Tabule

Tabuli najdete v každé škole a jiném školním zařízením. Na trhu však nenajdete pouze školní tabule, tyto výrobky se stávají již poměrně běžnou součástí různých firem a podniků.

Tabule se používají různým způsobem, ve škole je jejích úkolem snadno a přehledně vysvětlit probírané učivo. Na školní tabuli se většinou píše křídami, ale oblíbené jsou i tabule, které umožňují při psaní používat fixy. Tabule na fixy je v současné době tou nejoblíbenější a nejuniversálnější variantou.

Vybrat správnou tabuli není úplně jednoduché. Koupit můžete tabule různých tvarů a velikostí. Nejdůležitějším parametrem je však výrobní materiál, konkrétně povrch tabule. Vybrat můžete i výrobní materiál rámu a způsob instalace.

Porovnat ceny tabulí

Typy

Tabule lze rozdělit do několika různých typů podle vzhledu, způsobu použití a umístění. K nejznámějším patří tabule jednodílné a pojízdné. Méně známé jsou tabule křídlové a pylonové.

Jednodílná tabule

Jednodílné tabule jsou určeny k přímé montáži na stěnu. Jednodílné tabule najdete ve školních učebnách i firmách. Jednodílné tabule slouží často i jako tabule projekční. Projekční tabule se vyznačují matným povrchem. Mezi další oblíbené patří magnetické tabule, které lze koupit i domů dětem.
Jednodílné tabule jsou k dostání v několika velikostech a liší se svým povrchem.

  • Tabule na křídy – poznáte je podle zeleného povrchu, méně často je povrch tabule černý a k dostání jsou i tabule s modrým povrchem. Tabule na křídy se využívají i jako promítací plocha.
  • Tabule na fixy – povrch tabule má bílou barvu. Bílá barva zaručí tu nejlepší viditelnost a je využívána k promítání projekcí. Viditelnost je v tomto případě mnohem lepší než u barevných tabulí na křídu.

Jednodílná tabule bývá doplněna o dřevěný, častěji pak hliníkový rám. Lze však koupit i jednodílnou tabuli bez rámu. Bezrámové tabule jsou vhodné zejména zasedacích místností nebo firemních kanceláří. Mnohé jednodílné tabule můžete instalovat na šířku i výšku.

Křídlová tabule

Křídlové Triptych tabule jsou nejpoužívanějším školním typem tabulí. Triptych tabule jsou dražší, protože se vyrábí z vysoce kvalitních prémiových materiálů. Tyto tabule totiž musí ustát každodenní intenzivní používání. Křídlové tabule mají vysoce odolný keramický povrch. Moderní tabule většinou umožňují k psaní používat křídu i fixy. Z tohoto důvodu má jedna tabule více barevně odlišných povrchů. Součástí Triptych tabulí bývá i odkládací lišta na psací potřeby, houbu či hadřík.

Křídlové tabule umožňují zvolit způsob instalace, namontovat je můžete přímo na zeď, polypy či zvedací mechanismus.

Pylonová tabule

Pylonové tabule jsou upevněné mezi dva duté pylony. Uvnitř pylonů je zavěšeno protizávaží, které vám usnadní posunování tabule. Závaží rovněž zabraňuje ujíždění tabule dolů i nahoru. Pylony se vyrábí z eloxovaného hliníku. Mezi pylony můžete umístit zpravidla jednodílnou tabuli, ale pylony se používají i v kombinaci s tabulí křídlovou. Pylonové tabule nahradily zastaralé tabule se zdvihem, které bývalý nedílnou součástí školní třídy. Nejdražší a nejmodernější tabule jsou k dispozici s dotykovým ovládáním a jsou určeny pro interaktivní výuku.

Pojízdná tabule

Otočné nebo také pojízdné tabule jsou ideální v malých prostorech. I zde máte díky možnosti tabuli otočit dvojnásobně velkou plochu k psaní. Pojízdné tabule se využívají při různých školeních či prezentacích. Otočné tabule se vyrábí i v dětském provedení a pořídit si ji můžete domů. Tyto tabule se vyznačují dvojím povrchem. Jedna strana umožňuje používat křídy, druhá pak fixy a magnetky.

Velké tabule lze snadno přemísťovat pomocí koleček, tyto tabule jsou pochopitelně mnohem dražší a odolnější, jejich součástí bývá poměrně robustní rám. I velké tabule jsou k dostání v kombinaci dvou barev a povrchů.

Materiál

Kromě typu budete muset vybrat ten správný povrch tabule. Povrch ovlivňuje nejen pořizovací cenu, ale především životnost tabule.

  • Keramický povrch – tento povrch je tvořen dvouvrstvou glazurou, která se vypaluje při teplotě 800 °C. Díky tomu jsou tabule velmi odolné a snesou velké zatížení. Odhadovaná životnost je cca 50 let. Keramickou tabuli najdete především ve školních třídách a učebnách. Keramické tabule mají magnetický povrch a k dostání jsou v zeleném i bílém provedení. Koupit můžete i projekční matnou tabuli.
  • Lakovaný povrch – také lakované tabule spadají do kategorie magnetických, odolnost těchto tabulí je však znatelně nižší. Tabule mají povrch pokryt speciální vrstvou, která je vypalována při teplotě 250 °C. Tabule s lakovaným povrchem jsou vhodné spíše pro občasné používání. Najdete je tedy převážně v zasedacích místnostech nebo podnicích. Na tabuli lze psát fixy a využívat ji můžete i k projekcím.
  • Dřevěná tabule – na dřevěnou tabuli vyrobenou z MDF můžete psát křídou. Tyto tabule nemají magnetický povrch a bývají doplněny dřevěným rámem. Dřevěné tabule bylo možné koupit v zelené i černé barvě. Dnes narazíte na dřevěnou tabuli spíše výjimečně, protože dřevo zcela nahradila tabule keramická. Dřevěná tabule je k vidění spíše jako poutač před obchodem či restaurací a pořídit ji můžete v malém provedení dětem.
  • Skleněná tabule – jedná se o nejmodernější provedení. Skleněná tabule je odolná, ale také drahá. V současné době se využívá v místech, kde si více potrpí na styl a design. Také tyto tabule patří mezi magnetické a k dostání jsou v různých barvách. Skleněné tabule jsou díky vysoké odolnosti vhodné i pro intenzivnější používání, psát na ni můžete pomocí fixů.

Velikost

Tabule se vyrábí v mnoha různých velikostech. Koupit můžete tabule s rozměry 90 x 60 cm až 300 x 120 cm. Nejoblíbenější velikost je pak 120 x 90 cm. Tyto tabule najdete především v kancelářích, ale k vidění jsou i ve školních učebnách. Pakliže vám žádný běžně dostupný rozměr zcela nevyhovuje, můžete si nechat vyrobit tabuli na míru.

Příslušenství

K tabulím lze koupit různé příslušenství. Naprostou samozřejmostí jsou speciální bezprašné křídy a také fixy. Kromě nich můžete koupit i potřeby k čištění tabule, tedy hadříky, houbičky, stěrky i čistící prostředky. Oblíbené jsou i odkládací lišty a děti potěší i různé magnetky.

Značka

Výrobců tabulí je celá řada. Tabuli můžete koupit ve specializovaných obchodech nebo prostřednictvím internetu. Mezi oblíbené patří tabule Accept, Extera, A-Z Reklama, Nobo, Donau, Victoria nebo Leitz.

Cena

Cenové rozpětí je v tomto případě obrovské. Do dětského pokoje koupíte tabuli za cca 100 – 2 000 Kč. Nejlevnější jsou tabule umístěné na stojánku, které umožňují používání křídy, fixů i magnetů. Starší děti mohou mít tabuli zavěšenou na stěně.

S magnetickou jednodílnou tabulí si však vystačí mnozí i v kanceláři nebo školní učebně. Do 2 000 Kč koupíte i malé skleněné tabule. Do školní třídy můžete pořídit pylonovou tabuli s cenou od 12 – 30 000 Kč. V tomce cenovém rozmezí lze koupit i různé mobilní nebo otočné tabule. Nejdražší jsou tabule s interaktivním projektorem nebo dotykovým displejem. Zde se cena pohybuje v rozmezí 70 – 110 000 Kč.

Porovnat ceny tabulí

Údržba

Na tabuli budete psát pomocí křídy nebo fixů. Tyto popisky je pak třeba smazat pomocí hadříku nebo houbičku. Nejméně náročná na údržbu je tabule na křídy. Tu umyjete navlhčenou houbičkou. V případě tabule na fixy povrch smažete suchým hadrem, ale občas je vhodné popisovou plochu vyčistit a odmastit speciálním čistícím roztokem a stěrkou.

Školní tabule určené k výuce geometrie vyžadují používání nových pomůcek, které zabrání možnému poškození či poškrábání povrchu. Koupit můžete nejen speciální pravítka, ale i kružítko bez hrotu.

Otázky a odpovědi

Jak bývají označeny tabule určené k projekci?

Obvykle se setkáte s označením MICA. Tabule s tímto označením mají velmi podobné vlastnosti jako projekční plátna. Kvalita obrazu bude v případě MICA tabule na vysoké úrovni. K projekci jsou obecně vhodné tabule v matném provedení. Tyto tabule bývají označovány i jako matt-white, ale každý výrobce může mít trochu odlišné značení.

Co je interaktivní tabule?

Jedná se o specifický typ, který je doplněn různými interaktivními prvky. Na tuto tabuli je pomocí projektoru promítaný obraz, ten lze díky zabudovaným senzorům měnit dotykem prstu či pera.

Jakou tabuli do dětského povrchu?

Dětem můžete pořídit cenově dostupné tabule s lakovaným povrchem. Tyto tabule jsou opatřeny emailových nástřikem, povrch je magnetický a vhodný pro méně intenzivní používání. Dětem lze koupit i tabule s povrchem z melaminu. V tomto případě nebude povrch magnetický, ale na tabuli budete moci psát i obyčejnými fixami.

Závěr

Tabule již dlouhou dobu nepatří pouze do školních tříd a učeben. Moderní tabule slouží jako informační i komunikační médium. Své uplatnění tabule najdou v každém místě, kde je nutné předávat různé informace více lidem. Malou tabuli si můžete pořídit i domů a psát na ni vzkazy nebo úkoly svým blízkým. Tabule mají mnoho podob, k nejoblíbenějším patří odolné keramické magnetické tabule v mnoha provedeních a velikostech.


Zdroje: www.vms.cz, www.consulta.czwww.varionet.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (37 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Pořídila jsem magnetickou tabuli do kuchyně, abych měla kam připevňovat vzkazy pro rodinu. Mám na ní týdenní rozvrh a zapisuji tam, kdo má co za úkol.

Přidat komentář

Recenzer
Logo