Stojany na noty

Stojany na noty patří k základnímu příslušenství snad každého hráče na hudební nástroj. Stojan můžete koupit v každém obchodě z hudebninami, zde jsou stojany zastoupeny velkým množstvím výrobkům. Laici nemusí při výběru prvního stojanu vědět, který model pro ně bude nejlepší, a jak vůbec při výběru stojanu postupovat.

Před tím, než půjdete stojan kupovat, musíte přesně vědět, co vše od stojanu očekáváte a komu přesně je stojan určen. Jiné nároky budou mít na stojan žáci hudebních škol, jiné pak profesionální hráči, kteří působí v orchestrech. Stojany na noty jsou rozděleny nejen podle podoby, ale i podle výrobního materiálu. Kvalitu a možnosti, které stojan nabízí, určuje z velké části pořizovací cena.

Porovnat ceny stojanů

Nejlepší stojany na noty

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Proel RSM360M 98 % 1 250 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Stagg MUSQ4 98 % 299 Kč Zobrazit Muziker.cz
3. SOUNDKING DF013 96 % 499 Kč Zobrazit Muziker.cz
4. Soundsation SMS-420 95 % 269 Kč Zobrazit Alza.cz
5. STAGG MUS-ARM 1 86 % 479 Kč Zobrazit Kytary.cz

Typy

Stojany na noty mohou být stolní, pevné a skládací. Každá kategorie nabízí stojany v mnoha cenových kategoriích. Každý typ je však vhodný k trochu jinému použití a cena rovněž určuje, komu bude stojan vyhovovat. Stojany na noty lze rozdělit do skupin podle toho, kde je budete používat.

  • Stojací stojan – stojan doplňuje zpravidla výškově nastavitelná noha. Díky ní můžete stojan velmi jednoduše přizpůsobit výšce postavy hráče. Rozsah nastavení bývá nejčastěji v rozmezí 90 – 130 cm.
  • Stolní stojan – má pouze horní část, který poslouží při přidržení not. Stolní stojan je určen k postavení na stůl nebo jinou vyvýšenou plochu. Stojan nelze výškově nastavit, ale často můžete měnit sklon desky na noty.
  • Skládací stojan – jako skládací je označován stojan, který je doplněn o skládací desku na noty. Jedná se o celokovové stojany, které však nemívají příliš dlouhou životnost. Rychlejší opotřebení je způsobeno právě častým skládáním.
  • Stojan s pevnou deskou – stojany nabízí dostatečnou stabilitu, co se umístění not týká. Z tohoto důvodu jsou stojany s pevnou deskou k vidění spíše v orchestrech nebo učebnách. Nevýhodou stojanu je horší skladnost.

Materiál

Notové stojany se vyrábí ze dřeva nebo kovu. V případě obou materiálů je nejdůležitější dostatečná stabilita. Ta je důležitější než samotný vzhled. Co se vzhledu týká, můžete vybírat z několika barevných variant. Větší výběr nabízí stojany vyrobené z kovu. U dřevěných stojanů určuje barvu použitá dřevina.

  • Kov – kovové stojany jsou k dostání ve stojací i stolní verzi a v současnosti patří k těm nejoblíbenějším. Kovové stojany lze snadno složit a přenášet z místa na místo. Levnější kovové stojany však nemusí být dostatečně stabilní.
  • Dřevo – dřevěné stojany jsou velmi stabilní, ale jejich nevýhodou je skutečnost, že je nelze složit. Jsou tedy vhodné spíše pro ty, kdo budou stojan používat pouze na jednom místě.

Nosnost

Nosnost nepatří k tomu nejdůležitějšímu parametru, přesto je vhodné k nosnosti stojanu alespoň přihlédnout. Nosnost stojanů na noty bývá nejčastěji v rozmezí 2 – 5 kg. Nosnost zpravidla určuje materiál a zpravování konstrukce.

Značka

Notové stojany nabízí celá řada výrobců. Mezi nejznámější patří stojany Gewa, Kőnig & Meyer nebo Stagg. Spolehnout se můžete rovněž na kvalitu stojanů BESPECO, Gravity Stands, Hercules, Meinl nebo Gator.

Cena

Cena stojanů se odvíjí od skutečnosti, kde přesně bude stojan používat. Stojany pro děti a začínající amatérské hráče koupíte za cenu okolo 500 Kč. Pokročilejší amatérští hráči za něho mohou zaplatit od 500 – 1 500 Kč. Tyto stojany jsou již mnohem stabilnější a ustojí i méně šetrné a častější zacházení.

Nejdražší jsou opravdu pevné divadelní stojany, které nabízí velkou plochu na noty. Cena těchto profesionálních stojanů začíná zhruba na 2 000 Kč a vyšplhat může nad 5 000 Kč. Pro běžného hráče je však investice do profesionálního stojanu zbytečná.

Porovnat ceny stojanů

Otázky a odpovědi

Jaké parametry by měl splňovat kvalitní stojan?

Nejdůležitější je stabilita stojanu na noty. Požadavky na dostatečnou stabilitu musí splňovat i nejlevnější typ stojanu, který koupíte za několik stokorun. Další praktickou záležitostí je naklápěcí horní část. Ta se postará o komfortnost při čtení not, ať už budete při hraní zaujímat jakoukoliv polohu.

Co je divadelní stojan?

Divadelní stojan je model, který vyniká opravdu robustní konstrukcí. Rovněž disponuje velkou odkládací plochou na noty. Plocha je velmi často tvořena děrovaným plechem, ale k vidění jsou i stojany s celistvou deskou vyrobenou z kovu nebo dřeva. Divadelní stojany jsou k vidění spíše v komerčních prostorech, pro běžného hráče je investice do takovéhoto stojanu zbytečná.

Jaké příslušenství lze ke stojanu dokoupit?

Pokud budete stojan často přenášet, bude se vám jistě hodit praktická taška, která stojan ochrání před možným poškozením. V šeru nebo při špatném světle vám při čtení not pomůže speciální lampička na noty.

Závěr

Stojan na noty poslouží začínajícím i profesionálním hráčům. Při jeho výběru je nejdůležitější právě to, komu bude stojan určen a kde všude bude stojan na noty používán. Na výrobu stojanů se používají různé materiály. V současné době patří k nejoblíbenějším stojany vyrobené z kovu. Jejich výhodou je skutečnost, že je můžete velmi snadno složit a přenášet z místa na místo.

Kovové stojany mohou disponovat skládací nebo pevnou deskou na noty. Pevné stojany vyrobené ze dřeva pak disponují děrovanou nebo plnou deskou. Výhodou tohoto provedení je mnohem lepší stabilita, nevýhodou pak menší skladnost.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Dětem jsem koupila FunPlay 1307 a spokojenost. Oba totiž hrají na nějaký ten hudební nástroj a s tímto stojanem si bohatě vystačí, nepotřebují nic extra, jen něco, kam dají noty při tom svém domácím cvičení.

  2. Dcera se učí na housle, takže jsem pro ni sháněla vhodný stojan na noty, který by jí naprosto ve všem vyhovoval. Koupila jsem jí stojan od značky Gewa a je velmi spokojená, protože je praktický, jednoduchý a pevný.

Přidat komentář

Recenzer
Logo