Google Pay

Platební systém Google Pay také známý jako GPay je primárně mobilní platební aplikace vyvinutá společností Google. S Google Pay jste se již pravděpodobně setkali v platebních branách internetových obchodů či vás váš kolega z práce ohromil, když v samoobsluze místo platební karty u bezkontaktního terminálu použil své hodinky. K čemu vlastně Google Pay slouží, jak této služby můžete využít a zda se za ní něco platí se dočtete v následující recenzi. Pokud zvažujete využití této bezpečné metody placení, jste na správném místě a rozhodně vám doporučujeme přečíst celou recenzi až do konce.

Google Pay

Co je Google Pay?

Google Pay vznikl spojením platebních metod Android Pay a Google Wallet v roce 2018 a od té doby slouží jako pomyslná elektronická peněženka do které můžete uložit všechny vaše platební a klubové karty, vstupenky do divadla nebo na koncerty a také palubní lístky od aerolinií.

Google Pay slouží k rychlé platbě za pomocí chytrého telefonu, hodinek, nebo po internetu kdy není třeba držet platební kartu fyzicky v rukou. Služeb Google Pay můžete využívat bez rozdílu na výrobce zařízení které užíváte, není proto nutné vlastnit výhradně mobilní telefon s operačním systémem android, jako je tomu například u obdobné služby Apple Pay která slouží výhradně uživatelům iOS.

Google Pay je dostupný všem kteří vlastní emailovou adresu od společnosti Google, a to je bezesporu naprosto každý uživatel mobilních telefonů Android. Digitální peněženka Google Pay slouží k uložení vašich platebních karet a umožňuje vám tak bezpečně, zrychleně a pohodlně platit po internetu, nebo v kamenných obchodech. Ukládání karet do internetové peněženky je zcela bezpečné, údaje totiž podléhají tokenizaci.

Tokenizace zjednodušeně znamená šifrování, token tak v praxi nahradí číslo vaší platební karty a promění ho na číslo virtuální. To má za následek zanechání naprosto nulové stopy a citlivých údajů po provedení platby. Obchodník a ani nikdo jiný se nedozví vaše citlivé údaje a pravé číslo karty i v případě kdy dojde na nejhorší a zařízení s aktivovaným Google Pay ztratíte nebo vám bude odcizeno.

Registrace Google Pay

Registrace není pro plnohodnotné využívání internetové peněženky Google Pay v podstatě vůbec potřeba neboť veškerou registraci jste již provedli při zakládání e-mailové schránky Gmail. Uživatelům mobilních telefonů nebo chytrých hodinek tak stačí pouhé stažení aplikace Google Wallet, nebo Google Peněženka. Do aplikace za pomocí skenu z fotoaparátu vložíte svou platební kartu, odsouhlasíte obchodní podmínky a vše je hotové. Karta se zároveň ukládá do Google cloudového účtu, který vám umožní platit s Google Pay i přes internetový prohlížeč.

Jak Google Pay použít?

Použití v kamenných prodejnách je naprosto jednoduché a není v něm třeba hledat žádnou vědu a ani se ho obávat. U bezkontaktních terminálů zkrátka nepoužijete platební kartu, kterou v této chvíli můžete nechat doma v šuplíku, ale stejným způsobem použijete chytré hodinky nebo mobilní telefon.

K úspěšnému dokončení platby dokonce nemusíte ani nikde složitě klikat nebo aplikaci Google Wallet spouštět, postačí mít neustále zapnutou službu NFC. Metodu Google Pay již nabízí i většina tuzemských e-shopů, v platební bráně pak zákazníkovi stačí pouze zvolit Google Pay a v případě vícero uložených karet vybrat tu, kterou se zrovna chystá platit. Naprostou samozřejmostí je i využití Google Pay pro platby na Google Store či v jiných aplikacích.

Google Pay podpora

Google Pay nenabízí žádnou osobnější formu podpory a klientům není k dispozici nic, než oficiální webové stránky, které zároveň slouží jako zákaznické oddělení v případech kdy si sami nevíte rady. Tento fakt ovšem nevnímáme příliš negativně, dotazy a problémy lze snadno filtrovat a pravděpodobnost že vaše otázka již byla zodpovězena je opravdu vysoká.

Pro všechny případy ale společnost Google připravila i možnost pokládání individuálních dotazů. Svůj problém můžete řádně popsat v kontaktním formuláři který je dostupný na oficiálních webovkách a váš dotaz bude zodpovězen v co možná nejbližší možné době. Odpověď vám bude následně odeslána do e-mailové schránky.

Výhody

Platby přes Google Pay podléhají šifrování, nezanechávají za sebou naprosto žádná citlivá data, která by se případně dala zneužít, oficiálně se tedy jedná o naprosto bezpečné placení nejen po internetu, ale i v kamenných prodejnách bez potřeby neustálého držení fyzické platební karty v ruce. Částky do 500 Kč nevyžadují žádné potvrzení a k úspěšnému provedení platby není třeba ani složitě vyhledávat aplikaci Google Wallet.

Jednoduše stačí telefon nebo hodinky na zlomek vteřiny rozsvítit. Elektronická peněženka navíc funguje i bez zapnutých dat a celkového přístupu k internetu. Google Pay vyžaduje pro provedení plateb pouze souhlas pro NFC platby, tuto volbu tak stačí zapnout pouze jednou a mít jistotu, že zaplatíte naprosto kdykoliv a kdekoliv.

Shrnutí

Již dávno není pravdou, že pohodlné placení skrze internetové a digitální peněženky je záležitostí pouze mladších generací. Pokud ještě nevyužíváte bezplatných služeb Google Pay a zatím se ještě neřadíte mezi statisíce jiných uživatelů, možná stojí za pokus si vaši platební kartu uložit do účtu Google nebo stáhnout Google Wallet aplikaci do chytrého zařízení.

Platby odchází přímo z vašeho bankovního účtu, Google Pay tak slouží jen jako ochranný prvek, který navíc nestojí vůbec nic a ve kterém můžete mít prakticky uložené všechny vaše platební a klubové karty. Možná budete mile překvapeni, jak rychle si na tuto pohodlnou metodu placení zvyknete a placení s Google Pay pro vás bude nejen příjemnou zkušeností, ale i nepřekonatelně jednoduchou záležitostí.


Zdroje: www.alza.cz, www.gopay.com, www.pays.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (65 hodnocení)
​​

Andrea Kotorová

Andrea Kotorová

Ve svém profesním životě jsem se věnovala zejména marketingu a copywritingu. Když jsem vyměnila teplou kávu a pohodlnou židli v kanceláři za dvě děti, pleny a neustále poházené hračky, zjistila jsem, že ten kousek času který ještě mám, stále mohu vyplnit něčím užitečným nejen pro mne, ale i ostatní. Proto se dále a s radostí věnuji psaní profesních článků pro všechny, kteří je čtou.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Gpay používám v podstatě neustále, protože je to velmi pohodlná platební metoda, která mi osobně moc vyhovuje. Nerada nosím při sobě hotovost, jsem daleko klidnější, když platím bezhotovostním způsobem, je to i praktičtější.

Přidat komentář

Recenzer
Logo