Terária

Exotická zvířata fascinují stále více chovatelů. Velmi jednoduše jsou k sehnání různé druhy terarijních zvířat. K jejich chovu potřebujete pouze terárium správné velikosti, které vybavíte vším potřebným.

Nákup terária je nutné nejprve promyslet. Nejdříve si ujasněte, jaké zvíře si přejete pořídit. Vybírat byste je měli především na jeho potřeby a vaše finanční i časové možnosti. Nezapomeňte ani na to, že každé zvíře bude nutné něčím krmit.

V případě terarijních zvířat to je především hmyz nebo drobní hlodavci. Popřemýšlejte, zda tuto činnost zvládnete a která z variant je pro vás nejschůdnější. Při výběru terária vás bude pochopitelně zajímat i jeho pořizovací cena, avšak cena by neměla být tím hlavním, co by vás mělo zajímat. Důležité je koupi terárium adekvátní velikosti, které budete schopni vybavit vším potřebným.

Porovnat ceny terárií

Nejlepší terária

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Hagen ExoTerra terárium skleněné 30x30x45 cm 96 % 1 729 Kč Zobrazit Superzoo.cz
2. ANTE Želvárium 96l 96 % 2 013 Kč Zobrazit azkrmiva.cz
3. Diversa Terárium 25x30x30 cm 18 l 90 % 609 Kč Zobrazit akva-tera.cz
4. Ante Terarium s jednoduchým větráním 25x25x25 cm 90 % 799 Kč Zobrazit Superzoo.cz
5. HAGEN ExoTerra terárium skleněné 30x30x30 cm 87 % 2 028 Kč Zobrazit Superzoo.cz

Typy

V teráriu lze ubytovat mnoho různých živočichů. Tyto příbytky jsou vhodné především pro chov exotických zvířat, přičemž každé zvíře vyžaduje trochu jiné životní podmínky. Na výběr máte z následujících možností:

Terárium pro želvu

Želvy je možné chovat v několika různých příbytcích. Malé želvě se bude dobře dařit v akváriu, speciálním typem je želvárium. Při výběru správného terária pro želvu je nutné zvážit, zda se rozhodnete pro chov vodní nebo suchozemské želvy.

Terárium pro suchozemské želvy – koupit můžete otevřené i uzavřené terária. Ta uzavřená bývají zpravidla doplněná o posuvná dvířka. Uzavřená terária by navíc měla umožnit odvětrávání. K těmto účelům slouží děrování, které může být umístěno na spodní i horní straně.

Želvárium pro vodní želvy – speciální příbytek, s prohlubněmi na vodu a vyvýšenými místy, na které může želva vylézt. V želváriu by neměl chybět zdroj tepla, UV záření a světla. O kvalitu vody se postará čistící filtr. Správnou teplotu vody zajistí topidlo s termostatem, které vám umožní nastavit teplotu vody na cca 25 °C.

Terárium pro chameleona/agamu/gekona/leguána

Tato terária jsou umístěna na výšku. Terária mají velké rozměry, protože tato zvířata potřebují větší množství kamenů, kořenů a jiných dekorací. Na nich tráví většinu svého dne.

Terárium pro hada

Opět se jedná o velká a vždy uzavřená terária. Zvláštností je v tomto případě vyhřívací mechanismus.

Terárium pro pavouka

Malá a uzavřená terária umožňují chov pavouků či sklípkanů. Zde je nutná především dobrá ventilace.

Dále můžete koupit terárium pro šneky, žáby, ježky a další zvířata.

Biotopy

Terária se rozdělují do několika základních skupin podle biotopu.

Tropické terárium

Pro tropická terária je typická vysoká vlhkost. V tropickém teráriu nesmí chybět dostatečné množství kořenů či lián. Tato terária jsou situována spíše na výšku a obydlují se především šplhavými živočichy.

Nejčastějšími obyvateli tropických terárií bývají chameleoni, leguáni. Gekoni, žáby a další bezobratlovci. Uvnitř terária by neměla chybět podestýlka, která je schopná vázat vodu. Nejčastěji se jedná o lignocel, který udržuje vlhkost v rozmezí 70 – 80%.

Pouštní terárium

Pouštní terárium musí být schopno udržet vysokou teplotu a nízkou vlhkost. Přes den se hodnota vlhkosti pohybuje kolem 40%, v noci to je až 80%. Tato terária jsou dlouhá, dno má větší plochu.

Denní teplota uvnitř terária by měla být 30°C, v noci pak teplota může klesnout na běžnou pokojovou teplotu. Zvíře uvnitř by mělo mít svůj prostor ke šplhání a potřebovat bude také úkryt. Pouští terárium je nutné pravidelně rosit. Tento biotop bude dokonale vyhovovat agamám vousatým.

Subtropické terárium

Biotop mírného pásu imituje polosuché oblasti, pro které je typická vyšší vlhkost vzduchu od 60 – 90%. Subtropický biotop je ideální pro chov prakticky všech druhů hadů a některých druhů želv. Uvnitř terária nesmí chybět rostliny, větve a především ploché kameny. Dno bývá tvořeno směsí rašeliny a písku.

Akvaterárium

Akvaterárium je známé i jako paludárium kombinuje souš i vodní plochu. Vodní sloupec nemívá vysokou výšku, mnohem důležitější je plynulý přechod z vody na souš. Dno nádrže je možné vysypat akvarijním štěrkem, souš je nejčastěji tvořeno lignocelem. Aby se tyto materiály nemíchaly, oddělují se tkaninou. V akvatetrárium můžete chovat žáby, želvy nebo agamu kočinčinskou.

Velikost

Ať už se rozhodnete chovat jakékoliv zvíře, je nutné zvolit správný rozměr jeho nového domova. Rozumnější je investovat do terária větších rozměrů, které vám umožní udržet správnou vlhkost a teplotu. Větší terárium pak budete moci mnohem lépe vybavit a zvíře bude mít více prostoru k žití.

Například velikost terária určeného pro chov 1 želvy by měla být alespoň 60 x 40 x 30 cm. Dvě želvy budou potřebovat terárium o velikosti cca 100 x 50 x 35 cm. Terárium pro ještěrky by mělo být cca 6 x – 8 x větší než je tělo zvířete. V případě plazů by měla být délka minimálně stejná, jako je délka těla hada. Při výběru správné velikosti terária je tedy nutné přihlédnout k velikosti chovaného zvířete.

Umístění

Terárium by mělo být postaveno na denním světle. Na druhou stranu by nemělo být zbytečně vystaveno slunečnímu záření. Terárium rovněž nestavte do příliš vlhkého prostředí ani do blízkosti topení.

Osvětlení

V žádném teráriu nesmí chybět zdroj světla. Osvětlení je třeba vybírat s ohledem na potřeby obyvatele terária. Před tím, než budete osvětlení pořizovat, musíte vědět, v jakých podmínkách zvíře žije ve volné přírodě.

V každém teráriu by mělo být umístěno infračervené a ultrafialové světlo.

  • Infračervené světlo – toto záření neohřívá vzduch, ale pouze předměty, na které světlo dopadá. Infračervené světlo by nemělo být po celý den stejně intenzivní. V noci je v přirozeném prostředí mnohem nižší teplota a infračervené světlo by tedy mělo být možné regulovat. Většina moderních světel je již vybavena termostatem, který se o regulaci postará zcela sám.
  • Ultrafialové světlo – je energičtější a ohřívá celý prostor terária. Teplota je nejvyšší u zdroje světla a v závislosti na vzdálenosti slábne. Toto světlo je nezbytné pro běžné metabolické procesy. Potřebné množství tohoto světla závisí na chovaném zvířecím druhu.
  • Měsíční světlo – nejedná se o nezbytné vybavení, spíše o další možnost, kterou můžete v teráriu používat. Měsíční světlo v noci zvýší aktivitu zvířete, stimuluje jejich přirozené chování a umožní vám malého obyvatele sledovat v jakoukoliv noční dobu.

Topení

Další co budete muset vyřešit je zdroj tepla. Teplota uvnitř terária nemůže být v každém místě stejná. Naopak se musíte snažit vytvořit zvířeti co možná nejpřirozenější prostředí. Díky tomu, že uvnitř terária bude teplota rozdílná, může si zvíře vybrat teplotu, která mu je v danou chvíli nejpříjemnější.

Topidla do terárií mají různou podobu. Oblíbené jsou především topné kameny, na kterých se může zvíře vyhřívat. Vyhřívané podložky jsou vhodné pro zvířata, která se nepotřebují slunit, ale k životu potřebují vyšší teplotu. K dostání jsou rovněž topné ventilátory, které bývají součástí spíše velkých terárií. Malé terárium lze vybavit oblíbeným topným kamenem nebo topnou jeskyní.

Materiál

Na výrobu terárií se používá hned několik materiálů. Nejžádanější jsou skleněná terária, která nabízí výborné možnosti pozorování a plní i dekorativní funkci. Terárium však může být vyrobené také z plastu, ze dřeva a dalších materiálů.

  • Sklo – estetické terárium, které bude možné snadno čistit a desinfikovat. Jeho nevýhodou je vysoká hmotnost, která vám znesnadní manipulaci. Počítat rovněž musíte s vyšší pořizovací cenou.
  • OSB desky – terárium z tohoto materiálu snadno sestavíte i rozložíte. Vyrobit ho můžete doma přesně podle vašich potřeb. Výhodou je i nízká hmotnost a pořizovací cena.
  • Plast – používá se na výrobu malých terárií a přepravek. Plast je lehký a jeho pořizovací cena je velmi příznivá.
  • Akryl – také tato terária jsou lehká a bezpečná. Výhodou je zdravotní nezávadnost a dobré odvětrávání.

Značka

Terárium je možné koupit ve zverimexech, na internetových obchodech, ale podle různých návodů je můžete zkusit vyrobit i doma. Jestliže se rozhodnete terárium koupit, narazíte při jeho výběru na značky TNP, Diversa, KAS, Repti Zoo, Lucky Reptile, Zoo Med, Terario a mnoho dalších. I v tomto případě je výběr opravdu veliký.

Cena

Cenové rozpětí je v případě terárií poměrně velké. O ceně rozhoduje nejen výrobní materiál, ale především velikost. K těmto výdajům je nutné připočítat nezbytné výdaje za vnitřní vybavení. Nejlevnější jsou malá plastová terária, jejichž cena začíná na cca 500 Kč. Za velké terárium, které vám umožní chovat větší hady, můžete zaplatit okolo 15 000 Kč.

Porovnat ceny terárií

Otázky a odpovědi

Jak založit terárium pro želvu?

V teráriu nesmí chybět to nejdůležitější vybavení. Tím je především topení a osvětlení. V případě želv postačí terárium vybavit plnospektrální žárovkou. Větší terária však potřebují více různých zdrojů. Nutné je, aby tepelný zdroj dokázal terárium vyhřát na cca 25°C.

V jednom místě, které bude sloužit k odpočinku, by však měla teplota dosáhnout až 35°C. K dalšímu nezbytnému vybavení patří podestýlka, kterou může tvořit písek, štěrk, kokosové vlákno atd. Chybět by neměly různé kryty ani misky na krmení a vodu.

Co může způsobit nedostatek ultrafialového záření?

Ultrafialové záření je pro zvíře chované v teráriu naprosto nezbytné. Toto světlo je zásadní pro metabolické procesy. Jestliže je ultrafialového světla nedostatek, nebude výživa chovaného zvířete dostatečná. Na druhou stranu to však s ultrafialovým zářením nelze ani přehánět. Nadbytek tohoto světla může vyvolat popálení.

Jakým způsobem je řešeno otevírání dveří?

Způsobů otevírání dveří je několik. K dostání jsou terária s předním, bočním i horním otevíráním. Také otevírání volte s ohledem na druh chovaného zvířete. Přední nebo boční otevírání není ideální, pokud budete chovat zvíře, které může po otevření z prostoru terária vyběhnout.

Závěr

Život zvířat je bezesporu fascinující a díky teráriu budete moci pozorovat chování méně obvyklých domácích mazlíčků. Teraristika je koníček, kterému propadá stále více nadšenců. Jestliže i vy uvažujete o pořízení nějakého exotického mazlíčka, zvažte nejprve, že na jeho chov budete mít nejen dostatek času, ale i financí. Pakliže máte jistotu, že starost o zvíře zvládnete, můžete přejít k samotnému výběru. Terárium vždy vybírejte s ohledem na potřeby zvířete. Od živočišného druhu se odvíjí nejen biotop, ale i velikost a vnitřní výbava.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.superzoo.cz, www.hornbach.cz, www.labet.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (45 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. My jsme kupovali terárium teprve loni a vybrali jsme si krásné od značky Diversa. Manžel pod něj vyrobil na míru skříňku, která slouží jako podstavec a zároveň prostor pro uložení všeho potřebného, co s teráriem jakkoliv souvisí.

  2. Dal jsem na hodnocení Heureky a objednal Invital OSB dřevěné terárium 100x50x50 cm, které mi na komodu pasovala přesně jako poklička na hrnec. Vypadá skvěle, je velmi kvalitně zpracováno a dokonale zapadne do celkové image obývacího pokoje. Musím uznat, že to byla hodně dobrá koupě a jsem rád, že jsem takový skvost vůbec objevil.

Přidat komentář

Recenzer
Logo