Dada plenky

Plenky jsou v určitém období vašeho dítěte potřeba. Dada plenky představují oproti jiným značkám hned několik důvodů, proč byste měli upřednostnit právě je – pohodlí, flexibilita, savost, ekologie a příznivá cena. Abyste vybrali správně, je třeba věnovat pozornost několika parametrům, které si v dnešním článku rozebereme.

Porovnat ceny plenek

Co jsou Dada plenky?

Dada plenky jsou značkou jednorázových plen pro miminka a batolata. Tyto plenky jsou obvykle vyrobeny z měkkých a savých materiálů, aby udržely miminka v pohodlí a suchu. Mají také nastavitelný střih, aby vyhovovaly různým velikostem a tvarům dětí.

Plenky Dada jsou vybaveny dalšími funkcemi, jako jsou indikátory vlhkosti nebo hypoalergenní materiály, které jsou určeny specifickým potřebám dětí a rodičů. Prodávají se online, ale vyrábějí se v České republice v městě Turnov, i když se jedná o polskou značku. Jsou oblíbenou volbou mezi rodiči, kteří hledají cenově dostupné pleny pro své děti.

Typy

Značka Dada vyrábí několik typů plenek, které se liší svým použitím. Jedny se mohou používat ve vodě, jiné jsou určeny na spaní. Abyste svému dítěti našli plenky podle jeho potřeb, pojďme si jednotlivé kategorie představit blíže.

Jednorázové plenky Dada

Jedná se o nejběžnější typ plen, které můžete v obchodech najít. Jsou navrženy tak, aby byly ultraabsorpční a poskytovaly přiléhavé a pohodlné nošení na zadečku vašeho dítěte. Po použití je jednoduše vyhodíte. Není to sice ekologické, ale na druhou stranu nemáte s plenkami žádnou práci, jen se jich zbavíte.

Dada Overnight Plenky

Jak už název napovídá, tyto plenky jsou speciálně navrženy pro noční použití a nabízejí lepší savost, aby bylo zajištěno, že dítě může spát celou noc bez nutnosti výměny plenky.

Dada Swim Plenky

Jsou speciálně vyrobené pro plavání v bazénu nebo na pláži. Přicházejí s účinnou ochranou proti protečení a zároveň umožňují malým plavcům užít si ve vodě trochu zábavy.

Dada Pants

Plenky pro starší miminka a batolata v designu kalhotek, které podporují snadný trénink na nočník.

Dada Eco-Friendly Plenky

Jedná se o ekologické plenky, které jsou vyrobeny z udržitelných materiálů, jako je lékařský silikon, bambusové vlákno a další přírodní vlákna. Po použití se tedy nevyhazují, ale vyperou a znovu použijí.

Velikost

Stěžejním parametrem je samozřejmě velikost, která se následně podílí na tom, jak se miminko v plenkách cítí. Udává se ve váhovém rozmezí, proto je nutné, abyste věděli aktuální hmotnost dítěte. Obecně platí, že věk dítěte může také pomoci určit vhodnou velikost plenky.

To, že plenka sedí poznáte tak, že se dítě cítí pohodlně, má dostatečný prostor pro pohyb nohou, pas by měl sedět těsně, ale ne až příliš těsně. Pokud plenky vašeho dítěte často prosakují, může to být známkou toho, že je potřeba větší velikost.
Je důležité si uvědomit, že každé miminko je jiné a velikost, která nejlépe vyhovuje jednomu dítěti, nemusí vyhovovat druhému.

Věnujte pozornost potřebám svého dítěte a přizpůsobte tomu velikost plenky. Také je dobré kontaktovat zákaznický servis Dada, pokud máte nějaké dotazy nebo obavy ohledně velikosti jejich plen či potřebujete pomoc s určením velikosti, která je pro vaše dítě nejlepší.

Velikost Označení řady Váha dítěte v kg
1 Dada Premium Extra Care, 26 ks 2 – 5 kg
3 Dada Premium Extra Care, 64 ks 3 – 6 kg
4 Dava Premium Extra Care, 60 ks Dada Extra Soft, 54 ks 4 – 9 kg
4+ Dava Premium Extra Care, 50 ks Dada Extra Soft, 46 ks 7 – 18 kg
5 Dada Premium Extra Care 42 ks Dada Extra Soft, 53 ks 9 – 20 kg
6 Dada Premium Extra Care, 42 Dada Extra Soft, 53 ks 11 – 25 kg
7 Dada Extra Soft 38 ks Nad 15 kg

Řady

K typům Dada plenek se vážou také řady, ve kterých jednotlivé modely vycházejí. V čem se liší?

Extra Soft

Jedná se o jednorázové plenky, které se vyrábí až do velikosti 6. Jsou levnější, tenčí, lehčí, a navíc mají prodyšné savé jádro obsahující přírodní extrakt z aloe vera. Obsahují i absorpční trubičky, které dokáží vsáknout vše, co je potřeba. Navíc jsou vybavené identifikátorem vlhkosti, abyste je mohli včas vyměnit.

Extra Care

Opět zde mluvíme o jednorázových plenkách, jež se na rozdíl od řady Extra Soft vyrábí už od velikosti 1. Seženete je za trochu vyšší cenu, odmění se vám ale vyšší technologickou vyspělostí se spoustou vychytávek. Díky obsahu vitamínu E chrání dětskou pokožku a pomáhají v boji proti opruzeninám.

Pure Care

Tato řada plenek byla vytvořena s ohledem na bezpečnost vašeho dítěte a životního prostředí. Kombinuje organickou bavlnu, bělenou celulózu bez chlóru s nejnovější technologií, čímž poskytuje spolehlivou ochranu i pro jemnou pokožku dítěte od prvních dnů života. Je vhodná i pro alergiky.

Plenkové kalhotky Dada Pantsy

Poskytují maximální komfort, zanechají zadeček v suchu a pohodlí. Dejte si při výběru pozor na pevnost a pružnost gumiček – musí být měkké, aby děťátko netlačily do nožiček, ale zároveň těsné, aby mu dobře držely. Snadno se nasazují, a tak jsou ideální volbou pro děti, které se nerady přebalují. U starších dětí se dají navíc použít jako příprava na nošení spodního prádla.

Složení

Užitečnou a pozitivní zprávou je, že Dada plenky neobsahují žádné chemické parfemace, ftaláty, PVC, latex ani umělá barviva. Hladký netkaný povrch obsahuje vitamin E, který je účinný vůči opruzeninám, a zlepšuje tak celkový komfort miminka.

Řada Extra Care je navíc už bělena oxidací a horkým vzduchem, nenachází se zde chlór. Nenajdete v nich ani Panthenol, Aloe Vera nebo Allantoin pro případ, že by na tyto látky bylo vaše miminko alergické. Je tedy přímo na rodičích, jakou řadu zvolí a jaké látky bude obsahovat, což přispívá k individuálnímu výběru přesně podle vašich požadavků.

Ergonomie

Je velmi důležité, aby byly plenky dítěti příjemné a nezatěžovaly ho. Dohlídněte proto na to, jak silná je vrstva se zvýšenou absorpcí, aby se dítě skrze ni neprohýbalo v zádech. Stejně tak se zaměřte na fakt, kolik tekutiny dokáže plenka nasát, aby byla pro miminko stále pohodlná. Má pružný pas a manžety na nohavicích, které umožňují pohodlné a přiléhavé nošení, aniž by byly příliš těsné.

Plínky obsahují také systém plochých gumiček COSYLEG v tříslové části, díky kterému se nezařezávají a mnohem lépe drží vše uvnitř. Riziko otlačenin na bříšku se výrazně snižuje díky širokému přednímu lemu. Jsou navrženy z prodyšných materiálů, které umožňují správnou cirkulaci vzduchu, zabraňují vyrážkám a podráždění. Jejich design je jednoduchý a intuitivní, aby tak umožnil rodičům je snadno oblékat a svlékat svým dětem.

Počet kusů v balení

Zkoušíte-li Dada plenky poprvé, zakupte raději menší balení, kdyby vám náhodou něco nevyhovovalo nebo jste chtěli ověřit, která velikost miminku padne nejlépe. Menší balení obsahuje například 23 kusů plenek, větší až 96 kusů – to zakupte tehdy, kdy jste s plenkami spokojeni a víte, že bude vašemu dítěti daná velikost sedět ještě dlouhou dobu. Dost tak ušetříte, a to zejména za dopravu. Větší množství kusů v jednom balení vás ale obecně vyjde levněji, než zakoupení menšího balení několikrát.

Výhody a nevýhody

Výhody už jsme si v podstatě popsali, přesto si je ale ještě zrekapitulujeme a přidáme i případné nevýhody, které by vás při nákupu mohly zaskočit. Převažují ovšem pozitiva, proto se Dada plenky vyplatí pořídit.

Výhody

 • Pohodlí – plenky jsou vyrobeny z měkkých a prodyšných materiálů, které pomáhají předcházet vyrážkám plen a udržují pokožku dítěte v suchu a pohodlí.
 • Flexibilita – nastavitelný střih, který je pohodlný a přiléhavý poskytuje flexibilitu, jež se přizpůsobí různým velikostem a tvarům miminek.
 • Savost – vynikající savost, což znamená, že dokážou pojmout značné množství vlhkosti, čímž snižují riziko protečení a udrží vaše dítě v suchu po delší dobu.
 • Ekologie – lze zakoupit i ekologické pleny, které se znovupoužívají, což je činí šetrnými k planetě.
 • Hypoalergenní složky – plenky jsou jemné k pokožce dítěte a snižují riziko podráždění nebo alergických reakcí.
 • Nepropustnost – poskytují bezpečný, nepropustný design, který nabízí klid a pohodlí rodičům, kteří ne vždy stihnou zkontrolovat stav plenek.
 • Cenová dostupnost – vzhledem k nulovým nákladům na reklamu jsou Dada plenky o dost levnější. Ačkoliv se vyrábějí v České republice, prodávají se v kamenných obchodech pouze v Polsku, u nás je seženete pouze na e-shopech.

Nevýhody

 • Horší dostupnost – vzhledem k tomu, že se jedná o polskou značku, v České republice lze Dada plenky sehnat pouze online, popřípadě u menších obchodníků, kteří je v Polsku nakupují a přeprodávají u nás.
 • V některých případech neekologické – pokud se budeme bavit o jednorázových plenkách, nejedná se zrovna o ekologickou volbu. Naštěstí existuje i řada Pure Care, která má ekologickou certifikaci.

Funkce

Hlavní funkcí plenek Dada je zabránit protečení a minimalizovat riziko vyrážky či jiného podráždění pokožky. Kromě savosti jsou plenky Dada také navrženy tak, aby se snadno používaly a byly pohodlné pro miminka. Vyznačují se elastickými manžetami na nohavicích a pasem, které poskytují přiléhavý střih, aniž by byly příliš těsné, a jsou vyrobeny z měkkých a prodyšných materiálů, jež jsou dítěti příjemné na kůži.

Celkově je funkcí plen Dada poskytnout rodičům pohodlný a spolehlivý způsob, jak nakládat s odpadem jejich dítěte a podporovat jeho zdraví i pohodlí.

Komfort

Aby byl dítěti zajištěný opravdový komfort, plenky se vyrábějí z extra měkkého povrchu – netkaná textilie i vitamín E, který pomáhá v boji proti opruzeninám. Aby vše sedělo tak, jak má, jsou k dispozici trojité suché zipy, jež mají pevné spoje i při aktivním pohybu miminka či opakovanému odlepování.

Pro přilnutí k pokožce se zde nachází pružné boční lemy, které dítě nikde netlačí ani se nezařezávají. Pro ještě lepší přilnutí bez otlaků je vytvořen cosyleg systém. Široký přední lem je určen k ochraně dětského bříška před otlačeninami a lepšímu pocitu při nošení.

Absorpční schopnosti

Parametr, který vás také jistě bude zajímat, jsou absorpční schopnosti plenek. Ovlivňuje je hlavně prostor mezi savým jádrem a gumičkami v tříslech. Dada plenky mají tento prostor vyplněný netkanou textilií, jež tekutinu sice pustí dovnitř, ale ven už ne. Indikátor vlhkosti vás včas upozorní, kdy je třeba plínu vyměnit tím, že změní barvu. Kanálky Flowlock pomáhají rychle odvádět tekutiny do savého jádra pleny, kde jsou následně uzamčeny, čímž zabraňují i zápachu.

Technologie SekonDry se stará o to, aby byla plenka suchá i po velmi krátké době po použití. Technologie Long Lasting Wetlock uzamyká tekutinu i pachy v savém jádru pleny, a tak se nedostanou na povrch. Technologie Quick Liquid Attraction tekutinu velmi rychle absorbuje a následně ji rovnoměrně rozmístí po celém savém jádru, díky čemuž drží na jednom místě i větší množství po delší dobu.

Šetrné složení

O složení už jsme více mluvili výše – pojďme si jen říct, že Dada plenky neobsahují chlor, ftaláty, umělá barviva, latex ani PVC či chemické parfemace, které jsou pro miminko potenciálně škodlivé. Naopak, skládají se z EFC celulózy získané z lesů s certifikátem PEFC – vytěžené dřevo se tedy současně obnovuje. Vitamin E chrání dětskou pokožku a pomáhá v boji proti opruzeninám.

Značka

Dada plenky se vyrábějí v českém Turnově, ale prodávají se v pouze v Polsku, odkud si je lze objednat na e-shopu. Navzdory tomu, že si značka neplatí žádnou reklamu, je obecně známá a populární, jelikož si zkušenosti předávají maminky mezi sebou.

Cena

Cena se liší dle velikosti plenek a jejich množství v balení. Nejlevněji se dají sehnat již do 100 Kč, přičemž se jedná o řadu Dada Extra Care velikosti 1 v balení 23 ks.

Do 200 Kč pořídíte plenky pro kojence a batolata s velikostí 3 a vyšší, na stejnou cenu vás vyjdou i plenky pro novorozence velikosti 1 a 2 z řady Extra Soft a Extra Care či menší balení Pure Care.

Nad 200 Kč jsou k dostání výhodnější balení velkého počtu kusů nebo ekologická řada Pure Care. Objevují se také dětské plenkové kalhotky Dada Pantsy.

Všechny pleny Dada

Údržba

Budeme se bavit pouze o pratelných znovupoužitelných plenkách Dada, jednorázové stačí vyhodit po použití.

 • Předpírka: Před prvním použitím plen Dada se doporučuje je několikrát vymáchat a předprat, aby se zlepšila savost a odstranily se zbytky po jejich zpracování.
 • Praní: Pleny perte v pračce teplou vodou a jemným pracím prostředkem bez parfemace. Vyhněte se používání aviváže, bělidel nebo jiných agresivních chemikálií.
 • Sušení: Pleny sušte na vzduchu nebo v sušičce na nízkou teplotu. Vyhněte se používání vysokých teplot, jelikož můžete poškodit voděodolnou podložku a elastické prvky.
 • Skladování: Čisté plenky skladujte na suchém a chladném místě, mimo přímé sluneční světlo a zdroje tepla.
 • Odstraňování skvrn: Na odolné skvrny můžete použít odstraňovač skvrn, nebo plenku před praním namočit na hodinu do roztoku octa a vody.

Otázky a odpovědi

Čím se Dada plenky liší od ostatních výrobců?

Dada plenky jsou výhodnější hned z několika důvodů – jsou levnější, uzpůsobeny tak, aby byly miminku pohodlné a daly se zakoupit na základě individuálních potřeb. Materiály použité k výrobě plen, jako je bambus a bavlna, jsou biologicky rozložitelné a lze je recyklovat nebo kompostovat.

V případě řady Dada Eco-Friendly se plenky nevyhazují, ale perou, tudíž jsou ekologické a šetří planetu. Rodičům vyhovují, dětem se dobře nosí a jejich cena je oproti klasickým výrobcům příznivější – proto jsou tak oblíbené po celém světě.

Jak často se doporučuje Dada plenky přebalit?

Plenku Dada se doporučuje měnit každé 2-3 hodiny, nebo jakmile se namočí či ušpiní. Je důležité udržovat pokožku čistou a suchou, aby se zabránilo podráždění a vyrážce.

Jsou plenky Dada vhodné pro citlivou pokožku?

Ano, plenky Dada jsou vhodné pro citlivou pokožku. Jsou vyrobeny z měkkých a hypoalergenních materiálů, které pomáhají předcházet podráždění pokožky a vyrážkám. Řada Extra Care dokonce neobsahuje ani Panthenol, Aloe Vera nebo Allantoin, aby si tak rodiče mohli určit složení podle toho, jaký má miminko vztah k takovým látkám. Tuto řadu tedy lze doporučit všem dětem, i těm s opravdu citlivou pokožkou.

Závěr

Plenky Dada poskytují spolehlivou a ekologicky šetrnou možnost, která udrží vaše dítě v suchu a pohodlí, zároveň minimalizuje vaši ekologickou stopu. Dodržováním výše uvedených kroků při vybírání najdete přesně takový model, který bude vašemu dítěti nejlépe vyhovovat vzhledem k jeho individuálním požadavkům. S plenkami Dada můžete mít klid na duši, protože víte, že vaše miminko nosí vysoce kvalitní plenu, jež je šetrná nejen k jeho pokožce, ale i k planetě.

Pleny Dada můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobný články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (130 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo