Solární plachty

Vlastníte bazén a chcete, aby byl v létě dostatečně teplý na koupání? Pořiďte si solární plachtu, která ho přes den i noc pomůže efektivně vyhřát, a vy se tak za nulové energie budete moct koupat v příjemné teplotě. Jak takovou plachtu vybrat a jaké jsou její druhy?

Porovnat ceny plachet

K čemu solární plachta slouží?

Solární plachta na bazén se používá tehdy, kdy chcete o něco málo zvýšit teplotu bazénu. Není tak efektivní, pokud ji využíváte samostatně, dokáže totiž spolupracovat se solárním panelem (pyramidou) či tepelným čerpadlem. Jestliže bazén není příliš hluboký, máte ho vystavený na slunci a nevadí vám, že voda není úplně nejteplejší, můžete ji využít i bez těchto přístrojů.

Jejím cílem je snížit náklady na ohřev jiným zařízením a uchovat teplotu v době, kdy bazén nevyužíváte či máte vypnutý aktivní ohřev. V noci zabraňuje odparu vody, při němž dochází k jejímu ochlazování. Stejně tak chrání vodu před nečistotami.

Solární plachta vs. krycí plachta

Hlavním rozdílem mezi solární a krycí plachtou v jejich vzhledu je to, že krycí plachta neobsahuje bublinky a slouží pouze na přikrytí. Díky tomu zabraňuje odpařování vody a nánosu nečistot, prachu, listů i hmyzu. Může mít modrou nebo černou barvu, o zahřátí se ale nepostará – pro tyto účely proto vyberte solární plachtu.

Typy

Solární plachty můžeme rozdělit podle barev, přičemž každá z nich disponuje odlišnými vlastnostmi. Abyste vybrali tu nejefektivnější, je třeba znát vliv barev na vodu v bazénu.

Modrá plachta

Jedna z nejrozšířenějších barev plachet, která se vyrábí hlavně kvůli tomu, aby designově ladila s bazénem. Ve skutečnosti je ale nejméně účinná, proto pokud chcete opravdu podpořit ohřev vody, raději volte jinou variantu.

Černá plachta

Černá barva je známá tím, že na sebe chytá teplo – všichni si vybavíme pocit, když na sobě máme v létě černé oblečení. Sice je pravda, že se nejvíce rozehřívá, ale na druhou stranu v sobě teplo uchovává, nešíří ho dál, pouze na pár cm. Kvůli tomu nemá takový efekt, jak se na první pohled může zdát. Kvůli své schopnosti sbírat teplo ale může mít kratší životnost oproti konkurenci.

Průhledná plachta

Nejlepším řešením je průhledná plachta, která propustí mnohem více slunečního záření do hloubky. Dokáže udržovat teplotu, i když se ochladí, a díky svému čirému a průhlednému složení ohřeje vodu o 2 až 3 °C za pouhý jeden den. Dokáže navíc odolávat UV záření, díky čemuž nepraská. Pokud tedy můžete, upřednostněte průhlednou plachtu před všemi ostatními.

Výhody solární plachty

Využívání solární plachtu, ať už samostatně nebo společně s ostatními zařízeními, s sebou nese mnoho výhod, pro které se její pořízení vyplatí.

Omezení odparu vody

V noci k odparu vody dochází nejvíce, čímž nastává také ochlazení. Při odparu pouhého jednoho litru vody dojde k ochlazení dalších 500 litrů o cca 1°C. Kvůli tomu můžete ztratit teplotu klidně i o několik stupňů, a proto se hodí využít solární plachtu, která vás před touto hrozbou spolehlivě ochrání.

Ohřev od slunce

I když solární plachta nedokáže nijak podporovat samoohřev vody, v případě, že na ni pálí sluníčko, zvyšuje její účinnost, a tak vodu ,,ohřívá”. Hlavní roli zde hraje barva plachty. Zakrytý bazén se tudíž vyplatí nejen přes noc, ale hlavně také přes den, kdy je slunce na obzoru a může vám pomoci vodu ohřát o několik stupňů.

Ochrana před nečistotami

Je zcela logické, že když se na hladinu vody nedostanou žádné nečistoty, nemohou se rozšířit v bazénu bakterie, a vy tak nemusíte řešit chemické ošetření, a ušetříte tím peníze i zdravotní komplikace.

Materiál

Aby se plachta mohla bezpečně používat, musí být vyrobena z odolného materiálu, který nebude toxický i v případě, že stupně budou vysoké. Takovým materiálem je polyetylen, také známý pod názvem LDPE, jež disponuje nízkou hustotou, dobrou odolností, netoxicitou a je bez zápachu. Na druhou stranu, nesvědčí mu příliš nízké teploty, proto plachtu mimo sezonu uchovejte před vnějšími vlivy, které by ji mohly poničit.

Dalším materiálem, který se na výrobu plachty může použít, je polyvinylchlorid, jinak také známý jako PVC. Najdete ho za nižší cenu, jelikož nedisponuje tak dobrými vlastnostmi jako jeho konkurent.

Součástí solární plachty jsou dvě vrstvy – jedna z nich je s bublinkami, druhá je hladká, vzájemně se k sobě za tepla slepují.

Tloušťka folie a UV ochrana

Tloušťku folie budete řešit zejména podle toho, jak velký bazén máte a jak dlouho by měla plachta vydržet. Klasická tloušťka se uvádí jako 120 až 500 mikronů. Pro menší, nadzemní bazény či méně náročné použití bude stačit maximálně 300 mikronů lehká plachta. Nehodí se v kombinaci s navijákem, zde volte raději plachty od 360 mikronů výše vhodné i pro velké bazény.

Co se týče životnosti, tenčí modely většinou vydrží okolo 2 až 3 let. Středně silné plachty kolem 360 mikronů budete mít až na 4 roky, při ultrazvukovém svařování i 6 nebo 7 let. Nejsilnější folie poté 10 až 12 let.

UV ochrana má za úkol chránit plachtu před slunečním zářením, které může poškozovat její materiál. Aby byla zajištěna dlouhá životnost, musí být součástí.

Tvar solární plachty

O tvar se stará způsob výroby, respektive ultrazvukové či tepelné svařování. Tepelně svařované solární plachty bývají v různých tvarech, včetně možnosti na míru. Ultrazvukové svařování je typické hlavně pro silnější plachty nad 300 mikronů. Výsledný tvar je čtverec nebo obdélník v typizovaných šířkách. Pokud vám nevyhovuje, stačí si ji podle sebe upravit odstřihnutím nůžkami.

Tip pro vás: Jestliže budete solární plachtu upravovat, nejprve ji nahřejte, aby se vám s ní lépe pracovalo – položte ji bublinkami na hladinu a nechte takto pár hodin. Pro větší přehlednost nakreslete rozměry fixem. Plachta by neměla přečnívat přes okraje bazénu, měla by však pokrývat cca 90 a více procent hladiny.

Použití

Pokud nevíte, jakým způsobem se solární plachta používá, máme pro vás návod:

  1. Vždy se pokládá částí s bublinkami dolů. Na hladině by neměly být položeny žádné překážky. Pokud vidíte, že bude potřeba rozměry ještě poupravit, počkejte cca 10 hodin, než se plachta nahřeje, aby se vám lépe stříhala.
  2. Plachtou zakryjte bazén vždy, když v něm zrovna nejste – ideálně přes noc i přes den, abyste tak dosáhli nejefektivnějšího výsledku.
  3. Zacházejte s plachtou opatrně, abyste ji omylem nepřetrhli nebo nezhoršili její životnost. Ideálně ji nesundavejte přes okraj bazénu, ale vrchem.
  4. Pokud vlastníte solární plachtu s tloušťkou 360 mikronů, lze na ni použít speciální naviják, který vám manipulaci usnadní.
  5. Solární plachta musí být vždy sundána, pokud se někdo v bazénu koupe. Také by se na ni nemělo šlapat, potápět se pod ní nebo se pod ní ukrývat. Tímto způsobem ji můžete poškodit, a následně pak nebude fungovat tak, jak má.
  6. Jestli používáte bazénovou chemii, snažte se udržovat hladinu chloru pod hodnotami cca 0,4 mg na litr, abyste zbytečně nezkrátili životnost plachty. Úroveň pH by se mělo pohybovat okolo 6,8 až 7,6. Provádíte-li chlorový šok, plachtu nepokládejte na vodu alespoň 24 hodin.

Funkce

Hlavní funkcí solární plachty je zajistit, aby se teplota vody nesnižovala, ideálně pouze zvyšovala v případě, že na ni pálí přes den slunce. Díky tomu ušetříte za energie, navíc ale také za bazénovou chemii, jelikož plachta zabrání nečistotám, které by na hladině mohly přistát a vytvořit v ní paseku. Je jen potřeba vybrat správné rozměry, ideálně průhlednou variantu a postarat se o to, aby byla správně používána.

Značka

Mezi nejznámější oblíbené značky solárních plachet patří Intex, Marimex, Flobal nebo Vágner Pool. Prodávají jak modrou, černou, tak bezbarvou variantu v různých cenových hladinách tak, aby si mohl vybrat každý.

Cena

Zakoupit solární plachtu se rozhodně vyplatí, i když její cena může být vyšší. Nejlevněji ji seženete do 1 000 Kč – spadají sem modely do průměru či délky cca 450 cm s tloušťkou 200 mikronů.

Od 1 000 Kč až 5 000 Kč jsou vám k dispozici větší nebo silnější plachty, vhodné pro majitele rozměrnějších bazénů.

Nad 5 000 Kč seženete rozměrné a velmi silné solární plachty na velké bazény či pro náročnější využití.

Porovnat ceny plachet

Údržba

Pokud solární plachtu zničíte nesprávnou údržbou nebo necitlivým zacházením, už nemusí fungovat tak, jak má. Řiďte se následujícími radami:

  1. Plachtu nenechávejte ležet na přímém slunci, a zejména ne na trávě či záhonku. Nejlépe srolovanou plachtu umístěte někam, kde je stín. Nepoužívejte závaží, aby bublinky nepopraskaly.
  2. Skončila sezóna a bazén teď delší dobu nebudete používat? Plachtu omyjte, nechte uschnout a uložte složenou ve vytápěné místnosti.
  3. Nepoužívejte solární plachtu na bazén, pokud je venku mráz. Vůči takto nízkým teplotám není odolná.
  4. Pokud na plachtě objevíte nějaké poškození, opravte ho co nejdříve. I malé poškození může ovlivnit výkon plachty. K opravě malých děr nebo trhlin lze použít lepicí pásku nebo záplaty na plachty.

Otázky a odpovědi

Proč mají solární plachty bublinky?

Bublinky fungují na stejném principu jako lupa – přitahují teplo ze slunce a ohřívají tak vodu v bazénu. Nejlépe to dokáže právě bezbarvá plachta, jelikož pracuje stejně jako okno bez závěsů – teplo proniká a zahřívá místnost za oknem. Černá oproti tomu sice teplo zachytává, ale nepropouští ho dále, než na pár cm.

K čemu slouží solární plachta?

Solární plachta má hned několik úkolů – zabraňuje poklesnutí teploty, stará se o ohřátí vody v případě, že na ni svítí přes den sluníčko a chrání před okolními nečistotami, které by na hladinu mohly spadnout. Šetří tak vaše peníze minimalizováním energii i bazénové chemie.

Jaký je rozdíl mezi solární plachtou a krycí plachtou?

Krycí plachta slouží pouze k tomu, jak už název napovídá, aby kryla bazén před znečištěním. Nijak tedy nepomáhá k ohřevu vody, což zase zajišťuje solární plachta, která má navíc další výhody, o kterých jsme si pověděli výše.

Závěr

Solární plachty vám dobře poslouží, ať už je budete chtít použít z jakéhokoliv důvodu – pro ochranu před nečistotami, na podporu teplejší vody nebo jako ochranu před snížením teploty. Důležité je, abyste vybrali správné rozměry, barvu a umístili plachtu bublinkami směrem dolů, jedině tak totiž může pracovat správným způsobem.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.marimex.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (92 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo