňuje vyměňovat informace na krátké vzdálenosti, zejména pak prostřednictvím chytrého telefonu nebo třeba i tabletu.

Co je NFC?

Když definici této zkratky hodně zjednodušíme, je to vlastně vaše peněženka převedená do chytrého telefonu, ze kterého bude ještě větší chytrolín než předtím.

Rozhodně to není jen o platební kartě, naopak si můžete uložit všechny věrnostní karty z vašich oblíbených obchodů, jízdenky na MHD, ale také občanský a řidičský průkaz. V neposlední řadě rovněž průkazku do práce nebo školy.

Technologie NFC nahradí i klíče, a to nejen fyzické, co jsou k vašemu vozidlu, domu, bytu, garáži, ale i klíče potřebné k přihlášení do počítače, pracovního systému atd.

Navíc v případě, že například skončí platnost vaší platební karty a dojde k její expiraci, nebude nutné utíkat hned do banky zařídit novou, ale s NFC si jí hravě stáhnete rovnou přes internet.

NFC platby

Laicky řečeno, je to dlouhá ruka nahrazující vaši platební kartu. Stačí si jen do svého chytrého telefonu nahrát svou platební kartu, kterou běžně používáte ke svému účtu a své nákupy, ať už potravin, služeb atd., platit prostřednictvím telefonu všude tam, kde jsou k dispozici bezkontaktní terminály.

Tento způsob placení je maximálně bezpečný, zejména z toho důvodu, že jakmile načtete kartu do telefonu, její číslo ani PIN se nikam neukládá. Nikdo tak nemá přístup k žádným informacím, které s vaší kartou, jakkoliv souvisí.

Můžete si dokonce nastavit peněžní limit, díky kterému lze platit i bez toho, že by se odemykal telefon. Jakmile jsou to však vyšší částky, je nutné použít některý z bezpečnostních prvků. Tímto prvkem může být heslo, sken duhovky či otisk prstu.

Jak lze NFC používat?

Kromě již zmiňovaného chytrého telefonu, který má v kapse či spíš v ruce vlastně každý, jsou to také hodinky s NFC.

Ty disponují speciálním čipem umožňujícím rychlou bezdrátovou komunikace na krátkou vzdálenost mezi různými zařízeními. Bez problémů tak s nimi zvládnete bezkontaktní platby, aniž by bylo nutné vytahovat mobilní telefon.

NFC v mobilu je v podstatě už běžná záležitost. Tato technologie je už téměř samozřejmostí u vlajkových lodí jednotlivých výrobců mobilních telefonů, ale narazíte na ni i u telefonů střední třídy. Jestli mobil tuto vychytávku podporuje můžete snadno zjistit v technických specifikacích každého mobilu, případně hledejte i v návodu.

V neposlední řadě je potřeba NFC čtečka s jejíž pomocí se vlastně všechny bezkontaktní platby provádí. Dnes už touto čtečkou disponuje většina velkých i menších obchodníků, díky čemuž je možné technologii NFC a platby bez potřeby platební karty provádět na řadě míst.


Zdroje: www.alza.cz, www.huramobil.cz, www.nearfield.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (68 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Tuto zkratku jsem tedy zahlédl poprvé, ani jsem netušil, že něco takového je. Díky za článek.

Přidat komentář

Recenzer
Logo