Vidle

Vidle patří mezi nářadí, které využijete různými způsoby. Přestože mnozí znají zejména tradiční zahradní vidle, lze pořídit i další varianty tohoto výrobku.

Toto nářadí tak budete vybírat právě podle toho, jakým způsobem je budete využívat. Mnohdy bude vhodnější pořídit i více různých druhů. Vidle využijete zejména na zahradě, bez tohoto nářadí se neobejdou chovatelé hospodářských zvířat, ale vlastnit můžete i vidle, které využijete na pravidelné ošetřování trávníku.

Porovnat ceny vidlí

Nejlepší vidle

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. PROTECO Garden se násadou 100 % 313 Kč Zobrazit Onlineshop.cz
2. FESTA 61007 rycí vidle 97 % 459 Kč Zobrazit Instrument-naradi.cz
3. FISKARS 133423 94 % 527 Kč Zobrazit Tera.cz
4. Fiskars 133400 91 % 593 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Gardena 8938-29 88 % 106 Kč Zobrazit Akoupelnyatopeni.cz

Typy

Jak již bylo řečeno i takový zdánlivě obyčejný výrobek, jakým vidle jsou má hned několik podob. Jak se od sebe tedy jednotlivé nástroje odlišují?

Klasické

Nejčastěji používané vidle se čtyřmi hroty, které je možné využívat více způsoby. Jsou vhodné zejména pro chovatele hospodářských zvířat. Pomocí vidlí můžete čistit chlév i stáj, využijete je při manipulaci s hnojem. Vidle jsou vhodné pro pokládání čisté podestýlky, ale své uplatnění najdou i při odklízení listí nebo rostlinného odpadu ze zahrady.

Rycí vidle

Jedná se o jakousi jednodušší podobu klasického rýče. Tyto vidle mají o něco masivnější ploché hroty, které se budou dobře zapichovat do země. Rytí s vidlemi je jednodušší, vidle se postarají i o jednodušší manipulaci s hnojem určeným k zarývání.

Oproti klasickému rýči jsou rycí vidle lehčí. Pomocí rycích vidlí můžete rýt spíše jílovitou půdu, na rozdíl od rýče však neobrátí půdu tolik do hloubky. Také rycí vidle můžete využít i při dalších činnostech, například sklízení zeleniny, odstraňování kořenů atd.

Na štěrk

Speciální vidle na štěrk je možné použít stejně jako lopatu. Hroty vidlí se postarají o snadnější nabírání štěrku, práce bude čistější, protože hlína se bude během nabírání oddělovat, což vám lopata neumožní. Tyto vidle jsou ještě robustnější a vyznačují se větším počtem hrotů.

Na brambory

Tyto vidle poznáte podle kulatých hrotů, které zabrání napichování brambor při manipulaci. I tyto vidle mají větší počet hrotů.

Podávky

Jedná se o vidle, které se hodí především na manipulaci se slámou nebo senem. Hroty vidlí jsou tenké a ostré. Podávky mají většinou pouze 3 hroty, díky tomu bude snímání i napichování dlouhých stébel jednodušší. Koupit můžete i vidle, které mají dlouhou násadu, délka může být až 3 metry. Tyto vidle využijete zejména při stohování.

Mistrovací

Tyto vidle jsou určeny pro majitele koní. Jako mistrování se označuje uklízení koňského boxu od exkrementů. Díky vidlím uklidíte pouze koňské koblihy a ušetříte tak jinak čistou slámu.

Mistrovací vidle mají větší počet mírně zahnutých hrotů, s jejichž pomocí snadno naberete pouze to, co je určeno k odstranění. Mistrovací vidle mohou být vyrobeny z plastu, tyto vidle jsou vhodné pro podestýlku z pilin. Pro slámovou podestýlku jsou vhodnější vidle kovové.

  • Kopáč – méně zastoupené zahnuté vidle jsou určeny k jednoduchému skopávání hnoje nebo krmiva z vlečky či valníku.

Aerifikační

Jsou určeny k péči o trávník, postarají se o jeho perfektní provzdušnění. To je vhodné pro růst hlubších kořenů, díky čemuž bude trávník hustější. Aerifikační vidle jsou vhodné pro péči o malou plochu, využijete je v hůře přístupných místech, praktické jsou na údržbu cestiček atd.

Materiál

Stejně jako v případě jiného ručního nářadí i zde narazíte na rozdílnou kvalitu výrobního materiálu pracovní části. To, zda se jedná o kvalitní vidle, poznáte zejména podle pořizovací ceny, ale také hmotnosti.

Vidle je nářadí, které vám může sloužit řadu let, v tomto případě se vyplatí počáteční vyšší investice do kvalitní kovové pracovní části. Nejkvalitnější vidle jsou vyrobeny z kalené oceli. Ti, kdo budou vidle používat častěji, ocení dlouhou životnost vidlí, kterou jim zaručí komaxitová povrchová úprava. Díky tomuto ošetření nebude docházet k obrušování hrotů ani možnému korodování.

Násada

Vidle mohou mít tradiční dřevěnou násadu. Kvalitnější dřevěné násady jsou vyrobeny z jasanového nebo bukového dřeva. Kvalitnější vidle mají násadu kovovou nebo sklolaminátovou. Zejména sklolaminát je v současné době velmi oblíbený. Tento materiál je vysoce odolný a na rozdíl od kovové násady má nižší hmotnost, což se při těžké práci hodí vždycky.

Násady jsou dostupné v délkách od 110 – 130 cm, správně zvolené nářadí by vám mělo dosahovat do výše prsou. I toto nářadí lze koupit s oblíbenou teleskopickou násadou, která vám umožní nastavit výšku vidlí podle potřeb.

Hmotnost

Snadnější manipulaci vám umožní lehčí pracovní nástroj. Na druhou stranu hmotnost úzce souvisí k kvalitou, proto je vhodné vědět, k čemu všemu budete vidle používat. Pro náročnější práci budete potřebovat kvalitní kovové vidle, jejichž hmotnost bývá okolo 3 kg.

Pokud nebudete vidle používat k rytí nebo přehazování kamení, postačí vám lehčí nástroj s hmotností pod 2 kg. Lehčí vidle bývají vyrobeny z méně odolného hliníku.

Značka

Kvalitního výrobce poznáte podle délky záruky. Zatímco méně kvalitní vidle mají obvykle 2 letou záruku, na nejkvalitnější vidle můžete dostat i záruku 10 – 15 let. Toto vysoce kvalitní nářadí nabízí výrobce Fiskars. Velmi kvalitní vidle koupíte také od značky Festa, M.A.T., Levior, Geko, Gardena a další.

Cena

Cena vidlí začíná na necelých 200 Kč. Tyto vidle jsou vyrobeny z méně kvalitních materiálů a jsou vhodné na méně těžkou práci. Pokud budete tento nástroj používat častěji, vyplatí se připlatit za kvalitnější nástroj. Takové vidle vás vyjdou na 500 – 1 000 Kč, vidle však mohou stát i 2 000 Kč. K nejdražším patří aerifikační vidle, ty stojí od 3 000 – 5 000 Kč.

Porovnat ceny vidlí

Otázky a odpovědi

Co by nemělo kvalitním vidlím chybět?

U každého ručního nářadí oceníte ergonomické měkčené rukojeti. Díky nim bude tato namáhavá práce přece jenom jednodušší. Pokud bude s vidlemi pracovat více lidí, upřednostněte nářadí s teleskopickou rukojetí. Vidle by měly být kvalitní, ale ne příliš těžké. Zaměřte se tedy i na odlehčené výrobní materiály. O lepší stabilitu se postará širší stupátko.

Jak zvolit správnou velikost?

Zvolit správnou velikost je nesmírně důležité. Jestliže budou vidle příliš krátké nebo dlouhé, budete poměrně rychle cítit bolest v zádech. Vidle optimální délky by vám měly sahat po prsa. Rukojeť by měla mít tvar písmene D nebo T.

Jaké mohou být aerifikační vidle?

Tyto vidle mohou mít plné nebo duté hroty. Vidle s plnými hroty jsou ideální na hluboké i mělké propichování. Tyto vidle mohou trávník propíchnout do hloubky cca 20 cm. Vidle s dutými hroty propíchnou trávník do hloubky cca 10 cm.

Závěr

Vidle se 3 nebo 4 zuby využijete při rytí zahrady, manipulaci se senem, slámou i hnojem. Bramborové vidle poznáte podle kulatých konců. Vidle na štěrk a kamení mají větší počet hrotů a robustnější hroty.

Do stáje budete potřebovat mistrovací vidle s hustými hroty, kterými propadne pouze kvalitní a čistá sláma. Při péči o trávník použijete aerifikační vidle. Práce s vidlemi musí být pohodlná. O to se postará odlehčená násada a ergonomicky tvarovaná měkčená rukojeť.


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (48 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Potřeboval jsem nové vidle, ale nějak moc neřeším jejich značku. Prostě najdu, prohlédnu a objednám, jestli jsou takové nebo makové, hlavně když něco vydrží a nezlomí se hned jak zaberu třeba hromádku listí. Vzal jsem si jednoduché kolem pětistovky a pohoda.

  2. Potřebovala jsem vidle pro naši zahrádku, a dlouho se rozmýšlela, jaké vlastně pořídit. Nakonec jsem objednala PROTECO Garden s násadou.

  3. Vidle mám teď nové od značky Fiskars a jsou boží!

Přidat komentář

Recenzer
Logo