Parfémy

Vůně je to první, čeho si na vás ostatní osoby všimnou. Podle toho, jak voníte, vyvoláte první pozitivní nebo naopak negativní dojem. Osobitá vůně vám může pomoci navazovat nové známosti a může rozhodnout o tom, zda vás přijmou na vysněnou pracovní pozici. Ačkoliv se to nemusí zdát tak zásadní, vůně toho o člověku vypoví opravdu hodně.

Správně zvolený parfém dokáže zvýšit vaše sebevědomí a naladit vás na tu správnou notu. A v neposlední řadě podtrhne váš styl. Proto byste neměli podcenit ani správný výběr parfému a postupovat podle určitých pravidel. Ani zde není vhodné vybírat podle designu lahvičky nebo lákavé pořizovací ceně.

Porovnat ceny parfémů

Výběr podle určení

Parfémy jsou dostupné pro muže, ženy i děti.

Pro muže

Parfémy pro muže jsou zastoupeny celou řadou vůni. Pro méně náročné muže jsou to parfémy s vůní medu nebo květin. Tyto parfémy jsou jednoduché a nejsou nijak výrazné. Bohémové mohou sáhnout po netradičních kořeněných, dřevitých nebo orientálních vůních.

Romantikům jsou určeny vůně kávy, čaje nebo růží a byznysmeni okouzlí výraznými a odvážnými vůněmi kůže, tabáku, koření nebo vanilky.

Pro ženy

Také dámské parfémy jsou zastoupeny ve velkém množství. Ženy, které dávají přednost přírodním vůním, mohou vybírat mezi vůní ananasu, fíkovém nebo cedrovém dřevě, melounu nebo některých květinových vůní.

Sportovní typy ocení svěží vůni broskví, máty, jabloně či orchideje. Romanticky založené dámy mohou vybírat různé směsi dřevin, magnolie či medu.

Dětské

Při výběru dětského parfému byste se měli více zajímat o složení. Vzhledem k citlivější dětské pleti je třeba vybírat dermatologicky testované výrobky, které nesmí obsahovat alkohol. Na těchto parfémech by mělo být přímo uvedeno, že jsou určené dětem.

Při výběru dejte pozor na výrobce, nekvalitní výrobce láká nízkou cenou a atraktivním vzhledem, ale nekvalitní výrobek může dětem způsobit alergické reakce. Dětské parfémy voní většinou po citrusech nebo květinách, často se při výběru dětské vůně setkáte s názvem nedefinovaná. Zde se pak fantazii meze nekladou.

Pro každého

Unisex parfémy jsou určeny pro každého, často je kupují zamilované páry, ale používat je může prakticky kdokoliv. Tyto parfémy obsahují oblíbené vůně mužů i žen, nejčastěji to jsou citrusové nebo květinové vůně.

zpět k obsahu ↑

Typ

Parfémy je označení pro vůně s největším množstvím vonných olejů. Kromě klasických parfémů jsou zastoupeny ještě parfemované, kolínské a toaletní vody.

Parfém

Parfémy obsahují 15 – 40 % vonných olejů a jedná se tak o vůně, s největším obsahem těchto olejů. Nejčastěji jsou na trhu k dostání parfémy s 20 – 30 % vonných olejů. Parfém poznáte i podle hustější konzistence a výrobek tak většinou neobsahuje rozprašovač.

Parfémy se nanáší v malém množství, vůně kvalitního parfému však vydrží i 8 hodin, někdy však i celý den. V parfémech je obsaženo pouze minimální množství alkoholu a jsou tak vhodnější pro osoby s citlivou pokožkou.

Parfémovaná voda

Patří k neoblíbenějším vůním na trhu a to především díky výrazně nižší pořizovací ceně. Přesto se může pyšnit poměrně dlouhou výdrží díky obsahu 15 – 20 % vonných olejů. I zde jsou však nejvíce zastoupeny výrobky s 8 – 15 % vonných olejů.

Parfémovaná voda se nanáší pomocí rozstřikovače a vydrží cca 5 a více hodin. Parfémované vody bývají označovány různými názvy, setkat se můžete s označením Eau de Parfum, Parfum de Toilette, Edp nebo PdT.

Toaletní voda

Toaletní voda má ještě menší podíl vonných olejů, v případě těchto výrobků mají ty nejkvalitnější 10%, ale častěji narazíte na toaletní vody s obsahem 4 – 8 % vonných olejů.

Parfémovaná voda vydrží na kůži cca 3 hodiny a vůni tak budete muset během dne opakovaně nanášet. Toaletní vody nesou označení Eau de Toilette nebo tako EdT. Toaletní vody jsou vhodné pro běžné používání a díky nízké pořizovací ceně si je může dovolit každý.

Kolínská voda

Nejméně vonných olejů obsahuje kolínská voda, zastoupeny jsou nejčastěji 3 – 5 % ale naopak obsahují největší podíl alkoholu.

Udávaná výdrž se pohybuje kolem 2 hodin a nevyhnete se tak pravidelnému nanášení. Kolínské vody nejsou čistě jenom mužskou záležitostí, koupit můžete výrobky určené ženám a dostupné jsou i v unisex verzi.

Kolínskou vodu si mnoho uživatelů plete s vodou po holení. Ta však kromě vonných olejů obsahuje také látky pečující o podrážděnou pokožku. Kolínská voda je k dostání pod označením Eau de Cologne, EdC.

zpět k obsahu ↑

Složení

Parfémy mohou obsahovat desítky různých vonných složek, které se uvolňují postupně ve 3 fázích. Díky tomu vzniklo označení hlava, srdce, nebo také horní, střední a dolní vrstva. Tato pyramida vám dává základní informaci o složkách parfému, ale také o množství vonných látek a jejich uspořádání.

Hlava tvoří vrchní tóny, které ucítíte ihned po otevření parfému a z velké míry tak rozhodne o tom, zda vám parfém voní či nikoliv. Výrobci se tak snaží, aby byla horní vrstva pro uživatele co nejpříjemnější. Tato vrstva se rychle vypaří, udávaná výdrž je 15 minut.

Srdce je tvořeno středními tóny. Tuto vůni ucítíte po 15 minutách, tedy až potom, co vyprchá první vůně. Tuto vůni ucítíte cca 3 hodiny a nejčastěji je zastoupena kořeněnou, bylinnou, ovocnou nebo květinovou vůni.

Základ tvoří nízké tóny, tuto vůni ucítíte nejdéle v řádu až několika hodin. V tomto případě je vůně nejčastěji pryskyřicová, cítit můžete speciální koření nebo dřevité vůně.

zpět k obsahu ↑

Vonné složky

Parfém je složen z několika desítek vonných složek, kromě nich je v něm obsažena i voda a alkohol. Celkem mají výrobci k dispozici až 3 000 těchto složek a rozebírat všechny by nemělo úplně smysl. Můžeme si však představit alespoň některé nejoblíbenější:

 • Květinové – k nejoblíbenějším patří bezesporu květinové vůně. Parfémy s květinovou vůní obsahují více složek, kromě květin například plody ovoce, citrusy nebo dřeviny.
 • Citrusové a ovocné – také citrusové složky patří k nejčastějším vůním, které jsou v parfémech obsaženy. Nejčastěji je zastoupen citron a pomeranč. Z dalšího ovoce jsou to například jahody, maliny, ostružiny, ale také kokos.
 • Dřevité – jsou určeny mužům i ženám, nejčastěji je zastoupen cedr, ambra, santalové nebo agarové dřevo.
 • Orientální – vyznačuje se výraznou sladkou vůní vanilky, skořice, vanilky a dalšího koření.
 • Pačuli – intenzivní a zemitá vůně, která dle výrobců zmírňuje deprese i pocity úzkosti.
 • Levandule – uvolňuje tělo i mysl
 • Santalové dřevo – má opojnou a pronikavou vůni. Je oblíbená pro svoje relaxační účinky, zmírňuje stres a připisovány jsou jí i afrodiziakální účinky.
 • Vanilka – velmi oblíbená vůně, která má vliv na dobrou náladu.
zpět k obsahu ↑

Značka

Parfémy jsou zastoupeny věhlasnými značkami, mezi které patří bezesporu Giorgio Armani, Hugo Boss, Nina Ricci, Calvin Klein, Christian Dior, Lacoste, Prada, Acqua di Parma a mnoho dalších.

zpět k obsahu ↑

Cena

Cenu parfémů určuje typ výrobku. Nejlevněji koupíte kolínskou vodu, nejvíce si připlatíte za klasický parfém. Mezi cenově dostupné patří parfémy do 500 Kč. Za tuto cenu koupíte toaletní i parfémovou vodu věhlasných značek.

Za stejné objemové množství toho nejkvalitnějšího parfému můžete utratit i 2 000 Kč. Za tuto cenu dostanete skutečnou kvalitu, tyto parfémy jsou na první pohled drahé, díky malému množství, ve kterém se aplikují, vám však vydrží výrazně delší dobu.

Porovnat ceny parfémů

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Jak se vybírá parfém podle barev?

Setkat se můžete s řadou doporučení a rad, jak vybrat vhodný parfém. Jedno z nich doporučuje vybírat podle oblíbené barvy, ta totiž vypovídá mnohé i o vašem charakteru.

Milovníkům červené jsou určeny dřevité, květinové i orientální vůně. Ti, kdo mají v oblibě modrou, by měli upřednostnit ovocné vůně jablek nebo citronu a dále pak květinové, kterým dominuje jasmín, magnolie nebo konvalinka.

Zelená je barvou květinových vůní, mezi které patří lotos, fialka, květy pomerančovníku nebo jasmín. Bílá barva je barvou svěžích květinových i ovocných vůním, kterým dominují citrusy, lilie nebo růže. A pro ty, kteří mají v oblibě černou, jsou určeny orientální, dřevité nebo kořeněné vůně.

Jak vybírat vůni podle znamení horoskopu?

Pokud budete chtít vybírat parfém podle horoskopu, držte se následujícího: Ohnivým znamením, ke kterým patří Beran, Střelec a Lev jsou určeny parfémy s výraznou vůní.

Pokud patříte mezi zemská znamení, což je Panna, Býk a kozoroh, vybírejte dřevité vůně. Mezi vodní znamení se řadí Ryby, Štíři a Raci, kteří by se měli spoléhat na květinové vůně. A nakonec vzdušná znamení Váhy, Blíženci a Vodnáři milují exotické a speciální vůně.

Jak parfém použít?

Aby parfém působil tak, jak má, musí se aplikovat na ta správná místa. Ta by měla vyzařovat teplo a jsou označována jako pulzní body. Patří sem krk, spánky, zápěstí, dekolt, oblast za ušima, loketní a podkolenní jamky nebo kotníky.

Na některá tato místa je možné nanášet maximálně jednu kapku parfému. Pokud použijete parfém s rozprašovačem, měl by být aplikován cca 30 cm od těla.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Výběr parfému by se neměl uspěchat. Doporučuje se vybírat maximálně 2 vůně, které aplikujete na zápěstí. Takto je třeba vůni nechat působit po celou dobu tedy po několik hodin, abyste zjistili, jak voní jednotlivé vrstvy pyramidy.

Pokud vám bude vůně příjemná, můžete jít parfém následující den zakoupit, v opačném případě je třeba postup zopakovat. Pakliže budete mít jasnou představu o tom, který parfém nakonec vyberete, může být často výhodnější koupit ho na internetových obchodem, kde často narazíte na výrazně nižší cenu. Pozor však dejte na velikost balení a značku výrobku.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

   Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


  Komentáře / diskuse / hodnocení

  GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz