Plachty na auto

Plachta na auto je příslušenství určeno těm, kdo nemají automobil nebo jiné motorové vozidlo uskladněné v garáži. Krycí plachty na auto mají mnoho podob, přikrývat jí můžete automobil, karavan, přívěsný vozík, ale využít ji pochopitelně můžete i jiným způsobem. Plachta na auto zajistí motorovému vozidlu ochranu před možným poškozením laku, čímž ho ochrání i před korozí, uhnívání různých částí a zabrání i možnému přehřívání interiéru vozidla.

Aby plachta sloužila dobře a ochránila vozidlo před slunečními paprsky, vodou i prachem, je nutné pořídit plachtu vyrobenou z kvalitního materiálu. V opačném případě může krycí plachta napáchat více škody než užitku.

Důležitý je i konstrukční provedení, lépe se vám bude manipulovat s plachtou, která je doplněná samostahovací gumou. Guma se postará o bezpečnou fixaci a nemusíte se bát, že plachtu na auto strhne každý větší vítr. Správné plachtě by neměly chybět ani oddělené části, do kterých lze ukrýt boční zrcátka.

Porovnat ceny plachet na auto

Typy

Plachty na auto se dělí na vnitřní i venkovní typ. To, jakým způsobem lze plachtu použít určuje výrobní materiál.

  • Vnitřní plachta – plachty vyrobené z méně kvalitních materiálů slouží k přikrytí garážovaných vozidel, kol, motocyklů atd. Úkolem plachty je ochránit dopravní prostředky před prachem a dalšími nečistotami.
  • Venkovní plachta – jsou vyrobeny z vysoce kvalitních a odolných materiálů. Venkovní plachty se nejčastěji používají v zimním období, ale použít je pochopitelně můžete celoročně.

Velikost

Krycí plachty jsou k dostání v různých velikostech. Výběr správné velikosti je poměrně jednoduchý, na trhu jsou plachty rozděleny podle typu vozidla. Kromě plachty, která přikryje celé vozidlo lze koupit i malé plachty, které slouží pouze k přikrytí autoskel. Plachta tedy chrání pouze před námrazou. Uchytit ji můžete pomocí háčků i popruhů.

  • Malá krycí plachta – mezi malé patří plachty s délkou od 3,5 – 4,2 metrů. Takovéto plachty využijete k přikrytí menších osobních vozů.
  • Střední krycí plachta – mezi střední spadají plachty s délkou 4,1 – 4,5 metrů. Středně velké plachty jsou určeny pro osobní automobily typu combi.
  • Velká krycí plachta – pod plachtu s délkou více než 4,5 metru lze schovat dodávku i karavan. Ty nejdelší plachty mají délku až 7 metrů.

Gramáž

Kvalitu krycí plachty určuje i její gramáž. Gramáž je parametr, který udává hustotu látky na metr čtvereční. Kvalitní plachy na auto by měly mít gramáž alespoň 200 gramů/metr2. Lze však koupit i krycí plachty s gramáží okolo 75 gramů/metr2.

Tyto plachty jsou určeny spíše k dočasnému či jednorázovému používání. Plachta s gramáží okolo 130 gramů/metr2 již patří mezi nepromokavé varianty a nejkvalitnější krycí plachty mohou mít gramáž až 260 gramů/metr2.

Materiál

Krycí plachty všech typů se vyrábí zpravidla z nylonu. Tento materiál je prodyšný a vyznačuje se i nízkou hmotností. Kvalita nylonu se liší podle toho, zda se jedná o vnitřní nebo venkovní plachtu. Venkovním plachtám by neměla chybět pogumovaná část, která se postará o nepromokavost plachty. Nepromokavá plachta by však měla zajistit správné odpařování vody.

Vysoce kvalitní plachty na auto mají spodní část opatřenou také mikroflanelem nebo plyšem. Tyto materiály zabrání možnému poškrábání autolaku.

Značka

Plachtu na auto můžete koupit na větších benzinkách, ve specializovaných obchodech nebo na internetu. Zde narazíte na výrobky značek Lampa Italy, Hindermann, Kagel, Nelson-Rigg, HTD či Oxford.

Cena

Cenu pochopitelně ovlivňuje délka a výrobní materiál. Nejlevnější jsou plachty s délkou do 3 metrů. Za tuto krycí plachtu zpravidla nezaplatíte více než 1 500 Kč. Cena středně dlouhé plachty bývá v rozmezí 2 – 4 000 Kč. Za nejdelší a nejkvalitnější krycí plachtu pak můžete zaplatit 5 – 10 000 Kč.

Porovnat ceny plachet na auto

Otázky a odpovědi

Jaké příslušenství může být součástí krycí plachty?

Koupit můžete pouze samostatnou plachtu na auto, nebo je možné koupit plachtu vloženou v brašně, která slouží jako ochranný obal. Obal vám umožní plachtu bezpečně uskladnit a snadné bude i převážení plachty v automobilu.

Mají plachty na auto i nějaká negativa?

Plachty na auto mají svoje příznivce i odpůrce. První strana ocení skutečnost, že krycí plachta ochrání automobil před negativními vlivy počasí. Díky tomu, že budete v zimě u negarážovaných automobilů používat plachtu, vyhnete se každodennímu škrábání autoskel.

Auto zakryté autoplachtou může odlákat i případné zloděje. Odpůrci však argumentují tím, že i pod kvalitní krycí plachtou se bude držet vlhkost, což povede k možné korozi vozidla. Větší škody napáchá vlhkost na vozech, na kterých se drží posypová sůl nebo různé nečistoty.

Lze pořídit alternativu k plachtě na auto?

Jestliže si nejste nákupem plachty na auto jistí, můžete své auto garážovat v praktické plachtové garáži. Výhodou plachtové garáže je snadná a rychlá montáž a demontáž, garáž lze pevně ukotvit do země.

Konstrukci plachty tvoří stabilní ocelový rám, potah je voděodolný a nechybí ani odolnost vůči UV záření. Pro stavbu nebudete potřebovat žádné stavební povolení.

Plachtovou garáž můžete používat celoročně, zabráníte možnému zadržování vlhkosti a nemusíte se zdržovat sundáváním plachty. Plachtová garáž má však omezenou nosnost a ze střechy tak budete muset shazovat větší vrstvy sněhu, který by mohl plachtovou garáž deformovat.

Závěr

Krycí plachty vybírejte podle typu vašeho automobilu. Nejmenší plachty využijete k zakrytí přívěsného vozíku. Středně velké plachty využijete k přikrytí osobních automobilů a ty největší přikryjí i velký karavan. Při výběru nezapomeňte zkontrolovat, jakým způsobem je možno s plachtou manipulovat. Každá krycí plachta by měla jít jednoduše nasadit i sundat. Praktickým příslušenstvím bude i přenosná taška, kterou využijete ke správnému uskladnění plachty.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (107 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová – autor článku

Alena Rajnochová – autor článku

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Teď jsem objednávala Compass Ochrannou plachtu proti kroupám SUV-VAN, tak jsem zvědavá, jestli bude opravdu fungovat tak, jak by měla. Sice bych byla raději, kdyby vůbec žádné kroupy nebyly, ale člověk nikdy neví, co za počasí může čekat, protože teď je to jako na houpačce, hned teplo, hned déšť, pak zase fouká jak o život, lepší je být připravený předem. Její cena byla přes dva tisíce.

  2. Já si koupil ochrannou plachtu, kterou jsem používal dlouhá léta, a fungovala dobře. Bohužel nebyla stvořena pro ochranu před kroupy, protože jsem si omylem objednal jinou, než jsem původně chtěla, ale to je moje chyba.

  3. Pořídil jsem velkou krycí plachtu, abych měl ochranu pro dodávku, kterou parkuju mimo garáž, a funguje opravdu moc dobře. Je to velká výhoda, pokud člověk nemá možnost to auto někam schovat.

  4. Vzhledem k tomu, že máme u našeho domku garáž jen na jedno auto, kam si ho parkuje manželka, já ho mám na dvoře a musel jsem si na něj koupit plachtu. Vzal jsem si Compass ochrannou plachtu proti kroupám L a bomba.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo