Podložky na cvičení

Cvičební podložky využijete při jakémkoliv cvičení doma, v tělocvičně nebo venku. Mezi podložkami je mnoho rozdílů a vybrat tu správnou nemusí být zrovna lehké. Velkou roli hraje tloušťka, tvrdost ale i samotná velikost podložky. Při častém přenášení oceníte skladnou a lehkou podložku.

Při výběru je dobré zohlednit i sport, pro který je podložka především určena. A ohled je třeba brát i na svůj zdravotní stav, například bolavá kolena či potíže se zády. Podložka vám poskytne dobrou izolaci, díky protiskluzovému povrchu zabrání případnému pádu.

Porovnat ceny podložek na cvičení

Nejlepší podložky na cvičení

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Lifefit Exklusiv Plus 97 % 599 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Power System Yoga Mat Plus PS 4017 92 % 377 Kč Zobrazit Muziker.cz
3. Yate Yoga mat 88 % 335 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Power System Yoga Mat 87 % 379 Kč Zobrazit Aktin.cz
5. inSPORTline EVA 82 % 199 Kč Zobrazit Fitvyziva.cz

Typy

Koupit můžete podložku ideální pro cvičení jógy, pilates, aerobiku nebo silovému cvičení.

Jóga

Tyto podložky jsou obvykle tenčí, díky tomu jsou pevnější a nebudou se prohýbat ani při náročnějších pozicích, které budete při cvičení provádět. Klasická Yogymatka má tloušťku 0,5 cm, ale je možné využít i podložku o tloušťce 1 cm a 1,5 cm.

Tyto silnější podložky lépe tlumí nárazy a díky delší životnosti je lze používat delší dobu. Jsou vyrobené z velmi savých materiálů a samozřejmostí je také protiskluzová úprava.

Rehabilitace

V případě rehabilitačního cvičení jsou nejvhodnější silnější podložky. Jejich tloušťka by měla být alespoň 2,5 cm. Ty vás ochrání před možnými otlaky a zamezí i možným bolestem zad. Rehabilitační podložky jsou oproti ostatním větším a umožňují vám tak cvičit v jakékoliv pozici.

Fitness

Fitness podložky by měly opět mít protiskluzovou úpravu, aby zabránily možnému posunování po podlaze. Jestliže bude vaše cvičení náročnější na skoky, vybírejte mezi pružnějšími podložkami.

Skládací podložka

Lze je najít i pod pojmem tatami podložky. Jsou k dostání nejčastěji v podobě puzzle. Díky tomu můžete vybrat velikost podle vlastních potřeb. Skládací podložky jsou často součástí tělocvičen nebo fitcenter. Využijete je zejména na cvičení doma. Jejich nevýhodou je horší přenášení, nelze je srolovat, musí se rozebrat a opět složit.

Materiál

Cvičební podložky jsou vyráběny z různých materiálů. Nejvíce jsou zastoupeny podložky vyrobené z PVC. Z dalších materiálů je to pak juta, guma nebo korek.

PVC

Tento materiál se používá pro výrobu všech typů podložek. Je oblíbený zejména pro svoji odolnost a jednoduchou údržbu, některé podložky je možné prát v pračce. Podložky z PVC jsou hladké a pokožce příjemné. Mezi další výhody patří nízká cena a nízká hmotnost. Z nevýhod můžeme jmenovat především menší výdrž.

Juta

Tyto podložky jsou ekologické a mají drsnější povrch. Ve většině případů se jedná o kombinaci přírodních materiálů a gumy. Ta tvoří spodní vrstvu a plní protiskluzovou funkci. Juta podložky mají dlouhou životnost, nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Juta podložky mají větší hmotnost.

Guma

Guma opět se jedná o protiskluzové podložky. Jsou velmi stabilní a odolné a lze je použít i na dynamické cvičení. I u gumových podložek je nutné počítat s vyšší pořizovací cenou a větší hmotností.

Korek

Tyto podložky vás osloví především svým vzhledem. Korek je ekologický materiál, vyznačuje se velkou odolností. Korkové podložky patří k těm nejdražším.

Funkce

U cvičebních podložek pravděpodobně žádné funkce očekávat nebudete. Ale i v tomto případě je možné jednotlivé výrobky odlišit.

Dražší podložky mohou mít antibakteriální povrch, díky němu vás ochrání před bakteriemi, plísněmi a patogenními organismy.

K dostání jsou také podložky, které umožňují používání ve vodě. Ty využijete zejména při fyzioterapii a rehabilitacích.

Součástí podložek mohou být i očka na zavěšení. Díky nim můžete, podložku pověsit na držák, ale také na zeď. Díky očkům předejdete možnému deformování podložek. Očka je možné koupit také samostatně. Ty pak můžete do podložky zabudovat dle návodu výrobce.

K dostání jsou podložky, které je možné prát v pračce. Díky tomu je zbavíte všech nečistot i pachu. Praní je možné na velmi nízké teplotě, podložku však nesmíte ždímat ani sušit v sušičce.

Značka

Podložky je možné koupit v mnoha podobách a provedeních. Z výrobců můžeme jmenovat například Sedco, Movit, Spokey, inSPORTline nebo YATE. Podložky na cvičení koupíte v mnoha různých obchodech.

Pokud to se cvičením myslíte opravdu vážně, není vhodné kupovat nekvalitní levné podložky, které vám nezaručí potřebnou stabilitu. I při nákupu tohoto výrobku preferujte kvalitní výrobky, které koupíte ve specializovaných prodejnách.

Cena

Cenové rozpětí podložek je široké. Jednoduché podložky je možné koupit za několik stokorun. Jsou vhodné pro používání doma i v tělocvičnách. Budete však muset počítat s menší životností.

Dražší podložky jsou vyrobeny z přírodních materiálů, vynikají savostí i snadnou údržbou. Jejich cena se pohybuje v rozmezí 1 – 2 000 Kč. Koupit však můžete také vysoce kvalitní podložky vhodné pro fyzioterapeutická cvičení. Cena nejdražších podložek se pohybuje v rozmezí 3 000 a více Kč.

Porovnat ceny podložek na cvičení

Údržba

Novou podložku je vhodné před prvním použitím omýt vodou a nechat volně uschnout. Podložky nikdy nepokládejte na topení ale ani je nevězte na prádelní šňůru. V těchto případech by mohlo dojít k případným otlakům, které by ji nenávratně poškodily.

Po každém cvičení je nutné podložku opět omýt, abyste ji zbavili potu i prachu. Některé podložky je možné prát v pračce. Koupit můžete také speciální dezinfekční přípravky, kterými je možné podložky postříkat a vydezinfikovat. Podložku můžete ošetřit také čističem, který ji nejen vyčistí, ale také provoní.

Otázky a odpovědi

Je možné k podložce zakoupit nějaké příslušenství?

Pro snadnou přepravu a lepší skladnost je možné ke každé podložce pořídit speciální obal nebo vak. Ten je opatřen popruhem na snadné přenášení. Vak je možné prát v pračce.

Jsou k dostání nějaké speciální podložky?

Je možné koupit speciální cestovní podložku. Je vyrobena z mikrovlákna a protiskluzovou funkci zajišťuje přírodní kaučuk. Díky těmto materiálům je možné podložku smotat do velmi malé ruličky, ale také poskládat, aniž by došlo k jejímu poškození.

K dostání jsou také speciální kulaté podložky, které využijete při cvičení jógy, fitness i pilates. Ne každému však bude tento tvar vyhovovat. Jedná se spíše o vlastní pocit.

Jaký je rozměr podložek?

Standardní délka je 180 cm, šířka bývá v rozmezí 60 – 65 cm. Lze však koupit také podložku o délce až 250 cm. Tuto velikost ocení především majitelé vyšších postav. K dostání jsou však i dětské podložky, jejich délka je kolem 150 cm, šířka je pak opět cca 60 cm.

Závěr

Podložku využijete i při domácím cvičení. Díky kvalitní podložce nebudete během cvičení klouzat po podlaze a zabráníte možnému pádu. Podložky jsou k dostání v mnoha designových provedením. Vybírat můžete mezí hladkými i různě tvarovaných.

Povrch podložky však nemá na cvičení žádný vliv. Pro cvičení jógy a fitness vybírejte spíše tvrdší podložky, které vám zajistí potřebnou stabilitu. Pro rehabilitační cvičení je vhodnější pořídit měkkou podložku, která ochrání vaše kolena, lokty a záda.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.decathlon.cz, www.insportline.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (29 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

9 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Objednala jsem si GymBeam Yoga Mat a je boží. Tak strašně pohodlná, když se na ní cvičí. Jsem nadšená, protože je velmi kvalitní a na dotyk příjemná.

  2. Cvičím vskutku každý den, bez toho si prostě nedovedu představit, že budu normálně fungovat. Minulý týden jsem si kupovala novou podložku na cvičení a za sebe mohu vřele doporučit inSportline Fity, je fakt super.

  3. Používám GymBeam Yoga Mat, kterou jsem si vybrala na základě vašeho článku, podle hodnocení. Je opravdu skvělá a z velmi kvalitního materiálu.

  4. Kupovala jsem podložky na cvičení pro sebe, sestru a naši mamku, protože chodíme cvičit společně. Cena byla přijatelná a kvalita super.

  5. Podložku na cvičení jsem si tenkrát koupila od značky Spokey a stále je funkční a nedrolí se.

  6. Používám tuhle podložku od značky Spokey Savasana a jsou výborný. Určitě můžu doporučit dáál. :)

  7. Tento článek mi velice pomohl s výběrem. Děkuji Šarlota.

Přidat komentář

Recenzer
Logo