Svěráky

Svěráky jsou nutným vybavením kutilské dílny. Každý kutil se běžně dostává do situace, že potřebuje něco pevně a přesně upnout. Svěrák tvoří základna, robustní tělo a hlavní částí jsou dvě čelisti, z nichž jedna je umístěna na pevno a druhou můžete do určité vzdálenosti posunovat.

Pro mnoho svěráků je typický válcový posuv, z praktického hlediska jsou vhodnější svěráky s obdélníkovým posuvem. Rovná spodní část vám umožní lepší a stabilnější uchycení různých materiálů.

Svěráky jsou na trhu zastoupeny několika typy, do běžné dílny se nejčastěji pořizují zámečnické svěráky, které jsou k dostání v různých velikostech. Hlavní část svěráku tvoří čelisti, které se liší velikostí i možností rozevření. Zvolit můžete také způsob uchycení.

Porovnat ceny svěráků

Nejlepší svěráky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. York 125 Standard 01.01.01.04.0.0 98 % 4 379 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Stanley 1-83-069 96 % 655 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Extol premium 8812623 125 mm 10.4kg 92 % 1 479 Kč Zobrazit Peddy.cz
4. Extol Craft 3601 Standard 200x50mm 90 % 66 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. GK PROFI 60mm Z25Y 66 % 244 Kč Zobrazit Maxeuro.cz

Typy

V současné době můžete vybírat z několika typů. To, kterou velikost a typ budete potřebovat, závisí na způsobu využití svěráku.

Zámečnický

Tyto svěráky vám umožní uchytit různé kovové předměty, výrobním materiálem je litina. Jsou velké a robustní a mají výměnné čelisťové vložky. Čelisti je možné opatřit ochrannými kryty, které jsou vyrobeny z měkčích materiálů.

Díky těmto krytům můžete do čelistí uchytit i citlivější materiály. Na těle zámečnického svěráku se nachází kovadlina. Zámečnický svěrák lze použit při kusové výrobě v případě, kdy nemusíte řešit vysokou přesnost obrábění.

Modelářský

Svěráky jsou obvykle vyrobeny z hliníku nebo zinku, je tedy lehčí a samotná konstrukce je méně robustní. Modelářský svěrák se skládá z těla a podstavce, přičemž tyto části spojuje kulový kloub. Díky kloubu je možné svěrák natáčet do všech směrů.

Stolařský

Jsou určeny pro upínání dřeva a nechybí v žádné stolařské dílně. Kromě svěráků je možné používat také stolařské svěrky.

Strojní

Strojní použít můžete při uchycení materiálů, které budete dále brousit nebo frézovat. Svěrák disponuje poměrně velkou upínací plochou a lze ho uchytit na pracovní desku stroje. Strojní svěráky jsou robustní a mohou disponovat až 3 osami otáčení.

Tyto svěráky mohou mít tzv. systém dotlačování, který se postará o to, aby se obráběný materiál během práce nezvedal. K číselnicově řízeným obráběcím strojům můžete pořídit přesný strojní svěrák. Ten má své využití s sériové výrobě, kdy se velmi dbá na přesnou výrobu.

Čelisti

Velikost a rozevření svěráků patří k tomu nejzásadnějšímu. Zde platí v podstatě pravidlo, že čím jsou čelisti větší, tím více je budete moci rozevřít. Menší svěráky je možné rozevřít na cca 6 cm, velké mají rozsah i 15 cm. Zde se vyplatí vybírat spíše větší svěráky, které vám umožní uchytit i větší výrobky.

Na výrobu čelistí se zpravidla používá ocel a typické jsou i malé vroubky, které umožní pevné uchycení. V případě, že budete chtít pracovat i s křehčími materiály, které by mohly tyto vroubky poškodit, budou pro vás vhodné svěráky, které umožňují používat různé čelisti, nebo je alespoň můžete opatřit ochranným krytem.

Způsob uchycení

Svěráky je možné k pracovnímu stolu uchytit dvěma způsoby a to pomocí svěrky nebo šroubu. Z hlediska bezpečnosti a praktičnosti je lepší volit stabilní uchycení pomocí šroubů.

V tomto případě však musíte zohlednit i konstrukci pracovního stolu. Ten by měl být dostatečně pevný a stabilní a disponovat musí širší pracovní deskou, která vám uchycení umožní.

Svěrka

Pomocí svěrky je možné zpravidla uchytit menší svěráky. Systém je obdobný jako například v případě klasického mlýnku na maso. Toto uchycení vám umožňuje svěrák podle potřeby přemísťovat, na druhou stranu je však uchycení méně stabilní a bude tedy nutné svěrák pravidelně dotahovat. Svěráky se svěrkou jsou určeny pro méně časté používání.

Šroub

Je typický pro větší a robustnější svěráky. Pomocí šroubů připevníte svěrák na pevno. Uchycení je stabilní a umožní vám pracovat i s většími výrobky. Tyto svěráky jsou ideální při pravidelném používání a splní nároky náročnějších uživatelů.

Značka

Mezi nejznámější a nejkvalitnější patří svěráky York, která nabízí svěráky pro domácí kutily i profi řemeslníky. Předností těchto svěráků je prakticky neomezená životnost.

Další kvalitní značkou je KASPER. Tento výrobce nabízí spíše svěráky určené profesionálům, což ovšem neznamená, že je nemůžete použít ve své dílně. Kvalitní svěrák je možné koupit také od značky Tona, Yato, Extol a dalších.

Cena

Cena svěráku je dána jeho velikostí, čím je svěrák větší a robustnější, tím je také dražší. Malé stolní nebo modelářské svěráky je možné koupit již za méně než 1 000 Kč. Čelisti je možné rozevřít do 7 – 10 cm.

Větší výběr nabízí již cenové rozpětí 1 – 2 000 Kč. Zde si přijdou na své i náročnější uživatelé. Pokud budete potřebovat obrábět větší kusy a využijete možnost rozevřít čelisti na 20 a více cm, budete muset do svěráku investovat i více než 5 000 Kč.

Porovnat ceny svěráků

Otázky a odpovědi

Co vše může svěrák nabídnout?

Mnoho typů svěráků disponuje kovadlinou a točnou. Díky točně můžete do svěráku upnout dlouhé obrobky, které by vám jinak mohly při práci překážet. Upnout však můžete obrobek také kolmo. Točnu je možné v případě menších svěráků vytočit do 120°, točna u velkých svěráků se může otáčet o 360°.

K čemu je možné využít kovadlinu?

Kovadlinu najdete u robustních svěráků. Tato kovadlina vám neumožní používat příliš velkou sílu, ale využít ji můžete k úpravě menších profilů. Pro různé úpravy můžete použít menší kladivo.

Na co dávat při výběru svěráku pozor?

Nejdůležitější částí svěráku jsou čelisti. Právě těm je nutné věnovat při výběru větší pozornost. V dotaženém stavu na sebe musí čelisti přesně doléhat a měly by být ve stejné výšce. V případě, že budete chtít mezi čelisti uchytit kulatinu, neměly by chybět ani speciální prolisy, které se nachází pod čelistmi.

Závěr

Dílenský svěrák vám umožní pevné uchycení různých materiálů při dalším opracovávání. Jednat se může o vrtání, řezání, broušení nebo svážení. Nápomocen může být tak při rovnání nebo stlačování materiálu. Vybírat můžete mezi svěráky s čelistmi od 7 – 25 cm. Praktickou verzí je otočný svěrák, pevnější uchycení vám poskytnou šrouby.

Svěráky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (13 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupil jsem svěrák od značky York a je perfektní. Hodně mi připomíná ty staré, které ještě používal můj táta s dědou. Má kvalitní provedení a až na vysokou cenu super.

  2. Článek mi hodně pomohl

Přidat komentář

Recenzer
Logo