Dětské snowboardy

Snowboarding je stále atraktivnější zimní sport, který baví dospělé i děti. Na první prkno je možné dítě postavit již ve věku cca 6 let. Pro mladší děti jsou snowboardy spíše nevhodné, protože malé děti nejsou adekvátně schopny rozvinout koordinaci pohybu.

Pokud chcete sportovat s mladšími dětmi, budete moci malému sportovci pořídit první dětské lyže. Snowboardy se obecně dělí na několik základních skupin podle stylu jízdy, který snowboardista preferuje. Výběr dětského snowboardu je v tomto ohledu jednodušší, protože k dostání jsou pouze universální snowboardy, které budete vybírat především podle výšky postavy. Na výrobu dětských snowboardů se rovněž používají levnější materiály, jejichž kvalitu deklaruje pouze spolehlivý výrobce.

Porovnat ceny snowboardů

Tvar

Dětské snowboardy se od sebe nijak neliší tvarem, což je naopak běžné u snowboardů pro dospělé. Z tohoto hlediska bude výběr jednodušší. Dětská prkna mají tvar twin tip, což je označení pro snowboard se symetricky zvednutou zadní částí i špičkou. Díky tomuto tvaru je jízda možná v obou směrech.

Velikost

Nejdůležitějším parametrem je při výběru dětského snowboardu délka prkna. Vhodně zvolený snowboard by měl dítěti, stejně jako dospělému sahat k ramenům. Snowboard s maximální délkou může sahat až po bradu, někteří výrobci pak za vhodné považují i snowboardy, které dosahují k nosu. Velikost snowboardu vybírejte s ohledem na zkušenosti a dovednosti malého jezdce.

Při výběru správné velikosti myslete i na to, že délka prkna ovlivňuje kontrolu. Zejména v začátcích je vhodnější volit spíše kratší snowboard, který bude mít dítě snáze pod kontrolou. Neměli byste však pořizovat příliš krátké prkno, protože bude mít tendenci se více přetáčet, což povede k častějším pádům. Zkušenějším dětem je možné koupit i delší prkna, která vydrží o něco delší dobu. S výběrem správné velikosti vám poradí ochotný personál v kamenných prodejnách i velikostní tabulky výrobců.

Šířka

Dětské snowboardy se liší i svojí šířkou, s ohledem na stavbu těla, jsou však tato prkna stejně jako varianty pro ženy spíše užší. Správnou šířku budete vybírat podle velikosti boty. Po postavení na prkno by boty neměly příliš přesahovat, v tomto ohledu je vhodnější volit spíše prkno s větší šířkou.

Materiál

Dětské snowboardy se stejně jako prkna pro ženy vyrábějí z měkčích materiálů. Výběr v tomto případě nijak neovlivňuje ani hmotnost snowboardisty. Vrchní vrstva je zpravidla vyrobena z laminátu, s ohledem na materiál se mění především podoba jádra. Čím je výrobní materiál kvalitnější, tím jsou jízdní vlastnosti lepší a cena snowboardu vyšší. Nejlevnější prkna mají jádro vyrobené z pěny, tato prkna však nejsou nijak kvalitní, což se projeví i na horších jízdních vlastnostech.

Mnohem lepší jízdní vlastnosti můžete očekávat od snowboardu s dřevěným jádrem. Nejčastěji se používá odolné a stálé javorové dřevo. Nevýhodou snowboardů je kromě vyšší ceny i vyšší hmotnost. Velmi častá je i kombinace obou materiálů. Tato prkna jsou poměrně kvalitní, potěší nejen nižší cena, ale i hmotnost. Počítat však musíte s nižší odolností, než je tomu u snowboardů s dřevěným jádrem.

Příslušenství

Snowboard a snowboardové vázání představuje pouze část potřebné výbavy malého jezdce. Aby bylo možné snowboard správně používat, nesmí chybět dokonale padnoucí snowboardové boty. Na svah by vaše dítě nemělo nikdy vyrazit bez potřebného bezpečnostního vybavení.

Tím nejdůležitějším je pochopitelně helma, protože hlava je v případě pádů tou nejvíce ohroženou částí těla. Před zimou dítě ochrání lyžařská kombinéza, popřípadě lyžařské kalhoty a bunda. Doporučovaným příslušenstvím je i páteřový chránič, známý jako páteřák.

Značka

Výběr dětských snowboardů je poměrně velký. Největší výběr budete mít v případě značky Gravity, která na trh dodává velmi kvalitní prkna pro děti i dospělé. Prkna mají zpravidla dřevěné jádro a malé jezdce potěší i moderní design. Podobné vlastnosti mají i snowboardy Nitro, Head, Burton, Beany, K2, Hatches a mezi přední výrobce se řadí také značka Stuf.

Cena

Cena dětských snowboardů bývá nejčastěji v rozmezí 2 – 6 000 Kč. Na levné modely narazíte spíše v supermarketech nebo hračkářstvích. Pokud chcete opravdu kvalitní prkno, měli byste vyrazít do specializovaných prodejen, zde se cena dětských snowboardů pohybuje spíše v rozmezí 3 500 – 8 000 Kč. Rozdíl v ceně je dán zejména kvalitou materiálu a celkovou velikostí dětského snowboardu.

Porovnat ceny snowboardů

Údržba

Aby skluznice vydržela v co nejlepším stavu, je nutné ji pravidelně ošetřovat za pomocí vosků. Vosk zajistí dobrý skluz a zároveň skluznici ochrání před různým mechanickým poškozením. V obchodech najdete různé typy vosků, které je třeba vybírat s ohledem na kvalitu sněhové pokrývky. Vosk je možné na skluznici aplikovat pomocí žehličky. Při voskování je nutné dodržovat doporučený postup výrobce.

Otázky a odpovědi

Postačí dětem snowboard z druhé ruky?

Snowboardy je možné velmi často zakoupit i prostřednictvím bazarů. Zde můžete koupit na první pohled kvalitní, avšak mnohem levnější prkna. Nákup použitého snowboardu však odborníci spíše nedoporučují, a to především z důvodu horší ovladatelnosti.

Skluznice použitého snowboardu má již pochopitelně něco za sebou, což se na kvalitě jízdy negativně podepíše. Naopak nové snowboardy lze poměrně snadno ovládat a vy tak máte větší jistotu, že snowboarding bude vaše dítě bavit a jízda bude navíc mnohem bezpečnější.

Jak vybírat vázání na dětský snowboard?

Vázání byste měli vybírat podle dominantní nohy, což je noha, kterou bude mít dítě během jízdy vpředu. Podle této nohy je nutné vázání seřídit, což je činnost, kterou byste měli přenechat odborníkům. U dětských snowboardů se zpravidla využívá vázání typu step-in.

Jak dlouho bude dětský snowboard sloužit?

Dětské snowboardy vydrží cca 2 roky, poté z malého prkna dítě vyroste a bude nutné pořídit delší variantu. Ani přes tuto poměrně krátkou životnost byste neměli výběr vhodného prkna nijak podceňovat, v opačném případě může být pohyb na nekvalitním snowboardu nebezpečná. Jestliže vyrážíte na hory spíše příležitostně, můžete využít možnost zapůjčení snowboardu. V tomto případě máte větší jistotu, že váš potomek bude jezdit na kvalitním a dobře seřízeném prkně.

Závěr

Dětské snowboardy jsou určeny pro děti ve věku okolo 6 let. Velmi často se tyto snowboardy prodávají jako komplet, který obsahuje snowboard a vhodné dětské vázání. Velikost snowboardu je závislá na výšce dítěte. Správná velikost je důležitá pro bezpečnost i optimální výkon.

Na prkně správné velikosti budou děti poměrně rychle získávat potřebné dovednosti a najdou si svůj vlastní styl jízdy, podle kterého budou prkno vybírat v pozdějším věku. Dětský snowboard byste měli vždy kupovat ve specializovaných prodejnách, které se zaměřují na prodej sportovních potřeb. Zde vám s výběrem toho správného vybavení poradí ochotný personál a při koupi si můžete rovněž nechat seřídit snowboardové vázání.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.boardstar.cz, www.snowboard-mb.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Pro našeho mlaďocha jsme koupili set Gravity Flash + Hatchey Tactic Jr 23/24 a byl nadšený. Nemůže si ho vynachválit. Má velmi dobrou kvalitu a celkově se moc povedl.

  2. Pro syna jsem sháněla nějaký vhodný snowboard a pořídila mu od značky Gravity, protože už od nich máme prkna i my s manželem. Synovi tento snowboard opravdu skvěle sedí a je s ním velmi spokojený.

Přidat komentář

Recenzer
Logo