Datové terminály

Datové terminály jsou dnes již téměř standardní výbavou větších podniků nebo skladů. S jejich pomocí budete mít přehled o pohybech ve skladu, využít je můžete k tisku potřebných dokladů i načítání kódů. Důvodem, proč data sbírat je především snadnější řízení všech výrobních procesů v rámci celé firmy.

Datové terminály vám ihned poskytnou informaci o tom, co se děje na výrobní lince, jaké zboží přišlo na sklad, nebo jak velké máte zásoby. Ve větších firmách mají díky datovým terminálům přehled o pohybu zaměstnanců nebo chodu jednotlivých linek.

Datové terminály mají několik podob, před výběrem je třeba zvážit, jaká konkrétní data bude chtít sbírat, jakým způsobem s nimi budete dále nakládat a kolik můžete do zařízení investovat. Před výběrem dobře zvažte, kam chcete datový terminál umístit. Mnohem mírnější požadavky na odolnost terminálu budete mít na zařízení umístěné v čisté kanceláři.

Odolnější terminál je možné umístit do prašného skladu nebo dílny. V menším podniku si můžete vystačit s jedním datovým terminálem, do rozlehlejších hal nebo skladů je třeba umístit terminálů více. Počet datových terminálů má pochopitelně vliv na konečnou cenu, zvážit tak budete muset i to, jaké funkce jsou pro vás u tohoto zařízení prioritní.

Porovnat ceny datových terminálů

Typy

Terminály se dělí na stacionární a mobilní:

Terminál

Terminál lze ho propojit s mnohými operačními systémy, umístěny mohou být v kancelářích i provozech. Kromě datových terminálů jsou pro podniky typické i docházkové terminály. Koupit můžete jednoduché levné terminály i dražší terminály, u kterých lze využívat další funkce.

Mobilní terminál

Mobilní terminál funguje na stejném principu jako pevné terminály, lze je však libovolně přenášet. Jejich nevýhodou je menší zobrazovací obrazovka a nutnost pravidelně dobíjet nebo měnit baterie. Tyto přenosné terminály disponují kromě displeje i čtečkou čárových kódů, různě velkou pamětí a klávesnicí. Používají se nejčastěji ve skladech, během mobilního prodeje nebo v logistice.

  • Druhy terminálů – ruční, wearable, vozíkové

Snímač čárového kódu

Umožňují rychle zadávat několik informací pomocí možnosti načíst čárový kód. Jedná se o nejméně nákladnou, ale zároveň nejjednodušší možnost shromažďování dat. Kromě běžných kódů mohou snímat i QR kódy. Stejně jako v případě mobilních terminálů může být součástí snímače klávesnice a paměť.

  • Druhy snímačů – 1D, 2D, ruční snímače, stacionární snímače, kapesní snímače, snímače na prst
  • Čtecí vzdálenost – 10 cm (DPM), 70 cm (standard range), až 16 m (long range)

Způsob sběru dat

Aby byla práce opravdu efektivní, je třeba zvolit zařízení, které umožňuje data získávat co možná nejrychleji. Mnohá zařízení vám umožní snímat mimo jiné čárové či QR kódy. Roli může hrát i vzdálenost, ze které je možné čárové kódy snímat.

Podle způsobu sběru dat lze terminály rozdělit na drátové, bezdrátové nebo terminály, které využívají operační systém.

  • Dávkové – jsou propojeny s počítačem, kam se data ukládají. U těchto terminálů je třeba nainstalovat potřebné aplikace, které jsou dodávány výrobcem.
  • Bezdrátové – využívají připojení Wi-Fi, díky čemuž je terminál neustále propojen se systémovou databází. Bezdrátové datové terminály mohou pracovat on-line nebo off-line. On-line terminály jsou terminály komunikující v reálném čase, off-line terminály využívají při sběru dat svoji paměť.
  • Operační systém – zvolit můžete datový terminál využívající operační systém Android (dříve i Windows). Tyto terminály jsou plnohodnotnou náhradou za běžný počítač.

Parametry

U datových terminálů se zaměřte na několik podstatných parametrů:

Napájení

Datové terminály se dělí na stacionární a mobilní. Stacionární jsou umístěny na jednom místě a napájeny jsou klasicky díky elektrické energii. U mobilních je třeba vědět, jakou životnost baterie budete potřebovat. Pokud budete zařízení používat pravidelně, vyplatí se vybírat takové, které umožňuje měnit akumulátor.

Zabezpečení

Aby byly datové terminály správně zabezpečeny, není moudré podcenit ani správného výrobce. Kvalitní výrobce vám garantuje bezpečnostní a umožní vám využívat potřebné operační systémy, které přináší i další výhody. Kromě toho budete moci datové terminály na dálku podle potřeby aktualizovat.

Odolnost

U stacionárních datových systémů budete muset zohlednit stupeň krytí. Datové terminály umístěné v čistém prostředí nemusí být nijak odolné, v případě, kdy bude terminál umístěn na prašném místě, budete muset pořídit terminál odolný pro vniknutí prachu.

U mobilních terminálů hraje důležitou roli i výrobní materiál. Terminál by měl odolat případnému pádu a poškodit by ho nemělo ani sluneční záření. Běžná je odolnost IP 65, mobilní terminály jsou schopny ustát pád z necelých 2 metrů.

Ovládání

Ovládání by mělo být jednoduché a umožnit vám data zadávat i v případě, kdy máte nasazené pracovní rukavice. Pro snadnější práci s mobilním datových terminálem je vhodné zvolit zařízení s ergonomickou rukojetí.

Funkce

Datové terminály mohou být doplněny o kamerový nebo laserový snímač. Dalšími funkcemi bývá fotoaparát, barevný dotykový displej, podsvícená klávesnice. K datovému terminálu je možné připojit SD kartu i Flash disk. Dražší terminály je možné ovládat pomocí hlasu.

Zohlednit byste měli i propojení se stávajícími systémy, které využíváte. Datové terminály mohou být propojené s ERP systémy, případně mohou být samostatné s WMS.

Značka

Datové terminály nejsou levnou záležitostí, jedná se o přístroje, které mohou po nějaké době vyžadovat servisní prohlídku. Právě servis by měl hrát důležitou roli při výběru správného výrobce.

Někteří výrobci garantují poskytnutí servisu již druhý den od nahlášené poruchy, což vám výrazně usnadní chod firmy. Mezi jedny z nejlepších výrobců datových terminálů patří ZEBRA Technologies, Honeywell, Casio, Argox nebo Triton.

Cena

Výběr datového terminálu je velmi individuální záležitostí. Záleží pouze na tom, k čemu všemu budete datový terminál používat a jaké požadavky na přístroj máte. Nejlevnější datové terminály pro méně náročné uživatele můžete koupit od cca 1 300 Kč, náročnější mohou pořídit terminál za více než 10 000 Kč. Cena nejdražších terminálů šplhá nad 50 000 Kč.

Porovnat ceny datových terminálů

Otázky a odpovědi

V čem jsou datové terminály výhodné?

Mezi hlavní důvody pořízení terminálu patří zejména snaho o co nejpřesnější evidenci spotřebovaných surovin nebo materiálu ve skladech. Na výrobních linkách se pomocí datových terminálů měří výkon a vyhodnocuje efektivita práce. Tím se zlepšuje celková efektivita výroby.

Jaká technologie se pro sběr dat využívá?

Ve skladech i provozech se využívá při sběru dat technologie stacionárních a mobilních terminálů. Dále je to technologie sběru čárových kódů, QR kódů a dalších. Sbírat lze i veškerá data z výrobních linek.

Co je off-line terminál?

Tyto terminály nasbíraná data ukládají do paměti. Veškerá data z terminálu je možné přenést do počítače dodatečně. Terminál umožňuje propojení pomocí kabelu. Datové terminály mají podobu běžných mobilních terminálů a používají se nejčastěji při mobilním prodeji, s jejich pomocí se odečítají hodnoty z plynoměrů, elektroměrů atd.

Závěr

Datové terminály jsou užitečná zařízení určená pro rychlý a snadný sběr veškerých potřebných dat či čárových kódů. Tato zařízení jsou dnes běžně k vidění ve skladech, mobilním prodeji, logistických centrech i výrobních halách.

Mezi nejoblíbenější patří mobilní terminály, které můžete mít stále u sebe. Data uložené v terminálu je možné přenést do počítače pomocí bezdrátového připojení. U mobilních datových terminálů berte v potaz i odolnost, která se týká skladovacích i provozních teplot a vlhkosti, nebo odolnost vůči prachu a nárazům.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (50 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

1 komentář
  1. Do firmy jsme nakoupili datové terminály od ZEBRA Technologies a jsou perfektní. Dobře fungují, nesekají se a mají přehledný displej.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo