Autopotahy

Dnešní potahy do auta nejsou pouze jakousi ochrannou bariérou, která se postará o delší životnost vašich sedaček, ale dokáží toho mnohem více. Moderní potah vás v létě ochladí a v zimě naopak zahřeje. Koupit můžete také masážní potahy, a mnozí si vystačí s klasickými universálními potahy, nebo si vyberou potah na míru. To, co vám potah nabídne, závisí především na tom, kolik jste ochotni investovat.

Při výběru potahů však nejsou důležité pouze možné funkce, důležitou roli hraje především výrobní materiál, velikost potahu či způsob upevnění. Autopotahy budete pochopitelně vybírat také podle vzhledu a barvy. Potahů je na trhu velké množství, při výběru byste se však měli v první řadě zaměřit na autopotahy kompatibilní se značkou vašeho vozu.

Jednotlivé modely aut se totiž liší velikostí a tvarem sedadla. Některé sedačky mají hlavovou opěrku, u jiných vozů opěrky nenajdete. Lze samozřejmě koupit i universální potahy, které na sedačky natáhnete, avšak tyto potahy nemusí sedět dokonale a ne každému tak budou vyhovovat. Větší pozornost při výběru potahů by měli mít majitelé vozů, kteří mají v sedadlech umístěny boční airbagy. Ti budou potřebovat specificky šité potahy, které funkci airbagu nijak neovlivní. Na každém potahu byste měli najít informaci o roku výroby nebo další výbavě, například loketních opěrkách či dělených sedadlech.

Porovnat ceny autopotahů

Nejlepší autopotahy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Autopotah Compass vyhřívaný s termostatem 12V TEDDY 92 % 553 Kč Zobrazit 4home.cz
2. Autopotah Road Star Masážní podložka do auta 89 % 149 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Autopotah Sixtol MONTEUR univerzální černý 88 % 73 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Autopotah Compass kuličkový šedý 88 % 331 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Autopotah Compass ochranný 87 % 117 Kč Zobrazit Mall.cz
6. Autopotah Compass vyhřívaný 12V COMFORT 86 % 392 Kč Zobrazit Alza.cz
7. Autopotah Sixtol Tričko BAVLA tmavěšedé 84 % 454 Kč Zobrazit Onlineshop.cz

Typy

Autopotahů je několik různých druhů, nejoblíbenější jsou klasické potahy, ale koupit můžete i potahy s funkcí. Před tím, než si představíme jednotlivé typy potahů, je dobré zvážit, zda si vystačíte s universálními potahy, nebo raději připlatíte a koupíte autopotah na míru. Rozdíl mezi těmito typy může být opravdu velký.

Universální

Levnější autopotahy, které by mělo být možné instalovat do každého auta. Tyto potahy jsou elastické a lze je poměrně značně natáhnout. Ne vždy se vám však podaří vzhled potahu dokonale vyladit. Aby potah dobře seděl, je nutné ho dokonale napnout. Před tím než si universální potah koupíte, přečtěte si v návodu, jakým způsobem ho lze na sedačky instalovat.

Na míru

Potahy na míru jsou dražší, a vyrábí se na jednotlivé typy automobilů. K dostání jsou v různých velikostech a dokonale kopírují tvar sedadla. Díky tomu dobře drží a nebudou se nijak pohybovat, což se vám může u universálních potahů po nějaké době používání stát. Na výrobu potahů se používají různé materiály, samozřejmostí jsou levnější materiály, ale koupit můžete i opravdu luxusní provedení.

Masážní

Spíše než o autopotah se jedná o masážní podložku, kterou k sedadlu přiděláte pomocí jednoduchého universálního systému. Tyto potahy lze instalovat do každého vozu. Na výběr máte mezi magnetickými nebo korálkovými podložkami. Masážní prvky mohou být umístěny nejen v opěrkové, ale i v sedadlové části. Masážní autopotahy tak masírují bolavá záda, uvolní ztuhlé svaly a postará se o lepší prokrvení. Tyto podložky jsou vhodné především pro delší jízdu, protože zabraňují únavě.

Vyhřívané

Opět se jedná o potah s podobou podložky. Tyto potahy ocení v zimních měsících řidiči, jejichž vozy nedisponují funkcí ohřevu autosedaček. Autopotah je doplněn o napájecí 12 V nebo 24 V kabel, který umístíte do zásuvky zapalovače. Díky své universálnosti ho lze použít v každém typu vozu. Dražším potahům nechybí termostat, který umožňuje navolit požadovanou teplotu a to v poměrně velkém rozsahu.

Chladící

Na podobném principu fungují i chladící potahy. Ani zde nechybí napájecí kabel n a 12 V nebo 24 V a ventilátor, který se postará o váš komfort v horkých letních dnech. Autopotah nasává okolní vzduch, který je ochlazován a vytlačen do zádové i sedací části těla. Levnější potahy mají pouze jeden stupeň chlazení, ty dražší umožňují intenzitu měnit.

Autotričko

Nejlevnějším typem jsou autotrička v universální podobě. Výhodou je kromě nízké ceny i velmi jednoduchá instalace. Autotričko se postará především o delší životnost sedaček, a zabrání jejich znečištění.

Materiál

Aby byl autopotah kvalitní, musí být vyroben z kvalitního materiálu, který je přímo určen pro automobilový průmysl. Takové materiály odolávají značným výkyvům teplot i vyššímu zatížení. Autopotahy mohou být textilní, kožené, polokožené nebo plyšové. Nejkvalitnější potahy se vyrábí z mikrovlákna Alcantara.

Textilní autopotahy

Autopotahy z textilu nebo plyše patří k tomu základnímu. Tyto textilní potahy lze koupit v mnoha kvalitách, látka se liší především pevností a hustotou. Dražší potahy bývají podvrstvené vatelínem nebo molitanem a jejich používání je díky tomu komfortnější. Koupit lze i textilní voděodolné potahy.

Textilní potahy je možné prát v pračce pomocí šetrného programu. Na výběr máte potahy v mnoha designech nebo barevných kombinacích. Pokud se textilní potah ušpiní a vy ho nebudete chtít prát, bude pravděpodobně složité skvrnu vyčistit pomocí houbičky nebo hadříku. Textilní potahy se pravděpodobně časem natáhnou.

Alcantara

Je velmi oblíbený a přitom cenově dostupný materiál. Mezi jeho přednosti patří prodyšnost i odolnost, alcantara svým vzhledem připomíná semiš. Mezi další přednosti tohoto materiálu patří jednoduchá údržba, autopotah můžete jednoduše čistit i prát v pračce. Jedná se o nemačkavý materiál, který je však náchylný ke žmolkování. Oproti textilním potahům jsou tyto autopotahy dražší.

Kožené

Luxusním materiálem je pravá kůže nebo eco kůže. Tento materiál se snadno čistí, avšak zde výhody kožených potahů končí. Kůže totiž nedokáže odolávat velkým teplotám, kožené autopotahy by se neměly instalovat na vyhřívané autosedačky. Kůžené potahy jsou poměrně náročné na poškození, po nějaké době změní tvar, ale i pevnost. Tyto potahy často popraskají a nevýhodou je i jejich vysoká pořizovací cena.

Značka

Autopotahy můžete koupit prostřednictvím internetu, k dostání jsou ve specializovaných prodejnách, v supermarketech nebo na benzínových pumpách. Při výběru se vždy specializujte na odolné potahy známých výrobců. Kvalitní autopotahy koupíte mimo jiné od českého výrobce Sixtol. Předností této značky je zejména používání opravdu kvalitních materiálů, a pevného ušití. Velký výběr nabízí také Compass, Walser, Kegel, Aroso, Velcar nebo třeba Automega.

Cena

Autopotahy lze koupit za 300 Kč, ale i za 10 000 Kč. Záleží především na tom, kolik jste ochotni do nákupu autopotahů investovat. Nejlevnější jsou autotrička a universální autopotahy vyrobené z méně kvalitních materiálů. Koupit je můžete od cca 300 – 1 000 Kč.

Za stejnou cenu můžete pořídit masážní, vyhřívanou nebo chladící podložku. Universální autopotahy vyrobené z kvalitních materiálů vyjdou na 1 – 3 000 Kč. Mnohem dražší jsou autopotahy na míru. Jejich cena může překročit 10 000 Kč.

Porovnat ceny autopotahů

Údržba

To, jakým způsobem se o autopotah starat najdete uvedeno u každého výrobku. Vhodné je vybírat autopotahy, které můžete čas od času vyprat v pračce. Mnoho materiálů lze poměrně snadno vyčistit přímo na sedačkách. Použít můžete běžné šetrné čističe, nebo koupit speciální spreje na autopotahy.

Otázky a odpovědi

Co je potah 2v1?

Jedná se o celoroční podložku na sedadlo, která disponuje funkcí vyhřívání i chlazení. Tyto potahy jsou na českém trhu spíše novinkou a zastoupeny jsou v malém množství. Potahy 2v1 nabízí hned několik stupňů ohřevu i chlazení. Stejně jako jiné podložky je lze velmi jednoduše instalovat a vhodné jsou pro všechny typy vozů. Výhodou je jejich dobrá cenová dostupnost.

Jakým způsobem lze potahy uchytit?

Umístit autopotah na sedačku vozu není nijak složité. Ve většině případů se autopotah pouze navlékne a poté uchytí pomocí háčků a pásků. Ačkoliv potahy nasadí opravdu každý, může být první instalace poměrně časově náročná. Někomu zabere instalace autopotahů hodinu, jiní mohou potahy nasazovat i několik hodin.

Jaký materiál je nejodolnější?

Mezi nejodolnější patří autopotahy vyrobené z alcantary. Tyto autopotahy odolají nejen dětem, ale nepoškodí je ani drápky vašich domácích mazlíčků. Alcantara je materiál, který je vysoce odolný vůči oděru a navíc se velmi snadno čistí.

Závěr

Klasické autopotahy jsou k dostání ve dvou podobách. K nejoblíbenějším patří levnější universální potahy, dražší jsou potahy na míru. Kromě nich můžete na sedačky umístit autotričko, vyhřívanou, chladící nebo masážní podložku. Kromě typu se zaměřte na výrobní materiál, u autopotahů nemusí platit, čím dražší tím lepší. Luxusní autopotahy vyrobené z kůže jsou například mnohem méně odolné než autopotahy z alcantary. Nejlevnější jsou pak textilní autopotahy. Výběr je opravdu velký a snadno vyberete autopotahy, které budou dokonale vyhovovat vzhledu vašeho vozu.


Zdroje: www.autio.cz, fajnautopotahy.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (54 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Hledal jsem opravdu kvalitní potahy a díky vašemu článku jsem narazil na značku Sixtol. Jsem s ní velmi spokojený a můžu jí doporučit. Mají skvělé výrobky, potahy opravdu drží a jsou velmi odolné.

  2. Kupovala jsem autopotahy od značky Sixtol jako dárek pro manžela do jeho auta, s kterým jezdí jen on. Měl radost jako malé dítě, že jsem trefila správnou značku i jeho oblíbenou barvu.

Přidat komentář

Recenzer
Logo