Na českou zimu stačí bunda na teploty kolem nuly a vlhký vítr
Průměrná teplota na území Česka byla podle Českého hydrometeorologického ústavu v lednu 2026 −2,9 °C, tedy o 1,5 °C pod normálem let 1991 až 2020. V celé řadě od roku 1961 má nejteplejší leden průměr 3,1 °C (rok 2007) a nejchladnější −8,9 °C (rok 1963). Mrazivé epizody přijdou, jenže trvají jen pár dní.
Bunda do města a na cestu do práce proto nemusí hřát na polární výpravu. Důležitější je, aby v plískanici nepromokla a nepropouštěla vítr. A aby se dala nosit přes mikinu i svetr. Silné zateplení se vyplatí, když venku dlouho stojíte: na stavbě nebo při venčení psa v lednu.
Srovnání pánských zimních bund
Nově na trhu
Pánské zimní bundy, které se v obchodech objevily v posledních měsících. Zatím nemají dost hodnocení, proto nejsou v žebříčku.
Peří, nebo syntetika pro běžné nošení?
Peří má nejlepší poměr tepla a hmotnosti a dá se stlačit do malého objemu, zato špatně snáší vlhko. Decathlon ve svém návodu na péči upozorňuje, že se mokré peří může shluknout do chomáčků a přestat tak držet vzduch, který hřeje. Syntetická vlákna hřejí i navlhlá a rychleji schnou, jsou ale při stejném teple těžší a mohutnější.
| Péřové zateplení | Syntetické zateplení | |
|---|---|---|
| Teplo na jednotku hmotnosti | nejvyšší | nižší, bunda je mohutnější |
| Když zvlhne | peří se slepí a hřeje méně | hřeje dál |
| Praní | jen se speciálním prostředkem na peří | běžný šetrný program |
| Sbalitelnost | složí se do objemu malé tašky | zůstane objemná |
| Cena na českém trhu | od zhruba 5 000 Kč výš | od zhruba 640 Kč |
Pro běžné nošení ve městě vychází většinou lépe syntetika. Zvládne mokrý sníh a přežije praní v běžné pračce. Prošívanky se syntetickým zateplením tvoří spodní část cenové nabídky, takže vás nebude mrzet, když si o bundu někdo v tramvaji opře batoh. Péřovka se vyplatí, pokud bundu balíte do kufru nebo ji nosíte přes oblek.
Existuje i hybridní zateplení: peří tvoří hlavní náplň a syntetika ho doplňuje v místech, kde se počítá s největší vlhkostí, tedy u zakončení rukávů a u kapuce. Hybridní zateplení najdete na českém trhu hlavně u horských značek.
Poměr 90/10, plnivost a gramáž: každý údaj znamená něco jiného
Poměr 90/10 - podíl prachového peří a peří v hmotnostních procentech. Prachové peří tvoří drobné trsy, které drží vzduch a nemají tuhé brko; peří má brko a hřeje hůř. Norma EN 12934 nařizuje uvádět složení v procentech zaokrouhlených na desítky a seřazených sestupně, takže 90/10 znamená devadesát procent prachového peří. Směs 85 % peří a 15 % prachového peří se podle výjimky v normě uvádí přesně, bez zaokrouhlení. Norma zároveň rozlišuje třídy: I až III zahrnují vodní drůbež (husy a kachny), IV až VI hrabavou drůbež nebo směsi a VII nespecifikované složení. Slova „new“ nebo „class I“ znamenají nové peří s nejvýš pěti procenty zlomků a poškozených pírek.
Plnivost (fill power) - objem, který zaujme daná hmotnost peří. Čím vyšší číslo, tím nadýchanější peří a tím méně ho na stejné teplo stačí. Podle normy EN 12130 se plnivost měří na 30 g peří, od revize z roku 2018 ve třech variantách přípravy vzorku (napařování, sušička, box), a na visačce se uvádí buď v centimetrech krychlových na gram, nebo v krychlových palcích na 30 g vzorku. Dřív se měřilo na 20 g, takže starší a novější čísla nelze přímo srovnávat. Mezinárodní metoda IDFB vzorek před měřením napařuje ve speciálním boxu. Allied Feather & Down upozorňuje, že nedbalá příprava vzorku může posunout výsledek o víc než 100 bodů, takže rozdíl mezi 650 a 700 nemá smysl řešit. Na českém trhu se prodávají bundy s plnivostí 400 až 1 000.
Gramáž náplně - kolik gramů peří je v bundě. Lehké péřovky do města mají kolem 70 g, zimní modely 110 až 172 g a expediční bundy do vysokých hor přes 400 g. Dvě bundy se stejnou plnivostí 800 tedy nemusí být stejně teplé: záleží na tom, kolik peří v nich je.
U syntetiky se gramáž udává jinak, v gramech na metr čtvereční. Jenže v nabídce, kterou jsem v říjnu 2026 prošla, ji u pánských zimních bund skoro nikde nenajdete. Co tam najdete, je paropropustnost v gramech na metr čtvereční za 24 hodin, a to je úplně jiný údaj: popisuje odvod potu a o množství izolace nevypovídá. U syntetiky proto srovnávejte hmotnost celé bundy a tloušťku prošívaných komor; gramáž izolace si v e-shopu vyžádejte, pokud ji potřebujete znát.
Čistota a původ peří: norma EN 12935 a standardy na visačce
Peří se před plněním pere a norma EN 12935 na výsledek klade měřitelné nároky. Povinné je kyslíkové číslo pod 20 mg na 100 g, které ukazuje množství zbylých organických látek; při vyšší hodnotě se musí zkoušet i mikrobiální zátěž. Dál norma doporučuje průhlednost výluhu nejméně 300 mm, pH v rozmezí 6,6 až 8,0 a obsah tuků a olejů mezi 0,5 a 2,0 %. Procentuální složení náplně, ze kterého vychází údaj 90/10, se stanovuje podle EN 12131. Kyslíkové číslo, průhlednost, pH ani obsah tuků na visačce nenajdete.
Co na visačce být může, je standard původu. Responsible Down Standard ve své příručce zakazuje škubání zaživa, nucené krmení i sběr peří při pelichání a nedovoluje farmě pořizovat ani předávat zvířata k takovému škubání. Downpass funguje jako standard nulové tolerance: nepřipouští peří škubané zaživa ani peří z chovů na foie gras, audit platí dva roky a doplňují ho ohlášené i neohlášené kontroly. Downpass do konce roku 2020 prověřil 479 provozů a 7 942 farem. Na štítku bývá ověřovací číslo (jedno písmeno a sedm nebo osm číslic), které si můžete zkontrolovat na webu standardu.
Bez jednoho z těchto označení zůstává původ peří nedoložený. U syntetického zateplení tenhle problém řešit nemusíte.
Parka, prošívanka, kabát - a kdy ani zimní bunda nestačí
Délka bundy určuje, jestli ochrání i stehna a ledviny. Parka sahá nejméně do půli stehen, má kapuci a kryje záda i při sezení a předklonu. Vyplatí se na chůzi v mrazu, na kolo do práce jen omezeně, protože dlouhý střih překáží.
Kratší prošívaná bunda do pasu nebo kousek pod boky nebrání v pohybu, nepřekáží za volantem a dobře se s ní nosí batoh. To je volba do města a do auta; mikinu i svetr pod ni navrstvíte snáz než pod kabát. Delší zateplený kabát je společenštější varianta, obvykle s tenčí izolací, takže pod něj v mrazu potřebujete vrstvu navíc. Zimní bundy vojenského střihu jsou prakticky parky: pevná tkanina a odepínací kožešina na kapuci. Vyplatí se tam, kde je potřeba odolnost a vyšší hmotnost nevadí.
Na sjezdovku patří jiná kategorie se sněhovým pásem, průduchy pod pažemi a kapsou na skipas. Tahle výbava zvedne cenu a na cestě do práce ji nevyužijete; výběr rozebírám v článku o lyžařských bundách. Když nestačí žádná izolace, protože máte špatné prokrvení nebo stojíte celý den venku v mrazu, existují vyhřívané bundy s baterií.
Vodní sloupec a membrána: kdy to číslo něco znamená
Slovo „membrána“ na kartě produktu samo o sobě neznamená nic. Alpine Pro nabízí pod jediným jménem membrány PTX jak bundu s vodním sloupcem 3 000 mm a paropropustností 3 000 g/m²/24 h, tak bundu s 15 000 mm a 15 000 g/m²/24 h. Pětinásobný rozdíl ve výkonu pod stejným marketingovým názvem. Rozhoduje číslo na kartě produktu, ne jméno technologie.
Odolnost pracovních oděvů proti dešti stanovuje norma EN 343, která začíná překvapivě nízko: třída 1 vyžaduje odolnost nejméně 8 000 Pa, což odpovídá asi 816 mm vodního sloupce, a měří se na materiálu před praním. Třída 2 totéž po praní, třída 3 nejméně 13 000 Pa (asi 1 326 mm) a nejpřísnější třída 4 nejméně 20 000 Pa (asi 2 040 mm) včetně švů. Bunda s uvedeným vodním sloupcem 5 000 mm na běžný déšť v Česku stačí; 10 000 mm a víc se hodí na celodenní pobyt v plískanici.
Druhým údajem je prodyšnost. Norma EN 343 ji uvádí jako odpor proti prostupu vodní páry Ret, kde nižší číslo znamená prodyšnější materiál: třída 1 nad 40, třída 2 od 25 do 40, třída 3 od 15 do 25 a nejprodyšnější třída 4 do 15. E-shopy místo toho obvykle uvádějí gramy na metr čtvereční za 24 hodin, kde platí opak: čím vyšší, tím lepší. Kdybych vybírala, u bundy na chůzi do práce bych chtěla paropropustnost aspoň 5 000 g/m²/24 h, na celodenní práci venku nebo turistiku 10 000 g/m²/24 h.
Detaily, kterými teče voda a fouká vítr
Přelepené švy poznáte zevnitř podle lesklé pásky. Bez nich voda proteče dírami po jehle, i když samotný materiál drží; nejpřísnější třída normy EN 343 proto zkouší odolnost i na švech. Léga, tedy krycí lišta, má zip překrývat v celé délce, protože právě tudy fouká nejčastěji. Vodoodpudivá úprava DWR leží na povrchu tkaniny a praním se postupně vymývá.
Dobrá kapuce drží, i když otočíte hlavou, a nebrání ve výhledu do stran. Poznáte ji podle stahování po stranách obličeje i v týlu a podle tužšího kšiltu, který odkloní déšť. Kožešinový lem na kapuci se u parek většinou odepíná. Odepínací kapuce se hodí, když bundu nosíte i do společnosti; odepnutím ale přijdete o kus ochrany krku. Pokud nosíte čepici nebo kuklu, zkuste si v obchodě nasadit kapuci rovnou přes ni.
Velikost na svetr: rezerva je zabudovaná ve střihu
Neberte automaticky o číslo víc. Zimní plněné bundy mají rezervu zabudovanou už ve střihu. Husky třeba u pánských zimních plněných bund uvádí optimální obvod hrudi 88 cm pro S, 94 cm pro M, 100 cm pro L, 106 cm pro XL a 112 cm pro XXL, a navíc limitní hodnoty, tedy horní hranice použitelnosti: 104, 110, 116, 122 a 128 cm.
| Velikost | Optimální obvod hrudi | Limitní obvod hrudi |
|---|---|---|
| S | 88 cm | 104 cm |
| M | 94 cm | 110 cm |
| L | 100 cm | 116 cm |
| XL | 106 cm | 122 cm |
| XXL | 112 cm | 128 cm |
Mezi optimem a limitem je u každé velikosti 16 cm obvodu, což je přesně prostor na svetr. Srovnání s letními neplněnými bundami téhož výrobce ukazuje, že je to záměr: optimální obvody jsou stejné, limitní hodnoty mají letní bundy o 2 cm nižší. Zimní střih je od začátku volnější.
Změřte si obvod hrudi přes tričko v nejširším místě a vyberte velikost, jejíž optimální hodnota je vašemu číslu nejblíž. Pokud pod bundu chcete nosit silný svetr, zkontrolujte, jestli se s ním vejdete do limitního obvodu zvolené velikosti. Tenká vrstva termoprádla u hrudi zabere míň místa než silný svetr a řeší totéž. Tabulky se mezi značkami liší, proto berte vždy tu, která patří ke kupované bundě. Totéž platí pro velikostní tabulky lyžařských rukavic a pánských zimních bot.
Praní péřovky na 30 °C a letní uložení
Péřovku perte, až když je hodně špinavá. Decathlon upozorňuje, že každé praní izolační schopnost trochu snižuje. Postup podle výrobce péřového vybavení Warmpeace:
- Program na 30 °C, klidně ten na vlnu.
- Speciální prostředek na peří, žádná aviváž.
- Řádně odstředit.
- Sušit v sušičce vzduchem do 30 °C spolu s čistými tenisovými míčky, které náplň načechrají. Druhá cesta je sušit naležato a bundu opakovaně protřepávat; to ale trvá několik dní.
- Nikdy nečistit chemicky.
Když po praní zůstanou v bundě hrudky, peří je slepené a potřebuje delší sušení v sušičce nebo víc protřepávání. Není to vada bundy.
Přes léto bundu neskladujte stlačenou v pytli ani ve vakuu. Warmpeace i Decathlon shodně doporučují pověsit ji volně na ramínko nebo uložit do prodyšného obalu, aby si peří udrželo nadýchanost.
Za co se připlácí od čtyř tisíc nahoru
Ceny v českých e-shopech se v říjnu 2026 pohybovaly zhruba od 640 Kč po 14 000 Kč. Pásma vypadají takhle:
| Cena | Co za to dostanete |
|---|---|
| 640 až 1 500 Kč | prošívané bundy se syntetickým zateplením, bez uvedené membrány a vodního sloupce |
| 1 500 až 4 000 Kč | zimní bundy a parky českých outdoorových značek, membrána s uvedeným vodním sloupcem |
| 4 000 až 6 000 Kč | technické zimní bundy horských značek, nejlevnější péřovky od 5 000 Kč |
| 6 000 až 14 000 Kč | péřovky s vysokou plnivostí, nejnižší hmotnost při stejném teple |
V přehledu péřových bund jednoho ze specializovaných horských e-shopů stály v říjnu 2026 modely s plnivostí 800 až 1 000 od 5 219 do 11 990 Kč. Medián nabídky pánských zimních bund u Alpine Pro přitom vycházel na 2 599 Kč. Od zhruba čtyř tisíc nahoru si připlácíte hlavně za nižší hmotnost a menší objem, teplo zůstává podobné.
Časté dotazy
Je lepší husí, nebo kachní peří? Husí trsy bývají větší, takže dosahují vyšší plnivosti při nižší hmotnosti. Kachní peří je levnější a v bundách do města rozdíl nepocítíte. Důležitější než druh ptáka je poměr prachového peří k peří a plnivost.
Z bundy lezou pírka, je to vada? Není. Decathlon to výslovně uvádí: občas z bundy vyleze peříčko, i když bunda není nijak poškozená, protože pírka proklouznou švy. Mountain Equipment radí pírko nevytahovat ven, protože se tím otvor zvětší. Místo toho sáhněte zezadu za látku, trs peří jemně stiskněte a zatáhněte zpátky dovnitř bundy.
Jak poznám, že bunda přestala být vodoodpudivá? Kápněte na rukáv vodu. Když zůstane na povrchu v kapkách, úprava funguje; když se vsákne a vytvoří tmavou skvrnu, je čas obnovit impregnaci sprejem nebo prostředkem do pračky.
Při přípravě tohoto přehledu jsem prošla nabídku pánských zimních bund na Heurece i v českých e-shopech, velikostní tabulky, návody na údržbu od výrobců a evropské normy pro peří a ochranu proti dešti. Žádnou bundu jsem fyzicky netestovala, nemám laboratoř ani vlastní měření; ceny a parametry platí k říjnu 2026 a mohou se měnit.