Boty na snowboard

Snowboardové boty patří k základní výbavě každého snowboardisty. Boty budete mít na nohou velkou část dne, je tedy nutné, aby byly opravdu pohodlné a měly dostatečnou výdrž. Boty na snowboard jsou složeny z několika částí. Robustní, tvrdá je vnější bota, která má nohu dokonale zpevnit a ochránit ji před zraněním. Nejtvrdší bude oblast nártu a kotníku. O tepelnou ochranu a komfort se stará vnější botička. Nárazy a vibrace utlumí dostatečně tlustá podrážka.

Boty na snowboard jsou rozděleny do několika kategorií podle flexu. To jakou botu budete potřebovat, určuje především styl jízdy, kterou preferujete. Ať už vyberete měkkou nebo tvrdou botu, je důležité, aby byla bota pohodlná a bylo ji možné dokonale utáhnout. Způsobů utahování je několik, v současné době je nejoblíbenější tzv. boa systém.

Snowboardové boty jsou na trhu rozděleny do několika cenových kategorií, na své si přijdou děti, ženy i muži. Levné boty nenabízí žádné speciální technologie a vyrobeny jsou z méně kvalitních materiálů. Dražší boty mají vysoce kvalitní vnější i vnitřní část a nabízí i nadstandardní možnosti.

Porovnat ceny bot na snowboard

Nejlepší boty na snowboard

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Gravity Recon Atop 22/23 100 % 3 750 Kč Zobrazit Snowbitch.cz
2. Burton Mint BOA 19/20 100 % 5 304 Kč Zobrazit Primesport.cz
3. Nitro Vagabond TLS 19/20 97 % 3 590 Kč Zobrazit Flystork.cz

Typy

Boty na snowboard jsou rozděleny do 3 skupin podle stupně tvrdost neboli flexu. Vybírat budete mezi měkkými, středně tvrdými a tvrdými botami. Flex je značen různými způsoby, nejčastěji je to číselné značení od 1 – 10. Co se týká tvrdosti, můžete se řídit jednoduchým doporučením, ale tvrdost je spíše individuální záležitostí. Každému vyhovuje jiná tvrdost boty a svou roli hraje i fyzička jezdce.

  • Měkké boty – jsou dobrou volbou pro všechny začátečníky a parkové jezdce. Začátečníci, kteří jezdí pomaleji, nebudou potřebovat tolik přenášet váhu a v měkkých botách se snadněji vyšplhají na kopce. Milovníkům freestylu měkké boty umožní provádět různé skoky a troufnout si v nich můžete i na jízdu po zábradlí.
  • Středně tvrdé boty – tato tvrdost bude vyhovovat těm, kdo se věnují ve větší míře skákání. Bota velmi dobře drží při dopadech a dokáže rychle reagovat při přenosu váhy z přední hrany snowboardu na hranu zadní. Boty se střední tvrdostí patří obecně k těm nejoblíbenějším.
  • Tvrdé boty – tvrdost vhodná pro snowboardisty, kteří se pohybují na sjezdovce nebo upřednostňují jízdu volným terénem. Tvrdé boty dokáží podstatným způsobem zrychlit rychlost snowboardu při přenosu váhy z jedné hrany na druhou. Velmi dobře vás podrží v řezaném oblouku, aniž by musely příliš trpět vaše nohy.

Vázání

Vybírat můžete i způsob vázání boty. Některé boty využívají klasické tkaničky, jiné zase rychloupínací systém.

Tkaničky

Starší, ale stále velmi oblíbený způsob vázání. Boty budete obouvat delší dobu, výhodou však je, že můžete vázání kdykoliv a kdekoliv dle potřeby upravit. Tkaničky nejsou zcela vodné v případě dětských a dámských bot. Ženy ani děti nebudou mít tolik síly boty dokonale utáhnout.

Rychlostahovací systém

Tento způsob utahování je oblíbenější a snowboardové obuvi se s ním setkáte častěji. Nevýhodou utahovacího systému je vyšší pořizovací cena a v případě, kdy dojde k jeho poškození, musíte počítat se složitější opravou. Rychloupínací systémy jsou však velmi spolehlivé a případné reklamace výrobci spíše řešit nemusí.

Rychloupínací systémy mají hned několik podob.

  • Boa – boty lze stejnoměrně utáhnout pomocí otočného kolečka. Utahování je opravdu jednoduché a boa kolečkem jsou vybaveny i dětské boty.
  • TLS/ FastLock – systém vám umožní upravit utahování ve dvou zónách nezávisle na sobě. Utáhnout tak můžete pouze oblast nártu, oblast holeně nebo celou botu. Tkanička se po utažení zasekne do plastového háčku a madla se schovají do speciálního pouzdra umístěného po stranách boty.

Suchý zip

Utahování pomocí suchého zipu můžete najít u některých dětských bot. V případě obuvi pro dospělé však na suchý zip nenarazíte.

Vnitřní botička

Snowboardové boty jsou složeny z vnějšího obalu a vnitřní botičky. Pořizovací cena boty určuje, jak kvalitní bude tato botička a jaké materiály byly použity pro její výrobu. Vnitřní boty poskytnout dokonalou tepelnou ochranu. Vnitřní botičku můžete u levnějších modelů utáhnout pomocí suchého zipu, dražší boty se utahují pomocí tkaniček nebo různých stahovacích systémů.

Podrážka

Další důležitou částí je podrážka boty, která je tvořena několika vrstvami materiálu. Toto složení vám umožní pohodlnou chůzi i postoj. Kvalitní podrážka bude velmi dobře tlumit nárazy a pohlcovat vibrace, při dopadech, skocích i rychlé jízdě.

Velikost

Velikost je individuální záležitost. Pokud chcete, aby vám bota skutečně seděla, bude nutné ji vyzkoušet na prodejně. Výběr je opravdu velký, najdete boty v dětské, dámské i pánské velikosti a to ve v různých tvrdostech i s různým způsobem zapínání.

Ti, kteří koupí opravdu kvalitní boty, nebudou při zkoušení potřebovat žádné speciální silné ponožky. Díky kvalitním výrobním materiálům, jako je merino vlna, bambus a další technické materiály, bude bota dostatečně teplá a komfortní.

Značka

Také výrobce hraje při výběru kvalitních bot důležitou funkci. Výrobců je poměrně velké množství a k dostání jsou jednoduché i velmi stylové modely. Mezi oblíbené patří boty značky Burton, Adidas, K2, Gravity, Deeluxe, Dreamspace, Vans nebo Stuf.

Cena

Cena snowboardových bot začíná na cca 1 200 Kč. Za tuto cenu lze koupit dětské boty a nejméně kvalitní boty pro dospělé. Větší kvalitu lze očekávat od snowboardových bot, jejichž cena se pohybuje okolo 3 000 Kč. Za tuto cenu si pořídí kvalitní obuv rekreační jezdci. Jestliže trávíte na sněhu pravidelně dlouhou dobu, bude třeba pořídit kvalitnější boty, jejichž cena bude 5 000 Kč a více.

Otázky a odpovědi

Co nabídnou dražší boty na snowboard?

Na výrobu dražších bot se používají kvalitnější materiály. Týká se to vnější boty i vnitřní botičky. U dražších bot pak můžete využívat i možnost tepelného tvarování vložky. Vložku můžete po zahřátí na určitou teplotu vytvarovat přesně podle vašeho chodidla.

Na co se při nákupu zaměřit?

Vyzkoušet byste si měli i to, jakým způsobem je možné manipulovat s vnější botičkou. Tu by mělo být možné velmi jednoduše vytáhnout a zase umístit zpět. Po dlouhodobém ježdění bude pravděpodobně botička mokrá a díky tomu, že ji budete moci vytáhnout, bude její vysoušení mnohem jednoduší. K sušení můžete použít i speciální sušáky, které lze umístit přímo do boty.

Jakou funkci plní molekuly stříbra?

Tuto technologii najdete opět spíše u dražších bot. Molekuly stříbra působí antibakteriálně a dokáží výrazně eliminovat zápach, který se může z boty linout. Snowboardové boty s molekulami stříbra jsou vhodné zejména pro ty, kdo si často užívají celodenní ježdění.

Závěr

Snowboardové boty byste neměli kupovat prostřednictvím internetu. Velmi důležité je snowboardové boty vyzkoušet. Při chůzi se nesmí odlepovat pata od podrážky. Boty je nutné vyzkoušet nejen při chůzi, ale i v různých polohách.

Najdete boty v různých cenových kategoriích a na své si přijdou rekreační jezdci i ti, kteří tráví jízdou na snowboardu podstatnou část zimy. Společně s botami se doporučuje pořídit i speciální vložky do bot. Ty se kromě tlumících vlastností postarají i o anatomii chodidla a podepřou klenbu nohy. Také vložky lze koupit ve všech velikostech.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.decathlon.cz, www.boardstar.cz, www.snowboard-zezula.czwww.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (23 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Za sebe mohu doporučit snowborďácké boty od značky Burton, které mám už zhruba tři sezóny, a pořád skvěle drží, přestože s nimi dělám psí kusy, jak se tak říká. Rozhodně mají dost slušné zpracování a vysokou kvalitu, takže za ty peníze, co za ně chtějí, určitě stojí.

  2. Neměla jsem žádné tušení, jaké boty na snowboard vlastně objednat jako dárek, tak jsem začala pátrat přes Google.cz, kde jsem narazila na váš zajímavý článek. Ten mi hodně poradil s výběrem, takže to nakonec nebyla taková hrůza a já objednala Gravity Recon Atop. Oslavenec byl nadšený a já nakonec také, že jsem dobře koupila.

  3. Pořídila jsem synovi boty Burton Mint na snowboard a nemůže si je vynachválit. Měla jsem štěstí, že jsem narazila na váš článek, který mi nejen pomohl s výběrem, ale ještě jsem si nakoupila přes Heuréku, takže to bylo jednodušší i díky jejich hodnocení, na které jsem se přes vás dostala.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo