Plavky pro miminka

Plavání s miminkem je oblíbená činnost novopečených rodičů. Pobyt ve vodě je pro dítě velmi prospěšný a v hodinách plavání se dítě i rodič naučí mnoho nového. Kojenecké lekce plavání nenaučí kojence plavat, chápat je můžete spíše jako zábavné cvičení, během kterého se však dítě naučí zadržovat dech pod vodou a dokáže koordinovat pohyby tak, aby bylo bezpečně nanášeno. Tyto dovednosti mu pak pomohou během opravdové výuky plavání.

Abyste mohli lekce plavání absolvovat, budete muset svého potomka vybavit kojeneckými plavkami. Ty lze koupit i dětem v novorozeneckém věku. Vybírat můžete mezi různými modely, k dostání jsou pochopitelně plavky v mnoha barvách a podobách. Před tím, než půjdete plavky koupit, je dobré znát výhody a nevýhody jednotlivých modelů.

Při výběru je nutné zohlednit i to, jak často budete plavky používat a zda plánujete s miminkem vyrazit k moři. Zaměřit byste se měli i na pohodlí dítěte. Pozornost věnujte výrobnímu materiálu i konstrukčnímu řešení. Plavky by měly za každé situace zadržet stolici a vy se tak vyhnete nepříjemným nehodám.

Porovnat ceny plavek pro miminka

Nejlepší plavky pro miminka

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. SplashAbout plavky New Happy Nappy růžové se zvířátky 100 % 390 Kč Zobrazit Mimiplus.cz
2. Bambino Mio Kojenecké plavky Crab cove 100 % 359 Kč Zobrazit Pilulka.cz
3. SplashAbout Plavky Happy Nappy Zvířátka modrá 98 % 390 Kč Zobrazit Nejbaby.cz
4. Pop-In plavky Monster Edie 97 % 254 Kč Zobrazit Eshopbaby.cz
5. Bambino Mio koupací plavky Deep Sea Yellow 95 % 359 Kč Zobrazit Baby-centrum.cz

Plavání s miminkem

Plavání s miminky je bezesporu rozporuplné téma, které má řadu příznivců, ale i odpůrců. Mezi benefity, které plavání dítěti přináší, bezesporu patří učení se nových motorických dovedností. Blahodárné účinky má pak jistě i čas strávený s rodiči, kteří se dítěti věnují na plno.

Při pobytu ve vodě se dítě učí především nebát vody, osvojí si i správné dýchání a zadržování dechu pod vodou. Tyto dovednosti mu pak budou prospěšné v pozdějším věku, kdy již dojde na samotnou výuku plavání.

Pokud se chystáte na skupinové lekce plavání, budete trávit čas v malém vyhřívaném bazénku, kde miminko neprochladne. I přesto, že má vodu vyšší teplotu, než běžný plavecký bazén, bude docházet k otužování dítěte a tím i k posilování imunity. Pobyt ve vodě pozitivně ovlivňuje také trávící, nervový i cévní systém a může pomoci při špatném držení těla.

Avšak ne každé dítě si z lekcí plavání odnáší pouze to dobré. Ačkoliv by mělo plavání pomoci zvyšovat obranyschopnost organismu, najdou se i děti, které jsou náchylné k různých infekcím dýchacích cest nebo zánětům střevního ucha.

Odpůrci plavání s kojenci pak upozorňují i na negativní dopad chlorované vody, která může vést ke kožním alergiím, zánětům očí i dráždění dýchacích cest. U některých dětí se může později projevit v podobě astmatu.

Typy

Kojenecké plavky mají několik podob a každý model plní trochu jinou funkci. Zatímco jednorázové plavky plní, dá se říct, stejnou funkci jako klasická plenka, opakovaně použitelné a neoprenové plavky zachytí pouze stolici. Výhodou neoprenových plavek je však teplotní komfort, který miminku při pobytu ve vodě přinesou.

Plenkové plavky

Dříve byl tento typ tím jediným, co bylo možné při kojeneckém plavání používat. I dnešní trh nabízí různé plenkové plavky pro děti každého věku. Obliba jednorázových plavek však spíše ustupuje. Mnozí dávají přednost před ekonomičtější i ekologičtější variantou.

Plenkové plavky se prodávají v balení po několika kusech a jsou poměrně levné. Nevýhodou však je, že je budete muset vyhodit i po krátkodobém pobytu ve vodě. Jednorázové plenkové plavky není nijak těžké navléknout a zase svléknout.

Na miminko je jednoduše navléknete a mokré plavky lze na bocích roztrhnout. Okolo nožiček mají plavky tenké gumičky, které se postarají o to, aby neunikla stolice ani tekutina. Konstrukce plavek zabraňuje zbytečnému prosakování vody, nemusíte se tedy bát, že plavky příliš ztěžknou a budou nepohodlné.

Kojenecké plavky

Mnohem oblíbenějším typem jsou opakovatelně použitelné kojenecké plavky. Také tuto variantu lze pořídit už nejmenším dětem a vydržet mohou až do doby, než dítě plenkám odroste.

Plavky lze zapínat pomocí patentek, oblíbené rostoucí plavky mají hned několik patentek v řadě a velikost plavek lze tak podle potřeby upravovat. Největší předností je tak ekonomické, ale i ekologické hledisko. Kojenecké plavky jsou jednoduše pravým opakem plenkových jednorázových plavek.

Výběr kojeneckých plavek je obrovský, plavky lze jednoduše udržovat, prát je můžete v ruce i v pračce na prádlo.

Koupací kalhotky

Obdobnou funkci jako kojenecké plavky mají i jednodušší koupací kalhotky. Jedná se o obdobu látkové plenky. Kalhotky se vyrábí z rychleschnoucích materiálů, stejně jako plavky jsou schopny zadržet pouze stolici.

Kvalitnější kalhotky mohou mít nepromokavou podšívku. Koupací kalhotky lze koupit od věku 0 po 36 měsíců, k dispozici je několik velikostí. Po té, co dítě z kalhotek odroste, budete muset koupit větší velikost. I zde jsou k dispozici patentky, které se postarají o jednoduché oblékání i svlékání plavek.

Neoprenové plavky

Plavky pro miminka mohou být vyrobeny také z neoprenu. Tyto plavky jsou ideální zejména při venkovním koupání nebo dovolené u moře. Neopren je materiál, který dítě ochrání před chladem i škodlivým UV zářením. Nejkvalitnější plavky mají ochranný faktor hodnoty 50+.

I neoprenové plavky bezpečně zadrží pouze stolici. O bezpečné použití se opět starají silné lemy, samotný neopren je pak velmi měkký a plavky mají přiléhavý střih. Toto konstrukční řešení nabídne maximální pohodlí a komfort během nošení.

Neoprenové plavky jsou k dostání v mnoha velikostech, tyto plavky jsou určeny především dětem s hmotností okolo 6 kg, což bývá v rozmezí 3 – 6 měsíců. Také tyto plavky poslouží pouze určitou dobu, poté, co dítě odroste, je budete muset vyměnit za větší. Na trhu jsou k dostání plavky různých barev a motivů, díky čemuž si vybere opravdu každý.

Velikost

Kojenecké plavky jsou k dostání v mnoha velikostech, nejčastěji se jedná o velikost S – XXL. Každý výrobce má však trochu odlišné velikostní značení, vždy rozhoduje hmotnost dítěte. Z ekonomického hlediska pak nejlépe vychází rostoucí kojenecké plavky, které lze používat v kojeneckém i batolecím období.

Materiál

Při výběru plavek věnujte pozornost i výrobnímu materiálu. Kojenecké plavky se obecně vyrábí z vysoce kvalitních a rychloscnoucích materiálů, které se však mohou odlišovat ve způsobu údržby. Ne každé plavky lze prát v pračce nebo sušit v sušičce. Ruční praní například vyžadují plavky vyrobené z elastenu nebo polyamidu.

Nekvalitnější plavky jsou vyrobeny z materiálu Lässig, což je patentovaný materiál, který bezpečně odvede veškeré nečistoty mimo dětskou pokožku. V případě jiných materiálů může dojít při dlouhodobém pobytu v mokrých plavkách k opruzeninám.

Značka

Výrobou kojeneckých plavek se zabývá mnoho výrobců. Mezi oblíbené patří modely značek Splash About, Bambino-Mio, Popolino, Bobánek, T-tomi, Unuo, Lassig a další.

Cena

Cenové rozpětí kojeneckých plavek není nijak velká. Jednotlivé modely lze koupit v rozmezí 200 – 500 Kč. Levnější jsou plenkové plavky a koupací kalhotky. Zlatou střední cestou jsou opakovaně použitelné kojenecké plavky a nejdražší variantu představují plavky vyrobené z neoprenu.

Porovnat ceny plavek pro miminka

Otázky a odpovědi

Jak o plavky pečovat?

Kojenecké plavky lze prát v ruce, některým materiálům neublíží ani používání pračky a sušičky. Pokud chcete mít s údržbou plavek co nejméně práce, zjistěte si před nákupem, jakým způsobem je možné o plavky pečovat. Tato informace by měla být uvedena na každém výrobku.

Z jak silného neoprenu se plavky pro miminka vyrábí?

Na výrobu neoprenových plavek se používá neopren o tloušťce 1 – 1,5 mm. Plavky tak poskytnou dítěti potřebný teplotní komfort, ale zároveň dítě ochrání i před škodlivým UV zářením. Neopren je odolný i vůči slané vodě a tyto plavky jsou tak dobrá volba pro ty, kdo tráví dovolenou u moře. Kromě plavek lze koupit i neoprenové body, které kryje celé tělo. Kvalitní body má ochranu až SPF 50+ a jeho součástí je i integrovaná plenka.

Co dalšího miminku pořídit?

Aby byly letní radovánky opravdu bezpečné, budete muset nejen miminko vybavit dalšími praktickými doplňky. Malým dětem by neměla chybět vhodná pokrývka hlavy. K vodě byste neměli vyrazit bez opalovacího krému. V současné době jsou pak velmi oblíbené plážové stany. Ty poskytnou patřičnou ochranu před škodlivými slunečními paprsky, větrem, ale i deštěm.

Závěr

Kojenecké plavky budete potřebovat nejen při kurzech kojeneckého plavání. Ani nejmenší děti by neměli plavat bez plavek v bazénu ani přírodním koupališti. Kojenecké plavky bezpečně zadrží stolici, propustí pouze moč. Na výběr máte několik typů plavek, vybírat můžete z mnoha designů i barev.


Zdroje: www.zemito.cz, www.ekodecko.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (55 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já sem si objednala rostoucí plavky pro miminka Bobánek liščí les a jsou senzační. Kvalita je velmi dobrá a cena byla přijatelná. Za mě mohu doporučit.

  2. Objednala jsem přes heureku.cz SplashAbout Nové Plavky Happy Nappy Zvířátka v modré barvě, protože podle obrázku vypadají rozkošně a už se těším, až je prckovi vyzkouším.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo