Klarinet je dechový hudební nástroj, který má největší množství nálad a projevů. Zvuk klarinetu je nejvíce podobný lidskému hlasu, hrou na klarinet vystihnete jakoukoliv emoci i náladu. Zahrát můžete vesele, žertovně, zasněně i romanticky. Klarinet však může hrát i smutně, sarkasticky a tragicky.
Pokud chcete hrát na klarinet, je ideální začít již v dětském věku prostřednictvím výuky na uměleckých školách. Doporučovaný dětský věk je cca 7 – 8 let, samozřejmě velmi záleží na fyzické zdatnosti vašeho dítěte.
Mnohdy však dítě nejdříve začíná s jiným hudebním nástrojem, například klavírem, smyčcovými nástroji nebo třeba flétnou. Jestliže vás však tento nástroj nadchl až v pozdějším věku, není nemožné se hře na klarinet naučit prakticky kdykoliv.
Na klarinet je možné hrát sólově, ale hrát můžete dueta, tria, kvarteta a další počet seskupení. Klarinet je součástí symfonických i komorních orchestrů, své využití má v klasické, jazzové, dechové či folkové hudbě.
Výběr klarinetu však není nutné podcenit, se špatně zvoleným nástrojem, nebude hraní příjemné a často končí jeho odložením. Klarinety je vyráběn v několika provedeních.
Stavba klarinetu
Před samotným výběrem je vhodné nástroj alespoň ve zkratce představit. Klarinet se skládá z 5 dílů, na které je můžete rozložit. Délka běžných klarinetů je 66 cm, vnitřní průměr má 13 mm.
- Hubička – horní část klarinetu, na kterou se umísťuje plátek. Hubička je vyrobená z ebonitu, kaučuku, akrylu, dřeva, ale také kovu nebo skla.
- Soudek – je umístěn mezi hubičkou a vrchním dílem.
- Vrchní díl – zde najdete klapky pro levou ruku a klapku pro druhý prst pravačky.
- Spodní díl – zde je klapka pro pátý prst levé ruky a také klapky pro ruku pravou.
- Ozvučník – rozšířená spodní část klarinetu.
Typy
Na výběr máte několik různých typů, k dostání jsou klarinety označené jako A, B, Es a basový klarinet.
- A – vyznačuje je jemných zvukem, což však laik téměř nepostřehne. Tento typ se využívá spíše výjimečně, a to v případech, kdy je nutné zahrát více křížků, což je s použitím B klarinetu velmi náročné.
- B – tento klarinet je nejpoužívanější a zahrajete na něj každý styl hudby. Vyznačuje se nižším tónem, než jaký je vyznačený v notovém zápise. Pokud budete hrát notu C, bude znít jako nota B.
- Es – je k vidění je spíše v dechových, či jiných orchestrech. Es klarinet dosahuje vyšších tónů, než klarinet B. V tomto případě zní o tercii výš, než je uvedeno v notovém zápise. Tento typ je velmi náročný na ladění.
- Basový klarinet – je používaný v symfonickém orchestru, různých souborech a při jazzu. Basový klarinet poznáte podle zahnutého vzhledu, který je možné přirovnat k dýmce.
Kromě těchto běžných typů je možné narazit na méně používané klarinety. Do této skupiny patří G klarinet, C klarinet, As klarinet, D klarinet, a Basetový klarinet a roh.
Prstokladový systém
Klarinety se od sebe liší hmatovým systémem, používá se francouzský a německý. Jednotlivé systémy se liší provedením klapek a dírek a obě varianty mají své klady i zápory.
- Francouzský – ve většině zemí a stejně tak i u nás se používá klarinet s francouzským prstokladovým systémem. Tento systém je snadnější na ovládání, hra je jednodušší a zahrát budete moci i náročnější skladby.
- Německý – pro Německo, Rakousko a Švýcarsko je pak typický německý systém. Německý systém se vyznačuje obtížnější hrou, ale i čistým zvukem.
Plátky
Při popisu klarinetu často narazíte na označení jednoplátkový hudební nástroj. A právě plátek hraje při hře na klarinet důležitou roli. Plátek se připevňuje na hubičku klarinetu a proudem vyfukovaného vzduchu se rozechvívá, čímž dochází k rozezvučení celého nástroje.
Výrobním materiálem je trsť rákosovitá, což je druh dřeva. Levné plátky jsou vyrobeny z jiných materiálů, ale nevyluzují nijak líbivý zvuk. Plátek je k dostání ve dvojím provedení, vybírat budete z měkkých a tvrdých plátků. Rozdíl je dán hustotou dřeva a sklonem řezu.
- Měkké – používá se v kombinaci s uzavřenou hubicí a jeho používání se doporučuje začínajícím hráčům.
- Tvrdé – používá se s otevřenou hubicí a je určen pokročilým hráčům.
Plátků je vhodné pořídit hned několik, potřebují až několik dnů k rozehrání. Obvyklá doba se pohybuje v rozmezí 5 – 7 dnů. Nový plátek potřebuje k rozehrávání určitý systém, který se naučíte pod dohledem učitele.
Materiál
Výrobní materiál ovlivňuje kvalitu klarinetu. Kvalitní klarinety jsou vyrobené z grenadillového, ebenového nebo zimostrázového dřeva. Tyto klarinety mají krásný zvuk, dlouhou životnost a vysokou pořizovací cenu.
Levnou alternativou jsou klarinety plastové, jejichž zvuk není příliš líbivý, životnost a pořizovací cena je nízká. Plastové klarinety jsou tak vhodné pouze pro děti, které se s klarinetem seznamují.
Klapky klarinetu mají stříbrnou barvu. Výrobním materiálem je mosaz, stříbro, ale kvalitní klarinety mohou mít klapky zlaté.
Značka
Klarinet vyrábí mnoho výrobců. Kvalitní výrobce vás však poskytne mnohem kvalitnější nástroj a poskytne vám i potřebný servis. Mezi vůbec nejznámější značky patří Buffet Crampon, která je zároveň považována za nejlepší značku na trhu. Velmi kvalitní jsou však i klarinety značky Yamaha, F.A., Amati a Uebel.
Cena
Cena klarinetu ovlivní kvalitu nástroje, jeho zvuk i pocit, který ze hry budete mít. Z tohoto důvodu není vhodné kupovat levné nástroje, ale raději koupit dražší kvalitní klarinet.
Ten budete moci používat dlouhá léta, v případě, že vás hra bavit přestane, je možné nástroj za velmi dobrou cenu prodat na různých specializovaných bazarech. Na těchto bazarech můžete naopak i kvalitní klarinet zakoupit.
Pořízení klarinetu není levnou záležitostí. Lze samozřejmě koupit i levné nástroje s cenou pod 2 000 Kč. Na tyto nástroje však narazíte pouze u nekvalitních výrobců. Cena těch nejlevnějších, avšak kvalitnějších nástrojů začíná na cca 3 500 Kč. Méně kvalitní klarinet pak koupíte do 5 000 Kč. Takový klarinet vystačí začátečníků, v dětském i dospělém věku.
Cena kvalitních klarinetů se pohybuje okolo 10 000 Kč, ale klarinet můžete koupit i za více než 100 000 Kč. Takto drahé výrobky jsou určené profesionálům. K nejprodávanějším patří klarinety v cenovém rozpětí 10 – 20 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Jak skladovat plátky?
Správným skladováním plátků prodloužíte jejich životnost. Plátek koupíte zabalený do vakuového pouzdra. Zde je chráněn před výkyvy teplot i vlhkostí. Aby byla životnost plátku delší, je třeba ho skladovat před zahráváním při vlhkosti 50 – 60%.
Jakmile ho budete zahrávat, musí se vlhkost zvýšit na 60 -70%. Proto je nutné k plátku pořídit speciální krabičku s vlhkoměrem nebo je možné pořídit vlhčící sáčky. I při správném skladování je životnost plátku v rozmezí 3 týdnů – 1 měsíce.
Co je nátisk?
Pod označením nátisk se schovává nutnost umístit mimické svaly do pozice, kterou vyžaduje určitý dechový nástroj. V případě klarinetu je nátisk závislý na tom, jak máte postavený spodní ret. Ten pak zůstává po celou dobu hry v neměnné pozici, hubici objímají pouze rty. Postavení rtů však není to jediné, co budete muset trénovat.
Naučit se musíte i vhodné postavení jazyka, zubů i krku a velmi důležité je samotné dýchání. A zde přichází první problém, zatímco někteří nemají se správným foukáním potíže, jiní se budou správnou techniku dlouho učit, což je může od hry na klarinet odradit.
Mimické svaly však bude procvičovat každý, potřebují stejnou péči jako ostatní svaly, které formujete pomocí různého cvičení. V začátcích hry na klarinet vydržíte mimické svaly zatěžovat maximálně 15 minut, a vhodné je trénovat 2x – 3x denně.
Jak je při hře důležité dýchání?
Dýchání je při hře na jakýkoliv dechový nástroj tím nejzásadnějším. Abyste byli schopní na dechový nástroj hrát, je nutné bezpečně ovládat výdech i nádech.
Samotné dýchání by mělo být pro posluchače neslyšné. Proto se při hře neobejdete ani bez dechových cvičení, které vám z dechem pomůže především v začátcích. Trénovat budete horní hrudní, spodní brániční i smíšené dýchání.
Závěr
Klarinet je sice krásný nástroj, ale naučit se hrát na klarinet není nijak jednoduché. V tomto případě není učení pouze o ovládání samotného nástroje, velmi přísní musíte být i k sobě. Důležité je zvládnout ovládat nejen dech, ale trénovat budete i samotný prstoklad a s ním spojené ovládání klapek.
Hru na klarinet můžete zkoušet sami, mnohem rozumnější je však svěřit se do rukou profesionálních učitelů. Hra na dechové nástroje však přináší i řadu zdravotních benefitů. Je doporučována zejména při plicních potížích. Začátečníci budou vždy vybírat klarinet s označením B.
Kvalitní nástroje jsou vyrobené z kvalitního dřeva, nevýhodou je v tomto případě vyšší pořizovací cena. Pokud nechcete investovat hned do drahého nástroje, můžete si klarinet nejprve zapůjčit, hru vyzkoušet a teprve poté se rozhodnout, zda je pro vás tento nástroj tím pravým.
Podobné články, co by vás mohli zajímat
Zdroje: www.wikipedia.org, www.muziker.cz, www.chn.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Klárinet mám od značky Yamaha, sice byl dost drahý, ale vyplatilo se.