Clony na kočárek

Clona na kočárek ochrání nejmenší děti přes škodlivými slunečními paprsky, deštěm, sněhem i větrným počasím. Clony se pořizují nejčastěji jako účinná ochrana před sluncem, ale díky své universálnosti je můžete využívat po celý rok. Stínítko na kočárek je na trhu poměrně krátkou dobu a mnozí rodiče s ním zatím nepřišlo do styku.

Dětské kočárky tak stále mnoho rodičů přikrývá plenkou nebo jinou látkou. Tento způsob je však podle odborníků velmi nebezpečný a ve snaze dítě ochránit mu můžete naopak způsobit různě závažné zdravotní komplikace. Pod látkou se totiž hromadí teplo, které může způsobit přehřátí miminka. Za parných letních dní se tak nedoporučuje trávit s dítětem čas na přímém slunci. Pokud však nemáte na vybranou a musíte vyrazit i v těch největších vedrech, měli byste dítěti zajistit patřičnou ochranu.

Tou je právě clona na kočárek, která má hned několik podob. Nejznámější verzí je slunečník, novějšími variantami jsou speciální kšilty nebo clony, které ochrání kočárek po celé ploše. To, jakou clonu koupit ovlivní nejvíce věk dítěte. Clony lze připevnit na všechny typy kočárků, na trhu je poměrně velký výběr. Ti, kteří touží po speciální podobě, si však mohou nechat clonu vyrobit na míru.

Porovnat ceny clon

Nejlepší clony na kočárek

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Zopa Bavlněná clona Rings 100 % 281 Kč Zobrazit Malvik.cz
2. BABY POINT clona UV 30+ šedá 97 % 179 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Dooky clona Design stříbrná stars 90 % 489 Kč Zobrazit Pilulka.cz
4. Dooky stříška černá 85 % 499 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Caretero Sluneční clona šedá 68 % 121 Kč Zobrazit Pilulka.cz

Typy

Stínidlo na kočárek lze koupit nejmenším dětem, kdy jimi doplníte hluboký kočárek, ale chránit můžete i děti usazené ve sportovním kočárku, které chtějí svět pozorovat v sedě. Jednotlivé varianty se výrazně liší nejen podobou, ale i účinností. Proto je dobré znát klady i zápory všech druhů stínících clon.

Sluneční clona

Jako nejpraktičtější se jeví sluneční clona, která je zároveň tou nejspolehlivější možností. Sluneční clony lze přidělat na hluboký i sportovní kočárek, ale také autosedačku. Tento typ clony je ideální pro děti od narození, avšak nebude nijak oblíbený u starších dětí, kterým bude clona překážet ve výhledu. Díky cloně bude v kočárku příjemné přítmí. Výhodou je možnost celoročního využití. Clona zakrývá celou plochu kočárku a miminko tak ochrání před jakýmkoliv počasím. Dítě clona ochrání i před nebezpečným hmyzem.

BabyStyle clona Egg

Ukázka sluneční clony: BabyStyle clona Egg

Stříška/kšilt

Tato stínidla ochrání dítě pouze částečně. Spolehnout se na ně nelze 100% a své využití mají pouze ve slunečních dnech. Kšilt nebo stříška může poskytnout i nějakou ochranu před deštěm. Stejně jako clonu můžete i stříšku nasadit na každý kočárek i autosedačku. Stříška dítěti nebrání při výhledu, z tohoto důvodu je oblíbená zejména u starších dětí.

Emitex stříška černá

Ukázka stříšky: Emitex stříška černá

Slunečník

Slunečník bývá často součástí kočárku, ale koupit ho můžete i dodatečně. Slunečník lze připevnit přímo ke konstrukci a poté ho můžete dle potřeby natáček. Tato varianta tak dítě chrání o něco lépe než předchozí typ. Výhodou slunečníků je i větší ventilace, avšak nemusí být spolehlivý ve větrném počasí. Nevýhodu jsou i jeho nároky na prostor.

Slunečním miminko ochrání před slunečními paprsky a částečně i deštěm. Neposkytne však ochranu vůči hmyzu. Při nákupu slunečníku věnujte pozornost kompatibilitě, protože jakýkoliv slunečník nemusí spolehlivě držet na každém kočárku. Zde se vyplatí kombinovat kočárek a slunečník jednoho výrobce.

Diago Slunečník černý

Ukázka slunečníku: Diago Slunečník černý

Možnosti

Sluneční clony nedisponují žádnými převratnými funkcemi. Nejkvalitnější clony však miminko ochrání před škodlivým UV zářením. Clony na kočárek jsou schopny blokovat škodlivé UVA i UVB záření. Nejkvalitnější sluneční clony mají SPF 50+. Za tuto možnost si však budete muset připlatit.

Další příslušenství

Clona na kočárek není tím jediným výrobkem, který se vám bude v parných letních dnech hodit. Ve výbavě by vašemu miminku neměla chybět moskytiéra, která ho ochrání před nebezpečným hmyzem. Speciálním příslušenstvím jsou chladící podložky, které se vkládají do kočárku. Instalovat je však můžete i do autosedačky nebo sedačky na jízdní kolo. Uvnitř chladící podložky se nachází speciální gel, který dokáže ochladit teplo, které miminko vytvoří. Účinnost chladící podložky bývá v rozmezí 3 – 4 hodin.

Značka

Clony na kočárek jsou velmi často kompatibilní s jakýmkoliv kočárek. Výrobce vás bude zajímat spíše tehdy, pokud chcete kočárek dokonale vyladit, nebo plánujete clonu používat celoročně a vyšší investice se vám tak skutečně vyplatí. Mezi spolehlivé výrobce patří především clony X-lander, Caretero, Zopa, Joolz nebo Petite&Mars . Universální clony nabízí GObaby, Dooky, Babyhome, New Baby a další.

Cena

Koupit clonu na kočárek může skutečně každý. Ty nejdostupnější clony se prodávají již za méně než 200 Kč. Jejich vzhled sice neohromí, ale vaše miminko ochrání spolehlivě. Za cenu do 300 Kč lze rovněž pořídit kšilt na kočárek i jednoduchý slunečník. Za clonu s UV ochranou zaplatíte od 300 – 500 Kč. Nejdražší jsou luxusní značkové clony, zde se pořizovací cena pohybuje v rozmezí 700 – 1 500 Kč.

Porovnat ceny clon

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi úpalem a úžehem?

Úžeh je stav, který se může dostavit po dlouhodobém přímém pobytu na slunci. Úžeh se projevuje zrudnutím pokožky a bolestí hlavy. Závažnějšími obtížemi jsou závratě, zrychlená srdeční činnost a ztuhnutí šíje. Od úžehu vás může zachránit vhodně zvolená pokrývka hlavy a kratší doba, kterou na slunci strávíte. Účinnou pomocí při úžehu je pobyt ve stínu, dostatek tekutin a studený ručník.

Úpal je stav, který vznikne, jestliže jste nuceni trávit delší dobu v místech s vysokou teplotou. Velmi často k němu může dojít při pobytu v nevětraném autě, ale také v uzavřeném a nevětraném kočárku. Potíže způsobné úpalem jsou mnohem závažnější. Dostavit se mohou teploty, zvracení, malátnost i dýchací potíže. V nejhorších případech dochází ke ztrátě vědomí a smrti.

Jakým způsobem je možné clonu přidělat?

Clonu na kočárek uchytíte pomocí gumy, která obepíná boudičku. K rukojeti ji lze připevnit šňůrkami nebo klipy. Clonu může na kočárek nasadit skutečně každý, během malé chvíle. Lze ji umístit na každý kočárek i dětskou autosedačku.

Proč ke stínění nepoužívat látkovou plenu nebo ručník?

Látkové pleny uzavřou otvor, kterým může do kočárku proudit vzduch. V takto uzavřeném prostředí dochází k rychlému nárůstu teploty. Uvnitř kočárku může být dokonce tepleji i o více než 15°C. Tím způsobíte rychlé přehřátí miminka, které může skončit úpalem. Látkové pleny vaše dítě rovněž neochrání před škodlivým UV zářením.

Závěr

Clonu na kočárek můžete používat od narození do doby, kdy budete svého potomka vozit v kočárku. Novorozencům a malým kojencům se doporučuje pořídit stínítko látkové, které ke kočárku přiděláte pomocí gumiček a šňůrek.

Látková stínítka jsou spolehlivá a praktická. Jejich předností je i snadná údržba. Mnohé lze dokonce vyprat v pračce. Starším zvědavým dětem bude více vyhovovat stínidlo v podobě stříšky nebo slunečníku. Stříšku nasadíte přímo na boudičku, slunečník je nutné připevnit ke konstrukci kočárku.

Clony na kočárek můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.funbaby.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (41 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Když jsem začala shánět přes Google.cz vhodnou clonu na kočárek, narazila jsem na váš článek, který vysvětloval zásadní informace o tom, jakou clonu, na co pozor atd. No, nakonec jsem podle hodnocení a rad vybrala Reer sluneční clona v černé barvě, která si těch 100 % opravdu zaslouží. Má super kvalitu a velmi precizní zpracování.

Přidat komentář

Recenzer
Logo