Štítkovače

Tiskárna štítků nebo také štítkovač je praktická pomůcka, kterou oceníte ve skladu, kanceláři i při organizaci vaší domácnosti. Štítkovač využije pro lepší orientaci, díky popiskům budete vědět, kde máte co uskladněné, což vám usnadní hledání různých tiskovin.

Štítkovač je malý přístroj, který je schopen tisknout vámi napsané popisky na speciální pásky. Každý štítkovač umožňuje tisknout na různě silné pásky a zvolit můžete i jejich barevné provedení. Jedna strana pásků je lepící a štítek je možné přilepit na plast, kov, sklo, dřevo a papír.

Štítkovače se liší principem, na kterém fungují, velikostí, šířkou štítků i počtem funkcí. Přenosné štítkovače by mělo být možné držet pohodlně v jedné ruce, a druhou rukou byste měli zvládnout psát na klávesnici. Uživatelský komfort vám tak poskytne ergonomická rukojeť a dopředu ověřit byste si měli způsob ovládání.

Porovnat ceny štítkovačů

Typy

Štítkovač je k dostání ve dvou provedeních. Pro občasné používání si vystačíte s mechanickým štítkovačem. Pro častější používání jsou k dostání digitální přístroje. Oba typy jsou přenosné a držet je můžete pohodlně v jedné ruce. Větší jsou stolní štítkovače, které jsou však určeny do náročnějších provozů.

Mechanický

Štítkovač písmena na pásky spíše vytlačuje, než tiskne. Mechanické štítkovače jsou poměrně levné a jednoduché přístroje. V tomto případě budete muset nastavit každé písmeno zvlášť.

Digitální

Do věších společností, skladů i kanceláří se vyplatí zainvestovat do dražšího přístroje. Tisk je rychlejší, vše se nastavuje automaticky. Nejkvalitnějším je průmyslový štítkovač, který využijete v opravdu náročných provozech. Výhodou průmyslového štítkovače je velmi odolný tisk, který vydrží i náročné průmyslové prostředí. S průmyslovým štítkovačem často pracují technici i elektrikáři.

Stolní

Stolní nebo také desktopový štítkovač je již větší a své využití má při tisku balíkových štítků. Využívá se ve velkých skladech i zdravotnictví. Díky své větší velikosti je schopen tisknout velké štítky.

Parametry

Při výběru štítkovače se doporučuje přihlédnout k následujícím parametrům:

Pásky

U ručních štítkovačů je nejběžnější pásky s šířkou do 18 mm. U větších štítkovačů nebo tiskáren na štítky může být šířka od 6 -25 mm. Tiskárna však může tisknout i na pásky s šířkou více než 60 mm. To vám umožní tisk vizitek nebo navštívenek.

Pásky je třeba vybírat podle mechanismu tisku. Mechanický i digitální tisk vyžadují pásku z odlišných materiálů. Kromě šířky je třeba zohlednit i její odolnost. Kromě běžných pásků, můžete koupit pásky s větší odolností proti oděru, UV záření a vodě. Na výběr máte i několik barev.

Rozlišení

Jednotlivé štítkovače a tiskárny mohou díky standardnímu rozlišení 200 dpi tisknout štítky s velmi dobrou čitelností, přečíst je možné i drobné písmo. Jestliže však budete chtít například loga nebo složitou grafiku, měli byste volit zařízení s větším rozlišením, doporučováno je rozlišení 360 dpi.

Konektivita

Bude vás zajímat pouze u přístrojů, které chcete propojit s počítačem nebo jiným zařízením. Připojení je většinou možné pomocí USB kabelu, ale velké množství štítkovačů připojíte pomocí WiFi nebo Bluetooth. V tomto případě máte dispozici také integrovaný software.

Napájení

Ruční štítkovače jsou zpravidla napájeny tužkovými bateriemi, dražší umožní i dobíjení. Stolní štítkovače a tiskárny na štítky je většinou nutné připojit do sítě, pro tisk v terénu jsou v případě některých k dispozici také akumulátorové základny.

Počet řádků

Také k tomuto parametru je vhodné přihlédnout u častěji používaných štítkovačů. Jednodušší ruční štítkovače tisknou většinou na tenčí pásky a dovolí vám vytisknout maximálně 2 řádky. Kvalitnější štítkovače umožňují tisknout na větší počet řádků.

Formátování

Nejlevnější štítkovače umožňují tisknout pouze jedním typem písma. U dražších můžete vybrat nejen písmo, ale využijete tučné či podtržené písmo a také kurzívu. Nejkvalitnější tiskárny spolupracují s aplikací Excel, Outlook i Microsoft Excel. Zvolit si můžete logo, symbol a cokoliv dalšího.

Funkce

Ruční štítkovače mnoho funkcí nemají, větší možnosti vám nabízí stolní štítkovače nebo tiskárny na štítky.

Ruční štítkovače:

Mechanický štítkovač má číselník s cca 50 znaky, nechybí znak Eura a @.

U digitálního štítkovače oceníte možnost náhledu před tiskem. Tisknout můžete několika styly písma a kromě znaků lze tisknout také rámečky. Dražší digitální štítkovač může tisknout na pásky různých šířek. K dispozici máte i paměť, která vám umožní opakovaný tisk štítků. Z dalších funkcí můžeme jmenovat:

  • Manuální odstřihnutí pásky
  • LCD displej s podsvícením
  • Připojení k počítači
  • Dobíjecí baterie

Stolní štítkovače a ruční tiskárny jsou, co se funkcí týká nejvybavenější. Kromě všeho, co lze považovat za běžné umožňují:

  • Tisk na samolepící štítky
  • Tisk na nelepící karty
  • Tisk čárových kódů
  • Možnost výroby plastových i papírových štítků
  • Akumulátorová základna – využijete je vždy, když budete tiskárnu používat mimo zdroj elektrické energie.
  • Možnost tisknout ve více barvách

Značka

Díky kvalitnímu výrobci získáte štítkovač potřebné kvality a při správném používání se můžete spolehnout na jeho dlouhou životnost. Ani u tohoto zdánlivě jednoduchého přístroje se nevyplatí volba levného přístroje neznámé značky. Naopak kvalitními výrobci jsou Casio, Dymo nebo Brother.

Cena

Nejlevnější jsou ruční mechanické štítkovače s cenou do 300 Kč. Jsou vhodné pro příležitostné používání a na trhu zastoupeny v malém počtu. Cena ručních digitálních štítkovačů je v rozmezí 500 – 3 000 Kč. Čím je štítkovač dražší, tím více vám toho nabídne.

Cena stolních štítkovačů a tiskáren bývá v rozmezí 3 – 7 000 Kč. Tyto velké přístroje však naplno využijete pouze v kancelářích, skladech atd.

Porovnat ceny štítkovačů

Otázky a odpovědi

Jak využít štítkovač v domácnosti?

V domácnosti si vystačíte s levnějším digitálním nebo obyčejným mechanickým štítkovačem. Hodit se vám bude v kuchyni na popisování dóz se surovinami, označit můžete i úložné boxy. Své využití má štítkovač i pro označení zavařenin atd. Praktický bude v dílně či pracovně. Ocení ho všichni, kdo mají rádi své věci přehledně uložené.

Lze štítkovač propojit s počítačem?

Tuto možnost můžete v případě některých štítkovačů využít. S využitím jednoduchého softwaru, který si instalujete do počítače, můžete vytvářet svoje vlastní návrhy. Zvolit můžete typ i velikost písma a možné je tisknout také čárové kódy.

Lze použít pro tisk štítků i tiskárnu?

Jestliže budete tisknout větší množství štítků, můžete k tomuto účelu použít speciální tiskárnu. Tiskárny umožňují tisk ve vysokém rozlišení a disponují řadou funkcí. Vytisknout můžete adresy, jmenovky, cenovky, čárové kódy a mnoho jiného. Standardní funkcí je WiFi a Bluetooth. Připojit ji můžete k počítači či jinému zařízení.

Závěr

Při výběru štítkovače dobře zvažte, za jakým účelem a jak často ho budete používat. Pro občasné využití v domácnosti je zbytečné kupovat příliš drahý štítkovač, který naplno nevyužijete.

Při pravidelném používání pro vás naopak nemusí být levný přístroj dostačující. Digitální ruční štítkovače již mají mnoho praktických funkcí. U těchto přístrojů si ohlídejte, zda umožňují komunikaci v českém jazyce.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Mám Dymo štítkovač a jsem spokojený. Zatím jsem zkoušel jen takové drobnosti, jako nový štítek na zvonek, dveře, ale také v práci na skříňku. Funguje opravdu moc dobře a rychle, navíc se s ním pracuje úplně jednoduše, že to zvládne i laik.

  2. Štítkovač je super pomůcka. Nedávno jsem vyráběl štítky na zvonek a domovní schránku. Koupil jsem značku Brother.

  3. Vše jsem se dočetl v tomhle článku, děkuji za pomoc.

Přidat komentář

Recenzer
Logo