Parkovací senzory

Parkování vám usnadní parkovací kamera nebo parkovací senzor. Díky parkovací kameře máte přehled o situaci za vaším automobilem. Nevýhodou kamery je skutečnost, že nemusí přesně pokrýt celou část vozu a údaje mohou být lehce zkreslené. Parkovací senzory jsou přesnější, ukazují přesná čísla a pokryjí celou zadní část auta.

Parkovací senzory jsou známé i pod názvem parkovací asistent a jsou jím již poměrně běžně vybaveny nové vozy, do těch starších je však můžete poměrně jednoduše namontovat také. Parkovacích senzorů je několik typů, rozdíl je ve způsobu signalizace, instalaci i rozpočtu.

Porovnat ceny parkovacích senzorů

Nejlepší parkovací senzory

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Bosch 0 263 013 622 100 % 802 Kč Zobrazit Autodilos.cz
2. Valeo 632200 97 % 1 414 Kč Zobrazit Dufy.cz
3. Jablotron PS-001 90 % 1 044 Kč Zobrazit Jabloshop.cz
4. Sencor SCA PARK100 87 % 389 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Compass 33604 86 % 1 590 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

Při výběru senzorů narazíte na základní akustické senzory, modernější senzory s LED displejem i kombinaci senzorů s kamerou. To, který senzor bude pro vás tím nejlepším, záleží na vašich schopnostech i rozpočtu.

Bez displeje

Základní typ senzoru, který je vybaven akustickou signalizací. Ten parkovací senzor se skládá z ultrazvukového senzoru a kontrolní jednotky. Ve chvíli, kdy se blížíte k překážce, začne senzor pípat. Čím je vzdálenost vozu od překážky menší, tím je zvuk intenzivnější a hlasitější. Tyto parkovací senzory patří k nejlevnějším.

S displejem

Obdobou předchozího typu jsou parkovací senzory s LED displejem. Akustický systém funguje na stejném principu, jak předchozí typ, na LED displeji se navíc zobrazuje přesná vzdálenost od překážky.

Parkovací kamera a parkovací senzor

Tyto systémy kombinují výhody signálů i kamer. Díky kameře máte k dispozici reálný obraz, a senzory se postarají o signalizaci. Systém je nejčastěji dodáván s LCD monitorem, který je zabudovaný ve zpětném zrcátku. K dispozici můžete mít barevný obraz i noční vidění. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Předozadní senzorová sestava

K dispozici máte 6 nebo 8 senzorů, které jsou umístěny na všech koncích vozu. Toto řešení je oblíbené zejména při parkování v místech, kde je omezený prostor, což je zejména prostředí sídliště nebo nákupní zóny atd. I zde je součástí systému LCD monitor, který zobrazuje, kolik místa můžete během parkování využít.

Počet senzorů

Parkovací senzory mají odlišný počet senzorů, to kolik senzorů budete využívat, záleží na tom, kde chcete jednotlivá čidla umístit.

 • Zadní – nejčastěji se parkovací senzory umísťují na zadní část vozidla a využijete je tedy pouze při couvání. Zadní senzory mají vždy 4 čidla a spouštějí se při zařazení zpátečky.
 • Přední – k dostání jsou i samostatné přední senzory, které lze nainstalovat také dodatečně, a to na přední nárazník. I tyto senzory mají 4 čidla, která se spouštějí při zařazení první rychlostí. K jejich vypnutí většinou dochází ve chvíli, kdy vůz dosáhne rychlosti 20 km/h.
 • Kombinované – obsahují přední a zadní senzory, obvykle mají 6 čidel, lze však koupit i senzory s 8 čidly. Senzory s 6 čidly jsou dostupnější, díky 8 senzorům odstraníte všechny slepé zóny.

Instalace

Parkovací senzory jsou k dostání v drátové i bezdrátové podobě.

Drátové

Při instalaci je nutné propojit jednotlivá čidla pomocí drátů. Hlavní vodící kabel je nutné vést z kabiny do kufru. Jednotlivé senzory se poté umísťují do nárazníků, do výšky asi 40 cm.

Drátové senzory můžete nainstalovat sami, doporučuje se však raději přenechat tuto náročnější instalaci odborníkům. Výhodou tohoto řešení je nižší cena, nevýhodou je viditelnost kabelů.

Bezdrátové

Největší předností je jednodušší montáž, která se obejde bez zásahu do karoserie vozu. Toto řešení patří k dostatečně spolehlivému, nevýhodou je však kratší detekční vzdálenost a vyšší pořizovací cena.

Parametry

Při výběru parkovacích senzorů věnujte pozornost následujícím parametrům.

 • Úhel snímání – je úhel ve vertikálním směru, a to směrem ke kufru a k zemi. Nejčastěji se pohybuje okolo 60 °. Úhel do stran, tedy v horizontálním směru bývá v rozmezí 110 – 150°. Zde platí pravidlo, čím je úhel větší, tím větší budete mít i přehled.
 • Dosah detekce – bývá v rozmezí několika centimetrů po cca 2,5 metrů od vozidla. U dosahu detekce hraje důležitou roli především minimální vzdálenost, která by měla být v rozmezí 30 – 10 cm.

Funkce

Také parkovací senzory bávají doplněny o několik praktických funkcí.

 • Automatická aktivace – senzory se aktivují ve chvíli, kdy zařadíte zpátečku.
 • Nastavení hlasitosti – u některých senzorů máte možnost nastavit hlasitost akustického signálu.
 • Vadný snímač – funkce detekce vadného čidla vás upozorní v případě, kdy dojde k poruše některého snímače.
 • Překážka ze strany – parkovací senzor ohlídá také spodní část karosérie vozu, kterou nemáte šanci vidět ve zpětném zrcátku.
 • Zapamatování externích částí – parkovací senzory si zapamatují přítomnost rezervního kola, tažného zařízení a dalších doplňků umístěných na zadní straně vozu.
 • Kamera – některé senzory umožňují dodatečné připojení kamery se zpětným pohledem.

Značka

Při výběru parkovacích senzorů se nevyplatí šetřit, spolehlivost vám nabídnout pouze kvalitní značkové senzory. Ty nejkvalitnější koupíte od značek jako Autio, BENE, Compass, 4 CAR, KEETEC, Steelmate nebo EVO tech serries.

Cena

Cena parkovacích senzorů začíná na cca 350 Kč. Základní senzory koupíte do 500 Kč, zde se jedná o akustické senzory bez displeje. Cena senzorů s displejem je obvykle vyšší než 500 Kč, za necelých 1 000 Kč jsou již k mání také senzory s LCD displejem. Stále jsou to však zadní nebo přední parkovací senzory se 4 čidly.

Za necelých 2 000 Kč můžete koupit senzory se 4 čidly a zadní kamerou či parkovacím asistentem, ale také senzory s 6 čidly. Kombinované parkovací senzory s 8 čidly stojí 2 500 a více Kč.

Porovnat ceny parkovacích senzorů

Údržba

Parkovací senzory jsou prakticky bezúdržbové, je však nutné myslet na to, že senzor, který je pokrytí prachem, blátem, sněhem nebo ledem nemusí poskytovat spolehlivé a přesné informace.

Otázky a odpovědi

Jak parkovací senzor nainstalovat?

Instalace základních parkovacích senzorů není složitá a zvládnete ji i svépomocí. Vystačíte si s běžným nářadím. Každé balení obsahuje přesný popis instalace a také na internetu lze najít různé návody i instruktážní videa. Pokud si na instalaci netroufnete, není nic jednoduššího, než svěřit svůj vůz do rukou šikovných automechaniků.

Jsou lepší parkovací senzory se 4 nebo 6 čidly?

Pokud si vystačíte s klasickými couvacími senzory, které se instalují do zadního nárazníku, budete volit parkovací senzor se 4 čidly. Ti, kteří ocení také přední senzory, které se instalují na přední nárazník, budou volit parkovací senzor s 8 čidly. Přední senzory je možné dokoupit dodatečně, počítat však musíte s dalším výdajem za jejich montáž, která je více časově náročná.

Co je parkovací asistent?

Parkovací asistent vám pomůže s parkováním prostřednictvím hlasové navigace. Asistent vám pomůže najít vhodné místo k parkování a po zařazení zpátečky automobil přebírá řízení, tím, že řidiče naviguje krok za krokem.

Mnohdy má asistent možnost také točit volantem a vám jako řidiči zůstává pouze nutnost ovládat pedály. Pokud jste však raději, když máte situaci ve svých rukou, můžete celé řízení převzít na svá bedra a ovládat také volant.

Závěr

Parkovací senzory pomohou vyřešit veškeré potíže s parkováním, ideální jsou pro všechny, kdo mají potíže správně odhadnout vzdálenost mezi automobilem a případnou překážkou.

Parkovací senzory lze nejčastěji koupit v černé barvě, narazit můžete i na bílé nebo stříbrné senzory. Pokud nechcete narušit vzhled svého vozu, volte senzory, které je možné přelakovat. Tuto možnost nabízí drtivá většina parkovacích senzorů. Při instalaci je nutné dodržovat přesné doporučení výrobce.


Zdroje: www.2din.cz, www.ahifi.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (88 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli musím senzory koupit podle typu auta, nebo je to jedno? Děkuji J. Fořt

 2. Za sebe mohu doporučit parkovací senzory od značky Autio, protože fungují jak mají, jsou velmi kvalitní a celkově jsem s nimi velmi spokojený. Dokonce i pořizovací cena byla hodně slušná.

 3. Dobrý den,
  Dají se původně černé senzory přelakovat do barvy vozu bez poruchy účinnosti?

 4. Já si nechala na auto dodatečně nainstalovat parkovací senzory, protože je to hodně velký pomocník. Zkusila jsem si to u půjčeného auta a musela si to pořídit rovněž.

 5. Parkování je pro moji manželku horor, takže jsem jí pořídil parkovací senzory a mám klid. Nemusím se teď stresovat, že udělá z auta šrot.

Přidat komentář

Recenzer
Logo