Učící věže

Nejnáročnějším obdobím v životě rodiče je pravděpodobně doba, kdy se miminko naučí stát a chodit. V této době chce dítě vyzkoušet vše, co mu velký svět nabízí. A nejvíce zážitků mu nabízí pravděpodobně prostor kuchyně. Zde se může zapojit do přípravy pokrmů, nebo být jednoduše na blízku mamince a věnovat se své zábavě. Do různých aktivit se může dítě zapojit díky učící věži.

Učící věž je vhodné pořídit ve chvíli, kdy je dítě schopné samostatně stát. Učící věže nejsou omezeny věkem, ale šikovností miminka. Výhodou učící věže je, že ji budete moci využívat poměrně dlouhou dobu, konkrétně do chvíle, kdy je dítě schopné samostatně a pohodlně dosáhnout na pracovní desku kuchyňské linky. Některé děti ji mohou využívat až 6 let.

Kuchyňské věže lze koupit v několika podobách, ten konkrétní model byste měli vybírat podle účelu používání. Mnoho věží je možné využívat více různými způsoby. Zajímat by vás měl konkrétní rozměr či samotný vzhled. Na výrobu se používají různé materiály a povrchové úpravy. Dle nich se mění barva a celkový design nábytku. Pořizovací cena určuje, co vše může učící věž nabídnout.

Porovnat ceny věží

Typy

Učící věž nemusí být tvořena pouze jednoduchou dřevěnou konstrukcí. Nabídnout může i něco navíc. Podle toho můžeme věže rozdělit do několika skupin. Některé věži nabízí pouze jednu speciální funkcí, jiné pak kombinují hned několik funkcí.

  • Skládací učící věž – výhodou těchto věží jsou menší nároky na prostor. Díky možnosti složení můžete věž i jednodušeji převážet.
  • Víceúčelová učící věž – tuto věž můžete pomocí jednoduchého mechanismu přestavět na stoleček s židličkou.
  • Učící věž Montessori – tyto věže dle výrobců pomáhají lépe rozvíjet dovednosti dětí. Jsou vyrobeny na základě principu Montessoriho učení – Pomoz mi, abych to zvládl sám. Na stejném principu jsou však vyrobeny i jiné modely učících věží a tyto věže se od jiných výrobků nijak výrazně neliší a jedná se spíše o reklamní tah.
  • Rostoucí učící věž – tyto věže lze v několika krocích výškově nastavit a využívat ji tak budete moci dlouhou dobu.
  • Učící věž s tabulí – součástí učící věže může být i kreslící tabule. Věž tak nabídne dítěti více podob zábavy. Na tabuli je možné kreslit i hrát si s oblíbenými magnetky.
  • Učící věž se skluzavkou – dalším hracím prvkem může být i skluzavka. Nevýhodou může být větší prostorová náročnost a menší výběr na trhu.

Výška

Nejdůležitějším parametrem je pravděpodobně výška učící věže. Při volbě výšky věže byste měli zohlednit, kde všude ji budete chtít použít. Za universální jsou považovány věže s výškou okolo 80 cm, použít je můžete u kuchyňské linky, jídelního stolu i umyvadla. Pakliže budete věž používat pouze v kuchyni, bude lepší vybírat mezi modely s výškou okolo 90 cm.

Tloušťka

O kvalitě učící věže toho hodně vypoví tloušťka výrobního materiálu. Tloušťka konstrukce ovlivňuje nejen stabilitu, ale má vliv i na hmotnost a tím i manipulativnost. Běžná tloušťka věží bývá obvykle v rozsahu 1,2 – 1,8 cm. Věže s tenčí konstrukcí jsou poměrně lehké a poradí si s nimi i děti. Ty si mohou věž posunovat na různá místa, což může být nejen výhoda, ale i nevýhoda.

Zde záleží na konkrétní situaci. S věžemi s tloušťkou okolo 2 cm však děti tak snadno nepohnou. Konstrukce věže je pro ně jednoduše příliš těžká. Záleží tedy na vás, která z variant je pro vás akceptovatelnější.

Povrchová úprava

Učící věže se liší také povrchovou úpravou. Základem je přírodní vzhled, koupit můžete lakovanou nebo voskovanou. Větší odolnost nabízí věže doplněné o lamino. Povrchová úprava má vliv i na celkový vzhled věže a volit ji tak budete pravděpodobně i s ohledem na styl celého interiéru. S ohledem na povrchovou úpravu je než samotný vzhled mnohem důležitější zdravotní nezávadnost. Proto si před nákupem ověřte, že výrobce do obchodů dodává pouze certifikované výrobky.

Nosnost

Učící věže se vyrábí z kvalitních materiálů, které mají vliv i na jejich poměrně vysokou nosnost. Díky ní bude možné učící věž používat několik let. Lehčí věže mívají nosnost okolo 30 kg, ty nejkvalitnější pak mohou mít nosnost více než 80 kg.

Značka

Učící věže koupíte nejčastěji v klasických přírodních barvách, ale k dostání jsou i věže v bílé, šedé, a dokonce černé barvě. Vybírat je tedy můžete i podle vzhledu. Velké oblibě se těší věže značky Elis Design, Atmosphera, Ourbaby, eliNeli, Springos, Fillikid či BaaVi. Někteří výrobci dokonce nabízí možnost nechat věž vyrobit přesně podle vašich potřeb. Zvolit můžete rozměr, barvu i povrchovou úpravu.

Cena

Pořizovací cena ovlivňuje výrobní materiál, tloušťku, nosnost i funkce učící věže. Základní podobu je možné koupit za cenu od 1 500 – 2 000 Kč. Kvalitnější materiály, větší nosnost a první funkce nabídnou věže s cenou od 2 000 – 3 000 Kč. Za učící věž však můžete zaplatit i mnohem více, ty nejdražší mohou stát více než 5 000 Kč.

Porovnat ceny věží

Otázky a odpovědi

Proč pořídit učící věž?

Učící věž je kus nábytku pro děti, který však paradoxně přinese nejvíce užitku rodičům. Díky učící věži se může dítě zapojit do různých aktivit, které ho zabaví. Díky tomu bude dítě spokojené, což udělá šťastné rodiče.

Co vše může učící věž dítě naučit?

Učící věž rozvíjí dítě v několika směrech. Díky možnosti zapojit se do různých aktivit dochází k rozvoji motorických schopností i sebedůvěry. Dítě se stává méně závislé na rodičích, což může vést i ke snížení separační úzkosti. Díky vyvýšené pozici bude mít dítě dokonalý rozhled a může tak lépe objevovat svět kolem sebe a bude se učit samostatnosti. Při této aktivitě bude navíc bezpečí, avšak je velmi důležité, aby bylo vždy pod bedlivým dozorem dospělých.

Jaké jsou nevýhody učící věže?

Ne každý je příznivcem tohoto kusu nábytku. Jedni apelují na poměrně vysokou cenu těchto věží, jiným vadí její prostorová náročnost. Z tohoto důvodu dávají přednost klasické kuchyňské židli. Tento nábytek se používá léta, v případě židle je však třeba mnohem více opatrnosti, protože jí chybí bezpečnostní prvky, které jsou výsadou učících věží.

Závěr

Učící věže jsou unikátním nábytkem pro děti, který je vítaným pomocníkem zejména v kuchyni. D9ky učící věži se mohou malé děti zapojit do mytí nádobí, přípravy pokrmů nebo si prostě mohou vyhrát z jednotlivými surovinami, které mohou dávat do misek, hrnečků atd. Věž však může plnit funkci schůdků v dětském pokoji, koupelně nebo dílně.

Záleží pouze na vás, jakým způsobem ji budete chtít využívat. Jednotlivé věže nabízí i další možnosti, k dostání jsou rostoucí, multifunkční a jiné věže. Věže lze koupit dětem, které samy stojí, do věže by mělo dítě vlézt samo, samo by se mělo z věže také dostat. Při výběru se přesvědčte, zda je věž vyrobena z certifikovaných materiálů. Zaměřit byste se měli i na její nosnost.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.elisdesign.cz, www.monbaby.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (111 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Já pro našeho prcka pořídila přes Heureku iMex Montessori Dřevěná učící věž Decor bílá 79 cm, a to díky vašim stránkám, když jsem tento článek objevila. Je to určitě super vychytávka pro děcka, za kterou jsem moc ráda.

Přidat komentář

Recenzer
Logo