Čtečky čárových kódů

Pomocí čtečky čárových kódů můžete velmi snadno identifikovat všechny produkty označené čárovými kódy. Následně jsou data z kódu přenesena do počítače nebo jiného zařízení. Tyto přístroje v běžném životě pravděpodobně nevyužijete, čtečky jsou však neocenitelné pro každého majitele podniku, obchodu, přepravce atd. Díky možnosti čárový kód naskenovat bude zadávání všech produktů mnohem rychlejší, než kdybyste museli kódy zadávat ručně.

Čtečka čárových kódů načítá kódy EAN, jedná se o mezinárodní číselný kód. Na těchto kódech je vyznačena informace o dodavateli a další důležité údaje. Čtečka pracuje na podobném principu jako skener, nasnímá obrazovou podobu kódu a převede ho do digitální podoby. Čtečku je možné nainstalovat také do chytrého telefonu, tato manipulace je však obtížnější a nevýhodou je i rychlejší vybíjení baterie. Pokud vlastníte obchod nebo podnik je mnohem praktičtější pořídit čtečku v podobě samostatného zařízení.

Před výběrem čtečky si ujasněte, zda pro vás bude praktičtější bezdrátová nebo drátová čtečka. Obě varianty mají svoje pro a proti. Při výběru hraje roli typ kódů, které čtečka načte i intenzita používání. Při méně častém používání si vystačíte s levnější čtečkou, při intenzívním používání budete potřebovat vysoce kvalitní zařízení.

Porovnat ceny čteček čárových kódů

Nejlepší čtečky čárových kódů

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Honeywell 1202g Voyager BT 96 % 4 839 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Motorola LS2208 91 % 1 417 Kč Zobrazit tipnet.cz
3. Datalogic Quickscan QD2430 90 % 3 159 Kč Zobrazit ab-com.cz
4. Virtuos HT-900A 86 % 968 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Honeywell MK-5145 Eclipse 82 % 1 369 Kč Zobrazit Mironet.cz

Typy

Čtečky čárových kódů lze rozdělit podle způsobu propojení s počítačem na bezdrátové, které využívají přenos pomocí Wi-Fi nebo Bluetooth a drátové, které jsou s počítačem propojeny pomocí USB kabelu.

Bezdrátová

Je ideální tam, kde budete muset kódy načítat ve větší vzdálenosti od počítače. Jednotlivé čtečky mohou fungovat i ve vzdálenosti desítek metrů. Kódy se budou nahrávat do vnitřní paměti zařízení. Bezdrátové čtečky však nemají automatický mód, pro načtení kódu je tedy nutné mačkat příslušná tlačítka. U bezdrátového zařízení budete muset kontrolovat stav baterie.

Drátová

Práce s drátovou čtečkou je velmi jednoduchá a rychlá, protože čtečka disponuje automatickým módem. Díky tomu stačí čtečku je kódu přiblížit, po té, co zařízení kód rozpozná, dojde k jeho automatickému zapnutí a načtení kódu.

Nemusíte mačkat žádná další spouštěcí tlačítka. Drátová čtečka je praktická v místech, kde je třeba načítat velké množství kódů. Počítat však musíte s tím, že vás bude limitovat napájecí kabel, který vám neumožní načítat vzdálenější kódy. Kabelové čtečky se k počítači připevňují pomocí USB kabelu.

Technologie čtecího zařízení

Čtečky čárových kódů využívají různé technologie čtecího zařízení. Podle toho je lze rozdělit do několika skupin.

Laserová

Tato technologie umožňuje načítat uspořádání černých a bílých čar. Výhodou je nízká pořizovací cena a snadné používání. Tyto čtečky fungují především s dobře čitelnými kódy, načítání kódů je o něco pomalejší. Čtečky tak nejsou vhodné do náročnějších provozů.

CCD

Jsou známé i jako LED čtečky. Pro skenování využívají čtečky velké množství světelných senzorů, které jsou umístěny v řadě. Tyto čtečky nemají interní světelný zdroj, a pro správné načtení kódu musí být umístěny v jeho těsné blízkosti.

2D

Pracuje na podobném principu jako čtečka lineární. Je schopna načíst kód i ze strany. Tyto čtečky bývají označovány jako všesměrové a patří k těm nejspolehlivějším. Práce je tak snadnější a efektivnější. Tyto čtečky obstojí i v náročných provozech. 2D čtečky jsou schopny načíst i QR kódy.

Design

Čtečky čárových kódů jsou dále zastoupeny ve dvou podobách. Volit můžete mezi ruční nebo stolní čtečkou.

  • Ruční – malé a snadno přenosné zařízení s rukojetí je doplněno i spínací tlačítko.
  • Stacionární – připevňují se na pracovní plochu a k vidění jsou především ve velkých obchodech.
  • Mobilní terminál – zařízení, které umí více než načítat čárové kódy. Mobilní terminál může svým vzhledem připomínat mobilní telefon, bývá vybaven dalšími funkcemi. Součástí terminálu může být fotoaparát, GPS nebo dotykový displej. Ten lze využít k načtení podpisu. Toto zařízení je v dnešní době běžně k vidění u přepravců balíků a oblíbené je i ve skladech.

Značka

Ke známým výrobcům čteček patří Motorola, Honeywell, Virtuos, Chainway, Maxxo, Zebex, Zebra Technologies, Datalogic a další.

Cena

Nejlevnější kabelové ruční snímače můžete koupit od 1 000 – 1 500 Kč. Tyto čtečky jsou zcela dostačující pro malé obchody. Snímací vzdálenost je do 50 cm od kódu a součástí většiny čteček je i stojánek.

Od 2 000 Kč jsou k dostání ruční drátové čtečky, které disponují 2D technologií a jsou schopny načíst i QR kódy. K dostání jsou i první bezdrátové ruční čtečky. Od 4 000 Kč jsou pak k dostání stolní čtečky a k nejdražším patří mobilní terminály, za které můžete zaplatit více než 10 000 Kč.

Porovnat ceny čteček čárových kódů

Otázky a odpovědi

Co vše je obsaženo v čárovém kódu?

V tomto kódu najdete všechny důležité informace o daném produktu. Všechna čísla i písmena jsou zakódovaná do různě dlouhých a širokých pruhů. Kromě výrobce to bývá cena, datum výroby i spotřeby, hmotnost a mnoho dalšího. Čárové kódy jsou jednotlivým produktům přidělovány mezinárodní institucí.

Co je PLU kód?

Jedná se o kód, který má vyhledat cenu zboží. V obchodě se PLU kódy používají u nebaleného zboží, například pečiva, ovoce nebo zeleniny. Toto zboží se běžně zváží u pokladny a PLU kód poté zadáví pokladní ručně podle seznamu nebo zpaměti.

Načtou čtečky všechny kódy spolehlivě?

Ne každá čtečka je schopna načíst všechny kódy správně. Na vině není ani tak samotné zařízení jako kódy samotné. Potíže mohou způsobit špatně čitelné kódy, některým čtečkám může dělat potíž velikost kódu. Setkat se můžete s kódy, které mají nedostatečné okraje, chybějící čáry, ale potíže může způsobit i nálepka nalepená přes část kódu.

Závěr

Díky čtečkám čárových kódů se velmi zjednodušilo odesílání i přijímání různých produktů, což ocení nejen velké firmy, ale i drobnější podnikatelé. Čtečka vám umožní produkt během chvíle naskenovat a poté již budete mít přístup ke všem důležitým informacím. Čtečky mají své opodstatnění v obchodech, logistických i přepravních společnostech a v mnoha dalších odvětvích.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (46 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupil jsem laserovou čtečku čárových kódů a funguje jak má. Nejsou s ní žádné problémy, neseká se a kódy čte hned.

  2. Do firmy jsme potřebovali čtečku čárových kódů, nakonec jsme si vybrali model Motorola LI4278. Pracuje velmi dobře a načítá skvěle.

Přidat komentář

Recenzer
Logo