RC modely

RC modely jsou zmenšené napodobeniny všech možných dopravních prostředků. Tyto autíčka, letadla, čtyřkolky, lodě, vrtulníky, traktory a další můžete ovládat na dálku pomocí vysílačky.

Vzhledem k tomu, jaké máte v případě RC modelů možnosti, je důležité nejprve zvážit, zda jsou vaší srdcovkou modely, které se pohybují po zemi, ve vzduchu nebo po vodě. RC modely lze koupit dětem i dospělým, velkou roli hraje tedy i věk a zkušenosti uživatele. V souvislosti s úrovní řidiče se mění i výrobní materiál modelu.

Začátečníci by měli upřednostnit modely vyrobené z pěnového materiálu. Těm pokročilejším jsou určeny modely vyrobené z plastu. Plastové modely jsou na trhu zastoupeny v největším počtu, liší se však svojí kvalitou a tedy i odolností. Důležitými parametry je i dosah ovladače, výdrž baterie či frekvenční pásmo.

Porovnat ceny RC modelů

Nejlepší RC modely

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Syma S107H Phantom ultra odolný vrtulník RTF 1:10   % 888 Kč Zobrazit Emobilky.cz
2. CONQUEROR 4×4 2,4Ghz modrá RTR 1:18 92 % 990 Kč Zobrazit Kuma.cz
3. HOT MONSTER Odolný crawler 4×4 RTR 1:10 86 % 2 449 Kč Zobrazit Sport365.cz

Typy

RC modely jsou na trhu zastoupeny mnoha různými typy. Mezi vůbec nejoblíbenější patří autíčka na vysílačku, vrtulníky, lodě nebo drony. Na své si však přijdou i milovníci zemědělské nebo vojenské techniky.

RC auto

S modelem auta můžete jezdit v bytě nebo venkovním prostředí. To, kterému prostředí dáváte přednost, byste měli vědět ještě před výběrem auta. RC auto koupíte jako hotový výrobek, nebo v podobě stavebnice.

 • Na doma – v bytě bude pravděpodobně častěji docházet k různým kolizím a auto by tak mělo být před nárazy dostatečně odolné.
 • Venkovní – venkovní auta by měly odolávat povětrnostním vlivům. Velmi důležitá je především odolnost vůči vodě. Venkovní autíčka mohou být voděodolná i vodotěsná. S voděodolným autem budete moci vyrazit do mokré trávy. Auto by však nemělo přicházet do styku s kalužemi. Jestliže chcete jezdit v kalužích či jiných vodních plochách, budete potřebovat auto vodotěsné. Vodotěsné auto může dokonce zůstat delší dobu pod vodou, aniž by došlo k jeho poškození.

RC vrtulník

Mezi velmi vyhledávané patří i RC vrtulníky. Tyto modely lze rozdělit do dvou skupin na jednorotorové a dvourotorové. Oblíbenou funkcí i vrtulníků je barometr. Díky barometru bude vrtulník automaticky udržovat požadovanou výšku letu.

 • Jednorotorové – nevýhodou těchto modelů je složitější ovládání. Přesto však i tyto modely patří k oblíbeným. Mohou totiž letět poměrně vysokou rychlostí a můžete s nimi provádět různé výkruty, přemety a další triky.
 • Dvourotorové – tyto modely jsou více stabilní a jejich ovládání je díky tomu jednodušší. Jejich nevýhodou je však nižší rychlost a mnohým nevyhovuje ani skutečnost, že s dvourotorovým vrtulníkem nebudou moci provádět různé akrobatické prvky.

RC letadla

K dispozici máte dvouplošníky, stíhačky i dopravní letouny. Nevýhodou RC letounů je o něco složitější ovládání. U těchto typů se tak nejvíce liší výrobní materiál. Letouny pro začátečníky se vyrábí z pěnových materiálů a případné praskliny a jiné poškození bude možné jednoduše opravit. Zkušenější pak mohou koupit letadlo z plastu, které může být vybaveno i spalovacím motorem.

RC lodě

Modely lodí mají mnoho podob a velikostí. Někdo upřednostní rychlý závodní člun, jiný bude brázdit hladinu rybníka letadlovou lodí. Vybírat můžete i mezi plachetnicemi, policejními loděmi. Náročnější pořídí i ponorku vybavenou kamerou. Natočit si tak můžete vše, co se děje pod hladinou. Ať už vyberete jakýkoliv model, je vhodné si ověřit, že disponuje motorem chlazeným vodou. Tyto lodě mají mnohem delší životnost.

RC stavební a zemědělské stroje

Milovníci této techniky koupí nákladní vůz, traktor, kombajn, jeřáb, nakladač a další. Kvalitnější modely mají pohyblivé i výklopné díly a představují téměř dokonalou zmenšeninu skutečných strojů.

RC tanky

Na své si přijdou i příznivci armádní techniky. Pro ně jsou k dispozici RC tanky s pohyblivým kanonem a věží. Některé tanky jsou dokonce vybaveny infra dělem se zvukovým i světelným efektem.

RC drony

Zapomenout nesmíme ani na stále oblíbenější drony. Běžnou součástí dronu je kamera, která slouží k pořizování různých záběrů. V případě dronů si tak všímejte i kvality kamery. Standardem by již mělo být FULL HD rozlišení. Kromě kamery mají mnohé drony také GPS modul. Díky němu mají lepší letové vlastnosti a mohou si zapamatovat místo vzletu. Na místo startu se dron vrátí nejen po zmáčknutí patřičného tlačítka, ale i v případě, kdy mu dochází kapacita baterie.

Motor

RC modely bývají vybaveny elektrickým nebo spalovacím motorem.

Elektromotor

Modely s elektromotorem mají vysoký výkon. Výhodou je také jejich vysoká spolehlivost a velmi jednoduchá údržba. Elektromotory se dále dělí na stejnosměrné a střídavé.

 • Stejnosměrný motor – má-li model stejnosměrný motor, může dosahovat rychlosti od 10 – 50 km/hod. To, jakou rychlostí model pojede, závisí na síle motoru.
 • Střídavý elektromotor – modely se střídavým motorem budou dražší, jejich rychlost však může být vyšší než 50 km/hod. Jejich výhodou je i větší výdrž.

Spalovací motory

Tyto motory se obecně vyznačují opravdu vysokým výkonem. Nejinak je tomu v případě RC modelů. Modely se spalovacím motorem však mají i svoje nevýhody. Kromě vysoké pořizovací ceny jsou to i vyšší nároky na údržbu. Pravidelně budete muset doplňovat palivo.

Rychlost

Rychlost je parametr, který zajímá velké i malé. Rychlost RC modelů ovlivňuje i věk uživatele. V případě menších dětí by měly být modely spíše více odolné vůči nárazům a jejich rychlost by měla být raději nižší. Starší děti a dospělé pak mnohem více potěší modely s vyšší rychlostí. Jestliže je model vybaven střídavým elektromotorem může jeho rychlost přesáhnout 50 km/hod.

 • Omezovač rychlosti – kvalitnější modely disponují funkcí omezení rychlosti. Po její aktivaci pojede auto či jiné vozidlo nižší rychlostí, kterou nebude možné zvýšit. S takovým to modelem si mohou hrát menší i větší děti.

Ovládání

RC modely budete ovládat dálkovým ovladačem. Kromě jeho provedení byste se měli zajímat i o dosah ovladače a frekvenci, na které model funguje.

 • 27 MHz/ 47 MHz – na těchto frekvencích fungují spíše starší modely. Dosah těchto modelů nepřesahuje 100 metrů a frekvence se mohou za provozu rušit.
 • 2,4 GHz – novější modely pracují v tomto frekvenčním pásmu. Dosah je v tomto případě více než 100 metrů. Na rozdíl od předchozí frekvence se modely neruší a provozovat jich tak můžete i více na jednom místě.

Proporcionální ovládání – aby bylo ovládání autentičtější, mají lepší modely ovládání proporcionální. Tento ovladač vám umožní měnit plynule rychlost. Proporcionální ovládání však neumožňuje měnit pouze rychlost, ale větší možnosti nabízí i volant a tedy zatáčení.

Obsah balení

V balení můžete najít zcela vybavený model, ke kterému nebudete muset nic dalšího přikupovat. Lze však koupit i model bez motoru, vysílačky, nabíječky a dalších částí. Na obsah balení vás upozorní různé podoby zkratek.

 • RTR/RTF – Ready to Ridet a Ready to Fly jsou zkratky odkazující na kompletní balení. Ve chvíli, kdy model vybalíte z krabice, budete ho moci ihned začít používat.
 • BNR/BNF – Bind and Ride a Bind and Fly jsou zkratky, které vás informují, že balení neobsahuje dálkový ovladač. Ten tak budete muset koupit samostatně.
 • PnP – Plug and Play je označení pro model, který neobsahuje přijímač ani dálkový ovladač.
 • ARR/ARF – Almost Ready To Ride a Almost Ready To Fly je označení pro modely, které neobsahují žádnou elektroniku.
 • KIT – balení udělá radost těm, kteří si chtějí model nejprve sestavit. V balení velmi často nenajdete elektroniku, kterou tak budete muset dokoupit dodatečně.

Značka

RC modely nejsou běžnou hračkou, o čemž vypovídá i jejich pořizovací cena. Pokud chcete, aby model něco vydržel, neměli byste před výrobcem upřednostňovat pořizovací cenu. Mnohem rozumnější je vybírat modely ověřených značek, které za kvalitu svých výrobků ručí. Mezi kvalitní můžeme zařadit modely 4Dave, RCobchod, Electrix RC, Carter, Carrera, ARRMA, B.toys a další.

Cena

Pořizovací cena RC modelů není úplně malá. I za základní modely zaplatíte více než 1 000 Kč. Cena základních modelů by neměla překročit 2 000 Kč. Tyto modely udělají radost spíše menším dětem, které na ně nemají žádné vysoké nároky.

Cena pokročilejších modelů bude v rozmezí 2 – 6 000 Kč. K dostání jsou vodotěsné automobily, dvourotorové vrtulníky a jakékoliv modely s delší výdrží baterie a vyšší rychlostí. Ti nejnáročnější mohou sáhnout po prémiových modelech, jejichž cena je vyšší než 6 000 Kč.

Porovnat ceny RC modelů

Otázky a odpovědi

V čem jsou výjimečné expediční auta?

Expediční vozy patří mezi pokročilejší modely. Expediční vůz bude vyhovovat těm, kteří nestaví na první místo rychlost auta, ale chtějí si užít jiné možnosti. Vozy bývají vybaveny dálkově ovládanou převodovkou a navijákem. Díky této výbavě zdoláte s expedičním vozem i skutečně náročný terén.

Jaké baterie mají akumulátorové RC modely?

Běžné jsou li-lon, NiMH i NiCd baterie. Nejkvalitnější jsou modely s Li-lon baterií. Tyto baterie jsou dražší, na druhou stranu však můžete počítat s mnohem delší životností. Li-lon baterie však mají specifické požadavky na ukládání i nabíjení.

V jakém měřítku se RC modely vyrábí?

RC modely se vyrábí v různém měřítku. Měřítko je vyznačeno na každém balení. Najít můžete modely v měřítku 1:6 – 1:87.

Závěr

Díky RC modelům můžete vlastnit dokonalé zmenšeniny mnoha dopravních prostředků. V každé kategorii najdete modely vhodné pro děti, mírně pokročilé i skutečné nadšence. Od úrovně uživatele se odvíjí vlastnosti jednotlivých modelů, obsah balení i pořizovací cena.

RC modely můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.astramodel.cz, www.rcobchodak.czwww.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (34 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Koupila jsem pro našeho syna RC model vrtulníku, tanku a lodě, protože má široký záběr koníčků. Rozhodně ta investice stála za to, protože měl neskutečnou radost.

Přidat komentář

Recenzer
Logo