Digestoře

Nejoblíbenější typy digestoří

Digestoře neboli odsavače par mají v našich kuchyních, zejména v těch bez oken nezastupitelnou úlohu. Digestoře se totiž starají o to, aby byly v kuchyni neutralizovány nepříjemné pachy a vlhkost, která vzniká při pečení a vaření a zamezilo se tak vytváření plísní, které jsou zdraví škodlivé.

Kromě toho digestoře navíc dokážou zachytit i odpařovaný olej třeba při delším smažení, a tak se na nábytku nebo stěnách nevytváří mastný, špatně odstranitelný povlak. Různé odsavače par najdeme jak v gastronomických provozech, tak i v domácnostech.

V současné době však již digestoře nemají jen praktickou funkci, ale jsou i zajímavým designovým prvkem.

Porovnat ceny digestoří

Nejlepší digestoře

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Beko CTB 6407 X 87 % 1 895 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Mora OP 630 W 83 % 1 760 Kč Zobrazit Siko.cz
3. Guzzanti ZRW 60 W 75 % 1 197 Kč Zobrazit Expert.cz
4. Mora OP 630 X 70 % 1 649 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Mora OP640W 67 % 1 779 Kč Zobrazit Mall.cz

Jak vybrat digestoř?

Aby digestoř plnila svůj účel je nutné se při jejím výběru zaměřit na široké spektrum parametrů. Jednotlivé parametry si však jistě rychle promyslíte, pokud jim porozumíte a věnujete pozornost následujícím řádkům.

Typy

První, na co se vás prodavač v obchodě zeptá je typ digestoře. Typ je také základní parametrem ve všech filtrech v e-shopech. V podstatě rozdělujeme kuchyňské digestoře na vestavné, komínové, ostrůvkové, stropní, podvěsné nebo velmi moderní digestoře integrované ve varné desce.

Vestavné

Vestavné digestoře jsou velmi populární, protože se díky nim udržuje přímá linie celé kuchyně. Vestavná digestoř je zpravidla schována v digestořové skřínce nad sporákem či varnou deskou. Vestavné digestoře jsou podobné jako podvěsné, ale jsou v prostoru méně výrazné.

U varné desky

Zvláštním typem jsou vestavné digestoře přímo u varné desky, někdy nazývané digestoře ve varné desce. Tento nejnovější typ digestoře si postupně získává nové příznivce. A jak vlastně funguje?

Za nebo vedle sporáku či varné desky máte integrován podélný úzký modul, který můžete vysunout a on pak štěrbinami nasává páry. Kromě nasávání do vytažené digestoře existují dokonce i varné desky s integrovaným odsavačem par.

Komínové

Komínové digestoře jsou v současné době velmi doporučované bytovými designéry, protože se jedná o velmi zajímavý funkční prvek v kuchyni. Komínová digestoř se instaluje na stěnu za sporákem nebo varnou deskou a zpravidla je přizpůsobena odtahu do komína nebo skrze stěnu ven.

Ostrůvkové

Ostrůvkové digestoře se rozmohly v posledních letech, kdy se stalo módním hitem mít v kuchyni pracovní ostrůvek, který se nachází uprostřed kuchyně. Při instalaci varné desky nebo sporáku tak nemohlo být odsávání par vedeno typicky stěnou, ale stropem. Ostrůvkové digestoře mají velmi pěkné provedení, a i uprostřed kuchyně jim to velmi sluší.

Stropní

Stropní digestoře příliš často v kuchyních nevidíme, což je vlastně škoda. K módním čistým liniím kuchyní by se hodila. Tato velmi malá digestoř je zabudována přímo ve stropě či podhledu a odvádí přebytečné plyny a páry do ventilační jednotky.

Stropní digestoře, které se skvěle hodí jako náhrada ostrůvkových digestoří jsou na dálkové ovládání a mají velmi jednoduchou obsluhu.

Podvěsné

Podvěsné digestoře jsou vlastně klasické digestoře, které známe třeba z počátku 90. let minulého století jednalo se odsavače par, které se přimontovaly ke skřínce nad sporákem. Podvěsné digestoře měly zpravidla tu výhodu, že bylo možné si zvolit, zda chceme využívat recirkulaci nebo odtah par.

Výsuvné

Výsuvné digestoře mohou být digestoře podvěsné i vestavné. Jedná se o typ odsavače par, který má teleskopické pojezdy, které slouží k tomu, aby v případě potřeby digestoř pokryla svou délkou celou varnou desku nebo sporák. Výsuvná digestoř je velmi oblíbená, protože po ukončení práce ji můžete zpátky zasunout a linie skříněk v kuchyni tak není narušena.

Odvětrání digestoře

Dalším nejdůležitějším parametrem, podle kterého vybíráme digestoř do kuchyně je její systém odvětrání. V zásadě rozlišujeme tři druhy digestoří podle odvětrávání par:

Odtahové

Nejpraktičtější jsou odtahové digestoře, které odsávají páry a plyny z kuchyně ven mimo kuchyň skrze komín nebo různé průduchy skrze zeď. Odtahové digestoře jsou stále velmi populární v bytech v různých obytných domech, kdy kromě komína nebo ven skrze zeď občas vedou i do stupaček.

Aby odtahové digestoře fungovaly, co nejoptimálněji je důležité, aby byly vybaveny zpětnou klapkou, která zamezí návratu těchto par do kuchyně, a navíc do kuchyně nejde studený vzduch z venku.

Recirkulační

Recirkulační digestoře jsou digestoře s uhlíkovými filtry. Tyto digestoře používáme do kuchyní, které není možné odvětrávat ven mimo kuchyni. Recirkulační digestoře jsou zpravidla dražší a méně účinné, ale pokud není možnost odvádět páry mimo byt či dům jedná se o velmi rozumné řešení.

Kombinované

Na trhu se můžeme setkat také s kombinovanými digestořemi, kombinované digestoře dávají člověku volbu, zda chce danou digestoř používat jako recirkulační nebo jako odtahovou digestoř. Tyto modely jsou tedy vhodné do všech kuchyní.

Velikost a hmotnost

Při výběru digestoře do kuchyně je její velikost a hmotnost důležitým parametrem. Při zvažování vhodné velikosti nás zajímá především šířka digestoře. Doporučovaná šířka digestoře by měla být stejná jako šířka varné desky. Hmotnost digestoře je pak důležitým ukazatelem, abychom věděli, zda má digestořová skřínka či podhled dostatečnou nosnost.

Funkce

Digestoře samozřejmě vybíráme i podle jejich přidaných funkcí, každý z nás očekává od digestoře rozdílné parametry.

Osvětlení

Je asi standardem, který od kuchyňského odsavače par očekáváme všichni. Osvětlená digestoř je velmi praktická, protože sama digestoř nám mnohdy svou konstrukcí stíní na varnou desku a s osvětlením je pak lépe vidět na připravovaný pokrm.

Co se osvětlení týče je vhodné si dát pozor na používané zářivky nebo žárovky. Světlo nad varnou deskou je v kuchyni často používané, tak je vhodné volit osvětlení kam seženete úsporné žárovky nebo zářivky.

Regulace výkonu odsávání

Další přidanou funkcí, kteří mnozí z nás považují za základní je regulace výkonu odsávání. Většinou se jedná o mechanickou regulaci, ačkoli se postupně rozmáhají i dotykové verze regulace odsávání páry.

Tuto funkci používáme při odsávání par z našeho vaření velmi často, protože někdy se nám odpařuje jen malé procento vody z trouby, jindy zas vaříme na více plotýnkách a potřebujeme tak od našeho odsavače větší výkon.

Čidlo

Čidlo regulující odsávání je pokročilejší funkcí, kterou najdeme u modernějších odsavačů par. Současné digestoře, které mají čidlo regulující odsávání si tak dokážou automaticky nastavit ideální výkon. V praxi to funguje tak, že čidlo v digestoři pozná, že stále narůstá vlhkost a zvýší tak výkon odsávání.

Automatické odsávání

Kromě digestoří s výše uvedeným čidlem dnes už najdeme na trhu také digestoře, které mají automatické odsávání. Kromě automaticky regulovaného výkonu se tak i sami spouštějí, když zaznamenají vysokou vlhkost, kterou rozpozná jako hromadící se páru z vaření.

Výhodou těchto digestoří, které mají automatické odsávání a čidlo, které reguluje odsávání je energetická úspornost a vyšší efektivita.

Doběhový systém

Je velmi praktická funkce, kterou oceníte, když chcete, aby se digestoř postarala o celkové vyčištění vzduchu v kuchyni, aniž byste museli myslet na vypnutí digestoře. Když prostě končíte s vařením zmáčknete na digestoři tlačítko doběhu a až bude vlhkost v kuchyni optimální digestoř se sama vypne.

Filtry

Aby digestoř fungovala, jak má je důležité věnovat pozornost filtrům. Abyste je nemuseli pravidelně kontrolovat, na což většina z nás zapomíná, ohlídá jejich stav indikátor znečištěného filtru. Jedná se v podstatě o LED kontrolku, která nám hlásí, že je na čase filtr vyčistit případně vyměnit.

Dálkové ovládání

U některých typů digestoře se dnes již bez dálkového ovládání neobejdeme, ano samozřejmě, že se jedná o digestoře stropní. Dálkové ovládání je dnes však již dostupné i k běžným modelům digestoří. Dálkové ovládání využijete, pokud třeba vaříte hovězí maso pomalým vařením a chcete si regulovat výkon digestoře případně ji vypnout z druhé strany kuchyně, třeba když myjete nádobí.

Mechanické ovládání

Stále častěji je původní mechanické ovládání digestoří, jako je rozsvícení světla, regulace výkonu nebo její zapnutí a vypnutí nahrazováno ovládáním dotykovým, na které jsme dnes již zvyklí nejen z mobilních telefonů.

Ačkoli se může porouchat i dotykové ovládání, tak si řada z nás jistě pamatuje, jak se časem ulomil kousek plastu z regulace výkonu a byla to nepříjemná situace, protože se pak digestoře špatně ovládaly.

Materiál

Dalším parametrem, na který bychom měli zaměřit naši pozornost je i materiál, ze kterého je digestoř vyrobena. Právě materiál a barva digestoře jsou velmi důležité pro náročnost její údržby v budoucnu.

Rustikální digestoře jsou velmi líbivé, protože se hodí do módních kuchyní v barvě dřeva, na druhou stranu důrazně doporučujeme volit tmavší barvy dřeva, protože právě digestoř nasává mastnotu z celé kuchyně a světlé barvy brzy zajdou a vypadají pak stále špinavě. Pokud tedy chcete, aby kuchyň vypadala dlouho jako nová zkuste vsadit třeba na mahagon.

Nejoblíbenější jsou v současné době digestoře nerezové, které skvěle pasují do moderního interiéru a jsou jednoduché na údržbu.

Levnější modely digestoří jsou pak často vyrobeny z tvrzeného plastu, ačkoli se jedná o plast kvalitní tak časem díky vlivy vysokých teplot od varné desky plastové části rády praskají nebo se do něj zapéká špína. Doporučujeme se tedy těmto modelům vyhnout, pokud chcete digestoř s dlouhou životností.

Energetický štítek a výkon

Tak jakou mnohých jiných elektrozařízeních nám i u digestoří podává energetický štítek řadu užitečných parametrů jako je výkon, příkon, hlučnost apod.

Výkon digestoře je udáván v metrech krychlových za hodinu. Tato vlastnost udává, kolik vzduchu je za hodinu schopna digestoř odsát. Výkon digestoře je závislý na mnoha faktorech, ať už se jedná o typ digestoře či její pořizovací cenu. Výkon digestoře začíná u nejlevnějších modelů vhodných třeba do menších bytů na hodnotě okolo 300 m3/h až po velmi výkonné modely s výkonem okolo 1 200 m3/h, které doporučujeme do prostornějších kuchyní.

S výkonem úzce souvisí energetická účinnost, která je udávaná na štítku. Energetická účinnost totiž vyjadřuje poměr výkonu a spotřeby energie, tuto hodnotu je dobré si ohlídat, abyste pak neměli příliš vysoké účty za elektrickou energii.

Dalším velice praktickým ukazatelem na energetickém štítku je hlučnost výrobku. Digestoře totiž patří hned po vysavači k nejhlučnějším domácím spotřebičům.

Když některé starší modely zapnete na plný výkon, není možné vést plynulou konverzaci s jinou osobou, i když bude sedět jen pár desítek centimetrů daleko. Za maximální hodnotu hlučnosti tak obecně považujeme hodnotu 58 dB.

Na energetických štítcích digestoří najdeme také údaj ohledně účinnosti tukových filtrů, tedy jak velké množství odpařovaného tuku je schopna digestoř zachytit.

Umístění digestoře

Je samozřejmě logické, že digestoř umisťujeme nad varnou desku. Podle toho, kam tedy potřebujeme digestoř umístit musíme zvolit správný typ. Kromě typu však musíme při umisťování digestoře také pamatovat na ideální výšku umístění digestoře.

Digestoř by pro své správné fungování měla být umístěna 60-100 cm nad varnou deskou, tento rozměr pak samozřejmě neplatí u stropních digestoří.

Cena

Cena digestoří se pohybuje v různých cenových hladinách, základní modely v akčních nabídkách seženete již okolo 2 000 Kč, na trhu jsou však také velmi účinné designové kousky, které stojí několik desítek tisíc.

Do 5 000 Kč

Odsavače par s cenou do 5 000 Kč jsou ideální pro malé kuchyně v bytech či menších domcích, protože jejich výkon se pohybuje okolo 400 m3/h.

Od 5 000 do 10 000 Kč

V této cenové relaci se již dají pořídit výkonnější modely, které nabízejí výkon až 700 m3/h. Tyto modely jsou tak vhodné do středně velkých kuchyní.

Od 10 0000 do 20 000 Kč

V cenové kategorii 10 000 až 20 000 Kč již pořídíte ty nejvýkonnější modely s výkonem kolem 1 200 m3/h. Tyto digestoře jsou vhodné do velkých kuchyní v rodinných domech a obzvlášť je doporučujeme do kuchyní, které slouží nejen jako kuchyně, ale také jako jídelna.

Od 20 000 Kč

Kromě toho, že se jedná o digestoře s nejvyšším možným výkonem na trhu, takže sem řadíme odsavače par pro gastronomické provozovny. Zde najdete i digestoře pro domácnosti v originálních designových provedeních. Mnohdy byste ani nepoznali, že se jedná o digestoř, a ne třeba o lustr.

Porovnat ceny digestoří

Filtry

Každá digestoř, ať už se jedná o odtahovou nebo recirkulační má v sobě filtry. Tyto filtry slouží k zachytávání pachů, tuků či jiných škodlivin a každý filtr má jinou funkci.

Kovový filtr je viditelný pouhým okem, protože je umístěn vespodu digestoře, tento filtr je možné umýt i v myčce nádobí.

Tukový filtr je velmi praktický, protože zachytává odpařený tuk. Pokud se pravidelně mění dokáže zachytit až 90 % odpařeného tuku. Tukový filtr bychom měli měnit nejpozději, co 3 měsíce.

Uhlíkový filtr má nezastupitelnou funkci, protože pohlcuje nepříjemné pachy vznikající při vaření. Patří mezi nejpoužívanější filtry na trhu. Uhlíkové filtry však nejsou omyvatelné ani recyklovatelné. Vydrží, ale i půl roku.

Údržba

Údržba digestoří není nijak složitá ani pracná, pokud se provádí pravidelně. Kromě omývání zevnějších částí je potřeba se starat i o výše uvedené filtry. Další, čemu pak sem tam musíte věnovat péči je jen výměna žárovky v osvětlení digestoře.

Značky

Digestoře vyrábí v současné době řada známých značek a prakticky jde většinou o značky, které vyrábějí i sporáky či varné desky. Mezi nejrozšířenější patří digestoře značky Mora, Amica, Siemens, Samsung, Miele, Bosch, Electrolux či Beko. Na levnější podvěsné digestoře se pak zaměřují značky jako Concept či Candy.

Závěr

Při instalaci digestoře si dávejte pozor, aby se odtahové potrubí nedotýkalo skříňky, digestoř by pak byla hlučnější. Odtahové potrubí by pak mělo být dlouhé maximálně 2,5 metru jinak je vhodné přidat odtahový motorek, protože čím delší je odtahové potrubí tím nižší je funkčnost digestoře.

Někdy se doporučuje, že by digestoř měla být širší než varná deska. Je to logické, protože přesah digestoře zachytí i páru, která odchází do boku. Pokud tedy máte možnost, širší model zapasovat do kuchyně, podívejte se po širším modelu.

Když vybíráte digestoř volte osvětlení s průhledným sklíčkem ne matným nebo kouřovým, osvětlení by pak nemělo maximální efektivitu.

Občas se lidé ptají, proč jim nestačí daný výkon digestoře, když má kuchyně méně metrů krychlových, než je udáváno u výrobku. Odpověď je jednoduchá, abyste si správně určili potřebný výkon, spočítejte si objem kuchyně a následně jej vynásobte koeficientem 5, pokud můžete v kuchyni vyvětrat i oknem, respektive 10 pokud v kuchyni nevětráte nebo se jedná o kuchyňský kout.

Digestoře můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Allegro.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.biano.cz, www.mall.cz, www.stavebka.com, www.alza.czwww.mora.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (81 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

8 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. My máme doma digestoř od značky Mora a naprostá spokojenost. Funguje perfektně, údržba je rychlá a snadná, navíc zbaví kuchyň opravdu veškerého pachu.

  2. Manželka prohlásila, že značka Candy jí nesmí přes práh domu. No, jenže když chtěla digestoř, tak jsem podle hodnocení našel Candy CBT6130/3X, která nejen, že měla skvělé recenze, ale také byla zrovna v tu dobu za akční cenu. Nakonec jsem se rozhodl to risknout a objednal jí, naštěstí s ní je manželka spokojená, protože funguje opravdu hodně dobře.

  3. U nás je kuchyň spíš jako taková menší vývařovna, protože když se sejdeme všichni a to se děje vlastně každý týden, tak musím navařit zhruba pro 60 lidí a bez digestoře bych v kuchyni asi odpadla. Pořídili jsme od značky Electrolux.

  4. Mám doma koupený tento typ digestoře: Electrolux LFG716R a jsem s ním náramně spokojená, doporučuji si ho pořídit. Splnil moje očekávání.

  5. Digestoř je nejlepší pomocník v kuchyni. Využívám ho docela často.

  6. Článek je krásně zpracovaný, nebyla jsem si jista výběrem odsavače, ale po přečtení mám jasno! Chválím moc autora!

Přidat komentář

Recenzer
Logo