Clony na plot

Ploty jsou nedílnou součástí každého pozemku. Vybírat můžete z různých plotových výplní, které váš pozemek a majetek ochrání a zároveň vám mohou poskytnout větší či menší soukromí. Mezi nejoblíbenější stále patří drátěné ploty, které jsou oblíbené díky své poměrně jednoduché stavbě a příznivé pořizovací ceně. Velkou nevýhodou drátěných plotů je však skutečnost, že vám neposkytnou prakticky žádné soukromí a neochrání vás před větrným počasím. Z tohoto důvodu je majitelé pozemků velmi často doplňují o neprůhledové clony.

Clony na plot se vyrábí z různých materiálů. Oblíbené jsou jednoduché sítě, tkaniny i rohože. Roste i obliba umělých živých plotů. Právě konečná podoba a materiál je při výběru tím nejdůležitějším parametrem. U každé clony byste pak měli zvážit odolnost, protože musí ustát nápory větru, sněhu i deště.

Prohlédnout clony

Typy

Clony na plot mají nejčastěji podobu sítí, plotových tkanin a rohoží. Clonu na plot však můžete vytvořit i ze živých stromů nebo keřů. Instalace všech typů clon je velmi jednoduchá, na plot je připevníte pomocí vázacích drátů.

  • Rohože – jsou nejčastěji vyrobeny z bambusu, rákosu nebo proutí. Rohože na plot jsou nejen praktické, ale i dekorativnější. V případě některých materiálů může měnit vzhled, rohož je možné natřít nebo nalakovat.
  • Stínící tkanina – na jejich výrobu se používají syntetické materiály, nejčastěji se jedná o HDPE a PVC. Výhodou tkanin je vysoká odolnost, cenová dostupnost a možnost zvolit preferovaný vzhled. Kromě klasických jednoduchých tkanin můžete koupit stínící tkaninu v přírodní imitací rákosu či bambusu.
  • Umělý živý plot – žádané jsou i clony v podobě umělého živého plotu. Pomocí umělého plotu můžete vytvořit dokonalé soukromí, plot bude rovněž sloužit i jako zajímavá dekorace. Právě díky svému vzhledu je umělý živý plot k vidění i na terasách nebo balkonech.

Materiál

Clony na plot se vyrábí ze syntetických i přírodních materiálů. Pakliže preferujete přírodní materiály, můžete koupit rohož vyrobenou z proutí, rákosu nebo štípaného umělého nebo přírodního bambusu. Velkou odolnost nabízí clony vyrobené z plastu. Tyto clony jsou k dostání v podobě umělých plotů i pevných stínících pásů. Poměrně dobře si vedou i syntetické materiály, nejčastěji se jedná o polyetylenový úplet. Výrobní materiál musí mít ideálně vysokou odolnost vůči UV záření i povětrnostním vlivům a nulovou nasákavost.

Zastínění

Clonu na plot byste měli vybírat i podle deklarovaného procenta zastínění. Zastínění vyjadřuje, kolik % denního světla clona na plot zadrží. Hodnota zastínění se však neodráží na míře neprůhlednosti. Obvykle se hodnoty zastínění pohybují od 60 – 90%. Avšak ani clony s 90% zastíněním vám nezajistí vysokou neprůhlednost. Pakliže má clona plnit funkci neprůhledné bariéry, budete muset na plot umístit dvě clony. Toto řešení však není vhodné v případě, kdy je plot vystaven extrémním poryvům větru. V tomto případě bude konstrukce vystavena příliš velkému zatížení, což může vést k poškození plotu.

Gramáž

Další uváděným parametrem je gramáž, tedy plošná hmotnost. Gramáž se udává v gramech/metr2 pod zkratkou g/m2. Míra gramáže ovlivňuje průsvitnost clony, ale určuje i to, jakým způsobem může být clona použita.

Například clony s gramáží 60 g/m2 mívají míru zastínění v rozmezí 55 – 60% a jsou vhodné i k ochraně rostlin před slunečním zářením. Clony s gramáží 90 – 150 g/m2 využijete především k zastínění plotu, případně k ochraně lešení.

Velikost

Stínící tkaniny na plot se prodávají v mnoha velikostech. Baleny jsou po metrech a liší se také svojí výškou. Koupit můžete clonu s výškou od 40 – 350 cm. Clonou můžete koupit na všechny obvyklé výšky plotů, přičemž je možné pořídit balení po 5 – 50 metrech.

Možnosti

Stínění na plot se vyrábí v různých kvalitách a liší se i způsobem instalace. Oblíbené síťové clony obvykle mívají zpevněné okraje a výpletová oka. Dražší clony mohou mít i mosazná oka, které vám usnadní instalaci clony na plot.

Značka

Clony na plot jsou velmi populární a na trh je dodává celá řada výrobců. Ti na trh dodávají clony v různých podobách. Velký výběr budete mít například v případě značky GTEX, MyBestHome, Bradas, Kataro, Strend Pro, Dema, Levior, Wenko, Blumfeldt a mnoha jiných.

Cena

Cenové rozpětí je poměrně velké a odvíjí se především od typu clony, ale i celkového rozměru. V závislosti na těchto parametrech za stínění zaplatíte od 50 – 600 Kč. Cenu mohou snížit i různé akce výrobců.

Prohlédnout clony

Otázky a odpovědi

Kde lze clonu na plot využít?

Clony na plot jsou poměrně universální a použity mohou být na mnoha různých místech. Primárně jsou určeny k zastínění plotu, ale nainstalovat je můžete i na balkon, zastíní terasu i pergoly. Mnohdy se využívají i k ochraně rostlin před intenzivním slunečním zářením. Z tohoto důvodu jsou k vidění na záhonech i sklenících. Pomocí clony můžete zakrýt i lešení nebo jiné prvky, které chcete ukrýt před zvědavými pohledy okolí.

V jakých barvách je možné clony na plot koupit?

Zvolit můžete i barevný odstín clon na plot. Oblíbené jsou především zelené clony, ale koupit můžete i černou, pískovou, hnědou, béžovou nebo bílou variantu. V menším zastoupení jsou k dostání clony v oranžové, žluté, chromové nebo stříbrné barvě.

Jakou mají clony na plot životnost?

Životnost clony na plot je velmi individuální a souvisí nejen s výrobním materiálem, ale i povětrnostními podmínkami. Větší životnost lze očekávat od dražších clon, což však nemusí platit v případě, kdy je plot pravidelně vystaven velkému náporu větru. Obvykle se životnost pohybuje v rozmezí 1 – 5 let, ale můžete koupit i clony, které vás svojí životností příjemně překvapí.

Závěr

Clony a stínící tkaniny na plot vám zajistí potřebné soukromí a poskytnou vám i více soukromí. Clony jsou velmi universální a využít je můžete mnoha způsoby. Clona může ochránit i rostliny před nápory slunečních paprsků. Clony na plot mají hned několik podob, ať už zvolíte jakýkoliv vzhled, měli byste si být jisti, že je vyrobena z pevného a vysoce kvalitního materiálu. Právě materiál určuje její životnost a stálost. Cluny jsou k dostání v mnoha velikostech, přičemž některé můžete podle potřeby upravit.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (130 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo