Autorádia

Autorádio patří ke standardnímu vybavení automobilů, tyto přístroje jsou však častým terčem zlodějů, nebo jednoduše nesplňují veškeré vaše požadavky. Ať už je váš důvod k výměně rádia jakýkoliv, vězte, že i tyto přístroje jsou k dostání ve velkém počtu a to hned v několika podobách. Proto je velmi důležité před nákupem vědět, na co vše se je třeba zaměřit.

Do většiny vozů lze pořídit rádio typu 1DIN, jedná se o menší rádio, které se pořizuje do starších vozů. Pokud vlastníte novější vůz s větším prostorem pro umístění rádia, budete muset pořídit speciální redukční rámeček, díky kterému můžete autorádio instalovat i zde. Větší rádia 2DIN se vejdou do novějších vozů, disponují velkým displejem a samozřejmostí jsou různé funkce.

U rádia je dobré přihlédnout i k výkonu, ačkoliv je tento parametr pro běžné uživatele spíše nepodstatný. Ne každý totiž využije výkon autorádia naplno. Pro každého majitele vozu je však podstatným parametrem počet vstupů a výstupů. Zohledněte i funkce, které můžete u autorádia využít a nezapomeňte ani na zabezpečení.

Porovnat ceny autorádií

Nejlepší autorádia

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Sony DSX-A416BT 97 % 2 970 Kč Zobrazit Ahifi.cz
2. Kenwood KMM-BT306 96 % 2 990 Kč Zobrazit Datart.cz
3. Pioneer SPH-10BT 92 % 2 840 Kč Zobrazit Expert.cz
4. Sencor SCT 5017BMR 72 % 999 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Blow AVH-8602 89 % 489 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

Autorádií je několik typů, kromě klasických 1DIN jsou to modernější 2DIN a speciální rádia. Název, které jednotlivé typy rozděluje, je dán rozměrem montážního otvoru.

DIN 1

Nejjednodušší model s rozměry 178 x 50 mm. Udávaný rozměr je bez rámečku. Tato autorádia mohou mít různé podoby rámečků. Autorádio můžete instalovat do jakéhokoliv staršího vozidla. Rádio se ovládá pomocí tlačítek a koleček. Ačkoliv se jedná o základní typ, je rádio velmi kvalitní, k dostání jsou modely s vyjíždějící obrazovkou, bluetooth i externím mikrofonem.

DIN 2

Oproti prvnímu typu je rádio 2x širší, rozměr je 178 x 100 mm. Vybírat můžete rádio s displejem, levnější přístroje displej nemají. Rádia je možné ovládat různými způsoby, vůbec nejoblíbenější jsou autorádia s dotykovou obrazovkou. Oblíbenými funkcemi DIN 2 rádií je GPS, CD přehrávač a bluetooth. I v případě těchto rádií narazíte na více podob rámečků. K těmto autorádiím je možné napojit také parkovací kameru.

Speciální

Autorádio je možné použít pouze v některých typech vozidel. Podoba rádia se liší v závislosti na typu vozidel. Použít je můžete pro některé modely Hyundai, Mercedes, nebo třeba Volkswagen.

U tohoto typu není možné uvést přesný název, protože každý výrobce uzpůsobuje velikost potřebám jednotlivých vozů, avšak vycházet můžete z toho, že autorádia jsou ze všech typů největší a najdete u nich veškeré funkce. Během jízdy můžete sledovat i DVD.

Kromě těchto dnes již standardních funkcí můžete rádio propojit s CAN bus jednotkou. Díky tomu můžete na displej rádia zobrazit údaje z palubního počítače jako je upozornění na otevřené dveře, klimatizaci atd.

Vstupy a výstupy

Aby bylo k autorádiu možné připojit další zařízení, musí být vybaveno všemi potřebnými vstupy a výstupy. K tomu nejzákladnějšímu patří USB vstup a CD či DVD mechanika. Velmi často budete mít k dispozici i vstup pro paměťovou kartu.

K dalším vstupům by měl patřit vstup pro připojení zesilovače, subwooferu. Náročnější uživatelé mohou využívat vstup pro ovládání autorádia prostřednictvím volantu. Na volantu je možné ovládat především hlasitost. Pro tyto účely budete potřebovat propojovací konektor a adaptér volantu.

V případě modernějších DIN2 autorádií bývá k dispozici také vstup k připojení couvací kamery nebo monitorů, které mohou být umístěny v opěrkách hlavy nebo stropu automobilu. 3,5 Jack je možné použít pro připojené sluchátek nebo externího reproduktoru.

Výkon

Méně nároční uživatelé si vystačí s výkonem 50 W v případě, že budou využívat jeden kanál. Jestliže se ve vašem automobilu nachází 4 reproduktory, měl by se výkon 50 W násobit 4.

Jestliže si chcete užít hudbu naplno, měli byste volit výkonnější model, ideální je výkon okolo 100 W. I zde platí, že pro 4 reproduktory je nutné výkon násobit 4. U takto výkonných autorádií je třeba použít i velmi kvalitní reproduktory.

Funkce

K nejzákladnějším funkcím patří velmi oblíbené bezdrátové připojení k internetu pomocí bluetooth. Tuto funkci využijete i k bezpečnému používání mobilního telefonu za jízdy.

Funkce A2DP vám zase umožní streamovat hudbu.

DAB a DAB+ je technologie určená pro rádiové vysílání. Využijete ho v místech s nekvalitním FM signálem.

Paměť je určena k uložení rádiových stanic, které budete moci libovolně přepínat. Menší paměť je typická pro 1DIN rádia, větší možnosti nabízí typ 2DIN.

RDS funkce, která zobrazuje textové informace jako je název interpreta i písně. I tuto funkci nabízí oba typy autorádií.

Bass boot vhodné pro ty, kdo si chtějí poslech užít naplno. Funkci využijete k nastavení výšky a bassu.

Podsvícení je další standardní funkcí. Dražší rádia umožňují nastavit i barvu, která vám bude při nočním řízení nejvíce příjemná.

Barevný displej je běžnou možností 2DIN a speciálních rádií. Běžný uživatel ji využije zejména v kombinaci s autonavigací, barevný displej však umožní i sledování různých videí.

Značka

Kvalitní autorádio koupíte od značky Sencor, Kenwood, Pioneer, BLOW, JVC, Mackron, Sony nebo Kruger & Matz. Tito výrobci dodávají spolehlivá rádia. Zastoupení na trhu je díky množství výrobců skutečně velké a je tedy dobré přihlédnout i k uživatelským recenzím.

Ty často odhalí určité slabiny, na které byste při nákupu nenarazili. Nejedná se však o žádné technické problémy, negativa bývají spojena s uživatelským komfortem. Každý majitel si jednoduše představuje ovládání trochu jinak.

Cena

K nejlevnějším patří 1DIN rádia. Jejich cena začíná na necelých 1 500 Kč, vybavenější rádia vyjdou i na 3 000 Kč. Za 3 000 Kč jsou k dostání i první 2DIN autorádia.

Patří k méně výkonným, ale využít můžete dotykové ovládání a samozřejmostí je barevný displej. Opravdový hudební nadšenci však mohou pořídit i velmi výkonné autorádio s mnoha funkcemi za 10 a více tisíc Kč.

Porovnat ceny autorádií

Otázky a odpovědi

Jak rádio zabezpečit?

Autorádia bývají častým terčem zlodějů, myslet tak musíte na to, jak svůj majetek před nenechavci ochránit. V dřívějších dobách bylo možné celé rádio vyjmout, od tohoto řešení se však již ustupuje.

Rádia, které jsou z panelu často vytahována, se rychle opotřebovány a úchyty neplní svoji bezpečnostní úlohu dobře. Při nárazu se tak může stát, že rádio vlivem opotřebení zarážek vyletí do prostoru automobilu. Z tohoto důvodu je možné vyjmout pouze část přístroje, nejčastěji se jedná o čelo.

Jaký zesilovač použít?

Zesilovač zvýší výkon reproduktorů, použit můžete 1-kanálový, 2-kanálový nebo 4-kanálový přístroj. 1-kanálový je určen k instalaci subwoferu, 2-kanálový využijete pro instalaci předních reproduktorů a 4-kanálový k instalaci zadních a předních reproduktorů.

Jak lze autorádio ovládat?

Nejlevnější rádia stále disponují tlačítkovým nebo kolečkovým ovládáním. Dražší přístroje budete ovládat pomocí dotykového displeje nebo využijete ovládání umístěné na volantu. V některých případech je možné rádio ovládat pomocí dálkového ovládání, což ocení zejména osoby sedící na zadních sedadlech.

Závěr

Majitelé starších vozů s menším prostorem pro umístění budou vybírat autorádio typu 1DIN. U těchto rádií najdete tlačítkové ovládání a menší počet funkcí. Ani zde však již nechybí oblíbené bluetooth. Větší možnosti nabízí typ 2DIN, a to zejména díky velké dotykové obrazovce a větším počtem funkcí. Nejdůležitějším parametrem je počet vstupů a výstupů.


Zdroje: www.mall.cz, www.ahifi.cz, www.2din.cz, www.evtech.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (65 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Nedávno mi dosloužilo autorádio a sháněl jsem nové. Vybral jsem si Pioneer a je docela ucházející.

  2. Já už potřetí za sebou vsadil na značku Pioneer a vždy jsem spokojený. Mají dobrý zvuk a vypadají dobře.

  3. Reply
    Jaromir Jirsák 8.6.2022 v 12:36

    Dobrý den,chci do starši Octavie 2005 koupit rádio,v inzerátech se uvádí bez PINu,prosím o vysvětlení,je to ochrana před zcizením a rádio bude normálně fungovat. Děkuji

Přidat komentář

Recenzer
Logo