Posilovací věže

Ti, kdo uvažují o stroji, kterým jim pomůže zformovat postavu, a nejsou si zcela jistí, co přesně by to mělo být, mohou začít uvažovat o posilovací věži. Posilovací věž je multifunkční a využije ji doslova celá rodina. Tento přístroj je nenáročný i na servis, neobsahuje části, které jsou nějak výrazně namáhány a ani žádnou elektroniku. Cena věží je srovnatelná s cenou jiných posilovacích strojů, koupit můžete malou i profesionální věž.

Počáteční investice se vám však časem vrátí, díky věži nebudete muset utrácet peníze za vstup a případnou cestu do posilovny. Věž budete mít doma a vyhradit si na ni můžete čas podle vlastní potřeby, aniž byste na ni museli vystát frontu.

A výhodou může být domácí posilovnu rozšiřovat díky velkému množství dalšího příslušenství, ať už se jedná o dražší části, kterými můžete věž rozšířit nebo třeba levnou posilovací gumu, díky které můžete přidat další množství různých cviků.

Posilovací věže je třeba vybírat podle určitých pravidel, cena není tím jediným, co by vás mělo při výběru zajímat, ačkoliv to není nijak zanedbatelný parametr. Důležitý je prostor, který můžete věži obětovat. Díky velkému výběru je možné koupit nějakou variantu do každého prostoru a ochuzeni tak nebudou ani majitelé garsonky.

Kvalitní věž má robustní konstrukci a pozornost je nutné věnovat i nosnosti. K nosnosti věže je vždy třeba připočítat i hmotnost činek nebo jiných závaží. Z tohoto důvodu si nemusíte vystačit s nosností 100 kg, kterou některé levnější věže nabízí.

Kvalitní a bezpečnou věž vám nabídne kvalitní výrobce, vyhnout byste se měli podezřele levným věžím neznámých výrobců. Za kvalitní věž si sice připlatíte, ale její životnost bude prakticky neomezená.

Porovnat ceny posilovacích věží

Nejlepší posilovací věže

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Acra HG4700 95 % 14 995 Kč Zobrazit Tipnet.cz
2. Brother HG4600 84 % 15 995 Kč Zobrazit efitness.cz
3. inSPORTline Profigym C100 79 % 29 990 Kč Zobrazit Insportline.cz
4. Acra HG4800 77 % 23 900 Kč Zobrazit Mall.cz
5. HMS Hektor 3 74 % 6 860 Kč Zobrazit Fitham.cz

Typy

Pomocí věže vám umožní procvičit některé části těla, ale koupit můžete i věž, za pomocí které je možné posílit každou část těla. Cviky můžete volně kombinovat a měnit. Posílit můžete celé tělo nebo pouze některé části a cvičení nebude nikdy jednotvárné a nudné. Pro domácí cvičení můžete vybírat z několika typů.

Kombinované věže

Pomocí kombinované věže procvičíte tělo kompletně. Tyto stroje jsou k dostání v různých podobách a patří k nejdražším, jsou však díky komplexnosti cvičení nejžádanější. Využít můžete horní, dolní i boční kladky. Součástí je i adaptér na nohy.

Bench-pressové věže

Tyto typy jsou určené na posilování prsních a hrudních svalů. Posílit však můžete také trapézové svaly a bicepsy. Tyto věže tedy využijete pro posilování horní poloviny těla.

Bench-pressové s kladkou

Multifunkční cvičební zařízení určené k posílení celého těla. Ke cvičení můžete využít různé kladky i lana. Na kladku je možné přikoupit další nástavce a využít tak více cviků.

Posilovací věž na nohy

Pro posilování nohou je možné využít tzv. leg – press, což je stroj určený pouze k posilování dolních končetin. Druhou možností je dokoupení speciálního adaptéru, nebo jiných doplňků, podle vlastního uvážení. Na výběr máte mezi pomůcky vhodnými pro zakopávání, snožování atd.

Kladkové stroje

Nejjednodušší varianta obsahuje pouze stabilní rám, ocelové lano a kladku. Pomocí kladky posílíte především ruce, svaly hrudníku a zad. Výhodou tohoto typu je bezesporu nízká cena i minimum prostoru.

Závěsné věže

Poměrnou novinkou je tzv. závěsná posilovací věž. V tomto případě však nečekejte robustní konstrikci, jedná se o jednoduchý závěsný systém. Materiály jsou však velmi odolné a pevné a cvičit tak mohou osoby všech váhových kategorií. Výhodou je minimální prostor, který věž zabere.

Pokud máte místo, kam věž zavěsit, lze ji používat doma, na chalupě, dovolené. Jednoduché přemísťování je možné díky hmotnosti 4,5 kg, což je konečná váha závěsné věže. Věž je možné zavěsit do výšky 2 – 2,5 metrů kamkoliv, kde se nachází dva pevné body. Pomocí různých cviků můžete posílit záda, hrudník, nohy, ruce, břicho i střed těla.

Konstrukce

Základem posilovací věže je stabilní ocelová konstrukce. Zbytek již závisí nejen na ceně, ale také na typu věže. Častou výbavou je polohovatelná posilovací lavice. Ta však není součástí všech věží. Koupit můžete i věž s jednoduchým sedátkem, nebo pouze jednoduchý stojan s horní kladkou.

Součástí každé věže jsou nejčastěji ocelová lana a převody. Koupit můžete i věž s konopnými lany, která se však mohou časem přetrhnout a narazit můžete na věž s řetězy. Ty jsou sice pevné, ale vyžadují pravidelné mazání. Vše, co je součástí věže, by mělo dostatečně stabilní, a důležitý je i tichý chod stroje. Ten vám umožní dostatečně kvalitní pojezd.

Maximální zatížení

Levnější věže mají nosnost cca 120 kg. Kvalitnější věže nabídnou nosnost 150 kg, vysoce kvalitní pak 250 kg. Narazit můžete i na věř s nosností 100 kg, což není ideální ani při běžném domácí cvičení. Vhodné je vybírat věže s nosností alespoň 150 kg, pokud budete cvičit pouze s vlastní váhou a nebudete používat žádné závaží, postačí nosnost 120 kg.

Doporučené maximální zatížení není možné překračovat, myslete tedy i na další vybavení jako činky, které je třeba do hmotnosti sportovce také nutné připočítat. Pokud k přetížení dojde, může to vést k poškození stroje a v horším případě i ke zranění.

Značka

Výrobci posilovacích věží vám často zajistí přepravu i možnost nechat si věž odborně sestavit. V případě takového seriózního výrobce nebude problém ani s případným servisem a počítat můžete i s delší zárukou. Kromě toho můžete některé věže dovybavit dalšími adaptéry a nástavci.

Tyto všechny benefity je vhodné upřednostnit před nízkou cenou věží pochybných značek. Dle spokojenosti zákazníků můžeme mezi kvalitní výrobce uvést HMS, FITHAM, Klarfit, MASTER, Tinturi, Finnio, inSPORTline Duvian, Acra. Závěsná věž je v současnosti k dostání od XUpTRAINER.

Cena

Méně nároční uživatelé se spokojí s věžemi do 10 000 Kč. Zde můžete zakoupit jednoduché kladkové stroje, které vás vyjdou na 1 500 – 3 000 Kč. A také menší věže, jejichž součástí však může být bench lavička, posilovač nohou, horní a spodní kladka atd. Nevýhodou těchto levnějších věží může být menší nosnost a jsou tak určeny spíše drobnějším postavám.

Větší výběr vám nabídne cenové rozpětí 10 – 20 000 Kč. Zde si již vyberou i náročnější uživatelé i majitelé vyšších a robustnějších postav. Věže vám umožní procvičit celé tělo a spolehlivě nahradí celou posilovnu. K dispozici máte horní i dolní kladku, kladku na břicho, bicepsovou opěrku a mnoho dalšího.

Do 15 000 Kč koupíte i závěsnou věž. Posilovací věže je možné koupit i za cenu převyšující 20 000 Kč, narazit můžete i na cenu více než 50 000 Kč. Tyto věže jsou již vhodné i pro komerční využití. Nevýhodou těchto věží je především velký rozměr a tím i velký nárok na prostor.

Porovnat ceny posilovacích věží

Otázky a odpovědi

Kolik místa věž zabere?

Udávaný prostor pro pohodlné cvičení je 3 metry do délky a 2,5 metru do výšky. K dostání jsou pak velké věže, které zaberou prakticky celou místnost, ale pochopitelně i věže menších rozměrů.

Jaké funkce by měla mít posilovací věž?

Posilovací věž by se měla uzpůsobit velikosti vaší postavy. Z tohoto důvodu byste se měli zaměřit na to, zda je možné výškově nastavit jednotlivé části věže. To se týká především různých opěrek. Výhodou je také polohovatelná lavice. Pohodlné cvičení vám umožní také vysoká zádová opěrka. Součástí některých věží je i závaží, které můžete podle potřeby přidávat.

Jaké příslušenství je možné k věži přikoupit?

Zde máte poměrně velké možnosti. K dostání jsou různé typy lavic a kladkostrojů. K posilovacímu stojanu je možné připevnit různé háky.

Koupit můžete i adaptér na triceps či přítahy. Levnější možností jsou posilovací gumy, popruhy nebo procvičovací lana. S pravidelnou údržbou vám pomůže silikonový olej a podlahu ochráníte vhodnou zátěžovou podložkou.

Jak cvičit na závěsné posilovací věži?

Tento závěsný systém je určen všem, kdo chtějí posílit a zpevnit tělo. Cvičení je šetrné a nepřetěžuje klouby, věž tak můžete využít i k rehabilitacím.

Se správnou technikou vám může při cvičení pomoci video kurz s trenérem, který je možné dokoupit. Základy se však můžete i pomocí krátkých videí. Ty je možné shlédnou na stránkách výrobce, ale najdete je také na YouTube kanálu.

Závěr

Vhodně zvolená posilovací věž vám doslova nahradí celou posilovnu. Koupit můžete velký a robustní stroj, ale i méně prostorný, který je možné využít v menších bytech. Výhodou je nenáročný provoz, který nevyžaduje prakticky žádnou údržbu, čas od času se doporučuje pouze namazat namáhané části stroje.

Pokud nebudete věž přetěžovat, nemusíte se obávat ani případné poruchy. Z finančního hlediska se věž vyplatí zejména těm, kteří běžně navštěvují posilovny a fitcentra, odhadovaná návratnost se odhaduje na 4 roky.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.insportline.cz, www.fitham.cz, www.acra.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (30 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já chci poděkovat za zajímavý článek, kde jsem zjistila, co si vlastně můj partner představuje pod pojmem posilovací věž, protože minule se o tom zmiňoval, že by si jí přál, ale já neměla ani tušení, o co jde. Naštěstí jsem při hledání a googlování narazila na tento text a objednala inSPORTline Profigym C100. Podle Heureky má sice hodnocení jen nějakých 80 %, ale zdála se mi dobrá už podle popisu, tak jsem do ní šla a příteli jí objednala k narozeninám, uvidím co na ní poví, až si jí rozbalí.

  2. Posilovací věž jsem plánoval koupit dlouho, ale vybrat tu nejlepší byl tvrdý oříšek. Dost mi s tím pomohl váš článek, díky moc. Koupil jsem Klarfit Ultimate Gym 3000, je to perfektní kousek.

  3. Článek mi hodně pomohl s výběrem, děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo