Dílenská lehátka

Montážní lehátka patří mezi základní vybavení autodílen. Zde se na něho jednoduše položíte a poté zajedete pod zvednutý automobil. Tyto lehátka však můžete využívat také v domácí dílně, stačí pouze vědět, na co přesně ho budete používat a zda na něho máte i nějaké specifické nároky.

Nejdůležitějším parametrem je nosnost lehátka. Velkou nosnost můžete očekávat u plastových i ocelových lehátek. Lehátka jsou velmi jednoduchá zařízení, odlišovat se mohou pouze jednotlivými funkcemi. Ne všechny funkce při běžném používání využijete.

Porovnat ceny dílenských lehátek

Typy

V dílně lze používat několik různých pomůcek, díky kterým bude práce pohodlnější a komfortnější. Kromě dílenských lehátek lze koupit i různé klekací podložky nebo sedátka.

Klekací podložky

Nejjednodušší pomůcka, která šetří během práce vaše kolena. Malé podložky bývají většinou pěnové. Používat je můžete v dílně, na zahradě ale i doma. Poslouží všude tam, kde je nutné během práce nějakou dobu klečet. Kvalitní podložky by měly být odolné vůči různým olejům, čističů, nebo benzínu.

Montážní sedátko

Praktické sedátko do dílny i garáže. Díky robustní a odolné konstrukci ho můžete používat prakticky kdekoliv. Důležitým parametrem je u tohoto výrobku nosnost, ta se zpravidla pohybuje okolo 100 kg.

Součástí sedátka bývají většinou pojízdná kolečka, pomocí kterých se můžete různě přemisťovat. Oblíbená jsou sedátka s úložným prostorem. Praktický je zejména úložný prostor řešený formou přihrádek. Montážní sedátka mají mnoho podob a liší se i sílou polstrování. Zajímat byste se měli i o údržbu, praktické je pokud je povrch sedací části omyvatelný.

Dílenská lehátka

Dílenská nebo také montážní lehátka mají několik podob. Koupit můžete malá celoplastová i pohodlnější polstrovaná lehátka. Žádné z variant však nechybí praktická kolečka. Kromě nich můžete využívat i další praktické vychytávky, jako úložný prostor, LED světlo nebo možnost složení.

Materiál

Dílenská lehátka se vyrábí z plastu nebo kovu.

Plast

Ačkoliv není plast považován za nijak zvlášť kvalitní materiál, mají montážní lehátka vyrobená z plastu překvapivě vysokou nosnost. Ta může být až 160 kg, přičemž samotné lehátko není nijak těžké. Hmotnost se zpravidla pohybuje okolo 5 kg.

Plastová lehátka nejsou nijak velká, délka je cca 1 00 – 120 cm. Zejména dlouhodobější práce tak nemusí být díky absenci polstrů tolik komfortní. Součástí některých lehátek však může být alespoň polstrovaný polštář.

Ocel

Druhou možností jsou lehátka s masivní ocelovou konstrukcí. Součástí těchto lehátek je různě kvalitní polstrování. Polsty bývají vyrobeny z různých materiálům, společným rysem je však jednoduchá údržba. Nosnost ocelových lehátek bývá nejčastěji 90 – 150 kg. Délka bývá od 90 – 120 cm.

Možnosti

Dílenská lehátka mají několik řekněme nadstandardních funkcí. Většinou se jedná o drobnosti, které vám mohou práci zpříjemnit.

  • LED osvětlení – tuto možnost nabízí zpravidla plastová lehátka
  • Odkládací prostory – bývají součástí dílenských sedátek i lehátek.
  • Madlo – usnadňuje přemísťování lehátka
  • Složení – oblíbená jsou lehátka 2v1. Ta můžete používat i jako taburet nebo sedátko.
  • Hlavová opěrka – některá lehátka mají polohovatelnou hlavovou opěrku.
  • Magnetické tácy – i tuto praktickou část najdete u dražších plastových lehátek. Magnetické tácy se nachází po stranách lehátka a poslouží vám při odkládání šroubků nebo jiných kovových dílů nebo příslušenství.
  • Zásuvky – v menším počtu lze narazit na dílenské sedátko, jehož součástí jsou i zásuvky. Sedátko tak využijete i jako menší dílenský regál.

Značka

Dílenská lehátka jsou na trhu zastoupena poměrně v hojném počtu, což vypovídá o jejich oblibě. Mezi kvalitní patří lehátka značky XTline, Yato, Geko, Zipper, Hazet, Big Maxi, MAR-POL, Facom a další.

Cena

Cena lehátek není nijak vysoká. Velký výběr nabízí již cena do 1 000 Kč. První lehátka jsou k mání za cca 800 Kč. Ještě levněji pak pořídíte pěnové podložky, jednoduchá klekátka nebo sedátka. Zde cena začíná na cca 500 Kč.

Za nejdražší a nejkvalitnější lehátka zaplatíte okolo 2 000 Kč. Tyto výrobky naplno využijí spíše majitelé autoservisů. Pro běžného uživatele je investice do takto drahého výrobku zbytečná. Běžný uživatel si pohodlně vystačí s lehátky, jejichž cena je od 1 000 – 1 500 Kč. V této kategorii najdete plastová i kovová skládací lehátka.

Porovnat ceny dílenských lehátek

Otázky a odpovědi

Jak o lehátko pečovat?

Údržba je velmi jednoduchá. Všechna dílenská lehátka jsou vyrobena z lehce omyvatelných materiálů. Ve většině případů jsou materiály odolné i vůči různých chemikáliím. Čas od času je vhodné namazat kolečka nebo jiné namáhané části, žádnou další údržbu lehátko nepotřebuje.

Lze lehátka nějak zabezpečit?

Montážní lehátka jsou vesměs jednoduché výrobky. Pouze v případě některých modelů můžete využít mechanickou pojistku. S její pomocí můžete zajistit sedátko. Touto pojistkou tak bývají vybavena pouze skládací lehátka.

Co je multifunkční lehátko?

Multifunkční lehátka patří k těm nejkvalitnějším na trhu. Používat je můžete jako lehátko i sedátko. K dispozici je polohovatelná opěrka hlavy, která se složeném stavu poslouží jako opěrka zad. K dispozici máte i poměrně velký odkládací prostor. O vaše pohodlí se postará silné polstrování.

Závěr

Dílenské lehátko vám usnadní práci v garáži, dílně i autoservisu. Na trhu jsou montážní lehátka zastoupena ve velkém počtu, vybrat vhodný model je tak jednoduché pro amatéry i profesionály. Dílenská lehátka mohou nabídnout i několik funkcí, s každou z nich se však o něco zvýší pořizovací cena.

Ti, kteří budou lehátko využívat pouze sporadicky, si vystačí i s levným plastovým typem, pracovníci v autoservisech více ocení polstrovaná multifunkční lehátka. Nejdůležitějším parametrem, na který byste se neměli zapomenout podívat je nosnost lehátka.

Dílenská lehátka můžete nakoupit v e-shopu: Mall.cz

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Objednal jsem si dílenské lehátko Yato YT-0880 a naprostá bomba. Jsem s ním velmi spokojený, protože se na něm dobře pracuje, není nijak nepohodlné, a ještě má dobrou kvalitu.

  2. Potřeboval jsem do dílny nové lehátko, takže jsem si pořídil Neo tools 11-600. Je dost odolné, vypadá, že něco vydrží a má kvalitní zpracování.

Přidat komentář

Recenzer
Logo