Bowlingové koule

Bowling je oblíbená halová hra, při které je úkolem hráče srazit co největší počet kuželek za pomoci velké koule. Bowling můžete hrát pouze ve speciálních centrech, a chybět vám nesmí koule a vhodná obuv. Bowling je hra, která je oblíbená u dětí i dospělých. Nejmenší koule jsou vyrobeny tak, aby sedly již 6 letým dětem.

Vlastnit bowlingovou kouli není úplně nutné. Koule si můžete půjčit v každém centru, avšak její vlastnosti nemusí být zcela vyhovující. Koupě vlastní bowlingové koule se tak doporučuje těm, kteří chodí na bowling pravidelně, a hra pro ně není pouze zábavou.

Při výběru bowlingové koule je důležité, zvolit správný výrobní materiál a hmotnost koule. Směr hodu ovlivňuje i rozteč prstů. Před tím, než si půjdete vybrat svoji vlastní kouli, měli byste mít nazkoušenou hru s koulí erární. Díky tomu budete vědět, čemu byste měli věnovat pozornost a jaká hmotnost koule vám skutečně vyhovuje.

Porovnat ceny koulí

Typy

Bowlingové koule jsou vyrobeny převážně z polyesteru. Polyesterové koule mají dobré vlastnosti a jsou dostačující pro běžné hráče. Na trhu však naleznete i koule vyrobené z jiných materiálů, které mají trochu odlišné hráčské vlastnosti. Tu správnou kouli tak vybírejte podle toho, jak často bowling hrajete a zda je pro vás hra pouze zábavou nebo sportovní disciplínou.

Pro začátečníky

Pro začátečníky jsou k dostání levnější tzv. entry level koule vyrobené z polyesteru. Tyto koule bývají leštěné, na dráze tolik nezatáčí. Začátečnické koule nejsou tolik agresivní, díky čemuž se naučíte kouli dokonale vypouštět i ovládat. Polyesterové koule jsou považovány za universální a používají se v bowlingových centrech.

Pro sportovní hráče

Ti, kteří hrají bowling pravidelně alespoň jednou do týdne, by měli sáhnout po tzv. reaktivní nebo též excentrické kouli. Tato koule se vyrábí z odlišného materiálu, něž jiné koule. Za jeho výhodu se považuje vyšší tření s dráhou. Reaktivní koule má také větší jádro, které ovlivňuje pohyb po dráze.

Hmotnost

Hmotnost koulí se uvádí v librách. Koule na bowling váží obvykle od 6 – 16 liber. Pro bowlingové koule jsou typické otvory na prsty, které určují, jakým stylem budete moci kouli držet. Právě způsob vrtání a držení koule ovlivňuje i hmotnost.

Koule určené k půjčování v centrech mají vrtané otvory zbytečně velké. V tomto případě se doporučuje hrát spíše lehčí koulí, kterou budete snáze ovládat. Vaši vlastní kouli vám odborníci navrtají podle preferovaného stylu hru.

  • Krátké držení – koule je určena pro rovné hraní. Dovnitř koule budete moci vložit pouze 2 články prsteníčku a prostředníčku. Hmotnost takové koule by měla být o 1 – 2 libry vyšší, než hmotnost vámi používané erární koule.
  • Dlouhé držení – na dlouhé držení jsou vrtané zejména reaktivní koule. Muži by v tomto případě měli hrát s koulí s hmotností okolo 15 lb. Ženám postačí koule s hmotností 14 lb.

Svoje bowlingové koule mají i děti. Zde se s ohledem na hmotnost doporučuje dodržovat pravidlo 1 rok věku = hmotnosti 1 lb. Velkou roli však hraje i tělesná konstituce malého hráče.

Držení koule

Ať už bowling hrajete erární půjčenou koulí nebo vlastníte svoji rovnou polyesterovou kouli, či patříte ke zkušenějším hráčům používajícím točivější reaktivní kouli, budete do koule vždy strkat prostředníček a prsteníček. Tento úchop zajistí stabilní a pohodlné držení.

  • Rovné hraní – ti, kteří preferují rovné hraní, budou využívat krátký úchop. Do koule budou vkládat celý palec a dva články prsteníčku a prostředníčku. Tyto koule lze velmi snadno vypustit, avšak složitěji kouli roztočíte.
  • Točivé hraní – je typické pro reaktivní koule, které jsou vrtané na dlouhý úchop. Do koule lze vložit pouze jeden článek prsteníčku, prostředníčku a celý palec. Díky tomuto úchopu budete moci kouli při vypuštění velmi jednoduše roztočit.
  • Obouruční hraní – ne každý hráč využívá otvor na palec a před vypuštěním kouli přidržuje dlaní druhé ruky. Tuto techniku používají i profesionální hráči.

Značka

Bowlingovou kouli můžete vybírat i podle značky. Na trhu jsou k dostání koule více různých výrobců. Za velmi kvalitní jsou považovány koule Brunswick, Ebonite, Columbia nebo Storm.

Cena

Pořizovací cena bowlingových koulí se pohybuje v rozmezí 1 300 – 5 000 Kč. Universální polyesterové koule koupíte za cenu do 1 600 Kč. Tyto levnější koule jsou dostačující pro méně náročné nebo začínající hráče. Ti pak mohou přejít na akčnější točivé koule s cenou od 2 000 Kč.

Porovnat ceny koulí

Otázky a odpovědi

V čem je lepší vlastní bowlingová koule?

Vlastnit svoji kouli přináší několik výhod. Tou největší je, že si můžete nechat kouli navrtat přesně na ruku. Díky tomu budete při hře dosahovat lepších výsledků. Vybrat si můžete i oblíbený vzhled a svoji kouli budete mít při každé hře vždy k dispozici.

Jaké další doplňky lze koupit?

Bowling se hraje ve speciálních botách. Boty vám stejně jako kouli půjčí v bowlingovém centru. Zde však nemáte jistotu, že narazíte na boty, které vám pohodlně padnou. Hráči, kteří hrají bowling pravidelně, by si tak měli k vlastní kouli pořídit i vlastní obutí. Bowlingové boty mají speciálně řešenou podrážku, která po dráze klouže a samotná bota vám pomůže i k lepšímu odhodu a lepší technice hry.

Jak o kouli pečovat?

Bowlingová koule je poměrně tvrdá a těžká, obecně nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Pochopitelně ji musíte zbavovat prachu nebo jiných nečistot. Zkušenější hráči kouli po každém hodu utírají speciální koženou utěrkou. Po každé hře můžete kouli vyčistit speciálním, nejlépe certifikovaným čističem.

Závěr

Bowlingové koule se vyrábí v několika velikostech a liší se roztečí a velikostí otvorů na prsty. Proto nemusí být jednoduché najít v bowlingovém centru koulí, která bude velikosti vaší ruky dokonale vyhovovat. Jestliže hrajete bowling párkrát do roka pro zábavu, bude vám erární koule stačit.

Náročnější uživatelé, kteří se více soustředí na techniku hry a především výsledek, jistě ocení možnost vlastnit svoji bowlingovou kouli. Tu vám upraví přesně podle vašich představ i stylu hry. Začátečníci by měli začínat s universálními polyesterovými koulemi vhodnými pro rovné hraní. Zkušenější hráči již mohou přejít na živější točivé reaktivní koule vyrobené v kombinaci různých materiálů.


Zdroj: www.xshopbowling.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo