Prodlužovací kabely

Prodlužovací kabel je praktická pomůcka, kterou lze používat doma i na zahradě, pro snadné propojení nebo připojení různých elektrických spotřebičů, přístrojů atd. Při koupi prodlužovacího kabelu mnohé zají má pouze délka, avšak přihlédnout je třeba k dalším parametrům.

Zvolit musíte správný materiál izolace, který umožní kabely používat v domácím nebo venkovním prostředí. Přihlédnout musíte k potřebnému počtu zásuvek, bezpečnému použití, stupni ochrany, potřebné délce. Na kvalitních kabelech musíte najít všechny potřebné údaje a certifikace.

Porovnat ceny prodlužovacích kabelů

Nejlepší prodlužovací kabely

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Solight PP144 98 % 319 Kč Zobrazit 4home.cz
2. Emos P084501 90 % 2 048 Kč Zobrazit Okay.cz
3. Sencor SPC 50 88 % 799 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Prodlužovací kabely mají k dispozici více zásuvek. Využít můžete 1 – 12 zásuvek. Zásuvky mají klasický tvar, ale moderní verze kabelů obsahují kromě běžných zásuvek také USB konektory, které můžete využít k nabíjení mobilních telefonů a dalších zařízení.

Podlouhlý tvar

Prodlužovací kabely se známým podlouhlým tvarem mají jednotlivé zásuvky umístěny v řadě. Toto uspořádání vám vždy nemusí umožnit použít všechny zásuvky zaráz z důvodu nedostatku místa. Proto se doporučuje počítat s nějakou rezervou a volit prodlužovací kabel s větším počtem zásuvek, než který požadujete.

Tvar krychle

V současné době se na trhu objevují zásuvky s tvarem krychle. Tyto kabely mají atraktivní vzhled, kromě běžných zásuvek máte k dispozici již zmíněné USB konektory. Jednotlivé zásuvky se nachází na všech stranách krychle a připojené zařízení si díky tomuto řešení nebudou nijak překážet.

Tvar bubnu

Tento tvar je typický pro delší kabel. Na bubnu může být kabel pouze volně namotán, nebo může být s bubnem spojen pevně. Jednotlivé zásuvky jsou umístěny na středu bubnu, jsou tedy velmi dobře přístupné. Z praktického hlediska jsou vhodnější bubny s pevným středem, při opětovném navíjení se vyhnete přetáčení kabelu.

Délka

Délka prodlužovacího kabelu může být až 50 metrů. V závislosti na délce se mění typ kabelu. Kabely s délkou do 10 metrů jsou ke koupení v podlouhlém tvaru a tvaru krychle.

Kabely s délkou nad 10 metrů bývají velmi často navinuté na bubnu. Toto řešení je velmi praktické, kabely jsou snadno přemístitelné, odvinout si můžete potřebné množství a ve chvíli, kdy nebude prodlužovací kabel potřebovat, navinete vše zpět pomocí navijáku.

Průřez vodiče

Průřez vodiče je podstatný parametr. Zejména u dlouhých kabelů, které jsou zpravidla určeny pro připojení různých strojů, mohou být kabely s menším průřezem nedostačující.

Pokud budete chtít ke kabelu připojit například sekačku, pilu a další stroje, měl by mít vodič průměr alespoň 1 – 1,5mm2 . Čím bude průměr větší, tím větší množství elektrického proudu kabel přenese.

To, jak velký průměr vodiče budete potřebovat, závisí na výkonu připojovaných spotřebičů.

  • Vodiče s průřezem 0,7 mm2 jsou vhodné pro příkon cca 1380 W a proud až 6 A.
  • Vodiče s průměrem 1 mm2 jsou vhodné pro příkon 2 300 W a proud až 10 A.
  • Vodiče s průměrem 1,5 mm2 jsou vhodné pro příkon 3680 W a proud až 16 A.

Maximální proud

Prodlužovací kabely se skládají ze 3 částí, zásuvky, která může být jednoduchá nebo několikanásobná, vidlice, která se umísťuje do zásuvky a kabelu. Na každé části by měl být uveden údaj o maximálním proudu a myslet musíte na to, že každá část může mít jinou hodnotu.

Na vidlici může být například uveden údaj 16/250. Údaj určuje maximální zatížení 16 A na síti s napětím 250 W. Na zásuvce stejného kabelu je však uveden proud 10 A a samotný kabel má průměr 1 mm2, což podle výše uvedého odpovídá maximálnímu proudovému zatížení 10 A. Celý kabel je silný tak, jak je silný jeho nejslabší část, v tomto případě je to tedy 10 A.

Materiál izolace

V závislosti na tom, kde budete chtít kabely používat, bude se měnit materiál izolace. Materiál izolace má vliv na odolnost kabelů. Odolnost je na každém kabelu uvedena číselným značením.

Čím je číslo vyšší, tím je kabel odolnější. Kabel s označením 07 je považován za nejodolnější, za zlatou střední cestu lze považovat označení 05. Kabely s číselným označením 03 jsou naopak náchylné k poškození.

Guma

Tento materiál je ideální pro venkovní použití. Gumová izolace je mnohem odolnější nejen z hlediska nízkých teplot i mechanického poškození. Gumové kabely jsou běžně používány také profesionály, jejich nevýhodou je vyšší hmotnost.

PVC

Jedná se o méně odolný materiál, který při teplotě pod 5 °C tvrdne a často praská. Tento materiál je tedy vhodný u prodlužovacích kabelů, které budete používat v domácím prostředí. Je však možné zakoupit i mrazuvzdorné PVC kabely, které jsou k dostání ve žlutém designu. PVC izolace je k dostání v mnoha různých barvách.

Stupeň krytí IP

I tento parametr by měl být uveden na každém prodlužovacím kabelu, konkrétně na zásuvce nebo vidlici. Kabely, na kterém se tento údaj nenachází, mají standardně stupeň krytí IP20. Kabel je odolný vůči vniknutí vody a je vhodný pouze pro domácí používání.

U kabelů, které jsou určeny pro venkovní používání, by měly mít stupeň krytí alespoň IP 43. Prodlužovací kabely, které jsou odolné proti vniknutí prachu i vody mají ochranu IP 65.

Bezpečnost

Z bezpečnostních důvodů jsou kabely opatřeny přepěťovou ochranou. Ta zabrání možnému poškození izolace, ke kterému může dojít díky vysokému přepětí. K přehřívání jsou náchylnější především dlouhé kabely, které jsou částečně navinuty na bubnu. V tomto případě nedochází k přirozenému chlazení jako zcela u rozvinutého kabelu, který se může ochladit například v trávě.

Kromě přepěťové ochrany může být buben opatřen také tepelnou pojistkou. Ve chvíli, kdy dojde k nadměrnému zahřátí, jsou připojené spotřebiče od sítě odpojeny a předejde se tedy jejich případnému zničení. Poté, co dojde k vychladnutí kabelů, dojde k deaktivaci tepelné pojistky a tím i opětovnému připojení.

Značka

Prověřený výrobce je v případě veškerých zařízeních, které mají cokoli společného s elektrickou energií naprostou samozřejmostí. Prodlužovací kabely je možné bohužel koupit prakticky kdekoli.

Nekvalitní kabely však mohou způsobit úraz nebo požár. Proto vždy preferujte ověřeného výrobce, které svoje výrobky opatřují potřebnými certifikacemi. Mezi kvalitní patří kabely značky EMOS, Solight, Yato, Hazet, PSSO, Tecmate či Sencor.

Cena

Do domácnosti můžete pořídit prodlužovací kabely s 1 – 3 zásuvkami za necelých 100 Kč. Tyto levné kabely však mají zpravidla délku 1 metr.

Od 100 – 300 Kč koupíte domácí kabely s větším počtem zásuvek i větší délkou. Cena venkovních kabelů začíná na 500 Kč. Možné je zakoupit kabely na bubnu i bez bubnu s odlišnou délkou kabelu. K dispozici máte 1 – 4 zásuvku. Profi kabely s potřebnými funkcemi, centrálním vypínačem a délkou až 50 metru vyjdou na 2 – 4 000 Kč.

Porovnat ceny prodlužovacích kabelů

Otázky a odpovědi

Jak zjistím, jaké vodiče vybrat z hlediska proudu a příkonu?

Informace o hodnotě příkonu a maximálního proudu by měly být uvedeny na každém prodlužovacím kabelu. Tyto hodnoty není možné překračovat, protože by hrozilo přehřátí kabelu, což by mohlo v horším případě způsobit požár.

Jestliže narazíte na kabely, na kterých se tyto informace nenachází, není jejich koupě z hlediska bezpečnosti vhodná. Tato skutečnost nevypovídá nic ani o kvalitě kabelů, proto vybírejte vždy mezi označenými typy.

Mají prodlužovací kabely dětskou pojistku?

Ano, některé prodlužovací kabely jsou opatřeny touto pojistkou. Díky dětské pojistce je možné do zásuvky zasunout pouze vidlici zásuvky.

Jaké vlastnosti mohou mít prodlužovací kabely?

Již jsme se zmínili o dětské pojistce. Kromě ní můžete na některých kabelech najít vypínač, kterým zastavíte přísun elektřiny. Tyto kabely tak nemusíte pravidelně vytahovat ze zásuvky. Hodit se může kabel s USB konektorem. U kabelů můžete využít tzv. montážní dock. Ten je možné připevnit ke zdi nebo na jiná místa.

Závěr

Nějakou podobu v nějaké podobě najdete pravděpodobně v každé domácnosti. Z hlediska bezpečnosti kupujte tyto výrobky v prověřených prodejnách od poctivých výrobců. Dobře volte výrobní materiál izolace. Zvýšenou pozornost věnujte uvedenému maximálnímu příkonu, který udává, jak výkonné spotřebiče můžete na prodlužovací kabel připojit.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.emos.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.6/5 (30 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

1 komentář
  1. Prodlužovací kabely jsou u nás nezbytnou záležitostí, protože máme velké prostory a spousta spotřebičů má dost krátký kabel, takže je potřeba jej nastavit. Používáme různě dlouhé.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo