Nůžky na živý plot

Zahradní nůžky se postarají o zastřižení živého plotu. Živý plot je možné stříhat pomocí ručních nebo motorových nůžek. Pokud budete chtít udržovat živý plot ručními nůžkami, musíte se připravit a mnohem namáhavější práci, která vám nemusí přinést kýžené uspokojení. Proto je vhodnější sáhnout raději po elektrických, benzínových nebo akumulátorovým typech. Tyto plotové nůžky vám pomohou dosáhnout dokonalého zastřižení a při jejich používání ušetříte i velké množství času.

Nabídka nůžek na živý plot je obrovská a vybrat si může opravdu každý. Při výběru by však neměla hrát hlavní roli pouze cena. Základním kritériem při výběru těchto nůžek je druh pohonu. Důležitým parametrem při výběru plotových nůžek je také výkon a od něho se pak odvíjí délka střižné lišty.

Porovnat ceny nůžek na živý plot

Nejlepší nůžky na živý plot

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Makita DUH523Z 97 % 2 090 Kč Zobrazit Tera.cz
2. Makita UH5570 95 % 2 666 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Fieldmann FZN 4102-AT 88 % 799 Kč Zobrazit 4home.cz
4. Fieldmann FZN 6005 E 86 % 1 586 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. HECHT 655 86 % 1 499 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Plotové nůžky se liší typem pohonu:

Mechanické

Jedná se o ruční pákové plotostřihy. Tyto nůžky patří k tomu nejjednoduššímu, co můžete na údržbu plotu použít. S jejich pomocí však budete schopni zastřihnout pouze malé množství stromků a keřů, udávaná délka je cca 5 metrů. Vhodné jsou i k tvarování detailů u měkčích dřevin. Výhodou těchto nůžek je dlouhá životnost a nízká pořizovací cena.

Elektrické

Jsou poháněny elektromotorem a jejich jedinou nevýhodou je nutnost zapojení přívodního kabelu do elektrické sítě 220 V. Samotné nůžky jsou velmi lehké, jejich ovládání je snadné a práci zvládne naprosto každý.

I v dnešní době, kdy velmi roste obliba akumulátorových nůžek, patří elektrické plotovky k těm nejoblíbenějším a to zejména díky poměru výkon/cena. Tyto nůžky jsou ideální pro majitele malých a středně velkých zahrad, na kterých se nachází spíše měkké dřeviny. Elektrické nůžky se liší příkonem, přičemž k nejoblíbenějším patří stroje s příkonem od 450 – 700 W. Koupit můžete i výkonnější nůžky, které jsou vhodné na starší stromy se silnějšími větvemi.

Akumulátorové

Velmi oblíbené jsou i akumulátorové nůžky, které vám umožní neomezený pohyb. Svým výkonem se vyrovnají elektrickým nůžkám, při práci vás nebude limitovat přívodní kabel. Nůžky jsou lehčí, ovládání jednoduché a potěší i tichá chod.

U akumulátorových nůžek se zaměřte na kapacitu baterie, pracovat s nůžkami můžete nejčastěji 30 minut, ale k dostání jsou i dražší typy, který vydrží na jedno nabití i více než 1 hodinu. Nevýhodou těchto nůžek je tak pouze vyšší pořizovací cena a to ve srovnání s elektrickými nůžkami.

Benzínové

Jsou vhodné pro údržbu velkých ploch, jejich největší předností je velký výkon. Své využití mají na rozlehlých zahradách, ale jsou často používány i na údržbu veřejné zeleně. Tyto nůžky mají největší hmotnost, patří k nejrobustnějším, a vyžadují pravidelnou údržbu. Lze je použít na údržbu vzrostlejších stromů se silnými větvemi.

Výkon

Při výběru plotových nůžek přihlédněte také k výkonu jednotlivých modelů. Jednotkou výkonu jsou Watty. Výkon určuje, jak snadno bude možné nůžky používat a co vše s jejich pomocí zastřihnete.

Nejčastěji je výkon v rozmezí 400 – 1 000 W. Největším výkonem se mohou pyšnit benzínové nůžky, v jejich případě je výkon v rozmezí 800 – 1 000 W.

 • Pokud budete pečovat o menší stromky a měkčí dřeviny, vystačíte si s nůžkami s výkonem do 500 W.
 • Ti, kdo mají vysoký plot se silnějšími větvemi, budou muset použít nůžky s výkonem 500 a více W.

Délka střižné lišty

Je úzce spjata s výkonem nůžek, je uváděno, že výkon okolo 100W je dostačující pro lištu s délkou 10 cm. Z toho tedy vyplývá, že čím je výkon vyšší, tím je střižná lišta delší. Nejčastěji se setkáte s lištou o délce 450 – 800 cm. Délku by měla určovat velikost, ale i složitost upravované plochy. S pomocí kratší lišty budete moci snadno tvarovat různé tvary, delší lišta vám umožní vytvořit dokonalou rovinu.

Malé okrasné dřeviny zastřihnete s lištou o délce do 20 cm. Takto krátké lišty jsou typické pro malé akumulátorové nůžky, které plní také funkci nůžek na trávu.

Rozestup nožů

Rozestup nožů je parametr, který určuje, jaký průměr větve můžete s nůžkami ustřihnut bez toho, aby se vám při práci z důvodu přetížení zastavoval motor. Tento parametr je někdy uváděn i jako maximální tloušťka střihu. V souvislosti s rozestupem se doporučuje počítat i s určitou rezervou. Kratší lišty mívají rozestup okolo 15 mm, delší lišty mají rozestup i 34 mm.

Zuby

Nejdůležitější částí střižné lišty jsou samotné zuby, které jsou vyřezané laserovou technologií. K jejich broušení se používá diamant. Toto provedení vám umožní provést řez rychle a čistě, bez zbytečného zatížení rostlin.

Nůžky na plot mohou mít jednostranné nebo oboustranné čepele.

 • Jednostranné – manipulace je jednodušší, nůžky jsou ideální na stříhání rovných, dlouhých úseků. U těchto plotostřihů oceníte možnost otočné čepele.
 • Oboustranné – jsou vhodnější pro zkušenější uživatele, práce s nimi není tak bezpečná. Vhodné jsou i pro tvarování a žádanou funkcí je možnost nastavit úhel řezu.

Konstrukce

Před nákupem si vyzkoušejte, jak dobře vám nůžky na plot padnou do ruky. Aby byla práce jednoduchá, musí se vám nůžky dobře držet. Z tohoto důvodu by neměla chybět ani ergonomická rukojeť. Nůžky musí být také dobře vyváženy.

Funkce

Nůžky by měly být bezpečné, ale také praktické. Proto přihlédněte i k možnostem, které vám práci ještě více usnadní.

 • Otočná rukojeť – jednou z nejžádanějších funkcí je právě otočná rukojeť. Tu je možné otočit o 180 °C, což vám umožní provádět svislé i tvarovací střihy.
 • Antivibrační systém – touto funkcí by měly disponovat benzínové plotové nůžky. Díky němu je limitován přenos vibrací z motoru do rukou.
 • Travní zastřihovač – některé plotové nůžky můžete využít i jako travní zastřihovač. To vám umožní výměnná lišta. Tuto funkci mají zpravidla nejmenší nůžky, které využijete k tvarování malých okrasných dřevin.
 • Teleskopická rukojeť – vhodná pro zastřihávání vysokých plotů a poslouží i jarnímu stříhání větviček ovocných stromů.

Z bezpečnostního hlediska jsou nůžky na plot vybaveny pojistkou proti přehřátí a pojistkou proti nechtěnému zpuštění. O okamžité zastavení stroje se postará bezpečnostní brzda a náhodnému spuštění zabrání bezpečnostní zámek. Žádným nůžkám by neměl chybět ochranný kryt.

Značka

Nůžky na plot jsou k dostání od různých více či méně známých výrobců. Na kvalitní nůžky vás upozorní zejména delší záruční lhůta. Vybrat výrobek známého výrobce se rozhodně vyplatí. Mezi ty nejkvalitnější patří nůžky značek Bosch, Makita, Ryobi, Metabo, Black & Decker, Stihl, Stiga, Gardena, Hecht, Extol atd.

Cena

Cena začíná na necelých 1 000 Kč. Ačkoliv zde najdete i některé výrobky známých značek, nebude jejich kvalita nijak valná. Jsou vhodné pro občasnou údržbu krátkých a malých živých plotů.

Větší kvalitu vám poskytnou nůžky od 2 000 Kč. První benzínové nůžky pak koupíte za cca 2 500 Kč. Pro domácí použití si vystačíte s modely s cenou do cca 5 000 Kč. Dražší nůžky jsou vhodné spíše pro profesionály.

Porovnat ceny nůžek na živý plot

Údržba

Nůžky na plot vyžadují patřičnou údržbu. Z tohoto hlediska jsou nejnáročnější benzínové nůžky, kde se budete muset starat o samotný motor. Všechny nůžky pak vyžadují pravidelné promazávání lišty. K tomuto účelu můžete využít tekuté mazivo v podobě spreje, ideální je použít oblíbený olej WD – 40. Pomocí oleje odstraníte zbytky pryskyřice i veškerou špínu a nůž dokonale vyčistíte. Pomocí spreje však ochráníte lištu i před vlhkem a vyrovnáte mikroskopické nerovnosti.

Čas od času bude třeba nechat odborně naostřit lištu. Ostření by mělo být raději prováděno v servisech a to cca jednou za 3 roky, podle potřeby i dříve.

Otázky a odpovědi

Jak důležitá je hmotnost?

Hmotnost je parametr, který byste při výběru neměli vynechávat. Každé deko navíc totiž po chvíli práce ucítíte. Ideální je hmotnost okolo 3 kg. Ta je typická pro velké množství elektrických i akumulátorových nůžek. Ty nejtěžší benzínové nůžky však mohou vážit i více než 5 kg.

Postačí k zastřihování ruční nůžky?

Práce s ručními nůžkami je mnohem pomalejší a namáhavější. Pokud máte živý plot ve větší délce, měli byste raději volit elektrické nebo akumulátorové nůžky. Ruční nůžky jsou vhodné spíše k zastřihování jednotlivých keřů nebo plotů o délce do 5 metrů.

Co má vliv na přesnost řezu?

Jednoznačně je to kvalita lišty. Pokud chcete opravdu pěkný plot, vybírejte nůžky s lištou vyrobenou z oceli, jejíž zuby jsou řezány pomocí laseru a k broušení je použit diamant. Kvalitní lištu poznáte i podle záruční lhůty, u těch nejkvalitnějších to může být až 7 let.

Závěr

Nůžky na živý plot jsou určeny všem, kdo potřebují pravidelně udržovat živé ploty i zastřihovat různé keře. K nejoblíbenějším patří elektrické nebo akumulátorové nůžky, velké živé ploty zastřihnete pomocí výkonných benzínových nůžek. Při výběru zohledněte výkon, který ovlivňuje délku lišty i rozestup nožů. Zkontrolujte si ergonomii i vyvážení stroje a zaměřte se na praktické i bezpečnostní funkce.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.mountfield.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (50 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Na zahradě používám nůžky na živý plot pravidelně, protože je stále co zastřihovat, aby to mělo pěkný vzhled. Pořídil jsem si proto nůžky značky Makita, konkrétně DUH523Z a pecka. Fakt se s nimi parádně pracuje a stříhají skvěle.

 2. Já zkoušel hodně nůžek, až jsem zakotvil u Fieldmann FZN 70205 a jsou super. Pracuje se s nimi opravdu moc dobře.

 3. Koupila jsem manželovi nůžky na plot od značky Parkside a jede s nimi jak šicí stroj. Maj kvalitní zpracování a prý se i dobře drží v ruce, takže ho nebolí.

  • Parkside mám taky a jsou perfektní. Zatím jsem s nimi zvládl ostříhat vše, co bylo potřeba.

 4. Informace byli pro mě velice přínosný, děkuji za vaší pomoc.

Přidat komentář

Recenzer
Logo