Jak vyčistit digestoř?

Digestoře jsou již nezbytnou součástí kuchyně. Málokdo však ví, že by se měly pravidelně čistit. Zanesená digestoř totiž nefunguje tak, jak má, zvyšuje vlhkost v kuchyni, zhoršuje kvalitu vzduchu, a v nejhorším případě hrozí i riziko vzniku požáru. Jak provádět údržbu digestoře, tak, abyste tyto problémy minimalizovali?

Porovnat ceny čisticích prostředků

Jak poznat, že je čas vyčistit digestoř

To, že je digestoř znečištěná, poznáte podle následujících signálů:

  • V okolí digestoře se sráží kapky vody, zvýšila se vlhkost v kuchyni
  • Provoz digestoře je hlučnější
  • Všímáte si mastných skvrn a prachu
  • Digestoř neodsává pachy při vaření

Digestoř by se měla pravidelně čistit asi jednou za 2-3 měsíce.

Čištění pláště

Nejprve je třeba vyčistit vnější stranu digestoře neboli její plášť. Nemá to sice vliv na její funkčnost, ale určitě vám to dodá dobrý pocit, a navíc zkrášlí kuchyni. Pláště můžou být z různého materiálu, což je nutné zohlednit, abyste povrch nepoškodili. Nicméně s teplou vodou a saponátem nikdy nemůžete šlápnout vedle. Vyhněte se drátěnkám a jiným abrazivním (drsným) pomůckám, raději použijte vlhký hadřík nebo utěrku.

Čištění kovového filtru

Nyní přichází na řadu čištění tukového filtru, ten bývá většinou kovový a je to nejdůležitější část digestoře. Kovovou mřížku umyjte již zmiňovanou teplou vodou se saponátem a nechte uschnout. Kovový filtr můžete umýt v roztoku vody a jedlé sody, protože jedlá soda si dokáže pomoct i s těmi nejhoršími nečistotami. Sežeňte si dostatečně velkou nádobu, kde nalijete teplou vodu a přidáte asi 5 lžic sody bikarbony. V této lázni nechte filtr namočený asi čtvrt hodinu.

Po patnácti minutách můžete filtr z lázně vytáhnout. Nyní filtr jemně vydrhněte houbičkou nebo zubním kartáčkem, abyste se zbavili zbylých mastných fleků. Poté stačí filtr umýt v teplé vodě se saponátem. Některé filtry můžete i nechat umýt v myčce. Jakmile je filtr kompletně vysušený, nic vám nebrání ho vrátit zpátky do digestoře.

Čištění textilního filtru

Textilní tukový filtr už není v domácnostech tak běžný, ale také se s ním můžete u některých levnějších modelů digestoří setkat. Tyto filtry by se měly čistit asi po 100 hodinách provozu, pokud vaříte a používáte digestoř každý den, znamená to asi 2x až 3x do roka. Jelikož je filtr vyrobený z textilu, můžete ho zkusit vyprat, ale to se moc nedoporučuje, jelikož látka se pak může začít trhat. Textilní filtry jsou v podstatě jednorázové a prodávají se jako náhradní díly.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (85 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo