RC letadla jsou zmenšené napodobeniny skutečných letadel, k jejich ovládání budete moci použít dálkový ovladač. RC modely jsou pro mnohé hračky určené dětem, avšak spoustu zábavy si s nimi užijí i dospělí. Zalétat si můžete se stíhačkou, dvouplošníkem či dopravním letadlem.
Jak již bylo zmíněno, RC letadla mají několik podob, nejdříve je tak nutné vědět, jaký typ letadla pro vás bude tím pravým. RC modely se obecně dělí do skupin podle náročnosti ovládání nebo způsobu sestavení. S věkem pak nároky na letadlo rostou, proto je velmi důležité zohlednit věk a schopnosti osoby, které je RC letadlo určeno. Dopředu byste měli znát i svoje finanční možnosti, které souvisí se základními technickými parametry jednotlivých modelů.
Typy
Při výběru RC letadla je důležité zohledni možnosti a schopnosti osoby, která bude letadlo ovládat. RC model můžete koupit malým dětem, ale i dospělé osobě.
Začátečníci
Malé děti nebo začátečníci budou potřebovat snadno ovladatelné a dostatečně stabilní letadlo. Modely pro začátečníky nelétají nijak rychle, vyznačují se jednodušší konstrukcí a vyrobeny bývají z lehkých pěnových materiálů. V případě nehody tak letadlo neudělá žádnou škodu a navíc je budete moci poměrně jednoduše opravit.
Pokročilí
Modely pro pokročilé jsou na ovládání náročnější, avšak nabídnou i něco navíc. Obvykle se jedná o výkonnější a rychlejší modely, které lze používat i pro provádění různých akrobatických kousků.
Napájení
Vysílačky RC letadel mohou být napájeny pomocí akumulátoru nebo baterií. Způsob napájení ovlivňuje uživatelský komfort. Menší výdrž mívají především levné akumulátorové modely, naopak obstojnou výdrž nabídnou klasické baterie. Výdrž akumulátoru je navíc závislá na počasí, v chladnějším počasí bude jeho vybití rychlejší. Náruživým pilotům by tak neměl chybět druhá akumulátor, který budou moci v terénu použít.
Materiál
Na výrobu RC letadel se používají lehké pěnové hmoty, ale koupit můžete i model vyrobený z kompozitních materiálů nebo dokonce dřeva. Klasikou je pak plast, který se používá na výrobu velkého množství RC modelů. Velkou výdrž lze očekávat od RC letadla vyrobeného z tvrzeného plastu.
Pohon
Menší RC letadla se neobejdou bez dostatečně výkonného elektromotoru. Velké modely mohou být poháněny motorem spalovacím.
- Elektromotor – je součástí pomalejších modelů určených začátečníkům. Elektromotory se mohou pyšnit obstojnou výdrží a jejich velkou výhodou je nenáročná údržba i samotný provoz.
- Spalovací motor – bývá součástí pokročilých, výkonnějších a rychlejších strojů. Se spalovacím motorem si však začátečníci nemusí poradit, protože motor je nutné nejprve vyladit. Letadlům se spalovacím motorem bude nutné pravidelně doplňovat palivo. Při provozu je takovýto model hlučnější, což však nemusí být nijak na škodu.
Měřítko
RC modely bývají vyrobeny v různém měřítku. Právě letadla patří k těm největším modelům vůbec. Malá letadla mohou mít rozpětí křídel okolo 40 cm, ale koupit můžete i model s rozpětím křídel okolo 1 metru.
Ovládání
RC modely letadel jsou řízeny pomocí dálkového ovládání, které ve většině případů pracuje v pásmu 2,4 GHz. Tato frekvence je universální a není tolik náchylná k ručení. V menší míře mohou letadla fungovat i na jiných kanálech.
Dosah
RC modely se dále liší svým dosahem. RC modely dnes většinou komunikují prostřednictvím radiových vln a vyznačují se dostatečně velkým dosahem. Obvykle se jedná o dosah v řádu stovek metrů. Levnější modely mohou využívat infračervené záření, v tomto případě je dosah v řádu desítek metrů.
Způsob sestavení
RC letadlo nejčastěji koupíte ve verzi RTF nebo BNF. Zapálení modeláři však mohou šáhnout po balení s označením PnP, ARF nebo KIT.
- RTF – jedná se o zkratku ready-to-fly tedy přípraven k letu. Takovéto letadlo stačí pouze vybalit z krabice a je ihned připraveno k použití. Zdržet vás může pouze nabíjení baterie. Verze RFT jsou obecně vhodnější pro začátečníci a všechny, kdo se o letadlo nebudou chtít nijak zvlášť starat. Nevýhodou je v jejich případě složitější oprava, ne každý si s nefunkčním letadlem dokáže poradit bez pomoci odborného servisu.
- BNF – Bind & Fly neboli spáruj a leť. Pod tímto označením najdete modely určené k sestavení. V balení najdete kompletní elektroniku, akumulátor, nabíječku, motor i přijímač. Takovéto letadlo tak bude po sestavení připraveno k letu. BNF verze jsou tak dobrou volbou pro modeláře, kteří si chtějí svoje letadlo nejprve zkompletovat. K letadlům BNF budete moci dokupovat a v případě potřeby vyměňovat jednotlivé komponenty.
- PnP – Plug and Play tedy zapoj a hraj si. V balení najdete sestavený model letadla s pohonem. Součástí balení však není vysílač, přijímač ani akumulátor. Chybějící příslušenství tak budete muset koupit dodatečně, přičemž se budete řídit doporučenými parametry modelu.
- ARF – Almost Ready to Fly v překladu téměř připraveno k letu. S tímto provedením si poradí zkušenější modeláři, kteří budou muset letadlo částečně sestavit. Ani v tomto případě v balení nenajdete veškeré potřebné příslušenství. Dokoupit budete muset nejen přijímač a vysílač, ale i potřenou elektroniku a vhodný pohon.
- KIT – je nejsložitější provedení. RC letadlo je dodáváno v rozleženém stavu a samotná jeho kompletace je poměrně náročná. Součástí balení není ani elektronika, což vám umožní sestavit letadlo přesně podle vašich představ.
Hmotnost
Na hmotnost modelu má vliv typ motoru i použitého materiálu. Váhový rozdíl jednotlivých letadel tak může být překvapivě velký. V případě RC letadel je hmotnost důležitý parametr, protože určuje stabilitu a tím i ovladatelnost modelu. Těžší letadla bude možné ovládat i při silnějším větru, avšak jejich ovládání může být složitější a vyžaduje tak více zkušeností.
Rychlost
Kromě vzhledu a pořizovací ceny vás bude pravděpodobně nejprve zajímat, jakou může letadlo vyvinout rychlost. Maximální rychlost RC modelů souvisí s výkonem motoru. Letadla se slabšími motory poletí rychlostí do 50 km/hod, profesionálové mohou létat i rychlostí vyšší než 100 km/hod. Rychlost souvisí s ovladatelností letadla, proto je nutné v tomto případě zohlednit svoje schopnosti, ale i prostorové možností. Výkonná letadla budou jednoduše potřebovat mnohem více prostoru než letadla pomalejší.
Značka
Obliba RC modelů je opravdu velká a na trhu jsou tak letadla i jiné stroje zastoupeny celou řadou výrobců. Vybírat můžete mezi značkou Fleg, Jamara, Fox Racing, Fms, Amewi, Silverlit, Fms, Pelikan, Dumas či Robbe.
Cena
Základní model RC letadla můžete koupit za méně než 1000 Kč. I tyto modely vás na první pohled zaujmou svým realistickým vzhledem a udělají radost dětem i začátečníkům. Za výkonnější letadlo určené zkušenějším pilotům zaplatíte 2 – 7 000 Kč. Za model v prémiové kvalitě však můžete zaplatit mnohem víc.
Otázky a odpovědi
Jaký je rozdíl mezi RC letadlem a RC dronem?
RC letadla jsou velmi realistické napodobeniny skutečných letadel. Koupit můžete malá, ale také velmi rozměrné modely. Některá letadla mohou pouze létat, s jinými budete moci provádět mnoho akrobatických kousků. RC drony vám toho nabídnou více. Zvláště oblíbené jsou drony se zabudovanou kamerou nebo různými senzory, které mohou mapovat terén nebo provádět jiné úkony. S letadly si zalétají amatéři nebo nadšenci, drony ke své práci využívají mnohé profese.
Je nutné RC letadla registrovat?
Povinná registrace se týká modelů letadel, vrtulníků i dronů jejichž hmotnost přesáhla 250 gramů. Registrace je dále povinná pro všechny modely lehčí než 250 gramů, jejichž součástí je záznamová kamera. Po registraci musí být váš model povinně označen a nutné je i složit test pilota. Pouze tímto způsobem získáte oprávnění k řízení RC modelů. V případě kontroly je nutné mít registraci pilota u sebe.
Co dalšího při výběru RC letadla zohlednit?
Vědět byste měli i to, kde nejčastěji budete s letadlem létat. Koupit lze letadla s podvozkem i modely bez podvozku. Právě druhá varianta je vhodná pro amatéry, kteří budou potřebovat letadlo, které je schopné vzlétnout i přistát bez podvozku. Výhodou těchto modelů je i menší náročnost na prostor.
Závěr
RC letadlo byste měli vybírat s ohledem na zkušenosti pilota. V základu lze koupit letadla pro začátečníky a pokročilé uživatele. Jednodušší modely jsou vyrobeny z odolných a snadno opravitelných materiálů. Malé děti mohou ovládat letadlo vyrobené z pěnového materiálu. Letadla pro pokročilé mohou být vyrobeny také z laminátu nebo dřeva, ale i v tomto případě lze koupit model z plastu nebo pěnového materiálu. Zkratka na balení určuje, zda je nutné letadlo před prvním použitím sestavit nebo bude nutné dokoupit i jednotlivé díly. V případě letadel se nejčastěji setkáte s variantou RFT a BNF. Letadlo může být poháněno elektromotorem, spalovacím motorem.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.astramodel.cz, www.sport-mb.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?