Stojany na stromek

Vánoční stromeček je během vánočních svátků obklopován především malými členy domácnosti. Kvůli jejich bezpečnosti, klidným a pohodovým svátkům je tedy nutné umístit stromeček do stabilního vánočního stojanu, který stromku poskytne pevnou základnu.

Při výběru stojanu hraje hlavní roli způsob uchycení a průměr kmenu. Moderní stojany disponují nádobou, do které je možné nalít vodu. I velikost nádoby je i jednotlivých modelů rozdílná. Neméně důležitý je i vzhled, který se značně odvíjí od výrobního materiálu.

Porovnat ceny stojanů na stromek

Typy

Na základě způsobu upnutí je možné zvolit klasický šroubovací stojan nebo modernější rychloupínací stojan. Obě řešení mají své pro a proti. Mezi výhody šroubovacích stojanů patří možnost volit výrobní materiál a tyto stojany potěší i svým vzhledem. Rychloupínací stojanu jsou vesměs plastové a jejich největší předností je rychlí způsob umístění jakkoliv vysokého stromu bez pomoci další osoby.

Šroubovací stojan

Tento tradiční stojan využívá k upevnění stromku několik šroubů. Šroubovací stojany jsou vhodné spíše pro malé a středně velké stromky, umísťování větších stromků však může být náročnější avšak možné. S umístěním stromku vám však bude muset nějaká další osoba.

Rychloupínací stojan

Klasické šroubovací stojany poměrně rychle nahrazují moderní rychloupínací typy. Jejich největší předností je jejich jednoduchost a také rychlost upevnění. Tyto stojany se vyrábí v několika velikostech, v závislosti na tom, jak velký stromek budete chtít do stojanu umístit.

Do rychloupínacích stojanů je možné umístit i neofrézovaný stromek. Díky tomu, že není nutné kmen nijak upravovat, saje stromek lépe vodu, což se odráží na delší životnosti. Rychloupínací stojánky jsou schopny pojmout poměrně velké množství vody, do těch největších je možné nalít až 4 litry.

Materiál

Stojany na stromeček je možné rozdělit do několika skupin podle výrobního materiálu. Stojany na stromeček se vyrábí nejčastěji ze dřeva, plastu, kovu, nebo keramiky. Kromě výrobního materiálu se liší i množstvím vody, kterou můžete do stojánku nalít. S množstvím vody se zvýší i stabilita stojánku.

Kov

Mezi velmi oblíbené patří stabilní kovové stojany. Stojany vyrobené z kovu umožňují umístění stromu s průměrem kmene do cca 6 cm, v případě litinových stojanů je možné použít i na velké stromky s průměrem kmenu okolo 10 cm.

Součástí stojanů může být i nádržka na vodu, tu využijete při umístění živého stromku. U těchto stojanů však na nádržku narazíte spíše výjimečně. U stojanu bez nádržky je nutné počítat s kratší životností stromku, a stojan je možné použít i na umělý strom.

Dřevo

Je oblíbený přírodní materiál, který je vhodný do každého interiéru. Dřevěné stojany však většinou nedisponují příliš velkou nádržkou a vodu budete muset častěji dolévat. Dřevěné stojany jsou vhodné především pro menší stromky s průměrem kmenu 5 – 6 cm. Dřevěné stojany jsou schopné pojmout cca 200 ml vody.

Plast

Ačkoliv je plast obecně vnímán jako méně kvalitní materiál, v případě stojanů toto pravidlo spíše neplatí. Plastové stojany jsou velmi populární a lze do nich umístit prakticky jakýkoliv stromek. Je však vhodné vybírat stojany předních výrobců, kde si můžete být kvalitou plastu jistí.

Předností plastu je nižší pořizovací cena, nevýhodou kratší životnost a vzhled, který nemusí vyhovovat každému. Plastové stojany zpravidla využívají rychloupínací systém. Levné šroubovací stojany jsou však určeny spíše pro malé stromky. Tyto modely zpravidla neumožňují nalít vodu.

Keramika

V menší míře jsou zastoupeny keramické stojany. Přestože je keramika křehký materiál, jsou stojany schopny pojmout nejvíce vody, což zvýší jejich stabilitu. Keramické stojany jsou jedněmi z nejkrásnějších, patří však k těm dražším. I přesto, že jsou považovány za stabilní, doporučuje se je používat pro stromky do výšky 2 metrů.

Velikost

Tento parametr se netýká pouze výšky, ale především průměru kmene. U každého výrobku by měla být uvedená informace, jaký největší průměr je možné do stojanu uchytit.

Nejmenší stojany umožňují uchycení cca 5 cm kmeny, ty největší mohou mít průměr i více než 70 cm a lze do nich umístit téměř 5 metrový strom. Při výběru správného průměru je vhodné držet se doporučení, že kmen by měl být cca o 1 – 2 cm užší než samotný stojan.

Kromě průměru kmenu můžete u stojanu narazit na informaci, která udává, jak vysoký strom je možné do stojanu umístit. Drtivá většina stojanů umožňuje do stojanu vložit stromek s výškou do 2,3 metrů, ale pochopitelně můžete zakoupit i model, který je určen pro větší stromek. Údaj o maximální udávané výšce byste neměli přehlížet a do stojanu neupínat větší stromky než je doporučeno výrobcem.

Značka

Mezi oblíbené výrobce patří Krinner, tato značka nabízí šroubovací i rychloupínací stojany jednoduššího vzhledu vyrobené z plastu nebo dřeva. Jednodušší šroubovací stojen koupíte také od značek M.A.T., Elho, nebo MAT GROUP. Oblíbenou značkou je Nohel Garden, Kareš, Harmony a mnoho dalších.

Cena

Cena stojanů se odvíjí od výrobního materiálu a vzhledu. Nejlevnější velmi jednoduché stojany koupíte za cca 200 Kč. Nejoblíbenější je cenové rozpětí 300 – 800 Kč a cena nejdražších stojanů zpravidla nepřevýší 1 500 Kč. Dražší jsou už jen robustní ocelové stojany určené pro stromky vyšší než 4 metry. Tyto modely však běžná rodina nevyužije.

Porovnat ceny stojanů na stromek

Otázky a odpovědi

Na jakém principu pracuje rychloupínací stojan?

Tento typ stojanu má tzv. pacičky. Ty jsou propojeny ocelovým drátem. Samotné upínání je možné díky páce, kterou budete během upínání pumpovat. Takto jednoduše upnete jakkoliv velký strom bez pomoci druhé osoby. Poté, co je strom pevně uchycen, je nutné páčku zaaretovat.

Je možné zvýšit stabilitu stojanu?

Pokud si nejste stabilitou úplně jistí a nechcete riskovat převrhnutí stromku například při atacích vašich dětí nebo zvířecích mazlíčků, je možné stromek zajistit pomocí lanka nebo provázku. To můžete uchytit například do zdi.

Co je systém klik-fix?

Pod tímto označením se ukrývají rychloupínací stojany, které využívají k rychlému upnutí ocelové lanko. Tyto stojany jsou ideální zejména pro velké stromy a to nejen díky stabilními upnutí, ale i velké nádrži na vodu.

Závěr

Vybírat můžete klasický nebo rychloupínací stojánek. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ, je vhodné nevolit ten nejlevnější. Spíše je vhodné zainvestovat do dražších a kvalitnějších stojánků, které vydrží několik sezón.

Při výběru byste neměli upřednostňovat vzhled před praktickou stránku. Stojan je vhodné před nákupem vyzkoušet, nebo se alespoň zaměřit na uživatelské recenze.

Stojany na stromek můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (33 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Měli jsme stojánek z plastu, jen takovou trojnožku, ale větší a těžší stromek to neuneslo, takže nám spadnul. No neváhala jsem a vyhledala si nějaký stabilnější a objednala Krinner 94235 Stojan na stromeček. Celé Vánoce stál stromeček bez problémů ve stabilní poloze.

  2. Mám doma už nějaký pátek stojan od značky Marimex a jsem spokojená.

  3. Parádní článek, jen tak dál! :)

Přidat komentář

Recenzer
Logo