Klece pro hlodavce

Nejoblíbenější typy klecí

Zvířata patří k člověku od nepaměti. V drtivé většině domácností najdete nějakého domácího mazlíčka. Mezi nejoblíbenější patří pochopitelně psi a kočky, ale velmi oblíbení jsou i různí hlodavci. Jestliže i vy uvažujete o nákupu křečka, morčátka, osmáka, potkana, králíka nebo třeba činčily, neobejdete se bez základního vybavení. K tomu úplně základnímu patří prostor, kde bude hlodavec přebývat.

Před nákupem klece pro hlodavce je třeba se nejprve rozhodnout, jaké zvíře budete chtít chovat. Výběr malých hlodavců je poměrně velký a každé zvíře potřebuje trochu jinou péči. Odlišná je i náročnost na prostor či zvyky zvířátka. Zakrslý králík je hlodavec, který je aktivní po celý den, křeček naopak ožívá na večer. Osmák je zvíře, které nemá rádo samotu a vhodné je vždy pořizovat zvířátka dvě.

Podle toho je nutné vymyslet, kde bude klec stát, ačkoliv se budete o zvířátko pečlivě starat, nelze předejít nepořádku nebo zápachu. Umístit klec s hlodavcem do obytných pokojů nemusí být nijak dobrý nápad. Aby bylo bydlení pro hlodavce pohodlné, je nutné klec vybavit dalším potřebným vybavením.

Porovnat ceny klecí pro hlodavce

Nejlepší klece pro hlodavce

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Tommi Bunny Bungallow 80 99 % 1 129 Kč Zobrazit Profizoo.cz
2. Ferplast Casita 100 96 x 57 x 56 cm 92 % 1 799 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Ferplast Duna Multy 71 x 46 x 31,5 cm 91 % 1 149 Kč Zobrazit Petcenter.cz
4. Ferplast Cavie 60 58 x 38 x 33 cm 90 % 656 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Savic Freddy 2 80 x 50 x 63 cm 83 % 4 110 Kč Zobrazit Superzoo.cz

Typy

Na trhu se objevuje velké množství různých klecí, které se liší výrobním materiálem a rozměrem. Drobné hlodavce můžete chovat v malých drátěných klecích nebo plastovém boxu. Zcela jiné obydlí vyžaduje větší králík nebo morče. Klece pro hlodavce lze rozdělit podle výrobního materiálu.

Klec

V kleci s kovovými mřížemi můžete chovat jakéhokoliv hlodavce. Klec je obecně pro chov hlodavců tím nejvhodnějším. Tyto klece jsou velmi dobře odvětrávané a zvířátko zabaví i šplhání po mřížový. Nevýhodou je nepořádek, který bude zvíře z klece vyhazovat. Kovová klec by nikdy neměla stát v průvanu.

U kovových klecí věnujte pozornost vzdálenosti mříží. Dráty klece by neměly být ve větší vzdálenosti než 1 cm. Mláďata větších hlodavců a křečíci však budou potřebovat mříže ve vzdálenosti maximálně 0,5 cm.

Terárium

Malé hlodavce lze chovat v teráriu. U tohoto typu nejvíce oceníte skutečnost, že z terária nebude zvířátko vyhazovat podestýlku nebo krmení. Terárium může být vhodnější i pro chov malých myšek, křečíků nebo obecně mláďat.

Nevýhodou je náročnější údržba, čistit bude nutné i stěny. V terárium dochází k mnohem horší cirkulaci vzduchu. Zejména špatná cirkulace vzduchu může vést u nedostatečně udržované kleci ke vzniku vlhkosti a bakterií. Počítat musíte i s větším zápachem. Pokud o teráriu přesto uvažujete, vybírejte model, který je vybaven prodyšným sklem nebo větrací mříží.

Terárium neumožňuje zvířeti šplhat po mřížích, proto je vhodné tuto nevýhodu kompenzovat jeho větší velikostí. Za ideální je považována velikost 80 x 40 x 40 cm. Vnitřek terária je vhodné vybavit různými šplhadly nebo žebříky. Křečci ocení i běhací kolo.

Velikost

Velikost klece je klíčových faktorem pro spokojený život každého hlodavce. Každé zvíře se potřebuje v aktivní denní fázi proběhnout, což jim umožní pouze klec větší velikosti. V případě, kdy zvířátko ubytujete v malé klece, neprožije spokojený život a přivodit mu můžete i mnohé zdravotní komplikace.

Při výběru velikosti klece platí jednoduché pravidlo, čím je klec větší, tím lépe se v ní bude zvířátku bydlet. Velikost klece by se měla úměrně zvětšovat s počtem zvířat, které budou v kleci bydlet.

Klasická klec mívá zpravidla plastové dno a kovové mříže. Koupit však můžete i celoplastový box, nebo dřevěnou králíkárnu.

  • Kov – kovové mříže by měly mít svrchní úpravu, většinou narazíte na pozink velmi omezeně lze koupit na elox úpravu. Ta příznivě ovlivňuje její životnost. Mříže musí odolat častému okusování a musí být pochopitelně zdravotně nezávadná.
  • Dřevo – používá se na výrobu králíkárny. Dřevěná klec je vhodná pro venkovní chov.
  • Plast – plastová jsou dna klecí, ale k dostání jsou i celoplastové boxy. Předností plastu je snadná údržba a nízká hmotnost.

Druh zvířete

Každé zvíře vyžaduje trochu jiné ubytování:

Klec pro křečka

Ačkoliv křeček patří mezi nejmenší hlodavce, mají i oni poměrně velké nároky na prostor. Ve volné přírodě je křeček schopen ujít velkou vzdálenost při nočním hledání potravy, proto ocení větší výběh, nebo alespoň každodenní možnost proběhnutí.

Také křečci se budou nejlépe cítit v kleci s plastovým dnem a kovovými mřížemi. Rozteč mříží by měla být cca 6 – 8 mm. Ideální klec by měla mít jednu stranu dlouhou 60 cm. Jestliže nemáte pro takto velkou klec prostor, doporučuje se koupit klec se dvěma patry.

Klec pro potkana

Měl by mít k dispozici prostor okolo 50 cm2. Vhodná velikost klece pro jednoho potkana je 80 x 50 x 60 – 80 cm. Potkani ocení vyšší kovovou klec, protože mají zálibu ve šplhání. Nevhodné je skleněné akvárium nebo klec s dřevěným dnem, do ní se bude vsakovat moč a klec bude velmi brzy cítit.

Klec pro králíka/morče

Králík a morče můžete chovat venku i v bytě. Tito hlodavci potřebují velké kovové klece s plastovým dnem nebo je můžete chovat ve venkovní dřevěné králíkárně. Za minimální velikost se považuje prostor o velikosti 80 x 40 x 40 cm. Vhodnější je však pořídit ubytování větší.

Nevýhodou dřevěných klecí je náročnější údržba. Výhodou je pěkný vzhled a možnost ke kleci pořídit i venkovní výběh. Mnoho dřevěných králíkáren je výběhem přímo vybaveno. U těchto typů musíte počítat s vyšší pořizovací cenou.

Klec pro činčilu/osmáka

Tato zvířata potřebují vysoké kovové klece s několika patry, které jim umožní šplhat. Také tyto klece mívají odnímatelné plastové dno, které vám umožní snadné čištění. Uvnitř klece by mělo být větší množství žebříků a houpadel. Velmi vhodné je do klece umístit i větev z ovocného stromu, kterou mohou zvířata ohlodávat.

Dno

Velmi důležitou součástí každé klece je dno. Zajímat by vás měl materiál i hloubka dna.

  • Materiál – zcela nevhodné je mřížované dno. Mříže budou hlodavcům způsobovat bolest a mohou způsobit časté zranění. Nevhodné je i dřevěné dno. Dřevo bude vsakovat zvířecí moč a velmi brzo začne zapáchat. Jestliže plánujete nákup králíkárny, mělo by být dřevo opatřeno. PVC vrstvou. Nejvhodnějším materiálem je plast, jehož největší předností je snadná údržba.
  • Hloubka dna – nejvýhodnější jsou klece s hlubokým plastovým dnem. Hluboké dno ve větší míře zabrání vyhazování podestýlky a krmiva. Dno mívá zpravidla hloubku 8 – 20 cm. Nejčastěji narazíte na dno s výškou okolo 16 cm.

Umístění

Klec pro hlodavce by neměla být umístěna na přímém slunci. Umístit byste ji tedy měli na stinné místo. Zejména mřížové klece by neměly stát v průvanu. Vhodné je klec umístit na vyvýšené místo, protože malí hlodavci jsou náchylní i na chlad od podlahy.

Vybavení

Kromě klece budete potřebovat také další vybavení, které je pro chov hlodavce nezbytné. Mnoho klecí lze koupit se základním vybavením. V kleci tak najdete misku na krmení, napáječku popřípadě záchůdek. Krmě toho základního by neměly chybět hračky, žebříky a jiné pomůcky na šplhání či houpání.

  • Domeček – je místem, kde bude mít zvířátko svoje soukromí. Nějaký domeček by měl být součástí každé klece. K dostání jsou domečky z plastu, které však nejsou pro chov hlodavce příliš vhodné. Lepší možností jsou domečky ze dřeva, kokosové skořápky nebo pálené hlíny.
  • Koupátko – kromě misky na krmení můžete pořídit i misku na koupání. Naplnit ji můžete speciálním koupacím pískem.
  • Běhací kolo – malí hlodavci ocení možnost proběhnout se v běhacím kole.
  • Dávkovač sena – praktická pomůcka, do které vložíte menší množství sena. Hlodavec se zasytí a zároveň i zabaví.

Značka

Na trhu jsou klece pro hlodavce k dostání od výrobců jako Inter Zoo, Trixie, Ferplast, Zolux, Flamingo, Tommi, Kerbl, Jk Animals, Schumme a mnoho dalších. Kvalitní výrobce vám zaručí, že na výrobu klece byl použit kvalitní zdravotně nezávadný materiál.

Cena

Pořizovací cena běžných klecí není nijak závratná. Dostatečně velkou klec budete moci koupit do 500 Kč. Pakliže budete chtít novému členu domácnosti dopřát více prostoru, můžete koupit klec za více než 1 000 Kč. K nejdražším patří velké venkovní dřevěné klece. Jejich cena začíná na 2 000 Kč a šplhat může do 5 000 Kč. Dřevěnou klec můžete vyrobit sami, nebo si ji necháte vyrobit na míru.

Porovnat ceny klecí pro hlodavce

Otázky a odpovědi

V čem jsou výhodné dvoupatrové klece?

Dvoupatrové klece nabízí hlodavcům větší místo pro šplhání nebo běhání. Jedná se o dobou alternativu pro ty, kteří nemohou koupit dostatečně velkou klec. Co nebudete moci zvířeti nabídnout do délky, to nabídne výška klece.

Jakou podestýlku pořídit?

Nejčastěji se dno klece vysype hoblinami. Ty jsou cenově velmi dostupné a koupit je můžete v jakémkoliv zverimexu. Obstarat si je však můžete i v truhlářské dílně. Použít je však možné pouze přírodní hobliny bez jakýchkoliv barev nebo laků. Naprosto nevhodné jsou však piliny, které bývají prašné a způsobit mohou mnoho zdravotních problémů.

Jako podestýlku můžete použít také dřevěné granule. Ty jsou vhodné spíše pro větší hlodavce, malé myšky nebo křečci se budou v granulkách hůře pohybovat. Do granulí se hlodavci nemohou zahrabávat a nevýhodou je i jejich vyšší pořizovací cena. Králíkům, činčilám nebo osmákům můžete bydlení vystlat slámou nebo senem.

Na co se zaměřit u vchodu?

Vchod je ve většině případů umístěn na přední straně klece. Některé modely mají také odklápěcí střechu. Tuto variantu by měli volit ti, kdo nemají potíže s prostorem. Malý vchod umístěný v přední části využijete i k venčení zvířátka. Ve všech případech by však měl být vchod dostatečně velký, aby vám umožnil kontakt se zvířetem i pravidelně doplňovat vodu a krmení.

Závěr

Při výběru klece pro hlodavce je nejdůležitější zvolit správnou velikost. U každého zvířete platí, že čím větší klec bude obývat, tím bude jeho život spokojenější. Jestliže musíte pořídit menší klec, měl by mít hlodavec možnost každodenního většího výběhu.

Výběh bývá součástí dřevěných králíkáren, ale můžete ho pořídit i samostatně. Za nejvhodnější se považují klece s vysokým plastovým dnem a kovovými mřížemi. Při výběru klece věnujte pozornost i způsobu, jakým lze klec otevřít, jak velkou má vchod velikost a jakým způsobem je možné klec čistit.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.zooo.cz, www.superzoo.cz, www.vaschovatel.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Máme morčata i králíka, a potřebovali jsme pro ně dostatečně prostornou klec, která by jim poskytla maximální komfort. To byl také důvod, proč jsem pořídila od značky Ferplast 160 cm širokou klec pro hlodavce hned dvakrát, přičemž jedna je pro morčátka a druhá pro králíka. Mají skutečně dostatek prostoru a velké pohodlí, vejde se jim tam nejen spousta hraček, ale i pelíšky a podobně.

Přidat komentář

Recenzer
Logo