Detektory kabelů

Potřebujete zjistit, kudy vedou elektrické kabely či vodovodní trubky ve zdi či v zemi? Nejjednodušší způsob, jak si být jistí je pořídit si detektor kabelů. Ať už se chystáte na rozsáhlejší rekonstrukci nebo pouze přidělat poličku na zeď, vždy hrozí riziko, že natrefíte na kabel.

Detektory kabelů jsou schopny detekovat primárně elektrické kabely a další kovové prvky ve zdi či v zemi, a tak vám pomohou tomuto riziku předcházet. Některé modely umí detekovat i jiné materiály, jako je například plast, a tak se nebudete muset obávat ani toho, že natrefíte na vodovodní trubky.

Porovnat ceny detektorů

Jak vybrat detektor kabelů?

Na trhu je dostupné velké množství detektorů kabelů nejrůznějších typů. Ve svých parametrech se mohou poměrně významně lišit, a je tak dobré si před samotným výběrem ujasnit, co od daného detektoru požadujete. Trochu jinak budete vybírat také podle toho, zda jste domácí kutil anebo profesionální řemeslník. Mezi základní parametry, které byste měli při výběru sledovat, patří v obou případech:

  1. Jaké materiály umí detektor detekovat?
  2. Hloubka detekce a přesnost
  3. Jak detektor upozorňuje na nález?
  4. Jakými dalšími funkcemi detektor disponuje?

Typy

Jak už jsme si řekli, detektorů kabelů existuje více typů. Pojďme si je společně představit.

Detektory kabelů podle detekovaného materiálu

Nenechte se zmást názvem. Detektory kabelů jsou sice primárně určeny pro detekci kabelů a jiných kovových materiálů, avšak umí toho mnohem více. Můžete pomocí nich detekovat také plastové trubky nebo dokonce dřevo.

Detektory kabelů podle hloubky detekce

Hloubku detekce můžete najít také pod pojmem “pracovní rozsah” a udává hloubku, do které je možné kabely (a další materiály) detekovat. Uvádí se v milimetrech a nejčastěji se pohybuje v rozmezí od 50 do 120 mm. Mějte však na paměti, že přesnou hloubku detekce těžko určit, protože ta záleží nejen na parametrech přístroje, ale také na typu a velikosti daného kabelu, případně na kvalitě zeminy. Obecně platí, že do největší hloubky dokáží detektory detekovat kovy, v o něco menších hloubkách potom ostatní materiály.

Kromě hloubky detekce koukejte také po přesnosti. Ta se udává rovněž v milimetrech a je důležitým parametrem. Zde platí čím přesnější, tím lepší.

Optické a akustické detektory kabelů

Detektory kabelů vás mohou upozornit na nález dvojím způsobem, a to akustickým nebo vizuálním.

Vizuální upozornění má dvě formy – tzv. semafor a digitální stupnici. Prvně zmíněná varianta je méně přesná, a je tak vhodná spíše pro domácí kutily. Používá pouze červené a zelené světlo. V případě, že narazíte na kabel, rozsvítí se červená kontrolka, v případě, že je vše v pořádku, bude svítit zelené světlo. Zobrazení pomocí digitální stupnice je oproti tomu přesnější, a je tak vhodná spíše pro profesionály. Díky digitálnímu displeji vás dokáže přesně navést, kde se daný materiál nachází.

Některé přístroje vás kromě vizuálního signálu mohou upozornit také signálem zvukovým.

Funkce

Kromě výše zmíněných funkcí mohou některé modely disponovat “něčím navíc”. Tou nejčastější funkcí, kterou ocení zejména začátečníci, je automatická kalibrace. V opačném případě je nutné přístroj před použitím nakalibrovat ručně. Mezi další funkce patří například měření vlhkosti detekovaného materiálu nebo vestavěný detektor napětí, který umožňuje najít elektrické kabely pod proudem.

Specifickým typem detektorů kabelů jsou potom takové, které jsou schopny měřit délku kabelů. Uplatnění tak najdou zejména ve chvílích, kdy potřebujete zjistit přerušení vodiče.

Značka

Značek, které ve svém sortimentu nabízejí také detektory kabelů je mnoho. Mezi ty nejprodávanější patří YATO, Bosch a Einhell. První z nich nabízí detektory spíše nižší cenové hladiny. Nezatíží tak příliš vaši kapsu, ale zároveň jsou jejich funkce i kvalita dostačující pro použití při běžných kutilských pracech v domácnosti.

Značky Bosch a Eingell potom nabízejí detektory nacházející se spíše ve středu cenové škály. Tyto detektory už mají vlastnosti na poměrně vysoké úrovni a většina modelů se pyšní i dalšími přídatnými funkcemi. Pokud byste chtěli sáhnout po kousku pro profesionály, můžete zkusit například některý z modelů značky Beha, počítejte však s tím, že jejich cena přesahuje často i 100 000 Kč.

Cena

Cena se bude odvíjet od toho, jak moc kvalitní a přesný přístroj potřebujete. Ty nejlevnější začínají na ceně okolo 400 Kč. Většina těchto levnějších přístrojů je dostačující v případě, že jste domácí kutil a nechystáte se na žádné velké zásahy do stavby. Cena detektorů kabelů se však může vyšplhat až do desítek tisíc korun. Takové detektory disponují vysokou přesností a nabízejí obvykle i mnoho dalších funkcí. Jsou vhodné pro profesionály.

Porovnat ceny detektorů

Otázky a odpovědi

Jaký detektor kabelů zvolit?

Ve zkratce lze říci, že výběr je vždy potřeba přizpůsobit vašim potřebám a také ceně, kterou jste ochotni do přístroje investovat. Jaké parametry při výběru sledovat se dočtete v předchozích řádcích. Cenově se detektory pohybují od několika stovek korun až po desítky tisíc. Pokud nejste profesionálové, ale přesto chcete přístroj, na který se budete moci spolehnout, vyjde vás jeho pořízení pravděpodobně na několik tisíc korun.

Umí detektor kabelů rozeznat, zda je kabel pod proudem?

Ano, většina modelů má vestavěný detektor napětí, který vám spolehlivě řekne, zda je daným kabelem vede elektrický proud či nikoliv.

Jsou detektory kabelů přesné?

Přesnost detektoru vždy závisí od daného modelu. V parametrech daného detektoru by vždy měla být tato informace uvedena. Není to však pouze konkrétní přístroj, na čem přesnost závisí. Ta je totiž ovlivněna také materiálem, přes který bude signál procházet, jeho vlhkostí a hloubkou, ve které se kabel, případně jiný materiál, nachází.

Závěr

Detektor kabelů může být skvělým pomocníkem, do kterého se vyplatí investovat. Nelze říci, jaký detektor je horší nebo lepší, jaké parametry by měl správný detektor kabelů mít, ani to, kolik byste do něho měli investovat. Vše záleží na vašich konkrétních potřebách. Parametry, které by vás měli při výběru zajímat jsou hlavně hloubka a přesnost detekce, jaké materiály je detektor schopen detekovat a zda používá optický či akustický signál.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo