Švihadla

Švihadlo je jednoduchá cvičební pomůcka, se kterou se setkal každý již ve školce. Někdo skákání přes švihadlo miluje, druhý si tuto aktivitu velmi rád odpustí. Všichni, kdo se snaží zhubnout, zlepšit svoji kondici nebo jen mají rádi pohyb, by mohli skákání přes švihadlo do svého týdenního rozvrhu zahrnout.

Skákání přes švihadlo přináší celou řadu zdravotních benefitů. Díky švihadlu posílíte svalstvo, získáte pevné držení těla, příznivý vliv má skákání také na kardiovaskulární systém. Švihadlo je výborné i při hubnutí, díky skákání spálíte velké množství tuku a vytvarujete postavu.

Švihadlo je opravdu jednoduchá pomůcka a mnozí nijak zvlášť neřeší, jak při výběru postupovat. Dnešní trh však nabízí velké množství různých výrobků a jednotlivá švihadla můžeme dokonce rozdělit do několika kategorií. Kromě toho se liší délkou i výrobním materiálem. Příliš zabývat se naopak nemusíte cenou, protože švihadlo je jednou z nejdostupnějších cvičebních pomůcek vůbec. Mezi jeho přednosti patří i skladnost a nízká hmotnost, která vám dovolí mít švihadlo prakticky kdekoliv při sobě.

Porovnat ceny švihadel

Nejlepší švihadla

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Spokey Crossfit 93 % 119 Kč Zobrazit Sportisimo.cz
2. Power System Crossfit Jump Rope 89 % 139 Kč Zobrazit Notino.cz
3. Merco Jute rope 88 % 55 Kč Zobrazit Garho.cz
4. Acra Juta 80 % 96 Kč Zobrazit Fitvyziva.cz
5. LifeFit Digital Rope 79 % 199 Kč Zobrazit efitness.cz

Typy

Dříve nebyl důvod nad výběrem švihadla nijak váhat, protože jste měli k dispozici pouze jeden typ švihadla. V současné době však můžete narazit na několik modelů a je tak dobré vědět, co vám které švihadlo může nabídnout.

S korálky

Tato švihadla jsou ideální pro začátečníky i děti. Švihadlo má nižší rychlost a s jeho pomocí se snadněji naučíte zvládat techniku. Tato švihadla však vyhledávají i pokročilí sportovci, kteří je používají k tréninku různých triků. Švihadlu s korálky nevadí ani nízké teploty, používat je můžete i na betonu. Tento povrch švihadlo neponičí, mnohem hůře však dopadnou vaše klouby.

S počítadlem

Oblíbená jsou i švihadla s počítadlem. Tato švihadla mají mnoho praktických funkcí, počítat budou přeskoky, měřit dobu skákání, informují vás o spálených kaloriích atd. To, kolik funkcí počítadlo má, závisí na jeho pořizovací ceně. Velké množství těchto výrobků je určené dětem.

S PVC lankem

Toto švihadlo je vhodné pro výkonnostní skákání i kondiční skákání, lanko se postará o větší rychlost švihadla. Skákat můžete doslova tak rychle, jak rychle dokážete samotné švihadlo roztočit. Ti nejzdatnější dokonce provést za jedinou sekundu až 5 švihů. Se švihadlem pak můžete provádět všechny základní cviky, ale také dvojšvihy, trojšvihy, různé triky nebo footwork.

Lanko může mít průměr 4 nebo 5 cm.

  • 4 mm – díky tenčímu lanku je skákání o něco míň náročné. Samotné švihnutí je pak méně bolestivé.
  • 5 mm – silnější lanko lépe drží tvar švihadla a je vhodné pro nejnáročnější sportovce.

Zátěžové

Tyto švihadla mají vyšší hmotnost, skákání je díky tomu náročnější a intenzivnější. Při skákání se rozvíjí silová vytrvalost a při pohybu jsou více zapojeny svaly horní poloviny těla. Také s tímto švihadlem můžete provádět základní i náročnější cviky.

Není však vhodné na provádění různých triků a pravděpodobně s ním nevydržíte skákat delší dobu. Rychlé roztočení švihadla je také náročnější. Zátěžové švihadlo není ideální při zimním venkovním skákání, při nízkých teplotách lanko tvrdne a švihadlo ztrácí svoji ohebnost. Švihnutí je v tomto případě velmi bolestivé.

Délka

Nejdůležitějším parametrem je právě délka švihadla. To jak dlouhé švihadlo budete potřebovat, závisí na výšce vaší postavy. U nejlevnějších švihadel zjistíte délku tak, že si stoupněte na s nohama u sebe na střed švihadla.

Konce švihadla by měly dosáhnout k vašemu podpaží. Moderní švihadla jsou však nastavitelná a používat je tak může více členů domácnosti, aniž by si musely konce omotávat okolo dlaní či zápěstí, jak se to mnohdy praktikovalo a bohužel stále praktikuje.

  • Osoby s výškou menší než 150 cm, budou potřebovat švihadlo dlouhé 2,15 metrů.
  • Osoby s výškou od 150 – 170 cm, budou potřebovat švihadlo dlouhé 2,50 metrů.
  • Osoby s výškou od 170 – 185 cm, budou potřebovat švihadlo dlouhé 2,70 metrů.
  • A ti, kteří měří více než 185 cm, koupí švihadlo dlouhé 3 metry.

Materiál

Švihadla se vyrábí z několika materiálů.

Plast

Plastová švihadla jsou vhodná pro děti a začátečníky. Pokud se švihadlem při skákání švihnete, nebude rána nijak bolestivá. Nevýhodou je pomalejší otáčení, což vám neumožní provádět různé triky. Plastové švihadlo můžete používat v tělocvičnách, interiérech i na hrubém povrchu.

Ocel

Uvnitř švihadla je různě silné ocelové lanko. Lanko je obaleno PVC materiálem nebo nylonem. Ocelová švihadla jsou dražší a ve většině případů vám dovolí nastavit délku švihadla. Nastavit délku můžete pomocí odnímatelných rukojetí, Kromě toho můžete vyměnit i opotřebované ocelové lanko. Největší výhodou je rychlost a švihadlo je tedy vhodné pro pokročilé uživatele.

Kožené

Tato švihadla patří mezi luxusní výrobky. I zde je uvnitř švihadla ocelové lanko a švihadlo je vhodné pro pokročilejší uživatele. Kožené švihadlo je častou volbou profesionálních boxerů.

Polypropylen

Švihadla s polypropylenovým lanem jsou poměrně rychlá. Tato švihadla jsou vhodné pro méně náročné uživatele.

Juta

Klasická podoba s dřevěnými úchyty. Tyto švihadla najdete ve školních tělocvičnách a koupit je můžete i domů.

Značka

Švihadlo vybírejte podle toho, jak často ho budete používat. Jestliže kupujete švihadlo pro občasnou zábavu, nemusí vás výrobce nijak trápit. Výrobce je mnohem důležitější pro ty, kdo to se skákáním myslí opravdu vážně. Mezi kvalitní patří například švihadla Adidas, GymBean, Spokey, Fitforce, Everlast, Spokey nebo třeba Venum.

Cena

Švihadla patří k cenově dostupnému zboží, nejlevnější švihadla nestojí ani 50 Kč. Tyto výrobky jsou určené dětem nebo méně náročným uživatelům. Kvalitnější švihadla stojí 100 – 300 Kč. Zde najdete i kvalitní ocelová švihadla, švihadla se zátěží atd. Nejdražší švihadla vyjdou na 600 – 800 Kč. Zde najdete i švihadla, která vám umožní používat mobilní aplikace.

Porovnat ceny švihadel

Otázky a odpovědi

Je skákání přes švihadlo vhodné pro všechny?

Tuto aktivitu by neměly provozovat těhotné ani kojící ženy. Skákání není vhodné ani pro obézní osoby. Skákání není rovněž vhodné pro ty, kteří řeší potíže s páteří nebo klouby, dále pak pro osoby, které mají potíže se srdcem, různá cévní onemocnění nebo vysoký krevní tlak.

Co je švihadlo se zátěží?

V rukojetích švihadla je umístěno závaží. Levnější švihadla mají hmotnost pevně danou. U těch dražších můžete zátěž podle potřeby měnit. Výrobky tak budou vyhovovat méně i více pokročilým uživatelům.

Jaké rukojeti preferovat?

Rukojeti mohou být dřevěné, plastové, kovové a oblíbené jsou i pogumované rukojeti. Kromě materiálu je důležitý i tvar rukojeti. Preferovat byste měli švihadla s ergonomicky tvarovanými rukojeťmi. Samotná rukojeť by neměla být zbytečně dlouhá, ideální je, pokud bude její délka totožná s délkou vaší dlaně.

Na jakém povrchu skákat?

Skákat můžete v interiéru i exteriéru. Skákat byste však neměli na tvrdém povrchu, tedy betonu nebo asfaltu. Tyto povrchy velmi zatěžují kosti i klouby. Vhodné je skákat na různých cvičebních podložkách, gumovém či pěnovém povrchu. Skákat můžete na dřevěném povrchu nebo trávě.

Závěr

Začátečníci by měli začínat se švihadlem s korálky. Korálkové švihadlo je ideální i pro děti nebo ty, kteří se chtějí především bavit. Švihadlo s PVC lankem je vhodné pro ty, kteří se chtějí spálit přebytečné kalorie nebo si chtějí vyzkoušet výkonností skákání. Jestliže si chcete dát opravdu do těla, padne vaše volba na zátěžové švihadlo.


Zdroje: www.insportline.cz, www.top4fitness.cz, www.sport.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (39 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo