Vázání na snowboard

Vázání je nedílnou součástí snowboardové výbavy. Díky správně vybranému vázání bude jízda na prkně bezpečná a pohodová. Před tím, než se pustíte do výběru správného snowboard vázání, je nutné vybrat nejen správný snowboard, ale především dokonale padnoucí obuv.

Boty byste měli dokonce vždy vybírat jako první a teprve poté je možné přistoupit k samotnému výběru vázání. Boty musí být s vázáním dokonale kompatibilní a nikdy by neměly přečnívat přes špičku.

Při výběru vázání narazíte na několik různých typů. Výběr správného typu z velké části ovlivňuje styl jízdy a zkušenosti snowboardisty. Velmi důležitým parametrem je také velikost a tvrdost vázání. V závislosti na četnosti používání budete vybírat výrobní materiál. Chybu neuděláte v případě, kdy budete při výběru vázání preferovat renomované výrobce.

Porovnat ceny vázání na snowboard

Nejlepší vázání na snowboard

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Beany Trust 20/21, unisex 100 % 2 590 Kč Zobrazit Sport365.cz
2. Flow Alpha 19/20, pánské 100 % 3 490 Kč Zobrazit Velokram.cz
3. Gravity G2 Lady 19/20, dámské 95 % 2 200 Kč Zobrazit lyze-snowboard.online-sport.cz

Typy

Vázání na snowboard má různé podoby. V základu můžete koupit měkké nebo tvrdé vázání. Rozšířenějším typem je měkké vázání, které má několik podob a při jeho výběru hraje důležitou roli i to, kde budete na prkně nejčastěji jezdit.

Pro milovníku freestylu jsou k dostání vázání ideální při jízdě ve snowparku. Pokud dáváte přednost jízdě v prašanu, budete potřebovat freeride vázání. Ti, kdo nemají vyhraněný styl, mohou sáhnout po all-mountain vázání, které obstojí nejen při jízdě prašanem, ale vyrazit s ním můžete i do snowparku.

Měkké vázání

Měkké vázání se dodává ve dvou hlavních typech. Kromě nich se však na trhu objevují i různé novinky, které jsou patentem některých značek. V současné době se nejvíce mluví o vázání Burton Step On®. Většina snowboardistů však stále volí mezi jedním ze dvou základních podob měkkého vázání.

 • Vázání se strapy – toto vázání je známé jako Strap Binding a je jednoznačně tím nejžádanějším typem. Toto vázání vám poskytne dostatečnou kontrolu nad prknem, ale umožní vám i rychlou až agresivní jízdu. Měkké vázání lze používat i v kombinaci s pohodlnou obuví, kterou můžete využívat i při chůzi a usnadníte si tak práci s přezouváním.
 • Vázání s patním nástupem – toto vázání má vyklápěcí patku. Přes patku můžete vkládat botu, tu pak můžete pomocí patky pevně zafixovat. Vázání s patním nástupem umožňuje rychlejší nástup. Nevýhodou tohoto typu je však robustnější konstrukce, která ovlivňuje i vyšší hmotnost vázání.

Pevné vázání

Toto vázání je vhodné pro carving nebo alpine prkna. Pevné vázání vyžaduje také robustnější pevné boty, které se podobají lyžákům. Díky pevnému vázání budete mít nad snowboardem dostatečnou kontrolu.

Tvrdost

Tvrdost, ale také tuhost a pružnost vázání určuje FLEX. Tento parametr velmi úzce souvisí s úrovní a dovednostmi jezdce. Flex vázání se velmi často udává číselnou stupnicí 1 – 10. Někteří výrobci však upřednostňují slovní rozdělení, nejtvrdší vázání může být označeno jako stiff flex, nejměkčí pak jako soft flex. Každý výrobce má trochu jiný systém dělení a co platí pro jednoho, tak nemusí platit pro druhého.

Začátečníci, kteří se teprve učí snowboard ovládat, budou potřebovat měkčí vázání, zkušenější jezdci pak mohou sáhnout po tvrdším vázání. Tvrdé vázání vám poskytne nad prknem mnohem lepší kontrolu a lépe využijete přenos síly.

Tvrdost vázání však ovlivňuje i několik dalších faktorů, jako je konstrukce, výrobní materiál či tuhost jednotlivých částí vázání. Nejvíce tvrdost ovlivní strapy a patka. Obecné dělení je následovné:

 • Začátečníci – pro začátečníky jsou určena měkká vázání.
 • Freestyle – milovníci tohoto stylu mohou vybírat mezi měkkým a středně tvrdým vázáním. Vázání zajistí dokonalé spojení s prknem a umožní vám provádět různé triky.
 • All – Mountain – vázání pro tento styl budete vybírat podle svých schopností. Vybírat můžete mezi měkkým až tvrdým vázáním.
 • Freeride – zde se doporučuje volit středně tvrdé až tvrdé vázání. Toto vázání je vhodné pro rychlejší jízdu.

Velikost

Ve chvíli, kdy víte jaký typ a tvrdost vázání potřebujete, budete se zabývat výběrem té správné velikosti. Velikost vázání je přímo závislé na velikosti boty, právě podle velikosti boty budete vybírat i velikost vázání. Velikostně je vázání na snowboard rozděleno stejně jako označení. Koupit můžete vázání velikosti S – XL.

Nejlepší způsob jak vybrat vázání správné velikosti je, pokud ho budete kupovat zároveň s obuví. Tento postup vám zaručí spolehlivou kompatibilitu. V souvislosti s kompatibilitou se doporučuje koupit boty a vázání na snowboard od jednoho výrobce.

Patka

Velikost patky není vždy stejná, jednotlivý výrobci mají vázání z různě vysokou patkou. Velikost patky ovlivňuje jízdní vlastnosti.

 • Nižší patka – poskytne vám větší volnost a je vhodná pro Freestyle jízdu.
 • Vyšší patka – umožní lepší přenos váhy.
 • Kromě velikosti pak budete řešit i různé nastavitelné prvky.
 • Náklon – nejběžnější je možnost nastavit náklon patky. Tato možnost ovlivňuje pohodlí i přenos váhy na hranu prkna. Čím více budete moci náklon nastavit, tím více můžete jezdit v podřepu a získáte tak lepší stabilitu.
 • Posun – patku by mělo být možné posouvat dozadu i dopředu. Díky tomu ji dokonale sladíte s botou.
 • Velikost základny – zvětšovat nebo naopak zmenšovat můžete celou základnu. Toto nastavení umožňuje vycentrovat botu do vázání.

Strapy

Strapy neboli pásky jsou velmi důležitou částí vázání a věnovat byste jim měli patřičnou pozornost. Strapy by neměly být příliš krátké, aby byl nástup a uchycení k prknu pohodlný. Dlouhé strapy však mohou při jízdě velmi překážet.

Důležitý je i způsob, kterým budete strapy utahovat. O dotahování se nejčastěji starají ráčny. Systém utahování si před nákupem vyzkoušejte. Utahování by nemělo být nijak složité a celý proces byste měli zvládnout i s nasazenými rukavicemi.

Materiál

Pořizovací cenu vázání na snowboard určuje z velké části výrobní materiál. Nejlevnější vázání se vyrábí z umělé hmoty. To nejkvalitnější a nejdražší bude vyrobeno z karbonu.

Kromě těchto materiálů se používá kov a polykarbonát. Mnoho vázání je pak vyrobeno v kombinaci těchto materiálů. Kvalitu materiálu určuje z velké části také značka, zde mají plastové části vysokou pevnost a odolnost a nákupu takového vázání se tak nemusíte obávat.

Při výběru však vždy věnujte pozornost výrobnímu materiálu ráčen. Ráčny jsou velmi namáhanou částí vázání a v tomto případě je vhodné při výběru upřednostnit vázání s kovovými ráčnami. Levnější vázání může mít ráčny plastové.

Značka

Výrobců snowboardového vázání je poměrně velké množství. Speciální vázání nabízí značka Burton. Důraz na vysoce kvalitní pásky a způsob utahování vázání klade kromě značky Burton také Nitro, Ride, K2 nebo Union.

Cena

Cenové rozpětí snowboardového vázání je poměrně velké. Ti, kteří se na prkně projedou pouze několikrát za sezónu, si mohou vystačit s levnějším, ale dostatečně pohodlným vázáním. Levné vázání je vyrobeno z méně finančně náročných materiálů a jeho cena bývá v rozmezí 1 500 – 4 000 Kč

Náročnější uživatelé, kteří na prkně stráví podstatnou část zimy, budou potřebovat vysoce kvalitní a odolné vázání vyrobené z prémiových materiálů. Nedílnou součástí vázání by měly vždy být kovové přezky a opěrky z karbony. Za takové vázání můžete zaplatit 5 – 10 000 Kč.

Porovnat ceny vázání na snowboard

Otázky a odpovědi

Jak vybrat velikost vázání?

Vybrat správnou velikost vázání je velmi důležité. Vázání na snowboard funguje stejně jako přenašeč energie do prkna. Pokud zvolíte nesprávnou velikost, nebude přenášení energie fungovat dostatečně efektivně. To se může odrážet na větším množstvím pádů a přivodit si tak můžete menší i větší zranění.

Velikost vázání tak musí odpovídat především velikosti boty. Pokud bude vázání kompatibilní s velikostí boty, bude zároveň kompatibilní s velikostí snowboardu. Obecně se doporučuje vybírat boty a vázání na snowboard od stejného výrobce. Tento postup vám totiž zaručí opravdu velkou kompatibilitu.

Z čeho se skládá měkké vázání?

Měkké vázání je složeno z několika částí. Hlavní částí je základna, ke které jsou přidělané další patky. Ty poslouží jako dostatečná opora při jízdě. Uprostřed základny je kruhový otvor, do něhož zapadne disk, který upevňuje vázání ke snowboardu. Pomocí disku můžete nastavovat úhel vázání. V zadní části se nachází větší opěrná část patky. Botu k prknu uchytíte pomocí 2-3 nastavitelných strapů.

Jak daleko od sebe vázání nastavit?

Ideálně je nastavit vázání do přirozeného postoje. Ten by měl být pouze o několik centimetrů větší, než je šířka ramen. Milovníci freestylu mohou zaujmout širší postoj, nohy dále od sebe zajistí potřebnou stabilitu. Užší postoj je vhodnější při jízdě na sjezdovce.

Závěr

Vázání na snowboard mohou koupit muži, ženy i děti. Nabídka je opravdu široká. Při výběru vázání se vždy řiďte pravidlem, že nejdříve je nutné pořídit kvalitní, pohodlnou a dokonale padnoucí obuv. Teprve s ní se pak můžete pustit do výběru vázání.

Běžným uživatelům je určeno měkké vázání, které využijete při freeride, Freestyle i all mountain stylu jízdu. Velmi důležitým parametrem je tuhost vázání. Tuhost vždy vybírejte podle svých jízdních schopností. Pořizovací cenu z velké části udává výrobní materiál.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.snowboard-zezula.cz, www.templestore.cz, www.misfit.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (33 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Preferuji značku Burton, ale zkoušel jsem i Nitro. Ta má taky určité kladné vlastnosti, ale jinak zůstávám věrným fanouškem první jmenované značky a neměnil bych.

 2. Pro sebe a svou partnerku jsem v internetovém obchodu objednal Beany Trust 20/21, unisex a je to fakt super kvalita. Naprosto nám toto vázání na snowboard vyhovuje a je velmi pevné, rozhodně to byla skvělá koupě. Za nás mohu doporučit, protože má špičkové zpracování.

 3. Používám vázání na snowboard od značky Burton a neměnil bych. Jsem s touto značkou velmi spokojený a používám ji po mnoho let. Rozhodně mohu doporučit, protože kvalita je špičková.

Přidat komentář

Recenzer
Logo