Jak provonět byt?

Každý z nás miluje vůně. Ať už sladké, nebo kořeněné, či dokonce vánoční. A právě Vánoce nám nejvíce připomínají různé vůně. A i vůně nám dokážou zpříjemnit pobyt v bytě a pěkně nás naladit. A dokonce můžeme provonět krásně celý byt a jde to i úplně bez chemie.

Aromatické ovoce (zejména citrusy)

Znáte nějaké aromatické ovoce? Nejvíce aromatičtějším bývají právě citrusy, jejichž vůně dokáže nádherně utkvět v bytě či domě. Stačí oloupat, citrusovou kůru položíme na topení, nebo ji povaříme chvíli na plotýnce. Tím nám zmizí veškeré nepříjemné pachy. Pokud máme ale doma nepříjemný zápach, měli bychom prvně zničit jejich příčinu a odstranit ji.

Přírodní vůně z citronu a jedlé sody

Příprava je vlastně úplně jednoduchá a skoro nic nestojí. Budeme potřebovat pouze:

 • 1 lžičku sody
 • šťávu z jednoho citronu
 • zhruba 0,5 vody
 • a nějaký rozprašovač, kterým vůni nastříkáme

Postup:

Vymačkáme veškerou šťávu z citronu a poté přidáme jednu lžičku jedlé sody. Dolejeme zbývající vodu a pečlivě promícháme, aby vznikla jakási směs.

Levandulovo-rozmarýnový prášek na koberce

Pokud máte doma koberce a už nejsou zrovna v nejlichotivějším stavu, vraťte jim původní podobu a provoňte je.

Budeme potřebovat:

 • větve čerstvého rozmarýnu
 • 30 g jedlé sody
 • esenciální olej (výběr jakého záleží na vás)
 • mixér

Nejprve rozmixujeme čerstvé větvičky rozmarýnu, poté smícháme vodou a nakapeme do směsi deset kapek esenciálního oleje. Směs dobře promícháme a aplikujeme na koberec. Zhruba patnáct minut necháme působit. Vůně se krásně rozprostře do všech místností. Typ vůně si můžete přizpůsobit podle sebe (například pokud máte rádi šalvěj, tak jej přidáte do směsi místo rozmarýnu a levandule).

Umístění květin doprostřed bytu

Snad každý miluje květiny. Nejen pro jejich neskonalou krásu, ale i jejich vůni, která dokáže člověka mnohdy naprosto omámit. Stačí, když do bytu či domu rozmístíte vaše oblíbené květiny (levandule, tulipány, růže, nebo třeba jen luční kvítí).

Vonné svíčky

Vonných svíček v dnešní době najdeme tolik druhů, že nevíme, kterou zvolit. Jedna voní příjemněji než ta druhá. Máte rádi spíše aromatickou a kořeněnou, nebo jemnou a sladkou vůni? Podle toho se rozhodněte a vyberte si tu, která vás očaruje nejvíce. Rozhodnout se můžete i pro klasickou vanilku, ta nikdy nezklame.

Vonné tyčinky

Pokud z nějakého důvodu nemáte rádi svíčky, zkuste vonné tyčinky, které se nejčastěji prodávají v obchodech s drahými kameny a minerály. Vonné tyčinky stačí umístit například na parapet nebo obývací stěnu, váš byt postupně provoní kouřová vůně.

Difuzéry

Pokud nechcete v bytě cokoliv zapalovat a už jen při té představě se děsíte, vůbec nemusíte. Existují totiž i typy vonných tyčinek (tzv. difuzéry), které zapalování vůbec nevyžadují.

Typy difuzérů

 • Tyčinkové – zasazeny jsou do nádobek s voňavou tekutinou. Vůně po tyčinkách postupně stoupá nahoru a tímto způsobem difuzér dokáže provonět celý byt.
 • Porcelánové – fungují skoro na stejném principu jako tyčinkové, akorát se vůně do bytu nedostává pomocí tyčinek, ale samovolného odpařování. Nejenže mají zajímavý design, ale jsou i cenově dostupné (v obchodech stojí většinou do tisíc korun).
 • Aroma difuzéry – nejenže má aroma difuzér perfektní design, pyšní se originální dekorací a výborně zvlhčuje vzduch, ale také má výborné účinky na naše zdraví. Jako velké plus můžeme brát také to, že zároveň účinně odpuzuje různý druh hmyzu (jako například komáry, brouky, pavouky a jinou havěť).

Aroma lampy

Snad každý zná aromatickou lampu a někteří z nás ji dokonce mají doma. Jsou většinou v keramické nádobce, do které je umístěný vonný olejíček a pod ním se zapálí svíčka. Potom se už jen začne odpařovat a vůně se dostane do celého bytu.

Katalytická lampy

Katalytická lampy se původně používala ve zdravotnictví a sahá až do 19.století, dnes však dokáže provonět celý byt naprosto jednoduchým způsobem. Funguje na bázi kahánku, který se zapálí na několik minut. Poté se spustí a lampa pracuje zcela sama. Kromě příjemné vůně také dokáže dobře pročistit vzduch.

Osvěžovače vzduchu ve spreji

Cenově dostupná, nenáročná a příjemná varianta. Většinou je zakoupíte ve formě spreje.

Elektrické osvěžovače

Elektrický osvěžovač funguje na stejné bází jako ten výše, akorát se zapojí do zásuvky a dál už se nemusíte o nic starat.

Provonění bytu parfémem

Pokud máte svou oblíbenou vůni a používáte ji naprosto pořád, proč ji nepoužít i na provonění bytu? Stačí nastříkat pár kapek třeba do směsi na mytí podlahy. Vůně se pozvolna uvolní a vaše návštěvy to určitě ocení.

Obyčejná mýdla

Divili byste se, ale i obyčejné mýdlo dokáže spoustu zázraků. Při umístění do určitých místností a otevřené mýdlo pustí svoji vůni, která se bude linout všemi místnostmi v bytě.

Bylinky

Už odnepaměti na provonění bytu naše babičky používaly bylinky. Tak proč bychom je nezkusili i my? Stačí do vázičky s vodou umístit tu, která vám nejvíce voní (například levandule nebo máta – ta má nádhernou, příjemnou a aromatickou vůni).

Další možnosti

Jsou i další možnosti, jak můžete rozvonět byt. A to třeba vařením ovoce nebo skořice, pečením cukroví, nebo třeba vůně čerstvě uvařené kávy. U té je ale nejlepší si kávu namlít, aby se rozprostřela po celém prostoru a voněla alespoň nějakou chvilku v místnosti.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.tetadrogerie.cz, www.zerowastelife.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (3 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt. Jsme i na sociálních sítích: Instagram a Facebook.

1 komentář
 1. U nás tedy osvěžovače vzduchu vydrží jen chvilku, zatím se nám nejlépe osvědčila klasická aromalampa. Nějaký hezky vonící olejíček nebo esenci kápnu do vody, zapálím svíčku a vůně je na světě. Ještě používáme i vosk do aromalampy a také super.

Přidat komentář

Recenzer
Logo