Vánoční osvětlení

Vánoce by bez vánočního osvětlení nebyly úplné. Vánočními světýlky můžete vybavit interiér i exteriér vašeho domova. Vánoční světla mají velké množství podob a před Vánocemi ho můžete koupit prakticky na jakémkoliv místě.

Na tržnicích a v pochybných prodejnách se to bohužel hemží velmi nekvalitním osvětlením. To v lepším případě nebude fungovat správně a v tom horším může způsobit i různě vážné nehody.

Vánoční osvětlení tedy kupujte pouze od prověřených výrobců a všímejte si, že vámi zvolený výrobek má i veškeré potřebné certifikace. Tohoto pravidla se držte při výběru vnitřního i venkovního osvětlení.

Vybírat můžete z mnoha druhů osvětlení, nejoblíbenější jsou cenově dostupné světelné řetězy. Dražší jsou pak různé světelné dekorace. Zvolit můžete i způsob napájení a zaměřit se můžete i na nadstandardní funkce.

Porovnat ceny vánočních osvětlení

Nejlepší vánoční osvětlení

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Solight LED řetěz vánoční hvězdy dřevěné, 10LED 98 % 107 Kč Zobrazit Tipa.eu
2. Voltronic 59796 Vánoční světelný déšť 600 LED 92 % 1 478 Kč Zobrazit Kokiskashop.cz
3. Solight LED vánoční stromek, dřevěný dekor, 6LED 92 % 132 Kč Zobrazit 4home.cz
4. Solight LED vánoční koule skleněná, 10LED 89 % 110 Kč Zobrazit 4home.cz
5. Solight LED venkovní rampouchy, 50LED 83 % 197 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Vánoční osvětlení se dělí na dva základní typy. Před výběrem konkrétního výrobku tedy zvažte, zda plánujete nákup vnitřního nebo venkovního osvětlení.

Vnitřní osvětlení

Vnitřní osvětlení je primárně určeno na použití v interiéru. Naopak vnitřní osvětlení nelze používat venku, protože tento typ osvětlení nemá dostatečnou odolnost vůči prachu a vodě. Vnitřní osvětlení není stavěno ani na větší teplotní výkyvy.

Vnitřní osvětlení musí splnit stupeň ochrany pouze IP 20. Osvětlení tak není odolné vůči vniknutí vody, splňuje však ochranu proti vniknutí předmětů větších než 12 mm.

Venkovní osvětlení

U venkovního vánočního osvětlení je nejdůležitější odolnost vůči povětrnostním vlivům. Osvětlení musí odolat vlhkosti, vodě i výkyvům teplot. Kvalitní venkovní osvětlení by mělo mít ochranu alespoň IP 44. Tato odolnost vám zaručí, že světýlka jsou chráněna před vniknutím předmětů o velikosti nad 1 mm. Zaručena je o odolnost vůči stříkající vodě ze všech směrů.

Druhy

V dnešní době má vánoční osvětlení mnoho podob. V minulosti bylo možné pořídit pouze světelný řetěz, kterým jste mohli ozdobit vánoční stromeček. Dnes koupíte mnoho podob vnitřního i venkovního osvětlení.

Vánoční řetěz

Tento typ osvětlení je naprostou klasikou, která stále nechybí v nějaké podobě prakticky v žádné domácnosti. Vánoční řetěz je oblíbený i pro svoji praktičnost. Řetěz nepotřebuje žádnou složitou instalaci, jednoduše ho zavěsíte na stromeček, nebo s ním omotáte balkon, zábradlí či nábytek.

Různými způsoby ho lze přichytit na okna či dveře. V současné době stoupá obliba úsporného LED osvětlení. U vánočního řetězu si ověřte především jeho délku a dobře volte barvu světel. Oblíbené jsou řetězy s více barvami, velmi stylově vypadá i jednoduché bílé osvětlení.

Světelný kabal

Jedná se o novodobou podobu světelných řetězů. Světelný kabel je vyroben z průsvitného materiálu, uvnitř kterého jsou umístěny malé diody fungující na LED technologii. Opět se jedná o oblíbená světýlka na balkon, kolem oken, dveří či na fasádu. Díky flexibilitě, kterou světelný kabel nabízí, ho můžete různě tvarovat a vytvářet tak svoje vlastní ozdoby.

Světelná síť/světelný déšť

I tyto druhy světel jsou svým způsobem světelným řetězem. Jednotlivá světla nebo světelné diody jsou umístěny na kabelu, který může vzhledově připomínat rybářskou síť, nebo déšť. I tyto druhy světel jsou vybaveny úspornými LED světly, která po rozsvícení nabídnou opravdu kouzelnou podívanou.

Dekorace

Dekorace vytvoří v domech i na zahradě opravdovou zimní atmosféru. Mnoho zimních dekorací pokrývá vrstva sněhu, která může alespoň v malé míře kompenzovat nepřítomnost přírodního sněhu.

 • Svícny/lucerny – oblíbené a vkusné jsou dekorativní svícny, které najdou svoje místo za okny i na stole.
 • Věnec – koupit můžete svítící věnec. Adventní věnce s LED svíčkami jsou bezpečné a bez obav je můžete používat i v domácnostech s malými dětmi. Na dveře či okna můžete zavěsit věnec s vánočními či zimními motivy.
 • Sošky – především malé děti milují svítící sněhuláky, jelínky, sobi a další postavy. Tyto dekorace jsou krásné v zahradě i na terase. Zimní dekorace lze používat po celou zimu.
 • Drobné dekorace – kromě těchto větších jsou k dostání i drobnější dekorace. Většinou se jedná o malé lucerničky, svícny, světelné betlémy, andělíčky, dárečky a mnoho dalšího.

Projektor

Kromě závěsných světýlek lze koupit i projektor, což je malé zařízení, které můžete umístit na dům. Poté se na jeho plochu budou projektovat barevné, ale též pohyblivé body. Výhodou projektorů je velmi nenáročná a rychlá instalace.

Projektory mají poměrně velké pokrytí. Projektory však nejsou na trhu zastoupeny ve velkém množství, výběr je tedy minimální. Projektor vám nabídne spíše slabší osvětlení.

Napájení

U obou typů můžete zvolit i způsob napájení. K dostání jsou klasická elektrická světla. Vánoční osvětlení však mohou napájet baterie nebo solární napájení. S typem napájení souvisí i informace o příkonu a spotřebě. Díky převaze LED technologie se těmito parametry nemusíte až tak zabývat, úsporné žárovky mají příkon v rozmezí 2 – 10 W.

 • Do sítě – tradiční je kabelové osvětlení. Kabel je nutné připojit do sítě, což nemusí vždy působit esteticky. Na druhou stranu máte jistotu, že světla budou fungovat spolehlivě.
 • Na baterie – v případě tohoto napájení nemusíte řešit, kam zapojíte přívodní kabel. V případě potřeby pouze vyměníte baterie. Bateriemi je vybaveno spíše venkovní osvětlení.
 • Solární osvětlení – nejekologičtější způsob napájení však nemusí v období celodenních mlh fungovat vždy spolehlivě.

Možnosti

Vánoční světýlka mají i několik užitečných vlastností, která vám jejich používání ještě více zpříjemní a zjednoduší.

 • Možnost měnit barvu – tato funkce je velmi oblíbená. Světýlka mohou svítit pokaždé jinou barvou nebo vám nabídnou celé spektrum barevných kombinací.
 • Režimy – další poměrně běžnou možností je možnost měnit režim. Světýlka mohou svítit permanentně nebo různou rychlostí poblikávat. Nastavený mód se velmi často uloží i po vypnutí světel.
 • Časovač – o úsporu se postará funkce časovače. Díky němu se budou světla sama vypínat a zapínat.
 • Smart funkce – dražší světýlka lze ovládat i pomocí mobilní aplikace či hlasového asistenta.

Značka

Vánoční osvětlení nikdy nekupujte na tržnicích nebo pochybných obchodech. Vánoční světla musí být především bezpečná, z tohoto důvodu se zaměřte pouze na světla prověřených výrobců. Jejich zboží splňuje potřebné certifikace, co se kvality a bezpečnosti týká. Bezpečná vánoční světla koupíte od EMOS, Solight, Retlux, Morex, Shumee, Greatstore, LEDDO nebo Aga 24.

Cena

Svítící vánoční dekorace jsou dostupné každému. Ty nejlevnější LED řetězy lze koupit už za méně než 100 Kč. Větší výběr nabízí cenové rozpětí 200 – 500 Kč. Zde můžete vybírat mezi mnoha podob světelných řetězů či menších dekorací. Větší dekorace lze koupit za 600 – 3 000 Kč.

Porovnat ceny vánočních osvětlení

Otázky a odpovědi

Jak postupovat při nákupu vánočních světel?

Vánoční světýlka je vhodné kupovat kamenných prodejnách, kde si můžete nechat světla zprovoznit a zkontrolovat tak jejich kvalitu. Pozornost věnujte kvalitě zástrčky a zkontrolovat byste měli i kabeláž.

Co označuje barva kabelu?

Vánoční osvětlení má kabel ve čtyřech barvách. Koupit můžete osvětlení se zeleným, bílým, černým nebo průhledným kabelem. Barva kabela není náhodná. Zelený kabel je vhodný pro světla na vánoční strom nebo tmavé budovy. Světla na průhledném nebo bílém kabelu jsou vhodná do světlejších míst nebo na světlejší budovy.

Jaké informace musí být uvedeny na štítku?

Ze štítku musíte vyčíst všechny důležité informace jako je příkon, napětí či odolnost vůči prachu a vodě. Ze štítku byste měli vyčíst i to, zda se jedná o venkovní nebo vnitřní osvětlení. Světla určená do venkovních prostor by neměly být v žádném případě používána uvnitř budov.

Nesprávně používaná světla mohou způsobit požár nebo jinou nehodu. Venkovní osvětlení by mělo vždy obsahovat informaci o odolnosti. Ta je značena zkratkou IP. Vnitřní osvětlení hodnoty IP udávat nemusí, ale i zde hodnoty IP často najdete.

Závěr

Při výběru vánočního osvětlení dodržujte několik pravidel. Vánoční osvětlení kupujte vždy od kvalitních a prověřených výrobců. Nákup od neznámého výrobce může představovat poměrně velký hazard, který se nemusí vyplatit. I u známého výrobce si ověřte, že je zboží certifikované, což poznáte podle loga CE.

Hodit se může i přiložený návod v českém jazyce. Vhodnější je, pokud upřednostníte českého výrobce, jehož světla jsou uzpůsobeny pro proud a napětí v českých domácnostech. Zejména u venkovního osvětlení se zaměřte na stupeň ochrany, udávaný zkratkou IP.

Vánoční osvětlení můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.expert.cz, www.datart.cz, www.emos.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (71 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Vánoční osvětlení je u nás nepostradatelné a řetězy či světelné kabely máme snad úplně všude. O posledních Vánocích jsme dokonce nazdobili i dům venkovním osvětlením a vypadalo to senzačně. Nedovedu si představit, že by se vánoční světýlka přestala vyrábět, to by byla katastrofa.

Přidat komentář

Recenzer
Logo