Mikrofony

Mikrofon již dávno není vybavením profesionálům. Díky moderním technologiím se již stávají běžným vybavením nejen mladších ročníků. Díky mikrofonům můžete streamovat různá videa a použít je můžete i při hře. Koupit kvalitní mikrofon není tolik nákladnou záležitostí, proto se nemusíte spoléhat na ne tolik kvalitní sluchátkové mikrofony.

Při výběru mikrofonu je třeba v první řadě vybrat vhodný typ a poté je třeba vědět alespoň něco o dalších parametrech, které vám mohou výběr usnadnit. Kromě mikrofonu budete muset vybírat i příslušenství, které se také velmi liší cenou i kvalitou.

Porovnat ceny mikrofonů

Nejlepší mikrofony

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Rode NT-USB 96 % 3 890 Kč Zobrazit Kytary.cz
2. Shure SM58SE 94 % 3 050 Kč Zobrazit Datart.cz
3. Behringer C-1U 90 % 980 Kč Zobrazit Muziker.cz

Typy

Mikrofony se rozdělují do dvou skupin a to na dynamické a kondenzátorové. Specifickou skupinou jsou pak nejoblíbenější USB mikrofony.

Dynamické

Nejznámější typ mikrofonu využívající membránu. Dynamické mikrofony fungují na základě vašeho hlasu. Do mikrofonu můžete mluvit i zpívat, hlas rozhýbá membránu, která se pohybuje mezi elektrickými cívkami. Tyto mikrofony mají slabší výstup než mikrofony kondenzátorové.

Jsou však mnohem méně citlivé, pokud je mikrofon od osoby, která ho používá v minimální vzdálenosti, je zvuk na dobré úrovni, čím je však vzdálenost větší, tím je přenos zvuku horší.

Výhodou mikrofonu je větší směrovost a jsou vhodné ve chvíli, kdy mikrofon využívá více osob zaráz, zvuk je přenášen ze všech stran. Díky minimálnímu prolínání zvuků se používají při živých přenosech. Tyto mikrofony jsou vhodnější pro hráče a streamery, je v nich méně slyšet zvuk klávesnice, nevadí jim ani horší akustika místnosti.

Kondenzátorové

Kondenzátorové mikrofony mají aktivní obvod, který je nutné aktivovat proudem o 48 V, díky tomu mají tyto mikrofony mnohem silnější hlasitost, a také lepší poměr signál – šum. Zvuk je tedy přirozenější, plnější a silnější.

Nevýhodou jsou však rušivé zvuky z okolí, které mikrofon přenáší, doslova uslyšíte i ten nepatrnější zvuk a rušivé může být právě i klapání klávesnice atd. Tyto mikrofony tedy nejsou vhodné pro běžné domácí používání a jejich přednosti oceníte ve studiovém prostředí, kde je ošetřena akustika.

USB mikrofony

Jedná se ve většině případů o kondenzátorové mikrofony, které přenáší i okolní zvuky. USB mikrofony je nejjednodušší řešení mikrofonů, v mikrofonu je zabudovaný předzesilovač i převodník. K těmto mikrofonům tak nemusíte dokupovat žádné další příslušenství.

Mikrofon stačí zapojit pomocí USB kabelu do počítače, notebooku nebo telefonu a můžete mikrofon hned použít. Využít je můžete při hraní počítačových her, streamování nebo jakékoliv jiné činnosti, při které budete mikrofon potřebovat.

Směrovost

Směrovost určuje z jaké strany je mikrofon schopný zvuk přenášet. Některé mikrofony přenáší zvuk pouze zepředu, jiné i ze zadní strany atd. Důležitá je však i vzdálenost přenosu, která je opět dána typem mikrofonu.

Zatímco dynamické přenáší zvuk ze vzdálenosti cca 1 metru, kondenzátorové jsou schopné přenášet zvuk z celé místnosti. Koupit však můžete i velmi citlivý dynamický mikrofon, takový model poznáte podle vyšší pořizovací ceny.

Osmičkové mikrofony

Osmičkové mikrofony přijímají zvuk směrem ke zdroji i zezadu. Počítat musíte s horší kvalitou záznamu z bočních stran. Využívají se tak především k rozhovoru, kdy osoby sedí naproti sobě a mikrofon je umístěn uprostřed.

Kardioidní

Kardioidní přijímá přední zvuk a je vhodný pro jednu osobu. Kromě předního zvuku přenáší v menší míře zvuky kolem sebe. Mikrofon lze tedy umístit i mezi dvě osoby.

Všesměrové mikrofony

Zvuk se přenáší z celého okolí mikrofonu. Tyto mikrofony jsou určené především pro větší počet osob, které se nachází v různých místech, všesměrový mikrofon je schopen přenést zvuk odevšad. Nevýhodou mikrofonů je skutečnost, že přenáší opravdu každý zvuk a počítat musíte i s výrazně horší kvalitou.

SHOTGUN

SHOTGUN neboli úzce směrový mikrofon. Přenáší zvuk osoby, která se nachází přímo před mikrofonem, nepřenáší prakticky žádné okolní zvuky.

Kvalita mikrofonů se v závislosti na jednotlivých výrobcích hodně mění, zatímco některé přenáší opravdu pouze minimum okolních hlasů, koupíte i modely, které okolní zvuky přenáší ve vyšší míře. Obecně se však úzce směrové mikrofony nedoporučují používat v místnosti se špatnou akustikou.

Frekvence

Frekvenční rozsah je dalším technickým parametrem, který budete při výběru mikrofonu řešit. Frekvenční rozsah souvisí s průměrem membrány. Každý mikrofon produkuje tóny v různém rozsahu.

Čím je frekvenční rozsah vyšší, tím větší množství různých zvuků mikrofon zaznamená. I zde však můžete narazit na mikrofon s nižším rozsahem, které budou přenášet zvuk ve vyšší kvalitě, než modely s vyšším frekvenčním rozsahem. Nejčastěji se hodnota pohybuje v rozmezí 20 Hz – 20 kHz.

Frekvenční odezva

Je parametr, který určuje, v jakém rozsahu jsou přenášeny určité zvuky. Žádný mikrofon nepřenáší všechny frekvence ve stejné kvalitě. Frekvenční odezva je uvedena v popisu každého výrobku. Znázorňuje ji jednoduchý a přehledný graf, který vám řekne, jak budou znít například basy, výšky atd.

Impedance

Impedance je efektivní výstupní odpor elektrického obvodu v mikrofonu vůči připojenému vodiči. Tento parametr nemá při výběru mikrofonu žádný vliv, přesto se o něm v krátkosti zmíníme. Impedance se udává v Ohmech, zajímat by vás měla v případě, že budete mikrofon propojovat s předzesilovačem. Impedance mikrofonu by měla být cca 5x vyšší než výstupní s předzesilovačem.

Obecně se však dá říct, že můžete propojit jakýkoliv mikrofon s jakýmkoliv předzesilovačem. Vždy budete mít určitý poměr signál – šum. S parametrem impedance se však vůbec nesetkáte při výběru USB mikrofonu.

Citlivost

Pozornost byste však měli věnovat citlivosti. A zde se názory na citlivost různí, setkat se můžete s názorem, že je vhodné koupit mikrofon s co nejvyšší citlivostí, ale také s tím, že čím je citlivost větší, tím je mikrofon horší.

Pravdou však je, že čím citlivější mikrofon koupíte, tím více různých zvuků i z větší vzdálenosti bude snímáno a přenášeno. Jednoduše řečeno, velmi dobře uslyšíte i zvuky, které byste vlastně ani slyšet nemuseli.

Způsob zapojení

Mikrofony je možné s počítačem nebo jiným zařízením propojit několika způsoby:

X.L.R

Nejčastěji se jedná o třípinový konektor, méně častěji narazíte na dvoupinový. Výhodou je odolnost a stabilita a tyto mikrofony poslouží laikům i profesionálům. Tyto mikrofony jsou o něco dražší, poskytnou vám však největší možnosti.

Jack

Vstup o velikosti 3,5 nebo 6,3 mm, což vám umožňuje mikrofon propojit s různými zařízeními. Mikrofony, které se připojují tímto konektor, patří k levnějším a neposkytnou vám zvuk v příliš velké kvalitě. Ti, co to myslí se zvukem opravdu vážně, by se jim tak měli spíše vyhnout.

USB

Nejoblíbenější a nejuniversálnější možnost, mikrofony lze připojit k počítači pomocí USB vstupu. Zde jsou zároveň napájeny.

Příslušenství

K mikrofonům koupíte i některé příslušenství, bez kterého se prakticky neobejdete:

Kabel

Některé mikrofony jsou dodávány s kabelem, který vám nemusí vyhovovat délkou nebo kvalitou. Jiné kabel nemají vůbec. Koupit můžete běžné i kvalitnější kabely s větší ohebností a lepší izolací. Na samotnou kvalitu zvuku však nemá kabel prakticky žádný vliv.

Stojánky

Potřebovat budete i stojánek, do kterého je třeba mikrofon umístit. Zde máte na výběr z několika možností. První volbou může být tzv. stolový stojan, setkat se můžete s velmi levnými a už na první pohled nestabilními stojany, které byste neměli raději vůbec používat.

Dále dostanete již kvalitnější a stabilnější stojánky, které oceníte při hraní her či natáčení videí. I tyto stojánky však mají řadu nevýhod, jsou poměrně krátké a budete se k nim muset naklánět, což není komfortní. A mikrofon umístěný ve stolovém stojánku bude přenášet i zvuky pohybu myši či klepání do klávesnice.

Jako nejlepší možnost se tak ramenové stojánky, které vám umožní mikrofon různě natáčet a nastavit můžete i potřebnou výšku. Nevýhodou stojanů je však poměrně rychlé opotřebení, a cca po roce mohou vrzat a pískat s každým pohybem. Proto je vhodné zainvestovat a koupit kvalitní stojan, jehož cena se pohybuje kolem 2 000 Kč.

Nejvýhodnější jsou tak stojánky, které můžete připevnit na desku stolu. Mikrofon je posazen na tzv. husím krku, můžete ho libovolně nastavit, stojánek vám nikde nepřekáží a potěší vás i cenová dostupnost. Zejména kondenzátorové mikrofony by pak měly být umístěny v odpruženém stojánků.

Pop filtry

Koupit můžete i různou podobu pop filtrů, které eliminují nežádoucí zvuky. Pop filtry mají podobu různých plastových doplňků umístěných před mikrofonem, praktičtější je pořídit pop filtr z pěny, který je možné na mikrofon nasadit.

Značka

Mikrofon koupíte od mnoha značek. Při výběru preferujte ty známější, ke kterým patří Samson, Sony, AKG, Shure, Dexon, JTS, Vonyx, nebo Ashton.

Cena

Koupit můžete mikrofon za méně než 1 000 Kč. Nabídka není nijak vysoká, ale na nějaké výrobky přece jenom narazíte. Ideální je však zakoupit mikrofon alespoň za 2 500 – 3 500 Kč. Toto cenové rozmezí vám umožní zakoupit velmi kvalitní mikrofony, vhodné pro domácí použití.

Mnoho modelů je dodáváno i s dalším příslušenstvím. V tomto ohledu však není příliš rozumné investovat do méně kvalitního mikrofonu a prakticky nekvalitního příslušenství, ale raději zakoupit kvalitní mikrofon a další příslušenství vybírat samostatně.

Porovnat ceny mikrofonů

Otázky a odpovědi

Je možné koupit mikrofon, který přenáší zvuk v různých směrech?

Koupit můžete mikrofon, který umožňuje měnit směrovost přenosu zvuku. Stisknutím jednoho tlačítka můžete navolit, zda chcete přenášet zvuk zepředu, všemi směry atd. K dispozici máte 2 – 4 různé možnosti. U těchto mikrofonů však musíte počítat s o něco horší kvalitou zvuku.

Jak kvalitní jsou sluchátka s mikrofonem?

Tyto sluchátka nejsou většinou příliš kvalitní. Jedná se samozřejmě o levnější typy. Kvalitní sluchátka s mikrofonem, které koupíte za několik tisíc korun, vám poskytnou výborný zvuk.

Tyto výrobky často vidíte při různých sportovních přenosech, proto je není možné kompletně zařadit k nekvalitním výrobků. Tak jako i u jiných výrobků záleží na značce a pořizovací ceně.

Kde by měl být mikrofon umístěn?

Když si položíte tuto otázku, jednoznačně vám vyplyne, že mikrofon by měl být umístěn přímo před vámi. Ideálnější je však boční, ale správné umístění. Tento způsob bude eliminovat sykavky nebo různé nádechy, které jsou při mluvení běžné.

V případě, že je mikrofon umístěn z boku ve správné výšce, úhlu a vzdálenosti, budete vydechovat před sebe a rušivé zvuky eliminujete. A konečně mikrofon by měl být ideálně ve vzdálenosti vaší dlaně.

Závěr

Dynamické mikrofony jsou vhodné pro používání v rušnějším prostředí, díky tomu, že dokáží velmi dobře eliminovat přenos okolních zvuků. Kondenzátorové mikrofony jsou schopny přenášet různě vzdálené zvuky.

Nejoblíbenější jsou USB mikrofony, které je možné připojit k počítači. Kromě nich je možné koupit malé klopové mikrofony, které pravděpodobně v běžném životě nevyužijete. Piezoelektrický mikrofon dokáže snímat zvuk i pod vodou, součástí mobilních telefonů je uhlíkový mikrofon.

Mikrofony můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.kytary.cz, www.megapixel.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (18 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Mám malé nahrávací studio, které jsem si ke své profesi sám vybudoval od základy a potřeboval jsem do něj vhodné mikrofony. Vyzkoušel jsem Audio-Technica AT 2020 a docela spokojenost, nemohu si na nic stěžovat. Uvidíme do budoucna, jestli budou fungovat tak, jak potřebuji.

  2. Nahrávám různé přednášky atd., takže jsem potřebovala opravdu kvalitní mikrofon. Koupila jsem proto Rode NT1-A a je senzační. Nahrávky jsou pěkně čisté, je dobře rozumět hlasu a při přehrání nejsou na pozadí žádné negativní zvuky.

  3. Manželka kupovala mikrofon pro naše holky, protože zpívají celé dny a chtějí si připadat jako na pódiu. No tak teď máme koncert den co den.

  4. Dcera si ráda zpívá s počítačem a zkouší tvořit vlastní texty s oblíbenou hudbou, tak jsem jí pořídila mikrofon podle vašich rad v článku.

  5. Článek je velmi obsáhlý, poučný a srozumitelný.

Přidat komentář

Recenzer
Logo