Stojany na mikrofony

Stojan na mikrofon je důležité příslušenství, které můžete přikoupit ke svému mikrofonu. Stojany v různé podobě se používají ve studiu, na jevištích, ve zkušebně či v běžné domácnosti.

Výběru kvalitního mikrofonního stojanu však nevěnuje každý patřičnou pozornost. Přitom kvalitní stojan může výrazně ovlivnit komfortnost používání mikrofonu. Proto je důležité vědět, na co všechno byste se měli při výběru svého prvního stojanu zaměřit.

Stojany na mikrofon mají několik podob, přičemž každý z nich je vhodnější pro trochu jiné používání. Před nákupem si tak dobře rozmyslete, kde všude a jakým způsobem budete stojan používat. Velmi důležité je ověřit kompatibilitu stojanu s mikrofonem. U stojanu je také velmi důležitá odolnost a zaměřit byste se měli i na jednotlivé vlastnosti stojanu, či možnost přikoupení dalšího praktického příslušenství.

Porovnat ceny stojanů na mikrofony

Typy

Mikrofonní stojany lze dle konstrukce rozdělit na několik různých typů. Pro profesionály jsou důležité velké jevištní stojany

 • Stojan na mikrofon – klasický vysoký stojan je k vidění zejména při jevištních představeních nebo pódiových koncertech. Jevištní stojan by mělo být možné výškově nastavit. Tyto rovné stojany mohou mít kulatou základnu nebo trojnožku.
 • Stolní stojan – malé stolní stojany můžete využívat v nahrávacích studiích, ale mohou být i součástí domácího počítače.
 • Nízkoprofilový stojan – mikrofonní stojan určený pro bubny, kytary a jiné nástroje.
 • Závěsný stojan – největší a současně nejdražší: Používají se zejména v případě, kdy jsou vyžadovány extrémní úhly a výšky.

Základna

Mikrofonní stojany mohou mít dvě podoby základny. První možností je nákup stojanu s kulatou základnou. Druhou variantou jsou stojany trojnožkového typu.

Kulatá základna

Stojany s kulatou základnou jsou výrazně těžší ale i mnohem stabilnější. Tyto stojany jsou poměrně robustní a obtížně je budete přenášet z místa na místo. Tyto stojany jsou často k vidění na pódiích a oblíbené jsou především u profesionálů. Oproti stojanu s trojnožkou jsou i bezpečnější a méně často hrozí, že o stojan jednoduše zakopnete.

Stojan s trojnožkou

Stojan s trojnožkou nebo také stativový stojan je mnohem lehčí, ale i méně stabilní. Tento typ stojanu můžete jednoduše složit a přenášet z místa na místo. Oblíbený je právě pro svoji kompatibilitu. Stojan s trojnožkou je tedy ideální pro všechny, kdo stojany využívají na různých místech.

Kompatibilita

Poté, co zvolíte požadovaný typ mikrofonu, je nutné ověřit jeho kompatibilitu s vaším mikrofonem. Ne každý stojan totiž spolehlivě funguje s každým typem mikrofonu.

Materiál

Stojany mohou být vyrobeny z kovu, plastu nebo v kombinaci obou materiálů. Ne vždy je však výrobcem materiál uveden. Snáze budete vybírat stojan přímo v prodejně, kde si můžete kvalitu konstrukce vizuálně ověřit.

Mnohé napoví i hmotnost stojanu. Kvalitnější jsou pochopitelně těžší stojany, které bývají celokovové. Ti, kdo preferují nákup prostřednictvím internetu, by se měli zaměřit i na uživatelské recenze, které také mnohé napoví.

Vlastnosti stojanů

Mikrofonní stojany jsou poměrně jednoduché, přesto však mohou nabídnout i něco navíc.

 • Rameno – rameno na mikrofon umožní vodorovný pohyb mikrofonu. U stojanů s ramenem se více zaměřte na kvalitu konstrukce. Větší spolehlivost vám zaručí dražší typy stojanů.
 • Husí krk – je nástavec, díky kterému budete mít při používání mikrofonu velkou flexibilitu.
 • Stojan bez základny – držák na mikrofon, který vytvořil Freddie Mercury z kapely Queen. Mikrofon je umístěn na dlouhém stojanu, který však budete muset držet po celou dobu v ruce.
 • Nastavitelná výška – pozornost byste měli věnovat i výškovému rozsahu. Ten je třeba volit podle potřeb každého hudebníka. Někteří budou u mikrofonu pouze stát a vystačí si s menším rozsahem. Pokud však budete při zpěvu sedět, například během hry na hudební nástroj, měl by vám to stojan svým výškovým nastavením umožnit.

Příslušenství

Úkolem stojanu je především držet mikrofon. K některým modelům však můžete připevnit i další příslušenství.

 • Rameno stojanu – koupit můžete přímo stojan s ramenem, nebo rameno v případě potřeby dokoupit samostatně. Výhodou samostatného ramena je že ho lze připojit na jakýkoliv bod stojanu. Díky přídavnému ramenu bude možné použití více mikrofonů.
 • Držáky – do speciálního držáku můžete umístit láhev s vodou, sklenici atd. Během vystoupení tak nebudete muset odbíhat pro pití. Oblíbené jsou i držáky na sluchátka.
 • Adaptér – jestliže se specializujete na virtuální hudbu, bude se vám hodit i adaptér na iPad
 • Pop filtr – speciální příslušenství, které zabraňuje zkreslování zvuku.
 • Klip – klid poskytne větší stabilitu mikrofonu.
 • Tyč – k některým stojanům je možné dokoupit nebo vyměnit tyč.
 • Podložka – pod základnu stojanu lze umístit zvukově pohlcující podložku, která pohltí nežádoucí vibrace.

Značka

Jednotlivých modelů je na trhu poměrně velké množství. Koupit můžete jednoduché i prémiové stojany, které používají i profesionální hudebníci. Kvalitu stojanů ovlivňuje především výrobní materiál, odolnější jsou pochopitelně celokovové stojany, které byste měli raději upřednostnit před stojany plastovými.

Kvalitu a odolnost mikrofonních stojanů však z velké části určuje i výrobce. Největší výrobci nabízí stojany ve všech cenových kategoriích. Velký výběr budete mít u stojanů značky Konig & Meyer, American DJ, Gewa, Nomad Stands, Dexon, Superlux, Razzon nebo Bespeco.

Cena

Cenové rozpětí mikrofonních stojanů je poměrně velké. Představu o rozpočtu byste měli mít ještě před výběrem správného stojanu. Pro běžné domácí používání si vystačíte s nejlevnějšími stojany, jejichž cena začíná ne cca 300 Kč.

Náročnější hudebníci mohou za stojan utratit více než 1 000 Kč. Nejdražší stojany mohou vyjít na více než 3 000 Kč. Ve všech cenových kategoriích jsou k dostání všechny typy stojanů, které se však výrazně odlišují svojí kvalitou.

Porovnat ceny stojanů na mikrofony

Otázky a odpovědi

Na co se zaměřit při výběru stojanu?

Při výběru správného stojanu je nutné zvážit více parametrů. Nejprve si položte otázku, kde všude budete chtít stojan používat. Poté přejděte k výběru samotného typu stojanu, volit budete mezi podlahovým a stolním stojanem. Některým bude nejlépe vyhovovat závěsné rameno. Velmi důležité je i příslušenství, které budete chtít využívat. Ne každý stojan vám může umožnit potřebné příslušenství připevnit.

Kdy se hodí stojan s ramenem?

Velké množství stojanů má i dlouhé rameno, díky němu má stojan delší dosah. Rameno může být pevné nebo teleskopické. Stojany s ramenem jsou typické pro stojany s kulatou i stativovou základnou. Stojany s ramenem jsou ideální pro stolní typy, ale ocení je i hudebníci hrající na bicí či klávesy.

Je důležitým parametrem i hmotnost stojanu?

Hmotnost stojanu přímo ovlivňuje odolnost. Lehký stojan pravděpodobně nebude schopen udržet těžký mikrofon. Těžší stojany jsou vyrobeny z odolnějších materiálů a vyznačují se mnohem větší stabilitou a delší životností. U každého stojanu si raději ověřte maximální zatížení, které je stojan schopen vydržet.

Závěr

Mikrofonní stojany mají více podob. Ten správný model budete vybírat podle způsobu, kterým budete stojan používat. U každého modelu zkontrolujte kvalitu a odolnost konstrukce. Hodit se vám mohou i některé funkce, které mohou stojany nabízet. Velké množství držáků na mikrofon je výškově nastavitelných. Trojnožkové stojany jsou zpravidla skládací a oblíbené jsou i stojany s ramenem.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (40 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Doporučuji Rode PSA1 Studio Arm, který je jako stojan na mikrofon naprosto vyhovující. Cena byla kolem dvou tisíc a design velmi pěkný.

 2. Potřeboval jsem kvalitní stojan na mikrofon, protože si nahrávám různé návody atd., co potom sdílím s ostatními. Pořídil jsem proto Mozos SB35 a fakt pecka.

 3. Nedávno jsem si objednala stojan s trojnožkou a jsem velmi spokojená. Je velmi kvalitní a vyrobený z pevného materiálu.

 4. Máme vlastní dům a dcera si v suterénu zřídila takové malé nahrávací studio, jak tomu ona říká. No prostě tam s kamarádkami od rána do večera ječí celý víkend a potřeboval jsem pro ni stojan na mikrofon, takže jsem vzal Konig & Meyer a pohoda, je moc spokojená, svůj účel splnil.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo