Dílenská lehátka

Montážní lehátka patří mezi základní vybavení autodílen. Zde se na něho jednoduše položíte a poté zajedete pod zvednutý automobil. Tyto lehátka však můžete využívat také v domácí dílně, stačí pouze vědět, na co přesně ho budete používat a zda na něho máte i nějaké specifické nároky.

Nejdůležitějším parametrem je nosnost lehátka. Velkou nosnost můžete očekávat u plastových i ocelových lehátek. Lehátka jsou velmi jednoduchá zařízení, odlišovat se mohou pouze jednotlivými funkcemi. Ne všechny funkce při běžném používání využijete.

Porovnat ceny dílenských lehátek

Typy

V dílně lze používat několik různých pomůcek, díky kterým bude práce pohodlnější a komfortnější. Kromě dílenských lehátek lze koupit i různé klekací podložky nebo sedátka.

Klekací podložky

Nejjednodušší pomůcka, která šetří během práce vaše kolena. Malé podložky bývají většinou pěnové. Používat je můžete v dílně, na zahradě ale i doma. Poslouží všude tam, kde je nutné během práce nějakou dobu klečet. Kvalitní podložky by měly být odolné vůči různým olejům, čističů, nebo benzínu.

Montážní sedátko

Praktické sedátko do dílny i garáže. Díky robustní a odolné konstrukci ho můžete používat prakticky kdekoliv. Důležitým parametrem je u tohoto výrobku nosnost, ta se zpravidla pohybuje okolo 100 kg.

Součástí sedátka bývají většinou pojízdná kolečka, pomocí kterých se můžete různě přemisťovat. Oblíbená jsou sedátka s úložným prostorem. Praktický je zejména úložný prostor řešený formou přihrádek. Montážní sedátka mají mnoho podob a liší se i sílou polstrování. Zajímat byste se měli i o údržbu, praktické je pokud je povrch sedací části omyvatelný.

Dílenská lehátka

Dílenská nebo také montážní lehátka mají několik podob. Koupit můžete malá celoplastová i pohodlnější polstrovaná lehátka. Žádné z variant však nechybí praktická kolečka. Kromě nich můžete využívat i další praktické vychytávky, jako úložný prostor, LED světlo nebo možnost složení.

Materiál

Dílenská lehátka se vyrábí z plastu nebo kovu.

Plast

Ačkoliv není plast považován za nijak zvlášť kvalitní materiál, mají montážní lehátka vyrobená z plastu překvapivě vysokou nosnost. Ta může být až 160 kg, přičemž samotné lehátko není nijak těžké. Hmotnost se zpravidla pohybuje okolo 5 kg.

Plastová lehátka nejsou nijak velká, délka je cca 1 00 – 120 cm. Zejména dlouhodobější práce tak nemusí být díky absenci polstrů tolik komfortní. Součástí některých lehátek však může být alespoň polstrovaný polštář.

Ocel

Druhou možností jsou lehátka s masivní ocelovou konstrukcí. Součástí těchto lehátek je různě kvalitní polstrování. Polsty bývají vyrobeny z různých materiálům, společným rysem je však jednoduchá údržba. Nosnost ocelových lehátek bývá nejčastěji 90 – 150 kg. Délka bývá od 90 – 120 cm.

Možnosti

Dílenská lehátka mají několik řekněme nadstandardních funkcí. Většinou se jedná o drobnosti, které vám mohou práci zpříjemnit.

  • LED osvětlení – tuto možnost nabízí zpravidla plastová lehátka
  • Odkládací prostory – bývají součástí dílenských sedátek i lehátek.
  • Madlo – usnadňuje přemísťování lehátka
  • Složení – oblíbená jsou lehátka 2v1. Ta můžete používat i jako taburet nebo sedátko.
  • Hlavová opěrka – některá lehátka mají polohovatelnou hlavovou opěrku.
  • Magnetické tácy – i tuto praktickou část najdete u dražších plastových lehátek. Magnetické tácy se nachází po stranách lehátka a poslouží vám při odkládání šroubků nebo jiných kovových dílů nebo příslušenství.
  • Zásuvky – v menším počtu lze narazit na dílenské sedátko, jehož součástí jsou i zásuvky. Sedátko tak využijete i jako menší dílenský regál.

Značka

Dílenská lehátka jsou na trhu zastoupena poměrně v hojném počtu, což vypovídá o jejich oblibě. Mezi kvalitní patří lehátka značky XTline, Yato, Geko, Zipper, Hazet, Big Maxi, MAR-POL, Facom a další.

Cena

Cena lehátek není nijak vysoká. Velký výběr nabízí již cena do 1 000 Kč. První lehátka jsou k mání za cca 800 Kč. Ještě levněji pak pořídíte pěnové podložky, jednoduchá klekátka nebo sedátka. Zde cena začíná na cca 500 Kč.

Za nejdražší a nejkvalitnější lehátka zaplatíte okolo 2 000 Kč. Tyto výrobky naplno využijí spíše majitelé autoservisů. Pro běžného uživatele je investice do takto drahého výrobku zbytečná. Běžný uživatel si pohodlně vystačí s lehátky, jejichž cena je od 1 000 – 1 500 Kč. V této kategorii najdete plastová i kovová skládací lehátka.

Porovnat ceny dílenských lehátek

Otázky a odpovědi

Jak o lehátko pečovat?

Údržba je velmi jednoduchá. Všechna dílenská lehátka jsou vyrobena z lehce omyvatelných materiálů. Ve většině případů jsou materiály odolné i vůči různých chemikáliím. Čas od času je vhodné namazat kolečka nebo jiné namáhané části, žádnou další údržbu lehátko nepotřebuje.

Lze lehátka nějak zabezpečit?

Montážní lehátka jsou vesměs jednoduché výrobky. Pouze v případě některých modelů můžete využít mechanickou pojistku. S její pomocí můžete zajistit sedátko. Touto pojistkou tak bývají vybavena pouze skládací lehátka.

Co je multifunkční lehátko?

Multifunkční lehátka patří k těm nejkvalitnějším na trhu. Používat je můžete jako lehátko i sedátko. K dispozici je polohovatelná opěrka hlavy, která se složeném stavu poslouží jako opěrka zad. K dispozici máte i poměrně velký odkládací prostor. O vaše pohodlí se postará silné polstrování.

Závěr

Dílenské lehátko vám usnadní práci v garáži, dílně i autoservisu. Na trhu jsou montážní lehátka zastoupena ve velkém počtu, vybrat vhodný model je tak jednoduché pro amatéry i profesionály. Dílenská lehátka mohou nabídnout i několik funkcí, s každou z nich se však o něco zvýší pořizovací cena.

Ti, kteří budou lehátko využívat pouze sporadicky, si vystačí i s levným plastovým typem, pracovníci v autoservisech více ocení polstrovaná multifunkční lehátka. Nejdůležitějším parametrem, na který byste se neměli zapomenout podívat je nosnost lehátka.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Objednal jsem si dílenské lehátko Yato YT-0880 a naprostá bomba. Jsem s ním velmi spokojený, protože se na něm dobře pracuje, není nijak nepohodlné, a ještě má dobrou kvalitu.

  2. Potřeboval jsem do dílny nové lehátko, takže jsem si pořídil Neo tools 11-600. Je dost odolné, vypadá, že něco vydrží a má kvalitní zpracování.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo