Tága

Kulečníkové tágo je na první pohled jednoduché příslušenství, které potřebuje každý hráč kulečníku. Ani kulečníkové tágo však není možné koupit podle ceny nebo vzhledu, důležité jsou i další parametry. Jinak vypadá tágo, které bude používat začátečník, jinou podobu má tágo profesionálního hráče. Záleží i na tom, zda potřebujete tágo ke hře poolu nebo karambolu. Jednotlivá tága se liší také délkou, hmotností a výrobním materiálem.

Porovnat ceny tág

Typy

Před tím, než si půjdete koupit svoje vlastní první tágo, musíte vědět, jaký typ kulečníku budete hrát. Jinou podobu má tágo pro karambol a jinou pak tágo pro pool.

  • Pool – potřebovat budete kulečníkový stůl s dírami, 15 barevných a jednu bílou kouli. Tága vhodná pro tento typ hry mají o něco větší špičku. Průměrně má špička velikost 12 – 13,5 mm. Standardní délka pool tága je 147 cm, některá tága mohou být o 1-2 cm kratší nebo delší.
  • Karambol – se hraje na kulečníkovém stole bez děr, potřebovat budete pouze 3 nebo 4 koule. Hrát budete s tágem se špičkou o velikosti 10 – 12 mm. Standardní délka tága je 140 cm.
  • Snooker – se hraje na mnohem větším stole s dírami. Hrát budete s 22 koulemi, přičemž 15 koulí by mělo mít červenou barvu a 7 koulí má barvu různou. Tágo by mělo mít délku 147 cm. Tato tága mají nejmenší špičku o velikosti v rozmezí 8 – 10 mm.

Hmotnost

Velký vliv na přesnost hry má hmotnost tága a těžiště. Těžiště je umístěno přibližně ve 2/3 délky.

  • Pool – hmotnost tága je v rozmezí 17 – 21 uncí, 500 – 600 gramů. Za ideální se považují tága s hmotností 19 uncí, tato hmotnost by měla vyhovovat i začátečníkům. Některá dražší tága disponují vyvažovacím šroubem, kterým budete moci hmotnost tága upravit.
  • Karambol – hmotnost bývá od 470 – 540 gramů a i zde lze koupit tága opatřená vyvažovacím šroubem.

Špička

Na konci každého kvalitního tága musí být umístěna kostice. Na konci kostice je pak přilepená zaoblená kůžička. Kůžička vám zaručí, že tágo nebude po koulích nijak klouzat. Kůžička je část, která vyžaduje pravidelnou péči. Aby měla tato část požadovaný zaoblený tvar, je ji nutné pravidelně smirkovat za pomocí jemného smirkového papíru. K tomuto účelu je možné také koupit také speciální příslušenství. Nakonec je kůžičku nutné pravidelně ošetřovat speciální křídou.

Materiál

Tága se vyrábí ve většině případů ze dřeva. Čím dražší tágo koupíte, tím lepší bude kvalita výrobního materiálu. Kvalitnější tága mají delší životnost a jsou i mnohem lépe vyvážená.

  • Špička – vyrábí se z tvrdého dřeva, u kvalitního tága se používá kanadský javor, u méně kvalitních pak ramínové dřevo. Kvalitní špičky jsou vyrobeny z přírodního dřeva, které by nemělo být ničím potažené. Za nekvalitní se považují tága, jejichž špička je vyrobena ze sklolaminátu nebo jiných než dřevěných materiál. Špičky vyrobené z těchto materiálů jsou náchylnější na poškrábání. Poškrábaná špička špatně klouže.
  • Rukojeť – na tuto část se většinou umísťuj Irská nit, což je pevná tkanina, která vám umožní pevné a jisté držení i vedení tága. Koupit můžete také tágo, jejíž rukojeť je pokryta syntetickými materiály nebo kůží. Někomu mohou více vyhovovat tága s hladkou lakovanou rukojetí.

Značka

Začátečníci se mohou zaměřit na tága značky Players. Výrobky této značky se vyznačují dobrým poměrem kvalita/cena. Mezi renomované výrobce patří značky Viking, J. Pechauer nebo McDermott. Tága jsou velmi dobře zpracovaná a vyznačují se výbornými hracími vlastnostmi, což ocení především pokročilejší hráči. Kromě těchto výrobců jsou oblíbená také tága značek Buffalo, Longoni, FURY, Predator, Classic a dalších.

Cena

Pořizovací cena tága není zanedbatelná. Nejlevnější tága stojí od 1 700 – 2 500 Kč. Pokročilejší hráči by měli do tága investovat od 3 000 – 6 000 Kč.

V tomto cenovém rozmezí najdete výrobky renomovaných značek. Profesionálové mohou tágo koupit i za více než 10 000 Kč. Takto drahá tága jsou vyrobena z nejkvalitnějších materiálů a na výrobu se používají špičkové technologie. Platí i pravidlo, že čím dražší tágo koupíte, tím výjimečnější bude i jeho vzhled.

Porovnat ceny tág

Údržba

O tágo je nutné pravidelně pečovat. Největší péči potřebuje špička tága, speciálně pak kůžička. Kůžičku je nutné pravidelně smirkovat a ošetřovat křídou. Špici tága je nutné čistit, zbavovat prachu, potu i nečistot. Díky tomu bude tágo mezi prsty klouzat a nebude se zadrhávat. K tomuto účelu slouží speciální přípravky i hadřík. Také zbytek tága je vhodné čistit od prachu, potu, mastnoty a nečistot.

Otázky a odpovědi

Co ještě vědět?

Ačkoliv koupíte nové tágo vyrobené známým výrobcem, doporučuje se vyzkoušet, že je tágo opravdu rovné. Nejpřesnější a zároveň nejjednodušší způsob jak zjistit, že je tágo rovné je, roztočit ho na kulečníkovém stole. Pokud je tágo dokonale rovné, nepoznáte při jeho rotaci na stole žádné výkyvy.

Jak postupovat při výpůjčce tága?

Ne každý má možnost pořídit si kulečníkový stůl domů a navštěvovat tak musí veřejné herny nebo si kulečník zahraje v oblíbené hospůdce. Podle toho, do kterého podniku se vydáte, budete mít možnost vybrat i správné tágo. Ne vždy máte možnost tágo vyzkoušet a hrát tak musíte s tím, které je momentálně k dispozici. Pokud však zajdete do luxusní herny, můžete si tágo před zapůjčením vyzkoušet.

Při výběru se doporučuje postupovat podle obecných zásad, tzn. zkontrolovat nejprve musíte stav kůžičky. Poté byste měli zkusit tágo roztočit na stole a přesvědčit se, že je opravdu rovné. Vyzkoušet musíte i skluz tága a lehkým poklepem o zem zjistíte, že v tágu necestuje uvolněná součástka.

Co je rozkládací tágo?

Rozkládací tága jsou většinou složena ze dvou částí, tyto části k sobě sešroubujete závitem. Závit je umístěn uprostřed tága a vyrábí se z různých kovových materiálů. Nejkvalitnější tága mají závit vyrobený z titanu. Break-Jump tága mají dva závity.

Druhý závit je umístěn na spodní části, přičemž zkrácenou verzi můžete použít pro Jump – skok a dlouhou verzi pro Break – rozstřel. Rozkládací tága jsou k dostání ve všech cenových kategoriích a jejich velkou předností je snadnější přenášení. Pádem však můžete závit tága poškodit.

Závěr

Kulečníková tága jsou nezbytná pro hru. Ti, kteří si chodí kulečník zahrát příležitostně do restaurací či klubů, si většinou vystačí volně dostupnými tágy. Pro pravidelné hráče může být vhodnější pořídit si vlastní tágo.

Tága se dělí do skupin podle toho, jakou hru upřednostňujete. Jakmile zvolíte správný typ, můžete se řídit jednoduchým pravidlem, čím je tágo dražší, tím je i kvalitnější. O tágo je třeba náležitě pečovat, k tomuto účelu koupíte speciální přípravky. Mezi příslušenství, které můžete dokoupit, patří obal na tágo a oblíbená je i speciální rukavice. V ní bude tágo snadno klouzat a hra bude mnohem jednodušší.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (56 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Kulečník hrají pravidelně už 13 let. Konečně jsem si našetřil a koupil tágo Viking. 13.500 Kč je dost ale stojí to za to.

  2. Kulečník hrajeme s kamarády každý víkend a potřebovali jsme taga na střídačku, tak jsme vzali Artemis mister a super.

  3. Doma jsme si zařídili jednu z místností jako hernu a máme tam i kulečníkový stůl. Potřebovali jsme ještě pár tág navíc, tak jsme to vzali podle hodnocení a objednali House Q Hardwood.

Přidat komentář

Recenzer
Logo