Soustruhy

Soustružení je nejrozšířenější, ale i nejjednodušší způsob obrábění. Jedná se o metodu, která se používá při obrábění vnějších a vnitřních válcových, kuželových, tvarových i obecných ploch. Na soustruhu však můžete také vrtat, vystružovat, řezat závity i provádět speciální práce, například vroubkování a válečkování.

Soustružení je také nejstarší způsob obrábění, předpokládá se, že se první soustruhy vyvinuly z hrnčířského kruhu a známé byly již ve Starověkém Egyptě. Zde sloužily pro obrábění dřeva, z tohoto materiálu byly také vyrobeny.

První celokovový soustruh byl vyroben v roce 1751 a fungoval v kombinaci s parním strojem, který mu dodával energii. Dnešní soustruhy využívají elektromotory a zastoupeny jsou v několika velikostech a typech.

Porovnat ceny soustruhů

Nejlepší soustruhy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Optimum OPTIturn 3420310 TU 2004V 100 % 42 677 Kč Zobrazit Peddy.cz
2. Holzstar 5920450 DB 450 92 % 9 712 Kč Zobrazit Boukal.cz
3. Proma 25951830 SM-300E 90 % 21 990 Kč Zobrazit Elespo.cz
4. Güde 00501 1000 82 % 3 759 Kč Zobrazit Datart.cz
5. Holzmann ED 300FD 76 % 25 417 Kč Zobrazit Peddy.cz

Typy

Soustruhy jsou zastoupeny několika typy. Pro domácí použití je nejideálnější univerzální soustruh, který využijete při obrábění kovů, dřeva nebo plastů. Na tento ty se zaměříme podrobněji. K dalším typům patří čelní, revolverový nebo svislý soustruh.

Univerzální hrotový

Jsou vybaveny vodícím šroubem. Ten umožňuje řezání závitů. Mají velký rozsah otáček a posuvů, z čehož plyne jejich univerzálnost. Velikost těchto soustruhů udává točný průměr nad ložem a délkou hrotu.

Universální soustruh se skládá z několika částí.

Lože

Jedná se o základní část soustruhu, na které jsou uloženy všechny ostatní části. Tato část má tvar nosníku a výrobním materiálem je obvykle šedá litina.

Tento materiál je dostatečně pevný, při práci nedochází k jeho deformaci. Lože často stojí na dvou nohách, v jedné z nich je ukryt také motor soustruhu. Pod ložem je dále nádoba, která při práci zachytává řeznou kapalinu a třísky. Horní část lože slouží jako vedení pro support a koníka.

Vřeteník

Vřeteník je část, která umožňuje rotační pohyb obrobku i jeho upnutí. Vřeteník má u většiny soustruhů podobu skříně. Hlavní částí je vřeteno, což je vlastně dutý hřídel, který je uložen v ložiskách. Vřeteník je poháněn motorem pomocí řemenového převodu.

Posuvové ústrojí

Při soustružení se nůž posouvá rovnoběžně nebo kolem osy obrobku ručně či strojně. Při ručním pohybu je třeba vše potřebné nastavit pomocí ovládacích koleček, strojní posuv pak zajistí plynulý pohyb nože. Při strojním posuvu však není možné využít zaráz příčný a podélný posuv.

Suport

Tato část je složena z několika prvků. Podélné saně je část, která se posunuje po vedení nože, i zde můžete využít strojní nebo ruční posuv. Příčné saně lze ovládat opět ručním nebo strojním posuvem. Nožové saně jsou uloženy v otočné části, kterou můžete přesně nastavit.

Nožové saně je možné ovládat pouze ručně. Otočná nožová hlava umožňuje upnutí více nožů. Nožová hlava je v případě některých soustruhů nahrazena nožovým držákem, do kterého je možné upnout pouze jeden soustružnický nůž.

Koník

Koník slouží k podepření dlouhých obrobků, nebo k upínání vrtáků, výstružníků a jiných nástrojů

Čelní soustruhy

Používají se pro výrobu větších výrobků. Obrobky jsou upnuty na lícní desku. Upínání je v tomto případě obtížné i časově náročné. Jsou určeny spíše pro kusovou výrobu.

Revolverové soustruhy

Jsou určeny pro sériovou výrobu. Pracovní postup zde umožňuje provést více operací na jedno upnutí. To je možné díky revolverové hlavě, která umožňuje upnout více nástrojů.

Svislé soustruhy

Jsou označovány také jako karusely a používají se pro obrábění rozměrných a těžkých součástí. Tyto součásti mají menší délku, než je jejich průměr. Velikost určuje největší oběžný průměr.

Nože

Při soustružení je hlavní pohyb otáčivý, tento pohyb vždy vykonává obrobek. Pracovní pohyb vykonává nástroj pomocí soustružnických nožů.

Pracovní pohyb ve směru osy obrobku je označen jako podélný posuv. Stopě nože se v tomto případě říká šroubovice. Druhý pracovní pohyb je ve směru kolmém na osu obrobku, označovaný též jako příčný posuv. Stopě nože je v tomto případě označena jako Archimedova spirála.

Nůž dále vykonává přísuv, což je pohyb, kterým je nastavena hloubka řezu. Aby bylo možné vykonat vámi požadovaný úkon, je nutné zvolit správný nůž. Těch je hned několik a rozdělit je můžeme následovně:

Technologické hledisko

 • radiální nůž je nejčastěji používaný
 • tangenciální nůž
 • kotoučový
 • prizmatický

Radiální nůž

Tyto nože se dále dělí podle konstrukce na celistvé. Těleso i řezná část nože jsou z nástrojového materiálu. Další nože jsou s pájenými destičkami, břitová destička z řezného materiálu je pájena tvrdou pájkou na těleso nože vyrobeného z konstrukční oceli. Nože s vyměnitelnými břitovými destičkami. Břitová destička je mechanicky upnuta v nožovém držáku.

Podle způsobu obrábění se nože dělí na vnitřní a vnější. Podle směru posuvového pohybu je možné vybírat mezi levými, pravými a souměrnými noži. A podle tvaru tělesa jsou dostupné nože přímé, ohnuté a stranové.

Soustružnická dláta

Pokud budete obrábět dřevo, nebudete k tomuto účelu používat soustružnický nůž, ale soustružnické dláto. Také soustružnická dláta jsou zastoupena několika typy:

 • Ubírací – jedná se o univerzální dláto různých průměrů. Delší dláta jsou určena pro odebírání většího množství materiálu, menšími je možné soustružit oblé tvary.
 • Hladící – využijete pro soustružení rovných i vypouklých ploch. Určené jsou i pro soustružení tvaru do písmene V a začišťování.
 • Na dutiny – určeno k obrábění misek a dutých tvarů
 • Zapichovací – k tvoření zápichů
 • Upichovací – lze jít tvořit drážky a dělit materiál
 • Ploché – ideální na začištění oblého tvaru

Velikost soustruhu

Soustruh může mít stolní podobu, díky které můžete tímto strojem vybavit i svoji dílnu. Naopak v průmyslovém odvětví můžete vidět obrovská zařízení. To, jakou velikost opravdu využijete, záleží především na tom, za jakým účelem budete soustruh využívat. Soustruh je k dostání ve stolní i klasické podstavcové podobě.

Modeláři

Vyhovovat vám mohou soustruhy, jejichž točná délka je okolo 10 cm a točný průměr 35 cm. Za pomoci těchto malých soustruhů můžete vyrábět menší obrobky, pokud budete potřebovat obrobit větší kus, může to být díky nízkému výkonu problém.

Hobby

Nejoblíbenější soustruhy vhodné pro domácí používání mají točnou délku okolo 45 – 50 cm, a průměr 25 – 30 cm. Těmito soustruhy můžete provádět více úkonů a lze je využít na obrábění dřeva i kovu.

Pokročilí

Pokud budete soustruh využívat pravidelně pro obrábění menších i větších obrobků, budou se vám hodit stroje s točnou délkou okolo 100 cm a průměrem 35 a více cm.

Velikost obrobku

Při výběru soustruhu je nutné dopředu zvážit, jak velké obrobky budete vyrábět. V tomto případě se jedná o celkovou délku, podle které se odvíjí tzv. točná délka. S tou pak souvisí i průměr obrobku. Levné soustruhy mají točnou délku poměrně malou a jsou vhodné pro modeláře. Kutilům i profesionálům jsou doporučovány soustruhy, jejichž točná délka má alespoň 50 cm.

Značka

Domácí soustruhy jsou zastoupeny několika výrobci. K oblíbeným patří výrobky značky Scheppach, Holzmann, Bernardo, Proma, SA Trade, Güde, JET, Warco atd.

Cena

K soustružení dřeva můžete využít soustruhy za cenu do 3 000 Kč. Cena modelářských soustruhů se pohybuje do 10 000 Kč. Jedná se o velmi malé soustruhy, které splní požadavky nenáročných uživatelů. Cena univerzálních soustruhů, které jsou vhodné pro obrábění kovu, začíná na necelých 20 000 Kč.

Porovnat ceny soustruhů

Otázky a odpovědi

Jak poznat kvalitní soustruh?

Kvalitu soustruhu udává kromě jiného výrobní materiál. Soustruh se nesmí při práci v žádném případě deformovat ani vibrovat.

Kvalita je dána stabilní konstrukcí, která musí být tuhá a robustní. To, zda má soustruh pevnou konstrukci, poznáte také podle hmotnosti. Čím těžší soustruh je, tím je konstrukce stabilnější. Proto při výběru porovnávejte také hmotnost jednotlivých výrobků.

Co je CNC soustruh?

Jedná se o soustruh, který je vybaven počítačem. Díky němu můžete libovolně měnit program obrábění a to i během obrábění. Veškerá potřebná data jsou uložena a máte tak možnost se k nim kdykoliv vrátit.

Tyto soustruhu jsou určeny pro sériovou výrobu a najdete je na pracovištích, která se specializují na strojírenskou výrobu.

Jak výkonný by měl být motor?

Výkon je z velké části dán velikostí soustruhu. Malé soustruhy mají výkon v rozmezí 300 – 500 W. Do této skupiny je možné zařadit kutilské a hobby soustruhy. Nároční mohou pro domácí účely využít také soustruhy s výkonem do 600 W. Výkonnější typy jsou vhodné pro průmyslovou výrobu.

Závěr

Pro kutily a modeláře jsou určeny menší soustruhy. Při výběru se zaměřte na možnost plynule regulovat ptáčky vřetena, výhodou je i digitální ukazatel. Ti, kdo budou obrábět dřevo, mohou zakoupit levnější soustruh určený pouze k obrábění dřeva. Jestliže však chcete obrábět také plast či kov, bude pro vás nejvhodnější univerzální – hrotový soustruh.

Při práci nezapomeňte ani na svoji bezpečnost. U oblečení eliminujte všechny volné části, a to zejména rukávy. Nutné je sepnout dlouhé vlasy. V ideálním případě se doporučuje používat pokrývku hlavy a samozřejmě i pracovní brýle.


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (48 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Dal jsem na váš článek a objednal si do dílny Holzmann D 460FXL a je super. Opravdu se s ním moc dobře pracuje a má kvalitní zpracování. Pokud jde o cenu, ta byla zhruba 8 tisíc i s dopravou, ale rozhodně si své odpracuje na jedničku s hvězdičkou.

 2. Díky vašemu článku jsem se dověděl spousta užitečných informací. Děkuji vám.

 3. Váš článek mi velmi pomohl s výběrem kvalitního soustruhu.

 4. Dobry den
  koupil jsem si soustruh Tos Trenčín typ SV 18 RA.
  Chci se zeptat jakým způsobem se usazuje. Podlaha v dilne je rovna a betonová.
  Děkuji a Nashledanou

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo