Rýče

Rýč je nářadí, bez kterého se neobejde žádný zahrádkář. Je určen k vykopávání i obracení zeminy. V odborné terminologii, kterou používají zahrádkáři je rýč označován za speciální druh lopaty. Tento nástroj se liším tvarem, z tohoto důvodu je k mání hned několik typů rýčů.

Ve chvíli, kdy vyberete ten správný rýč, bude tato namáhavá práce mnohem jednodušší. Rýč je považován za klíčové nářadí, nevyužijete ho pouze k rytí, ale je vhodný i k výsadbě stromů, keřů i dalších plodin. Pomůže vám při přesazování květin, dělení trvalek nebo travin.

Tradiční rýč má kovovou pracovní část a násadu vyrobenou ze dřeva. Dražší moderní rýče mají pracovní část stejnou, liší se však výrobním materiálem násady. V tomto případě je násada kovová doplněná o praktické plastové držadlo. Koupit však můžete i teleskopický nebo skládací rýč.

Porovnat ceny rýčů

Nejlepší rýče

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. PROTECO Garden 1200mm 100 % 258 Kč Zobrazit Onlineshop.cz
2. Fiskars Solid 131413 (1003455) 95 % 399 Kč Zobrazit Tera.cz
3. Gardena Combisystem 3149-20 94 % 533 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Fiskars 1025375 93 % 613 Kč Zobrazit Mall.cz
5. HECHT 909100 76 % 559 Kč Zobrazit Peddy.cz

Typy

Rýče se liší svým tvarem i účelem používání. Klasický zahradní rýč poznáte podle špičaté čepele a násady tvaru T.

  • Špičatý rýč – pracovní část má tvar písmene V, nejvhodnější je do kamenité tvrdé půdy. Ostré hrany mohou poměrně snadno proniknout mezi kameny a rýčem přeseknete i větší kořeny. Tyto rýče lze používat i na stavbách, vhodné jsou zejména k úpravě terénu.
  • Rovný rýč – je možné použít pro běžné zahradní práce i při stavebních pracích. Tento tvar pracovní plochy je určen pro práci v lehké půdě. Díky svému tvaru mohou rýče při různých výkopových pracích nabrat větší množství zeminy.
  • Rycí vidle – velmi oblíbený nástroj, který je ideální na rytí vlhčích, tužších, těžkých půd, své využití však má i v jílovitých zeminách. Výhodou rycích vidlí je nižší hmotnost, toto nářadí se však vyznačuje i větší universálností, využít je můžete i k provětrávání trávníku či sklízení zeleniny.
  • Sakovák – rýč s úzkou dlouhou čepelí, který je vhodný k výkopu menších základů nebo drenážních koryt. Tento rýč získal svoje označení podle německého výrobce Sack.

Rukojeť

I v případě rukojeti najdete několik odlišných tvarů. Jednotlivé rýče mají rukojeti tvaru D, T a Y.

  • T – tento tvar je obecně nejoblíbenější, rýče s tímto zakončením se vyznačují také nižší cenou a hmotností.
  • D, Y – rýče s tímto zakončením mají o něco delší životnost, nástroj je pevnější, nevýhodou může být o něco vyšší hmotnost.

Násada

Rýč můžete koupit s násadou, která je jeho pevnou součástí a druhou možností jsou rýče, které v případě potřeby umožňují násadu vyměnit. Výrobním materiálem násady je dřevo, kov, laminát nebo různé odolné plasty.

Velikost

Práce s rýčem je namáhavá, měla by však být alespoň nějakým způsobem příjemná. Z tohoto důvodu se rýče prodávají v několika velikostech, aby se alespoň trochu přizpůsobily velikosti postavy. Díky správné velikosti násady se nebude při práci tolik ohýbat a namáhat záda.

Nejkratší rýče mají násadu s délkou okolo 60 cm, ty nejdelší mohou mít více než 150 cm.

  • Teleskopické násady – dražší rýče mají teleskopickou násadu a velikost si tak dle potřeby nastavíte
  • Dámské rýče – pod tímto označením nečekejte speciální nářadí ve veselých barvách, které je určené pouze ženám. Dámské rýče se vyznačují zkrácenou násadou, kterou uvítají všichni uživatelé menšího vzrůstu.

Čepel

Dá se očekávat, že levné rýče nebudou mít tak kvalitní čepele jako dražší výrobky. Ty nejlevnější a nekvalitní výrobky mohou mít násadu osazenou čepelí vyrobenou z plechy různé tloušťky. Taková čepel se může ohýbat, pokud narazí na překážku v podobě kamenů atd.

Kvalitnější rýče jsou osazeny nerezovými čepelemi a častým vylepšením je vyztužená nášlapná hrana, která se postará o větší stabilitu a pevnost při zarývání rýče do země. Výrobním materiálem může být také hliník, který se vhodný do písčitých půd. U nejdražších značkových rýčů najdete vysoce kvalitní broušené ocelové čepele, které vám usnadní práci i v kamenité půdě.

Značka

Rýč můžete koupit prakticky kdekoliv. Ani v tomto případě se vám však nevyplatí ignorovat kvalitního výrobce. Toho poznáte i podle prodloužené záruky. Ti nejlepší výrobci, kteří si jsou jistí kvalitou svých výrobků, vám na rýč mohou poskytnout i 5 – 10 letou záruku. Mezi přední výrobce tohoto nářadí patří Fiskars, Geko, MFH, XTline, M.A.D., J.A.D. a další.

Cena

Cena rýčů není nijak závratná. Nejlevnější rýč koupíte již za necelých 300 Kč. Od těchto levnějších nástrojů však nelze očekávat přílišnou kvalitu. Vyhnout by se jim měli zejména majitelé kamenitých půd. Pro občasnou práci v lehkých půdách však mohou být zcela dostačující.

Rýče vyrobené z odolnějších materiálů vyjdou na 300 – 500 Kč. Zde již najdete výrobky předních výrobců. Cena nejkvalitnějších rýčů může být vyšší než 1 000 Kč. Rýče mají velmi kvalitní ocelové čepele, ergonomické rukojeti. Najdete zde teleskopické i skládací nástroje.

Porovnat ceny rýčů

Otázky a odpovědi

Jak vybrat rýč podle tvaru čepele?

Špičaté rýče mají hlubší záběr, můžete s nimi snadno hloubit jámy. Špičatým rýčem lépe zpracujete kamenitou a jílovitou půdu. Rovné rýče se využívají k úpravě záhonů.

Jsou vhodné k zarovnání okrajů nebo přesekávání kořenů. Rovný rýč je ideální do písčité půdy. Pokud máte na zahradě lehkou půdu, bude pro vás vhodný rýč se zaoblenou čepelí. Co se týká obliby, mají své příznivce rovné i ergonomicky tvarované rýče.

Jaké výhody mají násady se sklonem?

Tyto násady lépe využívají princip páčení během rytí. Ergonomická rukojeť však také snižuje námahu, kterou musíte vynaložit při nášlapu na horní hranu rýče. Právě ergonomicky tvarované rýče jsou vhodnější pro ty, kteří s tímto nářadím pracují častěji.

Co je tulej?

Tulej je část, která spojuje násadu s pracovní kovovou částí rýče. U této části zkontrolujte velikost. Tulej by neměla být moc krátká, jejím úkolem je rýč zpevnit. U rýčů s krátkou tulejí může dojít rychleji ke zlomení.

Závěr

Vzhledem k tomu, že na trhu je k dostání opravdu velké množství výrobků, není výběr správného rýče nijak snadný. Každé pracovní nářadí by mělo být vybíráno s ohledem na kvalitu půdy i typ práce. Zejména v případě kamenité půdy je třeba zohlednit všechny parametry. Jen tak zabráníte tomu, abyste při výběru šáhli vedle a museli v dohledné době pořizovat nářadí další.


Zdroje: www.levnepostriky.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (66 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Nikdy bych nevěřila, že obyčejný rýč je taková věda, když ho jdete kupovat. No netušila jsem jaký vybrat, ale bylo štěstí, že mi padl do oka váš článek, který mi s tím hodně pomohl a já si objednala PROTECO Garden 1200mm. Má pěkné zpracování, dobře padne do ruky a ještě byl za akční cenu, to pak člověka těší dvojnásobně takové nakupování.

  2. Neustále se někde vrtám v zemi a opečovávám svou milovanou zahrádku. Pořídila jsem si skvělý rýč Fiskars Solid a byla to opravdu vynikající koupě.

  3. Mám všude po zahradě plevel a velký a malý rýč mi fakt usnadní práci. Jinak používám za značku samozřejmě Fiskars.

Přidat komentář

Recenzer
Logo